ایران طرحی شش ماده‌ای برای حل بحران سوریه ارائه کرد

ایران از جمله حامیان اصلی رژیم بشار اسد بشمار می رود

وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ۲۶ آذر ماه (۱۶ سپتامبر) با صدور بیانیه‌ای، از ارائه طرحی شش ماده ای از سوی این وزارتخانه برای حل بحران سوریه خبر داده است.

در این بیانیه گفته شده است که طرح پیشنهادی ایران، در چارچوب پیشنهادهایی ارائه می‌شود که در گذشته از طرف برخی کشورها و همچنین سازمان‌های منطقه‌ای بین المللی در مورد بحران سوریه مطرح شده بود.

در این طرح، ایران از دولت و تمامی گروه‌های مخالف مسلح خواسته است تا فورا به تحرکات نظامی خود به خصوص در مناطق مسکونی پایان دهند. ایران همچنین خواسته است تا برای برقراری آرامش، اعمال خشونت آمیز در سوریه، تحت نظارت سازمان ملل متوقف شود.

براساس این طرح شش ماده ای، ایران پیشنهاد کرده است که پس از توقف درگیری‌ها، فورا کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه در تمام نقاط آسیب دیده ارائه، تحریم های اقتصادی سوریه برداشته و زمینه بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان فراهم شود.

 
براساس طرح پیشنهادی ایران باید زمینه بازگشت تمامی آوارگان به خانه‌هایشان فراهم شود

از جمله موارد دیگر ارائه شده در این طرح، انجام گفتگوهایی میان دولت سوریه و نمایندگان تمامی طیف ها و گرایش های مختلف اجتماعی و سیاسی است. این گفتگوها باید زمینه تشکیل یک دولت انتقالی را فراهم کند که مورد قبول همگان باشد.

در این طرح شش ماده‌ای، همچنین به آزادی تمام کسانی که به دلیل فعالیت های سیاسی مسالمت آمیز بازداشت شده اند، اشاره شده و از دولت و گروه‌های معارض خواسته شده تا این بازداشتی‌ها را، از هر فرقه و گروهی که باشند، به سرعت آزاد کنند.

ایران همچنین، با تاکید بر لزوم توقف روند "اطلاع رسانی نادرست" از تحولات سوریه، خواستار تشکیل کمیته‌ای برای ارزیابی خسارات‌های وارده به این کشور، تعیین اولویت‌ها برای بازسازی وچگونگی مشارکت کشورها در آن شده است.

ایران که از جمله متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به شمارمی‌رود، هدف اصلی طرح خود را بازگرداندن آرامش به آن کشور اعلام کرده است.

+27
رأی دهید
-82

jahanara - لاهتی - فنلاند
بوگندهی رژیم ایران کار از این حرفا گذشته ملّت دلیر سریه مثل ملّت ایران بزدل و ترسو نیستن میمیرند اما ذلت نمی‌پذیرن خلایق هر چه لایق
یکشنبه 26 آذر 1391 - 19:03
kordman - بردا - هلند
چه غلطا مرتیکه موفنگی.تو اگه راست میگی خسارت 33 بر ایرانم را ارزیابی کن.باز می خواهی تاوان جنگ افروزی وحماقتت را ما پس بدهیم.مرگ بر این نیرنگت باد پایین خیابانی روزه خوان
یکشنبه 26 آذر 1391 - 19:04
mohammad.avaz - تهران - ایران
میخواهی وقت کسی‌ کنی‌ که رفقاتو از دست نعدی مثل بشار اسد یا به بمبت برسی‌ هاهاها
یکشنبه 26 آذر 1391 - 19:14
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
نتیجه این شیش طرح میشود برگشتن ارامش به سوریه پیش از جنگ و درگیری_ سوریه در ارامش بود و تنها مشکل مردم حکومت دیکتاتوری اسد بود و مردم سوریه به خاطر اینکه بشار اسد را نمیخواستند و بشار هم حاضر به کنار رفتن از قدرت نبود این بار مردم بر علیه بشار و حکومتش اعتراضات را شروع کردن که در نهایت منجر به جنگ داخلی شد. هر وقت بشار اسد و هم قطارانش از قدرت کناره گیری کنند ارامش به سوریه بر میگردد.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 19:19
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
چه غلطها , کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 20:16
setayeshz565 - وین - اتریش
ایران.. اگه خیلی بلده یه فکری به حال خودش کنه که مردمش از بدبختی افتادن به جون هم مگه این احمقا به جز به تاراج دادن پول نفت به سوریه و .. کار دیگه ای هم بلدن آیا!!!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 20:35
kobalt - کرج - ایران
شیش تا ماده که سهله شصت تا نر م دیگه نمیتونه این اسد الطویل رو نجات بده.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 21:05
modire behesht - هایدلبرگ - آلمان
وقتی‌ که ملت ایران شما آخوندهای شیاد و دروغگو را قبول ندارد و به هیچ وجه از طرف مردم ایران مشروعیّت قانونی ندارید ؛ کدام خری است که این پیشنهاد شیطانی شما را بپذیرد و قبول کند !،، همه ملت‌های دنیا و حتی ملت ایران میدانند که این همه کشتار و قتل و عام در سوریه توسط رژیم کثیف و منفور بشار اسد است که با حمایت‌های بیجای شما اسلامیون منفور انجام میشود ؛ حالا که ۱۳۰ تا کشور رسماً و قانونا نیروهای مخالف دولت اسد را برسمیت شناختند و عملا حکومت بشار اسد دیگر مشرویت قانونی ندارد و در آستانهٔ شکست کامل قرار گرفته است !!، آخوندها ترس تمام وجودشان را فرا گرفته است و از این می‌ترسند که بعد از سقوط اسد ، نوبت بهار ایرانی فرا برسد و ملت ایران قیام کنند و آخوندهای دروغگو و شیاد و فاسد را با همان عمامه‌هایشان از درختان خیابان آویزان کنند!!،، حالا که حسابی‌ ترسیده آند به التماس افتاده اند !!،، آخوندها آنقدر به ملت ایران و جامعه جهانی دروغ گفته آند که دیگر هیچ کسی‌ حرفشان را قبول ندارد !!،، ذلت و خاری آخوندها هم اکنون دیدنی‌ است !!، پیروزی ملت ایران علیه ظلم و ستم اخوندی نزدیک است !، منتظر باشید !
یکشنبه 26 آذر 1391 - 22:30
paksan - آمریکا - آمریکا
وزیر خارجه ای که اولین نکات سیاست رو نمی دونه فقط باعث خنده می شه آخه مردک تو دیروز می گه ایران نمی زاره اسد سقوط کنه بعد طرح صلح می دی و انتظار داری طرفهای مقابل توجه کنند به حرفت تابلوه اسد داره سقوط می کنه و اوضاع خیلی خرابه که افتادین به دست و پا ولی چون نه سیاست می دونید و نه دنیا رو می شماسید همه کاراتون رو می خواهید به روش زور و نظامی گری انجام بدید و هیچ کس هم محل نمی ده به کنفرانساتون و طرحهاتون بعد پامیشه می ره روسیه که پادرمیانی کنه و اینم فقط بخاطر خردیدن وقت هستش چون اسد داره سقوط می کنه الان جمهوری اسلامی می خواد وقت بخره تا بتونه با تجهیز اسد اونو تا جایی که می شه سرپا نگه داره ولی آقا نمی خواد بفهمه همونطور که کنفرانسهاتون واسه حمایت از اسد اثر نداشت این طرحهاتون هم خواهانی نداره چون از اول بد پا گذاشتین و بی طرف نبودین که حالا طرح بدین و طرفهای مقابل توجه کنند .باید از الان گفت سوریه آزاد شد.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 21:15
dara20 - تهران - ايران
۱ اعدام بی‌ قید و شرط اسد و اعضای خانواده و مزدورانش.۲ انحلال کامل حزب کثیف او. ۳ به رسمیت شناختن حق مردم سوریه در انتخاب سیستم سیاسی.۴ برگزاری انتخابات آزاد با حضور ناظران سازمانهای بی‌ طرف جهانی‌. ۵ تبعید طرفداران اسد به یک کمپ بسته تا آخر عمر کثیفشان.۶ دستگیری، محاکمه و اعدام حامیان ایرانی اسد جنایتکار.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 22:26
بهلول برمینگهام - برمینگهام - انگلستان
این طرح برای حل بحران سوریه نیست واسه حل بحران آینده نزدیک خودشونه.رفتن اسد=رفتن ملاهای آورین گو هست.اسد رفتنیه ملاها دامنهاشون رو بزارن توی جیباشون و آماده باشن.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 23:06
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
پست فطرتان آفت الله فحشای شیطانی خامنه‌ای دست از کشتار ملت سوری بردارید و گورتان را گم کنید و به فکر سوراخ موش باشید که نوبت شما جنایت کاران برای سرنگونی نزدیک است.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 03:12
Tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
منم طرحی یک ماده‌ای به شماها میدم برین گم شین دیگه اسدم داره میره دستای شما هم قعطه قعطه خواهد شد
دوشنبه 27 آذر 1391 - 12:01
siavash33 - کردستان - ایران
بازم توهم بزودی گوربشارجنایت کار کنده میشه .ازالان داره زمینه رفتن به آمریکای لاتینو به گوش میرسه .جلاد گردن دراز
دوشنبه 27 آذر 1391 - 12:34
paya55 - چیچست - ایران
میدونن این زرافه قاتل آخرشه
دوشنبه 27 آذر 1391 - 22:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.