مارکار، نیکوکردار پارسی

با سرعت بالا ببینید

با سرعت پائین ببینید

نبی بهرامی

شهر یزد پُر است از بناها و ساختمان‌هایی که به اهمیت این سرزمین کهن و تاریخی ایران افزوده است. یکی از این بناها "مجموعه مارکار" نام دارد که توسط "پشوتن مارکار" احداث و وقف شده است.
 
پشوتن مارکار در سال ۱۲۵۰ خورشیدی در یک خانواده پارسی به دنیا آمد و عشق به ایران و دین زرتشت را از کودکی از پدر و مادر آموخت. او مردی بود فرهیخته و فرهنگ‌دوست و همواره به دنبال راهی برای خدمت به سرزمین اجدادی‌اش بود.
 
مارکار در سال ۱۳۰۱ پرورشگاه مارکار را تاسیس کرد. این پرورشگاه تا سال ۱۳۰۵ در ساختمان "ارباب رستم شاه جهان" قرار داشت و پس از آن به ساختمان "خانه شیرازی‌ها" انتقال یافت. پرورشگاه صرفا برای افراد بی‌سرپرست و کم‌بضاعت شهر یزد و روستاهای اطراف اختصاص داشت.
 
یک سال بعد با همت مارکار و هوشمندی "میرزا سروش لهراسب"، نماینده انجمن زرتشتیان ایرانی بمبئی، دبستان پسرانه مارکار تاسیس شد. این دبستان با ۷۰ دانش‌آموز شروع به کار کرد. در کنار این دبستان کارگاه‌های پارچه‌بافی، زیلوبافی، جوراب و کشبافی، خیاطی و نجاری نیز ایجاد شد تا دانش‌آموزان ساعت بیکاری و فراغت خود به یادگیری این فنون بپردازند.
 
پس از گذشت شش سال که دانش‌آموزان اولین دوره دبستان را به پایان می‌برند٬ مارکار از حمایت آنها کوتاهی نمی‌کند و دبیرستان پسرانه‌ای توسط او برای دوره متوسطه در سال ۱۳۱۲ تاسیس می‌شود. این نیز در نظر گرفته شد که پس از دوران متوسطه در صورتی که دانش‌آموزان در دانشگاه‌های کشور قبول شوند هزینه آنها پرداخت شود.
 
با افزایش تعداد دانش‌آموزان دبستان پسرانه و پرورشگاه و دبیرستان٬ مارکار برای رهایی از خانه ‌اجاره‌ای و بالابردن سطح کیفی زندگی افراد تحت پوشش، اقدام به خریداری زمینی به مساحت یک صد هزار متر در یزد می‌نماید. در سال ۱۳۱۲ ساختمانی به مهندسی "برزو سهراب آقا" طراحی و شروع به کار می‌کند و یک سال بعد یعنی همزمان با تاسیس دانشگاه تهران و نیز همزمان با جشن‌های گشایش آرامگاه فردوسی٬ با حضور شخص مارکار که برای بار دوم به ایران سفر کرده است این ساختمان افتتاح می‌گردد. بنایی آبرومند که دارای دو دستگاه عمارت می‌باشد. یکی در جلو که دارای ۱۸ اتاق و یک سالن بزرگ برای دبیرستان و دبستان پسرانه با ظرفیت ۸۰۰ دانش‌آموز و دیگری عمارت پرورشگاه که دارای سه سالن خواب و ۹ اتاق مختلف و یک زیرزمین جهت ایجاد کارگاه آموزشی. با ظرفیت ۶۰ نفر. دو عمارت که در فاصله کمی از هم قرار دارند با دو راهرو زیبای سرپوشیده به هم وصل می‌شوند.
 
مارکار همزمان با ساخت میدان فرودوسی تهران، قول ساخت برج ساعت به نام فردوسی شاعر ایران زمین می‌دهد. این ساعت با نام "گاه‌نمای فردوسی" در سال ۱۳۲۱ در میدانی که رو‌به‌روی آموزشگاه مارکار قرار دارد، ساخته می‌شود، اگرچه امروز این ساعت به نام سازنده آن و به نام "ساعت مارکار" شناخته می‌شود.
 
آنچه که اکنون در شهر یزد به عنوان "مجموعه مارکار" شناخته می‌شود شامل مدرسه، پرورشگاه، برج ساعت است که در محله "تل" شهر یزد قرار دارد.
 
پشوتن مارکار در هیجدهم مهرماه ۱۳۴۴ خورشیدی دیده از جهان فروبست و او با اقداماتش نام خود را در این دیار ماندگار کرد.
 
گزارش تصویری این صفحه به معرفی دبستان، دبیرستان و پرورشگاه مارکار اختصاص دارد.
 

+234
رأی دهید
-17

mordkhay - تل آویو - اسراییل
ایران اگر گذشته پر افتخاری دارد به علت نفوذ اجداد ما یهودیان در حاکمان وقت بوده هر زمان ایران و یهود متحد بوده دنیا تعظیم کرده امیدوارم با نابودی حکومت جهل آخوندی باز این اتحاد شکل بگیرد
یکشنبه 26 آذر 1391 - 23:39
pink panther - ابیجان - ساحل عاج
درست مثل فردی مرکوری (فرخ بولسارا)واو هم یک پارسی‌ بود .باعث افتخار .من که کلی‌ پوز میدم جلوی دوستان خارجیم
دوشنبه 27 آذر 1391 - 00:21
متفاوت - شیراز - ایران
تمام ایران رو سفر کردم شهری زیباتر از یزد ندیدم
دوشنبه 27 آذر 1391 - 00:41
Labe karoon - شیین - نروژ
چه انسان نیکو صفتی بوده روحش شاد.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 01:33
Ayden_victor - لندن - انکلیس
mordkhay - تل آویو - اسراییل. تاریخ با افتخار ایران به خاطره شما نبوده شما بقاى نسلتون رو مدیون اجداد ایرانیها هستید
دوشنبه 27 آذر 1391 - 02:38
pezhman - وين - اتريش
یادش گرامی‌ باد.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 03:13
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
mordkhay - تل آویو - اسراییل کاملا موافقم. دوستی‌ ما دو ملت بسیار پر پیشینه و عمیق هست. ایرانیها از یهودی‌ها نفرت ندارند بلکه آنها رو مردمانی موفق، هنر دوست، هنرمند و صنعتگر می‌دانند. این اقوام دیگر هستند که چشم این دوستی‌ رو نداشتند و ندارند. امید و آرزو به ایجاد این اتحاد. متاسفانه رژیم آخوندی جز بدبختی برای ایران نداشته.. دربارهٔ کیبوتس خوندم و بسیار لذت بردم، چقدر از یهودیها میتونیم سرمشق بگیریم. امید به روزی که به جای نفرت از محبت و برادری حرف بزنیم.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 03:06
paksan - آمریکا - آمریکا
تل آویو - اسراییل :لطفاً یکم از نفوذ اجداد بگو ببینم شاید ما نمی دونیم 5تا اسم نمی خوایم دوتا اسم از دانشمندان و.. افتخارات ایران بده که یهودی بوده باشند؟قبل و بعد از تهاجم اسلام؟!انقدر که دین زرتشت و آئین آن بر مردم ایران تاثیر گذاشته یک ده هزارمش رو من از یهودیت نمی بینم؟!تاثیر فرهنگ کهن ما در همه اشعار شاعران و عالمان ایرانی هست و درسته با توجه به اقتضاء زمان رنگ و لعاب قرآنی هم بهش دادند ولی جوهره اعتقادات و باورهای پاک قبلی ایرانیان رو می شه توش پیدا کرد ولی یهودیان چکار برای دنیا کردن؟من مدافع اسلام نیستم ولی شما هم از اونا بدترید اگر دستتون به قدرتی برسه شما خونخوارتر از مسلمانها هستید یعنی به نظر من اسلام یه کپی برداری عربی از یهودیته که اگر دقت کنی تو این دوتا دین انقدر مسائل شبیه هم هست که شک می افته.به نظر من بشر دیگه انقدر دسترسی به اطلاعات برای یکتا پرستی داره و مردم دیگه نباید زیر بیرق هیچ دینی بروند که رهبرانشون فقط دنبال قدرت و زمین و طرفدار هستند.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 05:07
paksan - آمریکا - آمریکا
آدم خوب بودن نشانه دین شما نیست و شما اگر دقت کنی کافرانی هم هستند که از منو شمای دیندار انسان تر و با خداترند اگر در اعمال آنها دقت کنی پس دین دیگه امروز شده تجارت و بیزینس گروهی که تشنه رهبر بودن و زندگی راحت هستند روی دوش مردم ترسو و خرافاتی برای خودشون قبلیه درست کردن حتی بین خودتون یهودی ها دسته دسته اند مسلمانها دسته دسته اند و هر کدوم می گن ما به خدانزدیکتریم و .. ولی هدف همشون قدرت و حکومت بر انسانهای نادان و ترسوست و تمام دشمن سازی ها و دشمنی کردن ها برای حفظ جایگاه خودشونه تا مردم رو به حلقه مبارزه با دشمن برای ناموس برای حفظ دین خدا یا برای رستگار شدن به بردگی می گیرن .ایرانی ها هیچ نیازی به قدرتمند شدن در دنیا با دین فروشی و دین بازی نداریم و این حکومت دین فروش هم باید می آمد تا مردم ایران چشماشون به حقه دین و نیت دینداران حکومت پرست باز بشه و کلا مردمان خاورمیانه آدمهایی نادان و خرافاتی بودند و هستند و خداوند بارها با فرستادن راهنمایی خواسته آنها رو نجات بده ولی هر بار این مردم دوباره دین خدا رو با افکار پوچ و خرافاتی خودشون تغییر دادند و کار خودشون رو کردند
دوشنبه 27 آذر 1391 - 05:16
paksan - آمریکا - آمریکا
چرا باید فقط در همین منطقه اسرائیل یا فلسطین و عربستان این همه بدبختی باشه و این همه پیامبر در این منظقه ظهور کنند؟ می گویند اینجا مهد تمدن بوده؟ یعنی اروپا و یونان و چین و هند و ایران نبودند؟ علت این همه راهنما به نظر من نادانی و جهل و خرافات و بدبختی مردم این منطقه بوده نه تمدن آنها .. وگرنه ادیان این منطقه بجز کشتار مردم و جنگ و خونرزیزی در نهایت چه چیزی رو درست کرده ؟ مشخصه تا زمانی که پیامبرشان بوده همه چیز کنترل شده بوده و وقتی که به دست راهبان و تشنه گان دین و خدا افتاده دوباره هر کسی بر اساس سلیقه و فکر و قدرت طلبی خودش همه چیز رو تغییر داده و هر جا که نتوانستند تغییرات باب میل خودشان را انجام دهند تشکیل گروه و فرقه خودشان را دادند تا پیروان خودشان و قدرت و پول منطقه بندی خودشان را بدست آورند و تنها چیزی که اساساً در این فرقه ها مهم نیست اول خدا بعد انسان است ولی تمام اعمالشان را با مثالها و آیه های فراوان به خدا منتسب می کنند ولی منتفع آنها خودشان هستند وبس.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 05:22
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
درود بر پارسیان هند و همه زردشتیان.که شرف خود را به تازیان نفروختند و مسلمان نشدند. پارسیان در هند هم منشا خدمات و امور خیر خواهانه بوده و هستند. ایدون باد
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:28
minajun - تهران  -  ایران
mordkhay - تل آویو - اسراییل. همون اجدادت که هامان سوزی کردن هزاران ایرانی‌ رو هم کشتن حالا هم هر سال جشن پوریم می‌گیرن؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 09:33
shahab46 - هانوفر - المان
دوست عزیز با اینکه در گذاشته ایرانیان در مذهب با همدیگر مشکلی‌ نداشتند و با روی باز هر کسی با هر مذهبی‌ می‌توانست در کنار دیگر مذاهب زندگی‌ کند کاملا موافقم ولی‌ با این که بخواهیم وجود مذهب خواستی‌ را در پیشرفت یک کشور محور و مرکز، بمانند هم‌اکنون اسلام و گفته شما آنزمان یهودیت قرار دهیم کاملا مخالف هستم، یعنی‌ میفرمائید ایران با گسترش جغرافیایی و با آن همه جمعیت و ادیان مختلف و رنگ پوست(چون تا شمال آفریقا این وسعت کشیده میشود) فقط مدیون اجداد شما بوده و بقیه هیچ؟ این که می‌شه همان گفته‌های انتری نژاد از نوع دیگر
دوشنبه 27 آذر 1391 - 09:34
مستانه شرق - هایدلبرگ - آلمان
چقدر من این مردمان و لهجه شیرینشان را دوست دارم شاید بخاطر این است که اجداد مادریم از این خطه بودند و زرتشتی......افسوس که من آنها را تجربه نکردم.....
دوشنبه 27 آذر 1391 - 10:03
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
به چنین انسانهای میگن ادم حصابی! یاد و خاطراتش پایدار باد.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 11:36
eddy59 - مونیخ - آلمان
winnie1987 - بیرمنگهام - یوکی موافقم باهات همه رو باهم دشمن کردند.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 11:57
bob3910 - لوس آنجلس - آمریکا
یک بار تصمیم بگیریم که همه اختلافتمونو بذاریم کنار . مهم نیست کی‌ بهتره . مهم اینه که بهتر بشیم . چرا همه دست به دست هم نمیدیم و خرافت دینو کوفتو زهرمارو نمیریزیم کنار ؟؟ فقط همین چیزاست که بین همه اختلاف ایجاد کرده . کی‌ می‌خوایم به رهائی برسین ؟؟ بی‌خیال دیگه ..
دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:00
shahab46 - هانوفر - المان
قاط زدی؟ کامنت از این احمقانه تر نبود؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 15:15
بهرام2012 - تهران - ایران
بنظرم این پارسیان هند نوادگان همان سپاهیان نادرشاه کبیر هستند که توسط ایشان و در جمع ارتش ایران به هند وارد شدند و همانجا نیز باقی ماندند البته بعدها دراثر فشارها و تهدیدات متعصبین مذهبی مسلمان تعداد دیگری نیز از ایران نقل مکان کردند. میخواهم بگویم پارسیان مقیم هند در حقیقت از تبار اصیل ایرانیان آریائی تلقی میشوند
دوشنبه 27 آذر 1391 - 16:26
anti cleric - دوبلین - ایرلند
این ملاها و آخوندا همیشه میخواستن به ایران و ایرانی‌ ضربه وارد کنن، ببینید که در ۲۰۰ سال اخیر چه بلایی سر این زرتشتی‌های بیچاره آورده بودند که باعث فرار شون به کشوری مثل هند بشه. یا زرتشت...
دوشنبه 27 آذر 1391 - 18:07
hamidla - هامبورگ - المان
mordkhay - تل آویو - اسراییل. مزدور رژیم تون که یهودی نیستی‌ . تو تهران داری پاچه خاری امامت را میکنی‌. ؛)
دوشنبه 27 آذر 1391 - 18:25
فریدون شیرازی - شیراز - ایران
mordkhay - تل آویو - اسراییل-این نهایت بیشرمی است که 2400سال حمایت ایرانیان را نمیبینید و انرا ناشی از نفوذ زنانتان در دربار شاهان ایرانی می دانید.بیشرمانه فیلم 300 را میسازید و بزرگواری خشایار شاه نجاتدهنده دین تان و شرف وشجاعت و انسانیت سزبازان سپاه جاویدان در حمایت از یهودیان را نادیده گرفته و مثل پسر عموهای تازی تان همه زندگی را متاثر از شکم و زیر شکم میدانید.پارسها را با هنرپیشه گان سیاه پوست نشان میدهید تا عقده حقارننان را شرپوش بگذارید.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 18:36
فریدون شیرازی - شیراز - ایران
mordkhay - تل آویو - اسراییل-ان زمان که جد بزرگ شما یهودیان و مسلمانان ابراهیم زنش سارا را به چند الاغ به فرعون فروخت(کتاب پیامبران از کتابهای مقدس یهودیان) زنان ایرانی شوهر را شخصا انتخاب میکردند و زمانیکه بچه دار میشدند 2 سال مرخصی داشته و از دولت وقت حقوق میگرفتند(کتاب از زبان داریوش نوشته ماری کخ -کتاب ترجمه 33000لوحه گلی است که امریکاییها در سال 1333 در تحت جمشید یافتند و هنوز در امریکا است و نه حدیثهای ابکی مسلمانان که روحانیان منحرف ان هزار سال بغد از مرگ محمد ساختند ) .
دوشنبه 27 آذر 1391 - 19:02
فریدون شیرازی - شیراز - ایران
mordkhay - تل آویو - اسراییل-تو واقعا با عربها از یک نژاد هستی چون نه تنها نمک نشناس هستی بلکه ولی نعمت ها را وامدار کردی.البته من در اسراییل و ایران و امریکا دوستان بسیار خوب یهودی دارم که مثل تو و دیگر اشکنازیهای روس نژاد نمک نشناس نیستند و زندگی و دین و ناموس خودشان را مدیون پارسها میدانند و مورد احترام من میباشند.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 19:15
Iran e azad - هورتن - نروژ
از دوست عزیز که از تلفن آویو تماس گرفته بود ،به عنوان یک ایرانی‌ کوچک،عذر می‌خواهم. دوستان !. در ۳۰ گذشته ،سیاست یهودی ستیزی ملاها ی عرب زاده که سابقه آن از ۱۴۰۰ سال پیش بوده،این مشکلات را ایجاد کرده ! . روابط بین ایران و اسرائیل تا قبل از انقلاب ۵۷ و حکومت مستبدی اسلامی ملا خمینی عرب زاده ،بسیار خوب بود. آنچه امروز شاهد آن هستیم به خاطر سیاست ملاهاست. ۳۰ سال هست که حکومت اسلامی که مردم ایران رو وادار کردند هر روز تو مدرسه ،دانشگاه و....داد بزنن مرگ بار اسرائیل و صد‌ها اراجیف دیگه مثل سخنان احمدی نژاد مقابل دنیا که بارها خواهان نبودی اسرائیل شده،. خیلی‌ از اسرائیل یها هنوز هم ایران را خانه اول خود می‌داند!. اگر اسرایلیها تنها یک صدم آنچه ما ایرانی‌‌ها کردیم را مقابل ما میکردند،چه؟ چند میلیارد بار تا به حال در مراسم رسمی‌ به آنها مرگ فرستادیم !؟ پرچمشان را آتش زادیم و .... عرب زده‌های حکم ایران به دنبال بمب اتم واسه نبودی اسرائیل و جبران عقده پدران عربشان هستند. نگذاریم رهبران احمق دوستی‌ ۲ ملت را به جنگ تبدیل کنند!. بیاید بیدار شویم .iran و اسرائیل با هم از ۲۵۰۰ سال پیش دوست بوده و هستند!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 02:49
Iran e azad - هورتن - نروژ
mordkhay - تل آویو - اسراییل. به عنوان یک ایرانی‌ ،عذر می‌خواهم. دوستان !. در ۳۰ گذشته ،سیاست یهودی ستیزی ملاها ی عرب زاده که سابقه آن از ۱۴۰۰ سال پیش بوده،این مشکلات را ایجاد کرده ! . روابط بین ایران و اسرائیل تا قبل از انقلاب ۵۷ و حکومت مستبدی اسلامی ملا خمینی عرب زاده ،بسیار خوب بود. آنچه امروز شاهد آن هستیم به خاطر سیاست ملاهاست. ۳۰ سال هست که حکومت اسلامی که مردم ایران رو وادار کردند هر روز تو مدرسه ،دانشگاه و....داد بزنن مرگ بار اسرائیل و صد‌ها اراجیف دیگه مثل سخنان احمدی نژاد مقابل دنیا که بارها خواهان نبودی اسرائیل شده،. خیلی‌ از اسرائیل یها هنوز هم ایران را خانه اول خود می‌داند!. اگر اسرایلیها تنها یک صدم آنچه ما ایرانی‌‌ها کردیم را مقابل ما میکردند،چه؟ چند میلیارد بار تا به حال در مراسم رسمی‌ به آنها مرگ فرستادیم !؟ پرچمشان را آتش زادیم و .... عرب زده‌های حکم ایران به دنبال بمب اتم واسه نبودی اسرائیل و جبران عقده پدران عربشان هستند. نگذاریم رهبران احمق دوستی‌ ۲ ملت را به جنگ تبدیل کنند!. بیاید بیدار شویم .iran و اسرائیل با هم از ۲۵۰۰ سال پیش دوست بوده و هستند!
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 02:53
kourosh84 - واشنگتن - آمریکا
mordkhay - تل آویو - اسراییل.دوست عزیز بهتر هست که بگویم یا بگویید . افتخارات ایران گذشته با همیاری ایرانیان یهودی بوده . در ضمن ایرانی‌ یهودی بودن با اسرائیل‌ای بودن خیلی‌ فرق میکنه ! به‌‌‌ امید ایرانی‌ آزاد و دوستی‌ دولتمردن ایران و اسرائیل . شاد باشی‌ هموطن.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 07:24
raha1984 - هامبورگ - المان
روحت شاد مرد نیکوکار و مرگ بر تازیان خونخوار دشمنان ایران و ایرانی
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 09:12
razrazak - یزد - ایران
paksan - آمریکا - آمریکا- آی گل گفتی، یکی پیدا شد که حرف دل من را زد. دوستان من یه یزدیم و یزد یکی از شهرهایی که ترکیبی از طرفداران این سه مذهب را دیده چه قبل از حکومت آخوندها و چه بعد مردم یزد کلا قدیمی هاشون چه مسلمان و چه زرتشتی خاطرات خوبی از یهودیها و کینه توزیهاشون ندارند یه مثل بین یزدیهای مسلمان هستش که میگن غدا را خونه جود بخور ولی شب برو خونه گور بخواب.
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 17:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.