معاون بشار اسد: نبرد بین نیروهای دولتی سوریه و مخالفان پیروز ندارد

فاروق الشرع، معاون بشار اسد رئیس جمهور سوریه تاکید کرده است که هیچ کدام از دو طرف یعنی حکومت سوریه یا مخالفان  حکومت این کشور، قادر به پیروزی در نبرد نظامی با یکدیگر نیستند. او همچنین دعوت به «توافق تاریخی» در سوریه و تشکیل دولت وحدت ملی با اختیارات فراگیر به منظور حل و فصل بحران کرد.
 
این در حالی است که لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، گفته است که حکومت بشار اسد در آینده این نزدیک سرنگون خواهد شد. در مقابل حسن نصرالله،  دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که مخالفان در سوریه، قادر به پیروزی نیستند.
 
الشرع: دعوت به توافق تاریخی
 
فاروق الشرع در مصاحبه با روزنامه لبنانی الاخبار گفته است: «مخالفان نمی‌توانند از راه نظامی پیروز شوند و نبرد را به سود خود پایان دهند. عملیات نیروهای امنیتی و ارتش هم نمی‌تواند پیروزی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.»
 
الشرع در این مصاحبه که بخش‌هایی از آن را سایت روزنامه الاخبار منعکس کرده و قرار است دوشنبه ۲۷ آذر، متن کامل آن منتشر شود، دو طرف درگیر در سوریه را دعوت به «توافق تاریخی کرد که مانع از ویرانی کامل سوریه شود.» او ادامه داده است: «سیر حوادث ما را به جای بدی می‌برد که در آن اوضاع از بد به بد‌تر منتقل می‌شود.»
 
معاون رییس جمهور سوریه اظهار داشته است: «هر روز راه حل‌های نظامی و سیاسی از دسترس دور‌تر می‌شوند. باید اکنون در موقعیت دفاع از سوریه قرار گیریم نه اینکه به نبرد برای وجود یا عدم وجود فرد یا نظام ادامه دهیم.»
 
او تاکید کرده است: «نیروهای مخالفان چه مدنی باشند و مسلح، یا اینکه از ارتباطات خارجی بهره‌مند باشند، نمی‌توانند مدعی شوند که تنها نماینده مردم سوریه هستند. همچنین نظام حاکم با ارتش اعتقادی و احزابش که حزب بعث در مقدمه آن‌ها قرار دارد، نمی‌تواند به تنهایی و بدون شرکایی جدید، تغییری ایجاد کند.»
 
الشرع دعوت به اعتماد سازی میان طرف‌های بحران کرد و گفت: «راه حل باید سوری باشد، البته از راه توافقی تاریخی که کشورهای اصلی منطقه و کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد را دربر گیرد. این توافق باید در درجه نخست، شامل متوقف کردن همه انواع خشونت‌ها باشد و سپس دولت وحدت ملی با اختیارات گسترده تشکیل شود.»
 
درباره اوضاع میدانی، الشرع اظهار داشت: «کاهش شمار تظاهر کنندگان مسالمت آمیز، باعث افزایش شمار افراد مسلح شد. درست است که فراهم کردن امنیت برای شهروندان، وظیفه هر دولت است. اما این هدف با پی گرفتن راه حل امنیتی برای بحران متفاوت است. نمی‌توان این دو را یکی دانست.»
 
فابیوس: پایان اسد نزدیک است
 
لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه ابراز عقیده کرده است که سرنگونی حکومت بشار اسد نزدیک خواهد بود و باید از ائتلاف جدید مخالفان برای جلوگیری از چیره شدن تندرو‌ها در سوریه حمایت کرد.
 
فابیوس، یکشنبه ۲۶ آذر در مصاحبه با رادیو بین المللی فرانسه اظهار داشت: «معتقدم که پایان بشار اسد نزدیک است. حتی روس‌ها در این باره بحث می‌کنند.»
 
او یادآور شد که هرچه زمان تنش در سوریه طولانی‌تر شود، امکان قدرت گرفتن تندروهای دینی بیشتر می‌شود.
 
وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرد: «بهترین راه برای دفاع از سوریه در مقابل تندرو‌ها، پشتیبانی از ائتلاف ملی سوریه است.»
 
هفته گذشته بیش ار ۱۰۰ کشور جهان که در گروه دوستان مردم سوریه حضور دارند، «ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون و انقلاب سوریه» را به عنوان تنها نماینده مشروع مردم این کشور، به رسمیت شناختند. اکثر کشورهای عربی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا، عضو گروه دوستان مردم سوریه هستند.
 
وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه گفت‌و‌گوی خود گفت: «ائتلاف مخالفان را متحد می‌کند. مشکل، تضمین این مساله است که در صورت سرگونی نظام اسد، سوریه دچار هرج و مرج نشود. می‌خواهیم جلوی هرگونه تنش فرقه‌ای گرفته شود.»
 
او تاکید کرد: «مشکل تنها امروز نیست، بلکه فردا هم هست. هنگامی که بشار اسد سرنگون شود، این افراد مسلح کجا می‌روند؟ آیا باید آن‌ها را در مالی و دیگر کشور‌ها بیابیم؟»
 
نصرالله: مخالفان در سوریه پیروز نخواهند شد
 
حسن نصر الله دبیرکل حزب الله لبنان گفت که مخالفان در سوریه نمی‌توانند در نبرد با نیروهای نظام بشار اسد پیروز شوند.
 
به گزارش شبکه لبنانی المنار، نصرالله که یکشنبه ۲۶ آذر در بیروت پایتخت لبنان سخنرانی کرده است، اظهار داشت: «هرکس گمان کند مخالفان می‌توانند پیروز شوند، سخت در اشتباه هستند.تنش در سوریه میان نظام و مردم نیست. در سوریه نظامی وجود دارد که مردم با او هستند و در مقابل، گروهی وجود دارد که از سوی قدرت‌های منطقه‌ای و بین المللی پشتیبانی می‌شود، این پشتیبانی به مقابله مسلح انجامید.»
 
او با خطاب قرار دادن گروه القاعده ادامه داد: «برخی کشور‌ها در جهان اسلامی و غربی، برای شما در سوریه دام گستراندند. میدان سوریه را باز کردند تا آنجا بروید و همدیگر را بکشید. شما در این دام افتادید. به فرض اینکه این گروه‌ها توانستند به دستاوردی دست یابند، نخستین کسی که در سوریه، هزینه پرداخت خواهد کرد، همین گروه‌ها خواهند بوز، همانگونه که در کشورهای دیگر پرداخت کردند.»
 
حزب الله لبنان همپیمان نظام بشار اسد است. اپوزیسیون سوریه و برخی کشورهای غرب، حزب الله لبنان را متهم به کمک به نظام بشار اسد در نبرد با مخالفان می‌کنند

+34
رأی دهید
-17

samuk66 - لندن - انگلستان
چرا اگر نفت داشتن پیروز داشت ، چون اوباما به قول خودش میرفت مثل لیبی مثلا به کمک مردمِ سوریه...
دوشنبه 27 آذر 1391 - 11:45
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
بعداز این همه کشت و کشتار درحواست مذاکره با مخالفان میکنند انهم برای ایجاد دولت واحدت ملی! تعجب اوار است چنین درخواستی ها ها ها. مگر مخالفان اسد دیوانه و خنگ باشن چنین در خواستی را قبول کنند . دولت اسد دارد نفسهای اخرش را میکشد و به خاطر زنده نگاه داشتن این حکومت جنایتکار در خواست خکومت ملی را دادن باز هم ها ها ها ها!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 11:46
بت شکن - مونترال - کانادا
کور خوانده اید، ۴۰-۵۰ هزار نفر دیگه را میکشتید بعد یک آب به صورت نحستان میزدید تا از خواب غفلت بیدار شوید!! آن‌ موقع که دبیر کلّ پیشین سازمان ملل آمد سوریه و پیشنهاد ۱۰ روز آتش بس را داد عربده کشان آتش بس را نقص کردید حالا که مشروعیت اسد در جهان از بین رفته پیشنهاد "توافق تاریخی" و آشتی‌ ملی‌ کردید؟؟ خواب دیدید خیر باشه اسد در وقت اضافه است!!!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:21
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
یعنی‌ اینکه کوتاه نمی‌‌آیید و به خواست مردم بی‌ توجهید و به زور اسلحه باید پذیرا شما باشند / البته اگر غیر از این بود بر مستعمره آخوند بودنتان شک میکردیم/ اما بشار بداند که با طناب پوسیده آخوند در چاهی میرود که بیرون رفتن از آن امکان ندارد/ حکومت آخوند تنها به منافع و بود خود می‌اندیشد نه به سوریه فلسطین ، لبنان و عراق که مستعمره دوم آخوند است، و از همه کشورها ائی که با آنها ارتباط دارد فقط به عنوان سکوی پرش خود استفاده می‌کند / دست بر هر کشوری هم که می‌گذرد اطراف آن کشور به خاطر نزدیکی‌ با طائوونی به نام حکومت آخوندی ایران خالی‌ میشود و آن کشور از سوئ دیگران به قرنطینه می‌خورد. بشار و حکومتش اشتباه بزرگی‌ مرتکب شد که مقابل ملتش ایستاد/ با نگاهی‌ به رفتار حکومت آخوندی متوجه میشود که حکومتی که با ملت منتصب به خود این گونه رفتار می‌کند با دیگران چه میکند/ ....
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:54
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
....زیر بنای اختلافات بین بشار و ملتش هم فقط به خاطر جولان حکومت آخوند و برنامه‌هایش در سوریه هست که ملت را به نارضایتی کنونی‌ کشاند و ٔپل ارتباطی‌ بین ایران و تروریستها کرد/ حکومت نه دلش برای غزه، فلسطین و حماس و سوریه سوخته نه دغدغه آنها را دارد تمام هدف آنها رسیدن به بیت المقدس است که سر پدرشان آنجا چال است/ آخرین شعار تو خالی‌ حکومت هم وارونه شد چرا که در حال لاس زدن با امریکا یند و اصرار بر چاکری. وقتی‌ امنیت آخوند به خطر بیفتد و بداند هر لحظه چاکریش به خطر می‌افتد بیت و المقدس کیلویی چند و وقتی‌ جاهل وقیح مطمئن شود که به عنوان جنایتکار دولتی در دادگاه بین‌المللی محکوم و محاکمه میشود حاضر است هر کاری بکند تا دیگران هم با او از میان بروند کسی‌ که تاریکی اعمالش پرده بر قلبش انداخته چیزی غیر از منافع خود نمی‌بیند و نمی‌خواهد.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:54
dara20 - تهران - ايران
اما به نابودی رژیم جنایتکار اسد ختم میشود.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 23:05
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
کار این دیکتاتورها خیلی جالب هست اول فکر می کنند با کشتن یک تعداد مردم می ترسند و همه چیز تمام می شود اما برعکس می شود هر چه بیشتر می کشند تعداد تظاهرکنندگان بیشتر می شود چرا؟چون هر انسانی که می کشند خانواده و فامیل دارد و باعث خشم بیشتر و درگیری بیشتر می شود این آقای اسد اگر زمانی که تازه درگیری ها در سوریه آغاز شده بود به فکر مذاکره با نیروهای مخالف بود ممکن بود جان خود و خانواده خودش را نجات می داد ولی به این سادگی ها هم نیست 40 هزار نفر را بکشید کشوری را نابود کنید و زمانی که احساس شکست کردید به فکر مذاکره بیافتید؟در آخر من فقط خیلی مشتاق هستم پایان اسد را ببینم که چطور کشته می شود.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 00:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.