پیام تسلیت احمدی نژاد به مردم آمریکا

آقای احمدی نژاد از "تاثر فراوان" خود از بابت "قتل ۲۰ کودک و ۷ آموزگار بی‌گناه آمریکایی" سختن گفته است

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، با انتشار پیامی با مردم ایالات متحده و خانواده های کودکان کشته شده در جریان تیراندازی در یک دبستان آمریکایی ابراز همدردی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، آقای احمدی نژاد در پیام خود بروز چنین حوادثی را موجب "نگرانی عمیق" دانسته و از "تاثر فراوان" خود از بابت "قتل ۲۰ کودک و ۷ آموزگار بی‌گناه آمریکایی" سختن گفته است.

دو روز پیش، در پی تیراندازی جوانی به نام آدام لانزا در دبستان ساندی هوک در شهر نیوتاون ایالت کانتیکت، ۲۶ نفر کشته شدند. ضارب پیش از آن، مادر خود را نیز، که در مدرسه ساندی هوک تدریس می‌کرد، به قتل رسانده بود.

آقای احمدی نژاد در پیام تسلیت خود، با ذکر اینکه "همه ملت‌ها و از جمله قاطبه ملت ارجمند آمریکا"، نیازمند "فضایی آکنده از محبت و صمیمیت‌" هستند، ابراز امدیواری کرده که "ملت‌ها در جهانی سرشار از عشق و محبت و دوستی در کنار یکدیگر زندگی کنند".

رئیس دولت ایران با اشاره به موارد مشابه تیراندازی به مردم در ایالات متحده، گفته است که ادامه چنین حوادثی "افکار عمومی جهانیان را متوجه مسایل و مشکلات ریشه‌ای چنین حوادث تلخی در جامعه آمریکا نموده است."

در واکنشی دیگر به کشتار اخیر در آمریکا، محمدرضا تقوی‌فرد مدیرمسئول روزنامه دولتی خورشید نیز با انتشار یک آگهی در این روزنامه، به باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده تسلیت گفته است.

آقای توی فر در پیام تسلیت خود، که در ابتدای آن خطاب "جناب آقای باراک اوباما ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا" ذکر شده، واقعه تیراندازی اخیر را یک "مصیبت" توصیف کرده است.

"محمدرضا تقوی‌فرد مدیرمسئول روزنامه دولتی خورشید نیز با انتشار یک آگهی در این روزنامه، به باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده تسلیت گفته است"

وی در عین حال ابراز امیدواری کرده که "مسببین این حادثه تلخ و حوادث غمباری همچون کشتار کودکان در عراق و افغانستان و دیگر کشورهایی که مورد هجوم وحشیانه خارجی‌ها و مزدوران آنها قرار گرفته و جان عزیز خود را از دست داده‌اند به زودی به سزای اعمال ددمنشانه خویش برسند".

صاحب امتیاز روزنامه خورشید، سازمان تامین اجتماعی به مدیرعاملی سعید مرتضوی دادستان سابق تهران است.

+168
رأی دهید
-98

compatriot - تورنتو - کانادا
عجب. پس دارید برای فرارتون به آمریکا زمینه سازی می‌کنید. زهی خیال باطل. حتا اگه از دست دولت آمریکا در امان باشید از دست ایرانیان اینجا در امان نخواهید بود. شما منفوران ایران زمین هستید.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 22:57
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
یه سری آدم کش و جانی که تشنه خون مردم هستند، ابراز تأسف از کشته شدن مردم میکنند. یعنی‌ آدم نمیدونه بخنده به این خبر یا گریه کنه. آرزوی محبّت و عشق در همه ملت‌ها می‌کنن، به جز مملکت ایران. آقا جون اول به جای آرزو کردن، کاری کن که ملت ایران در آرامش و آسایش زندگی‌ کنن. بقیه ملت‌ها پیشکشت عزیزم. اون‌ها میدونن چجوری دوباره آرامش برقرار کنن.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 23:00
Roya.m - تهران - ایران
خفه باباااااااااااااا ، تو شلوار خودتو نگهدار که همین روزها پاپیون شده سرت!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 00:14
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
بی‌ پدر مادر پس چرا پیام تسلیت به خانوادهٔ دانش آموزان ایرانی‌ ندادی حـ...
دوشنبه 27 آذر 1391 - 00:14
abdolmalek - رامسر - ایران
بخاب بابا...عنتر رو چی به این فرمایشات
دوشنبه 27 آذر 1391 - 00:25
htafas - مادرید - اسپانیا
بی‌ همه چیز، برای کودکان سوخته تو ایرانم پیام دادی؟؟؟؟؟ عوضی‌
یکشنبه 26 آذر 1391 - 23:59
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
براى زلزله زدهاى آذربایجان چند وقت بعد تسلیت گفت براى کودکان بیگناهى که در آتش سوزى کلاس درس شان سوختن و تا بحال دو نفرشون فوت کردن کى پیام فرستاد؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 01:09
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
حالا نیست ایرانیان در کشورى سرشار از عشق و محبت و دوستى زندگدى میکنن میخواد این الگو رو به تمام دنیا صادر کنه
دوشنبه 27 آذر 1391 - 01:14
parsaus - امریکا - امریکا
تا حالا فکر می‌کردم مموتی دیوانست الان فهمیدم الاغ هست
دوشنبه 27 آذر 1391 - 01:23
kourosh84 - واشنگتن - آمریکا
. هدف و نیت هر چی‌ هست ، ولی‌ ارسال پیام از طرف رئیس جمهور ایران زیبا بوده . داشتم با خودم فکر می‌کردم هر چند این ‌یک فاجعه عظیم هست . ولی‌ نکته مفید این هست ! شاید برخی‌ از آمریکا های ، کم احساس الان بیشتر درک کنند که زن و بچه‌ها در خاورمیانه هم انسان هستند . و از خبر کشته شدنشون خیلی‌ گذرا رّد نشن .
دوشنبه 27 آذر 1391 - 01:37
ahoramazda.pers - امستردام - هلند
تًف به شرفت تًف به تو که اصلا ایرانی‌ نیستی‌ بی‌ ناموس ،ای کلاش به مردم خودت بابت این همه که در انتخابات که به دستورِ تو کشته شدند تسلیت میگفتی‌‌ای کاش به مردم آذربایجان تسلیت میگفتی‌‌ای کاش به خانوادهٔ ستار بهشتی‌ تسلیت میگفتی‌‌ای کاش به مادر ندا آقا سلطان تسلیت میگفتی‌‌ای کاش به خانوادهٔ میلاد مختاری تسلیت میگفتی‌‌ای کاش به خانوادهٔ فرزاد کمان گر‌ تسلیت میگفتی‌ باز هم بگم ؟؟؟؟؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 01:16
Islam zoda - تورنتو - کانادا
برو جلو دکتر..اوه اوه. میدونستی تو کشورت زلزله زده و بچها تو کلاس آتیش گرفتند و غیره؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 01:50
parvaz2012 - کوالا لامپور - مالزی
اااااااااااااااااا وقتی بچه های خودمون تو سفر راهیان نور کشته شدن و گروهی دیگر تو آتش سوختند کجا بودی؟؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 02:04
pezhman - وين - اتريش
تیر خلاص زن، و اشک تمساح
دوشنبه 27 آذر 1391 - 03:16
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
ساندیسیان غیر محترم، سر رئیس جمهور و أون رهبرتون تا گلو تو یه جای آمریکاست، فقط ببینین چه جوری دارن ازتون کولی میگیرن بدبختا. از هر فرصتی دارن برای دستمال کاری استفاده میکنن.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 03:48
acemeace - کلن - آلمان
حاجی فیروز :). بدون شرح
دوشنبه 27 آذر 1391 - 04:12
m.r-toofan - کابل - افغانستان
عجیب است این همه جنایت در ایران میشود ،دختران مورد غارت قرار میگرند.وبلاگ نویسان به شهادت میرسند.جواب اعتراض وحق خواهی راباگلوله میدهند.افغانهارا به جرم افغان بودن قتل عام میکنند.احمدی نژاددر برابراین همه جنایت داخلی سکوت میکند ومتاثر نمیشود.آنوقت وقتی که یک شهروند امریکایی اشتباهی را مرتکب شد.جهت تشویش اذهان عمومی وایجاد دیدمنفی نسبت به امریکا و غلو در یک جنایت پیام تسلیت ارسال مینماید. احمدی نژاد با این سیاست دوگانه هرگز موفق نخواهد شد نفرت وانزجارعمومی نسبت به خود را در سطح جامعه جهانی بکاهد
دوشنبه 27 آذر 1391 - 04:32
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
{{ توجه توجه! شارلاتانیسم در حد اعلای اسلامی رسید! }} این آدم کشان اسلامی که به یک وب لاگ نویس و خبرنگار کانادای رحم نکردند (بگذریم از هزاران شکنجه شده و اعدامی) در روزنامه کشور برای کودکان آمریکایی پیام تسلیت میفرستند!!! --- این شارلاتانیسم اعلا فقط از اسلام و حامیانش بر میاید و بس!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 04:40
naderan - یوتوبوری - سوید
احمقی نژاد گاو دیگر لازم پارچه مال گذاشت حالا داری گور بگور میشوی زر میزنی.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 04:50
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
{{ اینهم آمار وحشتناک جرم و جنایت در ایران به نقل از خبر آن لاین }} - افزایش 16 درصدی قتل گرم سال گذشته بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر را به دادگاه کشاند. برخوردهای خشونت آمیز ایرانیها، فقط در حد یقه گیری و ضرب و شتم، باعث ثبت 650 هزار پرونده در پزشکی قانونی شده. افزون بر این، خشونت هایی که در جاده ها وجود دارد و منجر به تصادفات سنگین و کشته شدن شهروندان می شود، آمار قتلها و سرقتهای مسلحانه را که به این میزان اضافه کنیم، به سادگی در می یابیم مردم ایران، چندان از اعمال راه حلهای خشونت بار برای مشکلات خود بدشان نمی آید. قتل با سلاح گرم در ایران، در سال 89، نسبت به سال 88 افزایش چشمگیری داشته است. افزایش سالانه 16 درصد قتل با سلاح گرم نشان می دهد سلاح گرم در بین ایرانیان، شیوع بیشتر و کشتن دیگران با تفنگ و تپانچه، افزایش یافته است. آمار پلیس می گوید در سال 88، شلیک های منجر به مرگ در کشور، تنها 517 مورد بوده است، ولی در سال 89، این میزان به 603 قتل با سلاح گرم رسیده است. سهم قتل با سلام گرم در سال 89، نسبت به کلیه قتلهای کشور، بیش از 26 درصد بوده است.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 04:41
Khodekhodeshe - انتورپ - بلژیک
تو برو تیرای خلاصت و بزن.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 05:01
paksan - آمریکا - آمریکا
سنگ پا جلوی این احمدی نژاد آب شده خدایش .. چقدر کنفتت کنند چقدر آدم حسابت نکنند یعنی وقتی می یاد آمریکا مثل این آدمهای دَل راه می افته اینطرف و اونطرف مصاحبه و زبونش آویزونه یکی بهش توجه کنه خودش رو می کشه یه دانشگاهی یه جایی بهش وقت بده بره واسه در و دیوار هم که شده حرف بزنه تا شاید بتونه دل یکی از مسئولین آمریکایی رو بدست بیاره یه جوابی حتی فحش بهش بدن ولی کسی انگار اینو نمی بینه انگار این آدم وجود خارجی نداره فقط رسانه های زرد دنبال نکات منفی حرفاش هستند تا دنیا رو ازش این دراکولایی که خودشون ساختن بیشتر بترسونند و طرف هم فک می کنه چون این روزنامه ها چهارتا مطلب میزارن ازش یعنی دیگه غرب رو تکون داده طفلک؟!مثل اون یاور حسن عباسی که همش می گه سخنانم را در نیویورک تایمز یا لوسانجلس تایمز یا .. نوشتند بعنوان "فلان اسلامی" هر چی می گردی اصلا اسم که هیچی اشاره هم از این طرف پیدا نمی کنی آخه چقدر آدم بدبخت باشه که مطالب شاخدار بگه تا شاید به روزنامه غربی اسمش که هیچی اشاره ای بهش بکنند و طرف ذوق مرگ بشه
دوشنبه 27 آذر 1391 - 04:57
razmandeh - استکهلم - سوئد
جناب میمون نژاد یادآوری می‌کنم که اگه مسائل جهانی‌ را حل کردید یه پیام تسلیت هم به خانواده دانش آموزان کشته شده در اردوهای راهیان زور ارسال نمائید ؟؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 05:14
sanjagh - تهران - ایران
فقط میتونم بگم که یک آدم کاملا" روانی هستی موقعی که بچه های بیچاره تو آتیش سوختن کجا بودی چرا اون موقع متاسف نشدی .
دوشنبه 27 آذر 1391 - 06:39
bita tehrani - ونکوور - کانادا
یاد کاریکاتور مانا نیستانی افتادم که زبان این حکومت برای لیسیدن کفش و حتا فلان جای آمریکا خوب آماده است و برای لجبازی با معقول‌ترین خواسته‌های مردم خودش دراز.حیف خاک که بر سرت بریزند مردک رذل کثیف ضّد وطن.حیف از آن اکسیژنی که تو هدر می‌کنی.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 06:16
طالب حق - تهران - ایران
بابا این دیگه کیه ؟ هر روز بچه مدرسه ای های خودمون 20 تا 20 تا از بین میرن ، دریغ از یه پیام تسلیت یا یه عذرخواهی ، اونوقت واسه آمریکایی ها پیام تسلیت میفرسته . فکر کنم شیطان از وقتی این احمدی نژاد رو دیده دیدگاهش نسبت به انسان عوض شده آخه فکر نمیکرده آدم یه همچین موجودی باشه . احتمالا الان پشیمونه که اون حرف ها رو به خدا زده و در مقابل انسان سجده نکرده چون با وجود احمدی نژاد دیگه نیازی به وجود شیطان نیست . به خاطر هیچ و پوچ از درگاه خدا رانده شد .
دوشنبه 27 آذر 1391 - 06:33
ghafas - مشهد - ایران
ای کاش شین آباد در آمریکا بود
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:05
شهادت - تهران - ایران
درود فراوان بر رییس جمهور منتخب ایران. من که ایشون رو نه در سطح مصدق بلکه بالاتر از مصدق میدونم. خدا قوت برادر
دوشنبه 27 آذر 1391 - 07:48
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
الاغ بودن و دیوانگیش برای یک دقیقه است. این ج.نوریه که تاحالا از شکم مادر زاده نشده
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:06
shahre aftabi - سن دیگو - آمریکا
این یارو خیلی‌ تو رویاها بسر میبره
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:09
Tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
توف تو ذاتت پستین شماها،؛خاک تو سر تو رئیس جمهور
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:32
sama128 - شیراز - ایران
کل دنیا و کرات مختلف دست از کار کشیدند حرکت در منظومه شمسی خانم متوقف شد تا مموتی چاخان و دروغگو عرض تسلیت به مردم آمریکا و علی الخصوص رئیس جمهور آن کشور داشته باشه من حتی شنیدم که مردم در کل کره زمین البته به غیر از ایران ( چون متاسفانه دیگر ایران داخل آدم نمی باشد) از حرکت متوقف شدند تا آقای مموتی احمدی فشار عرض تسلیت داشته باشند در واقع زمان متوقف شد نه اینکه تمام مسئولین نظام با ماوراءاطبیعه در ارتباط هستند و تمامی علماء و فضلا از قبل از ظهور اسلام و بعد از ظهور اسلام با آقا سر یک سفر غذا می خورند و در یک WC رفع حاجت می کنند . فقط میتوانم بگویم که خوبه این عرض تسلیت انجام شد تا گردش کرات به حالت اولیه برگرده .
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:36
reyhaneh - بیرجند - ایران
خود شیرینی از نوع احمدی نژاد!!واسه زلزله زده های زهان که زورت میاد پیام تسلیت بدی،واسه بچه های شین آبادم که اصلا زدی به اون در!انگار اینا از مردم کشورت نیستن!!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:41
Tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
آقای مموتی این مرهبزنی و صمیمیتی کا میگین چرا واسه اون بچهای مدرسه نگفتین؛مگه نگفتین کا شما رئیس جمهور همه هستین؛توف تو روحت خمینی با اون انقلاب اسـ... اسـ... اسـ...
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:49
mehraban1980 - تهران - ایران
کاش برای بچه های پیرانشهر هم پیام تسلیت وهمدردی می فرستادی؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 08:53
hossein-87 - تهران - ایران
:)))
دوشنبه 27 آذر 1391 - 09:07
goleshab - اوگسبورگ - المان
برو گمشو اول یاد بگیر به ملت از هر جهت داغدیدهٔ خودت تسلیت بگو بعد از این میمون بازیها در بیار .
دوشنبه 27 آذر 1391 - 09:10
shahab46 - هانوفر - المان
خفه بابا
دوشنبه 27 آذر 1391 - 09:16
Tabesh - شفیلد - انگلیس
خجالت باید بکشی. مامورا مردمو به گلوله بستن خوشحالم بودی. مردم تو سرمای زمستون زیر آوار و بی سر پناه موندن ککتم نگزید. بچه ها تو مدرسه آتش گرفتن به کسی ربطی نداشت. جون مردم ایران مفته باید برا آمریکایها دل سوزوند.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 09:58
kutol - ارومیه - ایران
این احمدی نژاد یک ایرانی اصیل هستند...یعنی‌ باور کنید خصوصیات یک ایرانی‌ هر چه هست نزد احمدی موجوده...۱-پرو ۲- آب زیر کاهی ۳- برای رسیدن به هدف همه چی‌ رو له‌ می‌کنه ۴- در وقتش پاچه خوار ۵- از پشت خنجر می‌زنه ۶- امام مهدی همیشه تو جیبش ۷- چگونگی‌ گرفتن اقامت در یک کشور دیگر...حتا با توهین به تمام تاریخ کشور، پدر و مادر ۸- کلاه بردار ۹- دروغگو ..........خلاصه هر چی‌ یک ایرانی‌ باید داشته باشه ایشون دارن....احمدی=یه مرد اصیل ایرانی‌....
دوشنبه 27 آذر 1391 - 10:14
bv_mark - اولم - آلمان
من دیگه حرفی برای گفتن ندارم
دوشنبه 27 آذر 1391 - 10:37
hankooksaram - تهران - ایران
بیشتر تیکه انداخت تا تسلیت واقعی!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 10:37
Tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
اونای کا تو ایران و تو دفتر این آقا کار می‌کنین،ازش بپرسین این حرکت یعنی‌ چی‌ درسته کا ما باید با مردم دیگ هم هم دردی کنیم اما ایرانیا مگه چه گناهی کردن به شماها رای دادن،از آزادیو هم دردی صحبت می‌کنین پس مردم ایران چی‌ ؟؟؟؟ دارو ندارن ،من واسه بابام از اینجا دارو فرستادم اما اونای کا کسی‌ رو ندران چی‌ کار کنن ؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 11:42
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
برای تسلیت به مردم زلزله زده وسیل زده احتیاج نیست چون نمی خواهم در ایران پناهنده بشوم برای همین به مردم امریکا تسلیت می گویم برای پناهندگی خودم خوب است چون در ایران هرکس شعار مرگ بر امریکا گفته واز ولایت فقه قهر کردهاست امریکا سریع به او پناهندگی داده است ویا در دفتر بوش ویا در شرکتهای چند ملیتی برای لابیگری از جیب ملت ایران ویا با شغل دائم در دانشگاها ی امریکابدونه تشخیص مدرک تو جعلی ویا حقیقی است استخدام می شوید
دوشنبه 27 آذر 1391 - 11:14
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
خودت بهتر میدانی که مهره سوخته ائی بیش نیستی‌ البته هنوز اربابانت در ایران مثل سگ‌ ازت می‌ترسند و شمارش معکوس برای اتمام پست غصبی ت شروع کرده اند چون تو از سعید امامی برایشان خطر ناکتری او هنوز صابون جاهل وقیح به جامه آاش نخورده بود و نمی‌دانست کار او از پشت خنجر زدن است و مانند تو دست و بالش باز نشده بود که یار گیری کند، با اینکارها چیزی از سوخته گی‌‌ تو کم نمی‌شود، بعد انتصابت هم که خاکسترت میکنند چون دیگر بلندگو از تو گرفته میشود و در حصار تنگ خودشان گاهی‌ میتوانی‌ زنجمور ه ائی بکنی‌، آقایان موسوی و کروبی سازش نکردند اما با مسالمت برخورد و مردم را هم به مسالمت تشویق کردند و بهترین زمان را سوزاندند نوبت تو هم می‌رسد که این فرصت طلائی آخر را از دست بدهی‌.... .. ..., ....
دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:41
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
...البته آنها در جایگاه حمایت از مردم بودند و تو در مقابل مردم و همدست خائنین و متقلبین، همه میداند چگونه دوباره انتخاب شدی حداقل بگذار در فرصتی که داری با روکردن دستشان واقعا یکبار به مردم خدمت کن . به خاطر ترس از افشاگری‌هایت مجلس به سفارش خامنه ائی از زیر سوال بردنت منصرف شد، لاریجانی کاندید اصلی‌ خامنه ائی است چرا که نوکری و مزدوریش صد در صد ثابت شده دو قوه هم که در استعمارشان است/ قالیباف و دیگران مانند همیشه دور زده میشوند و در بازی اند/ به همین خاطر لاریجانی شتابزده خواهان اصلاح قانون انتصابات است/ به همین خاطر مهدی هاشمی از زندان آزاد شد چون خامنه ائی از استیصال دوباره به ناجی همیشگی‌اش رفسنجانی پناه آورده و آزادی مهدی هم باج آن.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:42
hamed004 - آبادان - ایران
اقا اول بیا به ما که ملتت هستیم تسلیت بگو که از تو ما رو کشتن خفه خون گرفتیم نه صدایی نه قلمی نه نون شبی نه مسکنی نه تفریحی نه شادمانی هیچی نداریم بعد به کس دیگه تسلیت بگو
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 07:30
farahnoush - ساری - ایران
kutol - ارومیه - ایران. فکر کنم شما خصوصیات کامل یک مرد ایرانی دارید .. !. ۲- آب زیر کاهی ۳- برای رسیدن به هدف همه چی‌ رو له‌ می‌کنه ۴- در وقتش پاچه خوار ۵- از پشت خنجر می‌زنه ۷- چگونگی‌ گرفتن اقامت در یک کشور دیگر...حتا با توهین به تمام تاریخ کشور، پدر و مادر ۹- دروغگو 10-ماهی گرفتن از اب گل الود
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 16:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.