جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌شود

نامزد پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا، جان کری، قرار است مسئولیت وزارت امور خارجه این کشور را برعهده گیرد. در کابینه باراک اوباما تغییرات دیگری در وزارتخانه‌های دفاع و خزانه‌داری و نیز ریاست سیا صورت خواهد گرفت.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌شود
 

به گزارش رسانه‌های آمریکا، باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور، تصمیم گرفته است سناتور دمکرات، جان کری ۶۹ ساله را جانشین هیلاری کلینتون کند.
 
روزنامه "واشنگتن پست" و شبکه "سی‌ان‌ان" در شامگاه شنبه (۱۵ دسامبر / ۲۵ آذر) گزارش دادند که اعلام رسمی این جایگزینی هفته‌ی آینده صورت خواهد گرفت.
 
نامزد مطلوب رئیس‌جمهور آمریکا برای احراز این مقام سوزان رایس ۴۸ ساله بود که هم‌‌اکنون سفیر آمریکا در سازمان ملل است. وی پس از مخالفت‌های شدید محافظه‌کاران آمریکا از کاندیداتوری خود انصراف جست.
 
به گزارش خبرگزاری آلمان، چاک هیگل، سناتور ۶۶ ساله‌ی پیشین جمهوری‌خواه نیز قرار است جانشین لئون پانه‌تا، وزیر دفاع کنونی آمریکا شود. بر اساس داده‌های تأیید نشده، جمهوری‌خواهان تضمین داده‌اند که از این تغییرات در سنای آمریکا حمایت خواهند کرد.
 
شبکه "ای‌بی‌سی" گزارش داد که به دلایل مختلف این تصمیم‌ها در روز‌های آتی اعلام نخواهند شد. هنوز مراسم سوگواری ملی در رابطه با تراژدی خونین در یک دبستان در ایالت کانتیکات در پیش است. یک جوان ۲۰ ساله جمعه‌ی گذشته (۱۳ دسامبر / ۲۳ آذر) با سلاح گرم ۲۶ نفر را در دبستانی به قتل رساند که ۲۰ تن از این قربانیان کودکان دانش‌آموز بودند. از آن گذشته تصمیم‌های عاجل دیگری نیز باید در کابینه اوباما اتخاذ شوند.
 
در واقع نامزد مورد علاقه‌ی اوباما برای احراز سمت وزارت امور خارجه سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بوده است. ولی خانم رایس هفته‌هاست که آماج حملات شدید محافظه‌کاران در رابطه با حمله‌ی اسلام‌گرایان به کنسولگری آمریکا در بنغازی در لیبی بوده است. وی متهم به سیاست غلط اطلاع‌رسانی شده است. به همین دلیل سوزان رایس پنجشنبه‌ی گذشته (۱۳ دسامبر) انصراف خود از نامزدی احراز مقام وزارت امور خارجه را اعلام کرد.
 
تغییرات در کابینه اوباما چندان غیرمنتظره نبوده است. پانه‌تا و کلینتون پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرده بودند که قصد کناره‌گیری از مقام خود را دارند. بر اساس یک‌رشته گمانه‌زنی‌ها، خانم کلینتون به احتمال قصد دارد خود را نامزد ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ کند.
 
از سوی دیگر، باراک اوباما باید پیش از آغاز رسمی دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش در پایان ژانویه ۲۰۱۳ تغییرات دیگری نیز در کابینه‌ی خود بدهد. وی به یک وزیر خزانه‌داری جدید و پس از استعفای دیوید پترئوس، به یک رئیس جدید سازمان اطلاعاتی آمریکا "سیا" نیاز دارد.
 
چاک هیگل که احتمال داده می‌شود وزیر دفاع آمریکا شود، هم‌‌‌اکنون مشاور ارشد اوباما در امور اطلاعات مخفی است. هیگل پس از ۱۲ سال کار در سنای آمریکا، از سال ۲۰۰۹ در رأس اتاق فکر "شورای آتلانتیک" قرار گرفته است. وی در سنای آمریکا از جمله عضو شورای روابط خارجی بود و گفته می‌شود که در این مقام نقشی بسیار شاخص ایفا کرده است.

+48
رأی دهید
-11

بت شکن - مونترال - کانادا
بارک اوباما در دورهٔ اول ریاست جمهوریش رقیب خود را وزیر امور خارجه کرد در دورهٔ دوّم هم همین کار را کرد، به این میگویند "سیاست مداری مسالمت آمیز" و دادن بخشی از میدان دولت به دست رقیب!!ولی‌ در ایران رقیب را یا رسوا و بی‌ آبرو میکنند یا خانه نشین و زندانی!!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 13:20
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
اگر ادعا نیست و دموکراسی بازی این قانون احمقانه که ریاست جمهوری فقط از هم حزبیهای خود یار گیری کند بر بیفتد البته چون امیریکا کشور بی‌ هویتیست احزاب جای اقوام نشسته اند و در اصل جنگ احزاب است نه رسیدگی به مردم همانگونه که حکومت فاسد فعلی‌ ایران هیچ حزبی را جز حزب شیطانی خود نمی‌‌پسندد و بر نمیتاند / به همین خاطر هم آخوندها مورد طبع. دمکراتها و کلا آمریکا قرار گرفتند و حکومت شاه را بر نتافتند که در صدد وحدت قومی، ملی‌ و مذهبی‌ بود، وحدتی که از ابتدای تاریخ ایرانیان طلایه دار آن بودند.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 13:56
leila leila - گوتنبرگ - سوئد
من خانم کلینتون و شخصیت محکمشو خیلی‌ دوست دارم
یکشنبه 26 آذر 1391 - 15:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.