ضربه بی‌سابقه اسرائیل به حماس در جریان عملیات غزه

 

سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین در اسرائیل

میترا فرهمند( اسرائیل )

یک افسر بلندپایه در ارتش اسرائیل به خبرگزاری «رویترز» گفت که عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه «به شکلی بی‌سابقه» به توانایی سازمان تروریستی حماس ضربه وارد کرده و اکنون مرز غزه با اسرائیل در آرامشی به سر می‌برد که در بیست سال گذشت سابقه نداشته است.
 
در جریان عملیات نظامی هشت روزه در غزه که در روز بیست و یکم نوامبر با پادرمیانی مصر پایان گرفت، ۱۷۰ فلسطینی و شش اسرائیلی کشته شدند.
 
گروه حماس که در جریان این عملیات برای نخستین بار شهرهای اورشلیم،‌ بیت‌المقدس، و تل‌آویو را نیز مورد حملات راکتی قرار داد، باکی ندارد که ادعای «پیروزی» خود را همچنان تکرار کند.
 
حماس از جمله مدعی است از آنجا که ارتش اسرائیل اقدام به انجام عملیات زمینی علیه غزه نکرد، این امر نشان می‌دهد که این جنبش اسلام‌گرای حاکم بر غزه، طرف «پیروز» بوده است.
 
در همین حال خبرگزاری رویترز می‌گوید عملیات زمینی اسرائیل می‌توانست سبب سرنگونی حکومت حماس در غزه شود، اما نخست وزیر و وزیر دفاع و وزیرخارجه اسرائیل که سه تصمیم‌گیرنده اصلی این عملیات بودند، با وجود احضار ۷۵ هزار نفر نیروی ذخیره ارتش، تصمیم گرفتند که کار را به عملیات زمینی نکشند.
 
افسر بلندپایه اسرائیلی در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز» همچنین گفت که اسرائیل با خودداری از کشاندن کار به عملیات زمینی، در واقع به حماس امکان داد که به شکل «آبرومندانه‌ای» این تنش پایان گیرد، تا به این ترتیب از تلفات بیشتر نیرو‌ها و غیرنظامیان اسرائیلی نیز جلوگیری شود.
 
این افسر ارشد اسرائیلی که نخواسته است نامش برده شود، این را نیز به «رویترز» گفته است که شادی هواداران حماس پس از پایان نبرد هشت روزه، نه به خاطر «پیروزی» حماس در این عملیات، بلکه به دلیل آسوده شدن از خطرات ناشی از حملات ارتش اسرائیل بود.
 
افسر اسرائیلی به این خبرگزاری گفته است که بر حماس ضربات سنگینی وارد شد و تروریست‌های حماس چاره را در آن دیدند که به نوعی آبروی خود را حفظ کنند.
 
اما سه هفته پس از خاتمه این عملیات نیز در جریان ورود خالد مشعل رهبر تبعیدی حماس به غزه، صد‌ها هزار فلسطینی به استقبال او رفتند و مشعل در جریان یک گردهمایی قول داد که حماس روزی همه اسرائیل کنونی را اشغال کند.
 
رویترز یادآور می‌شود که پس از برقراری آتش‌بس، فلسطینی‌ها از امکان دسترسی بیشتر به زمین‌های کشاورزی و نیز ماهیگیری در سواحل غزه برخوردار شده‌ و احتمال آن می‌رود که با ادامه مذاکرات، تسهیلات بیشتری نیز برای فلسطینی‌ها فراهم شود و اسرائیل ناچار به دادن این امتیازات مهم گردد.
 
از هنگام برقراری آتش‌بس در ساعت ۲۳ شامگاه بیست و یکم نوامبر تاکنون تنها زدوخوردهای پراکنده‌ای در مرز غزه رخ داده که در جریان آن دو فلسطینی کشته شده‌اند.
 
افسر بلندپایه اسرائیلی به «رویترز» گفت که ماجرای مرگ این دو فلسطینی، رویدادهایی منفرد بوده و حماس و دیگر سازمان‌های فلسطینی نقشی در آن نداشته و به گونه‌ای که این سازمان‌ها می‌کوشند تا خود را درگیر زدوخوردهای تازه با اسرائیل نکنند.
 
افسر اسرائیلی افزود که آرامش حاکم بر منطقه در بیست سال گذشته بی‌سابقه است.
 
در سال ۱۹۹۳ با امضای پیمان اسلو میان دولت وقت اسرائیل و سازمان آزادی‌بخش فلسطین، مردم غزه به نوعی خودگردانی دست یافتند، اما در سال ۲۰۰۰ فلسطینی‌های غزه دست به شورش زدند و به دنبال آن اسرائیل در زمان نخست وزیری آریل شارون در تابستان ۲۰۰۵ همه یهودی‌نشین‌های غزه را برچید و تمامی سربازان خود را نیز تا نفر آخر از غزه خارج کرد.
 
تنها دو سال بعد، در سال ۲۰۰۷، حماس بر غزه تسلط کامل یافت و از آن هنگام تاکنون با اسرائیل در جنگ بوده است.
 
«ضربات آینده کوبنده‌تر خواهد بود»
 
در همین حال افسر بلندپایه اسرائیلی به رویترز گفته است که نمی‌تواند پیش‌بینی کند که اوضاع تا چه هنگام آرام باقی خواهد ماند ولی این را می‌داند که «در صورت آغاز دوباره درگیری‌ها، ضربات کوبنده‌تری به حماس وارد خواهد شد».
 
این افسر اسرائیلی افزوده است، گرچه در روز ۱۴ نوامبر، احمد الجعبری فرمانده میدانی یگان‌های شبه نظامیان حماس در حمله هوایی غافلگیرکننده نیروی هوایی اسرائیل کشته شد، اما به منظور حفظ جان فلسطینی‌های غیرنظامی، ارتش اسرائیل از کشتن شمار دیگری از فرماندهان حماس خودداری کرد.
 
در همین حال اسرائیل اعلام کرده است که در طول هشت روز زد و خورد‌ تقریباً تمامی راکت‌های نیرومند حماس که قدرت اصابت به تل‌آویو را داشتند، نابود شده‌اند.
 
به گفته افسر بلندپایه اسرائیلی، در میان راکت‌های نابود شده می‌توان به راکت‌های ساخت ایران، «فجر ۵»، و راکت‌های بومی دست‌ساز نیروهای ارتش قسام که «ام – ۷۵» نامیده شده اشاره کرد که حدود ۷۵ کیلومتر برد دارند.
 
خبرگزاری رویترز می‌نویسد که هرچند حماس ادعا می‌کند که تسلیحات زیادی را در طول بحران ماه نوامبر از دست نداده، ولی ارتش اسرائیل توانست که با شبکه دفاع ضد راکتی «گنبد آهنین» شمار بسیاری از راکت‌های شلیک شده به سوی تل‌آویو و اورشلیم را نابود کند.

+201
رأی دهید
-68

dkdk - اسلیس - دانمارک
گور پدر جفتشون اما عقل خوب چیزیه.این را هر آدم عاقلی میداند که از بین رفتن حماس آرزوی بی‌ چون چرا اسرائیل است.حال این ادعا که اسرائیل میتوانست با ارتش کار حماس را تمام کند اما نخواست،صحبتی‌ است که اگر مرغ پخته در قابلمه هم بشنود خندش می‌گیره.دقیقا مثل اینه که بگویند صدام میتوانست در جنگ پیروز شود و ایران را مصادره کند اما خویش تن‌ داری کرد.بهتره با این حرفها صد من یه غاز مرغ‌های پخته شده را به خنده وادار نکنید چه برسه به آدم زنده.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 04:01
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
* با پادرمیانی مصر پایان گرفت* چه دروغ شاخداری! اسرائیل تقاضای آتش بس کرد و حماس با اعمال 2 شرط حاضر به قبول آتش بست شد و پیروز میدان شد.تمام این سناریو جنگ برای این بود که بتونن ترکیه و محمد مرسی رو از ترس جایگاه فعلی ایران در افکار عمومی جهان اسلام مدیر و یگانه پرچم دار جبهه فلسطین معرفی کنند که به شکر خدا نقششون برآب شد و امروز مردم دنیای اسلام و جامهه عرب می دونند که مکی حامی واقعی فلسطین پاره تن اسلامه.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 04:02
moci 30 - دوحه - قطر
بله زورت به مردم دست خالى غزه میرسه,اون روز میرسه که ایران بودرت کنه
یکشنبه 26 آذر 1391 - 05:34
shahram_khan - قزوین - ایران
من از اسرائیلیها خوشم نمیاد اما دستش درد نکنه هر چى عرب بکشه باز هم کمه!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 05:53
naderan - یوتوبوری - سوید
ما ایرانیان تا ایران هست از ملت شما تشگر را داریم تنها کشوری بودید که بخاطر مردم ایران.وفادارمان بودی ما چاکر نوکر مخلص اسراییل و مردمتان هستیم.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 06:08
amirbidgoli - رشت - ایران
عجب عجب عجب. حالا که از دست خماس راحت شدید پس منتظر چی هستید به ایران هم حمله کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 26 آذر 1391 - 06:49
ستاره سبز - دبی - امارات
. ها‌ها ها.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 07:26
روحش شاد - لوس آنجلس - آمریکا
آفرین بر اسرائیل. مگر اسرائیل بشریّت را از شر هر چه حماسی، حزب‌اللهی، و دیگر اسلامی افراطیه نجات بده. بقیه که عرضه ندارند.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 08:29
شهادت - تهران - ایران
راستی سوراخ گنبدشون درست شد آخر سر یا نه؟ بابا زودتر درز بگیرینش خیلی ضایع هست. اسراییل باید از خودش خجالت بکشه که به جایی حمله میکنه که نه ارتش داره نه بیمارستان درستو حسابی داره و اصلا امکاناتی نداره. آخه کشتن شهروندان بی گناه چه سودی واسش داره که با غرور دارین ازش تعریف میکنه. من به عنوان یک بسیجی تا جان در بدن دارم از این مردم ستمدیده حمایت میکنم.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 08:55
amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا
کدوم پیروزی!اینو نگین چی بگین!!!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 08:58
shekan - تهران - ايران
ای کاش اسرائیل تمام نقاط حساس و نظامی حماس رو توی همون هشت روز می کوبید تا روی عربهای تروریست کم میشد .
یکشنبه 26 آذر 1391 - 09:38
sakhte zan - پاریس - فرانسه
خیلی‌ با هوش هستید ۱منفی‌ ۲تامصبت داره.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 10:10
ufo-alien - تهران - ایران
مشعل در جریان یک گردهمایی قول داد که حماس روزی همه اسرائیل کنونی را اشغال کند.!!!!!!!!!! واقعا که این اسر ائیل جنایت کار مگه چقدر پر روه ...کی کجا را اشغال کرده اسر ائیل فلسطین را یا فلسطین اسر ائیل را ... در این دنیای امروز آدم از دست این همه زور و ظلم سرش گیج میره ....این دیگه واقعا نوبر بود ..دنیا تبدیل شده به جنگلی بزرگ که قویترها ضعیفها را می درند ....بر ای بشریت متاسفم!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 10:13
m.noor - شارجه - امارات
با درود. شیر تو شیر شده .به ما چه.پاینده با د ایران .نابود با د حکومت جهل و خرافات ولایت.امین.م.ن
یکشنبه 26 آذر 1391 - 10:47
fv007 - دوسلدورف - المان
به امید پیروزی اسرائیل و نابودی حماس و حزب الله ما ایرانیان برای پیروزی اسرائیل دعا می‌کنیم...........
یکشنبه 26 آذر 1391 - 13:06
mordkhay - تل آویو - اسراییل
جانم فدای سربازان دلیر اسراییلی که به خوبی می دانند باید از سرزمین مقدس یهودیان محافظت کرد مرگ بر رژیم کثیف آخوندی و تروریست های حماس و حزب الله پاینده مردم ایران و اسراییل
یکشنبه 26 آذر 1391 - 13:53
m.noor - شارجه - امارات
با درود. دوست عزیز.fv007 - دوسلدورف - المان. من ایرانی‌ نه برای نابودی نه برای آبادی کشوری دعا می‌کنم .من فقط برای نابودی حکومت جهل و خرافات ولایت و آزادی کشور عزیزم ایران دعا می‌کنم.م ن
یکشنبه 26 آذر 1391 - 14:20
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
خبرگزاری " ورلد تریبیون " به نقل از مقامات حماس در غزه نوشت که برآورد خسارت جنگ 8 روزه غزه از سوی این مقامات نشان می دهد حماس برای بازسازی خرابی های جنگ به 1 میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد. ( یک میلیارد نه میلیون! ) به گزارش عصر ایران این گزارش نوشت که مقامات حماس برای بودجه بازسازی امیدوار به کمک های مالی ایران ، قطر و برخی کشورهای نفت خیز حاشیه خلیج فارس هستند. به مقاله دیگر در همین سایت در کنار این خبر : بازار داغ فروش کلیه در سرمای زمستان. مردم ایران برای امرار معاش و خرج روزی به فروختن کلیه خود مجبورند و آنوقت باز میلیونها دلار از ثروت ملت ایران به غزه و جیب مزدوران تروریست حماس سرازیر میشود. خامنه ای ملعون ننگت باد!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 16:35
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
mordkhay - تل آویو - اسراییل چون یه ایرانی هستی دلم برات می سوزه و بهت پیشنهاد می کنم که از اسرائیل خارج بشی چون به امید خدا بزودی اسرائیل رو با خاک یکسان می کنیم و به صغیرو کبیرشون رحم نمی کنیم
یکشنبه 26 آذر 1391 - 17:00
mordkhay - تل آویو - اسراییل
مسیح پسر مریم-دلت واسه خودت بسوزه که ملت ایران با لگد میخوان بندازنتون بیرون من که تو مملکتم راحت دارم زندگی میکنم
یکشنبه 26 آذر 1391 - 23:33
anty mola - اربیل - عراق
اسرائیل پیروز است ،اسلام نابود است .....
دوشنبه 27 آذر 1391 - 00:59
پیامک - تهران - ایران
خر خودتی با اون منبع ناشناست. دیگه برا همه ثابت شده که اسرائیل اگه یه ذره احتمال میداد پیروز میشه به زن و کودک هم رحم نمی کرد چه برسه نگران آبروی حماس باشه. اربابای امثال mordkhay مثل سگ ترسیدن که حمله زمینی نکردن و اونوقت مزدوراشون میان برا ما واق واق میکنن. راستی کی بود از ترس تمام شرایط حماس رو پذیرفت، مثل سگ!!!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 00:59
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
dkdk - اسلیس - دانمارک - amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا - شهادت - تهران - ایران - dkdk - اسلیس - دانمارک - moci 30 - دوحه - قطر. به به جماعت مزدور و شیادان اسلامی و نوکران سگ علی عظمی همگی از دخمه های بسیج علافان سایبری بیرون زدند و ابراز وجود کردند که خدای ناکرده نگویند لال تشریف داشتید و مسئولان ساعتی هفت هزار تومان به شما گدازادگان سایبری دادند و شما چیزی در هجو اسراییل و حمایت از تروریستهای اسلامی نگفتید! احسنت! مرحبا! خاک بر سرتان! درود تمام ایرانیان به مردم و دولت اسراییل که همواره در طول تاریخ شر تروریستهای اسلامی را کم کرده اند و همواره دوست ایرانیان بوده اند. تعجبی نیست که این جوجه تروریستها در جنگ 33 روزه و جنگ اخیر ادعای پیروزی کردند در حالیکه در هر دو جنگ 90 درصد تجهیزات و نیروها و توان لجستیکشان از بین رفت و برای صلح به التماس افتادند! در ضمن در جواب تو گنبد آهنین با 96 درصد ضریب اطمینان و در حالیکه تنها 80 درصد آن تکمیل شده خبر عزا برای شما نوکران است! اسراییل بخوبی این سیستم را تست کرد و در درگیری بعدی خواهید دید که چطور پشه را هم روی هوا برایتان پانسمان میکنند!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 04:37
bv_mark - اولم - آلمان
استخوان در گلو (غزه) خار در چشم (حزب الله)
دوشنبه 27 آذر 1391 - 11:08
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا بالا بری پایین بیای اسرائیل حقیره هیچ غلطی هم نتونسته بکنه. از اسلام هم عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:07
Kamran631 - لیون - فرانسه
شهادت - تهران - ایران- بسیجی پر رو ! بهتر نیست از مردم کشور خودت دفاع کنی‌ !؟ موقعی که مردم از پیر و جوان رو تو خیابون‌ها زیر کتک میگیرند، تو نکبت کجا هستی‌ ؟
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:28
Kamran631 - لیون - فرانسه
در این که این سیستم ضّد موشک خیلی‌ کار آمد بوده شکی نیست، حالا باید تروریست‌های اسلامی یه خاک دیگه‌ای رو سرشون بریزند !!
دوشنبه 27 آذر 1391 - 15:07
astara-irani - استارا - ایران
مسیح پسر مریم - تهران - ایران ما تو استارا ساندیسه خوب زیاد داریم. بدم خدمتتون. در تمام خاورمیانه اگر ایران یه دوست داشته باشه اونم اسراییله. مثله کنه چسبیدی به ... عرب ول کن هم نیستید. به امیده روزی که ایران و اسراییل پتک بشن و بخورن تو سره هر چی عربه.
دوشنبه 27 آذر 1391 - 16:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.