نامه‌ای سرگشاده در اعتراض به نقض حریم خانوادگی زندانیان سیاسی

۱۱۷ فعال مطبوعاتی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی به آنچه نقض حریم خانوادگی زندانیان سیاسی نامیده‌اند، اعتراض کردند. نامه اخیر علیرضا قدیانی از زندان اوین، مبنای تنظیم این نامه بوده است.
 

پایگاه اینترنتی کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، روز یکشنبه (۱۶ دسامبر / ۲۶ آذر) نامه‌ای را منتشر کرد که به امضای ۱۱۷ روزنامه‌نگار و فعال مطبوعاتی ایرانی رسیده است. محمد جواد اکبرین، آسیه امینی، مسعود بهنود، ساجده عرب سرخی، ملیحه محمدی و حنیف مزروعی از جمله امضا‌کنندگان این نامه‌ی سرگشاده هستند.
 
نامه‌ی یادشده خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه‌ی جمهوری اسلامی، تنظیم شده است. امضاکنندگان در نوشته‌ی خود خواستار برخورد "با متخلفان و سوءاستفاده‌کنندگان از قدرت" شده‌اند.


نامه‌ی اخیر ابوالفضل قدیانی، زندانی سیاسی، به رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، مبنای نامه‌ی ۱۱۷ روزنامه‌نگار بوده است. قدیانی از بند ۳۵۰ زندان اوین نوشته بود که بازجوی علیرضا رجایی، زندانی سیاسی، به همسر رجایی گفته که قصد دارد این زندانی را به زندان رجایی شهر یا برازجان تبعید کند و بهتر است او از همسرش طلاق بگیرد. این فرد از بازجویان اطلاعات سپاه معرفی و نام مستعار او "اوسط" ذکر شد. حال روزنامه‌نگاران و فعالان مطبوعاتی در نامه‌ی سرگشاده‌ای از صادق لاریجانی خواستار پیگیری موضوع شده‌اند.
 
علیرضا رجایی، فعال ملی – مذهبی، دکترای علوم سیاسی دارد و عضو هیئت مدیره‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بوده است. وی همچنین مدیریت سرویس سیاسی برخی از روزنامه‌های "اصلاح‌طلب" را بر عهده داشته است. رجایی از هفته نخست اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰ به اتهام "ارتکاب جرایم امنیتی" در زندان به سر می‌برد. او پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران نیز بازداشت شده بود.
 
در بخشی از نامه‌ی روزنامه‌نگاران به صادق لاریجانی آمده است: «اگر دستگاه قضایی در پرونده‌ی زنده‌یاد ستار بهشتی وارد شده و بازجوهای مقصر در مرگ این شهروند را مورد پیگرد قضایی قرار داده، این خواست زیادی نیست که حریم خانوادگی و حقوق انسانی و شهروندی خانواده‌ی یک روزنامه‌نگار – که به هر دلیل در زندان است – از هر تهدید و تجاوز و خشونتی مصون بماند، و متخلفان و سوء‌استفاده‌گران از قدرت، مورد پیگرد قضایی قرار گیرند».
 
ستار بهشتی وبلاگ‌نویس ۳۵ ساله‌ای بود که نهم آبان‌ماه ۱۳۹۱ در منزل خود بازداشت و پس از ۵ روز در بازداشت به شکل مشکوکی درگذشت. این موضوع واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از ایران برانگیخت. در پی آن رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (فتا) از مقام خود برکنار شد.

+51
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.