مطهری: موسوی و کروبی را نمی‌توان رد صلاحیت کرد

 

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان می‌گوید "فتنه‌گران" توهم حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را هم نداشته باشند. مطهری در نامه‌ای به او می‌گوید که موسوی و کروبی در دادگاهی محاکمه نشده‌اند که بتوان آن‌ها را رد صلاحیت کرد.
 

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی گفته است: «فتنه‌گران حتی توهم حضور در انتخابات ریاست جمهوری را هم نداشته باشند.»
 
امام جمعه موقت تهران در گفت‌وگو با هفته نامه آدینه تهران، ارگان ستاد جمعه می‌گوید: «فتنه‌گران نشان دادند نه به قانون اساسی، نه به فقه اسلامی و نه اخلاق اسلامی اعتقاد و التزامی ندارند.»
 
این اظهارات احمد جنتی با اعتراض علی مطهری، یکی از نمایندگان اصول‌گرای مجلس روبرو شده است. مطهری در نامه‌ای سرگشاده خطاب به جنتی نوشت: «در مصاحبه اخیرتان فرموده‌اید "آیا اسلام اجازه می‌دهد که برخی در رقابت‌های انتخاباتی فحاشی کنند، تهمت بزنند، آبروی اشخاص را ببرند، افراد دیگر را تخریب کنند؟"»
 
مطهری می‌افزاید که این سخن درستی است، اما این سوال مطرح می‌شود که جناب‌عالی که چنین اعتقادی دارید، چرا پس از مناظره مشهور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ هیچ اقدامی از طریق شورای نگهبان نکردید که اگر می‌کردید فتنه‌ای با آن وسعت پدید نمی‌آمد و شاید اصلا فتنه‌ای رخ نمی‌داد.
 

 

آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی زمانی در خطبه نماز جمعه تهران گفته بود: «دانشگاه‌ رفتن خانم‌ها از بدبختی‌هاست.»
 

طرفداران رهبر جمهوری اسلامی اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ را "فتنه" می‌نامند و منظور علی مطهری از "مناظره مشهور"، مناظره جنجالی تلویزیونی میان دو کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری، میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد بود. در این مناظره احمدی‌نژاد اتهامات بی‌اساسی را به میرحسین موسوی نسبت داد.
 
از نظر طرفداران رهبر جمهوری اسلامی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی از جمله "سران فتنه" محسوب می‌شوند. این دو شخصیت سیاسی و منتقد آیت‌الله خامنه‌ای بیش از دو سال است در حصر خانگی به‌سر می‌برند.
 
مطهری در نامه سرگشاده خود از جنتی می‌پرسد: «فرضا آقایان موسوی و کروبی هم کاندیدای ریاست جمهوری شوند، قطع نظر از اعتقاد شخصی ما درباره میزان قصور یا تقصیر آنها در بحران مذکور، چون در هیچ دادگاهی به طور علنی محاکمه نشده و از خود دفاع نکرده‌اند، مجوز قانونی برای رد صلاحیت آنها وجود ندارد.»
 
"مخاطب جنتی، خاتمی است"
 
از نظر تحلیل‌گر سیاسی، صادق زیباکلام «آیت‌الله جنتی نه تنها نسبت به اصلاح‌طلبان بلکه نسبت به هر کس که دید منتقدانه‌ای نسبت به دولت و حکومت داشته باشد نظرات تند و رادیکالی دارد و معتقدند همه باید در قالب و چارچوب افکار و دیدگاه ایشان قرار گیرند و اگر غیراز این باشد آن فرد دچار مشکل است. در واقع در قاموس سیاسی ایشان چیزی به نام منتقد، ناراضی و دگراندیش نمی‌تواند وجود داشته باشد و همه باید نگاه ایشان را داشته باشد.»


این استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری آریا گفت: «مخاطب آقای جنتی سید محمد خاتمی است زیرا از دید ایشان آقای خاتمی در راس فتنه و فتنه‌گران بوده است. البته منظور ایشان آقای هاشمی و حتی آقای عارف، علی‌رغم بی‌خطری که هیچ خطری برای کسی ندارد، مشکل دارد و مساله‌دار هستند. در واقع از نظر ایشان نه تنها عارف در جریان فتنه ساکت بوده بلکه آقایان لاریجانی ، قالیباف و رحیم مشایی هم ازساکتین جریان فتنه هستند به هر حال هر کس بعد از ۲۲ خرداد اصلاح‌طلبان را محکوم نکرد از دید آقای جنتی ساکتین فتنه هستند و گناه اینها به اندازه فتنه‌گران است.»
 
به اعتقاد زیباکلام، برای احمد جنتی شرکت نکردن اصلاح‌طلبان در انتخابات مهم نیست اما برای برخی از چهره‌های اصولگرای "معتدل و واقع‌بین‌تر" مانند عسگراولادی میزان مشارکت مردم در عرصه بین‌الملل و داخلی حائز اهمیت است. بنابراین این بخش از اصولگرایان خواهان حضور اصلاح‌طلبانی چون محمدرضا عارف و جهانگیری در انتخابات هستند.
 
کاندیدای "اصلاح‌طلب" مورد حمایت نهادهای امنیتی؟
 
سایت "کلمه" که به میرحسین موسوی نزدیک است اخیرا در گزارشی نوشت، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی تلاش‌های گسترده‌ای را برای تشکیل جبهه‌ای در حمایت از محمدرضا عارف آغاز کرده‌اند. محمدرضا عارف، معاون اول دولت هشتم به ریاست محمد خاتمی بود.
 
"کلمه" می‌افزاید که احضار برخی چهره‌های اصلاح‌طلب به نهادهای امنیتی و نظامی برای توجیه شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، در همین چارچوب قابل ارزیابی است.
 
در این گزارش آمده که در این احضارها، مقام‌های امنیتی رده بالا به اصلاح‌طلبان پیشنهاد کرده‌اند به فکر شرکت نکردن در انتخابات یا نامزد کردن کسی همچون محمد خاتمی نباشند و در عوض از محمدرضا عارف حمایت کنند که حضور خود را قطعی کرده و "رهبری هم حاضر است با او کار کند".
 
به گزارش کلمه، محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین در پی اطلاع از آمادگی کاندیداتوری محمدرضا عارف تاکید کرده که رویه آقای عارف را نادرست می‌داند و معتقد است هم ارزیابی سیاسی عارف اشتباه است و هم ارزیابی انتخاباتی وی.

+111
رأی دهید
-15

Royan - کالیفرنیا - آمریکا
یعنی این ملت باید چقدر از نظر فهم و درک سیاسی پائین باشه که دوباره پای صندوق رای برود. این حکومت را باید تحریم کرد, باید هر چیزی که به این حکومت وجه و قدرت میده را کنار گذاشت و دورش را یک خط قرمز کشید حالا میخواد رفتن به مسجد باشه یا راهپیمائی قدس و 22 بهمن و یا ماه محرم و یا رای گیری مجلس و ریاست جمهوری همانطوری که آنها ملت را پشم حساب میکنندو هیج جا بازی شون نمیدهند , ملت هم حکومت را باید ندیده بگیره وقتی که جرئت در گیر ی مستقیم با آخوند را ندارید حداقل با این روش مبارزه بکنید
یکشنبه 26 آذر 1391 - 00:44
htafas - مادرید - اسپانیا
اینجوری حرف نزن مطهری ،رهبر میذاره تو کاسه ات،.خفه بشی بهتره،..لعنت به همه شما
یکشنبه 26 آذر 1391 - 02:07
htafas - مادرید - اسپانیا
باز این مردیکه کج و کوله ز‌ر زد
یکشنبه 26 آذر 1391 - 02:11
razmandeh - استکهلم - سوئد
بوق بزن برو جلو با این حیله‌ها باز میخواهند تعداد آرا را فقط زیاد کنند !!! شما که نسخه را پیچیدید دیگه این فریب کاریها چیه مردم هم که هر چی‌ بسرشان میارید هیچی‌ نمیگند کار خودتنو بکنید و با یک حکم حکومتی رهبر حداد عادل را به عنوان برنده اعلام کنید ..!!!! با ۶۸ %
یکشنبه 26 آذر 1391 - 04:42
طالب حق - تهران - ایران
عجب خریه این جنتی . جرثومه ایه که دومی نداره . بدبخت به دلیل فسیل شدگی دیگه مشاعری واسش نمونده . نمیدونم کی میمیره ما شیرنیشو بخوریم .
یکشنبه 26 آذر 1391 - 06:17
azadi-iran - وین - لااتریش
جالب که با کامل دیکتاتوری ، پر رویی رئیس جمهوری بعدی را هم از قبل انتخاب میکنند بعد ملت ایران مثل گوسفند میروند به رئیس جمهور انتخاب شده ولی‌ فقیه رای میدهند و بعد یک پاکت ساندیس هدیه میگیرند. این جامعه بیمار است.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 06:39
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
ممنون اقای مطهری
یکشنبه 26 آذر 1391 - 06:59
amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا
««رهبری حاظر است با او کار کند»» این خیلی حرف بود!!!!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 08:57
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
شمارش معکوس رفتن رژیم آغاز شده.شما دو تا هم باید فکر سوراخ موش بگردید.این ها مغزشون بدرد 100 هزار سال پیش میخورده .
یکشنبه 26 آذر 1391 - 11:22
بابک - سبزوار - ایران
حرف درستی می گوید
یکشنبه 26 آذر 1391 - 14:09
bv_mark - اولم - آلمان
ها.. یواش یواش داره یه بوهایی میاد
دوشنبه 27 آذر 1391 - 11:04
ملاصدرا - شیراز - ایران
آقای مطهری خوب میدانند که کهئدر این مملکت همانطور که میتوتن نخست وزیر 8 سال این مملکت و رئیس 8 سال مجلس این مردم را بدون دادگاه و محاکمه در زندان خانگی نگه داشت و به هیچ کس هم پاسخگو نبود به همین دلیل هم میتوان این افراد را رد صلاحیت کرد حتی بنا به درخواست عده ای جان بر کف خودسر میتوان آنها را اعدام کرد
دوشنبه 27 آذر 1391 - 18:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.