نام نویسی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری

وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات در ایران است

وزارت کشور ایران اعلام کرده است که نام نویسی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، از ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ آغاز می شود و ۵ روز هم ادامه خواهد داشت.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران اعلام کرده است که همزمان با ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، هیات های اجرایی این انتخابات نیز ۱۷ تا ۱۹ اردیبهشت ماه و به مدت سه روز در فرمانداری های سراسر کشور تشکیل خواهد شد.

بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران، در جریان برگزاری انتخابات هیات های اجرایی از سوی وزارت کشور وظیفه برگزاری انتخابات را بر عهده دارند.

پس از پایان ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان باید طی حداکثر ۱۰ روز، اسامی نهایی افرادی را که برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی واجد صلاحیت تشخیص می‌دهد، به وزارت کشور اعلام کند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز جمعه ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین شود.

تقویم انتخابات ریاست جمهوری ایران

 
هفدهم اردیبهشت: شروع ثبت نام از داوطلبان نامزدی
بیست و یکم اردیبهشت: پایان ثبت نام
سی و یکم اردیبهشت: اعلام اسامی واجدان شرایط از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور و آغاز بررسی اعتراض ها
سوم خرداد: آغاز تبلیغات نامزدها
بیست و سوم خرداد: پایان تبلیغات
بیست و چهارم خرداد: روز رای گیری

 

 

چهار سال پس از آغاز اعتراضات

این انتخابات چهار سال پس از اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران انجام می شود که طی آن آقای احمدی نژاد برنده اعلام شد.

در حال حاضر میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران در بازداشت خانگی هستند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران و شمار کثیری از اصلاح طلبان ایران از جمله محمد خاتمی خواستار برگزاری انتخابات آزاد و آزادی زندانیان وقایع انتخابات سال ۱۳۸۸ شده اند.

آقای هاشمی رفسنجانی گفته است برگزاری انتخابات آزاد بخشی از مشکلات ایران را حل می کند. شماری از رهبران جریان اصلاحات هم گفته اند گرچه برای حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری جلساتی خواهند داشت اما حاضر نیستند به هر قیمتی در این رقابت ها نامزد معرفی کنند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران در تازه ترین اظهار نظر درباره انتخابات ریاست جمهوری سال آینده گفته است که "فتنه گران حتی توهم حضور در انتخابات ریاست جمهوری را هم نداشته باشند."

طرفداران آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "جریان فتنه" و نامزدهای معترض به آن انتخابات را "سران فتنه" می نامند.

  
میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات پیشین ریاست جمهوری ایران در حبس خانگی هستند
 

شورای نگهبان که دبیر آن درباره حضور طیف سیاسی اصلاح طلب و به طور تلویحی هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی در انتخابات هشدار داده، مطابق قوانین ایران مسئول تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

در سال های گذشته، این شورا شماری از شخصیت های سیاسی را که خواهان حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری بوده اند، رد صلاحیت کرده است.

از جمله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ این شورا صلاحیت رضا زواره‌ای عضو پیشین و قائم مقام سابق شورای نگهبان را رد کرد. صلاحیت آقای زواره‌ای که اندکی پس از این رد صلاحیت درگذشت، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ تایید شده بود.

گروهی از شخصیت های سیاسی از جمله طیف اصلاح طلب، شورای نگهبان را متهم می کنند که از طریق رد صلاحیت ها، امکان رقابت آزاد در انتخابات را سلب می کند.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، قرار است انتخابات شوراهای شهر و روستا در سراسر ایران و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در برخی از حوزه‌های انتخابیه برگزار شود.

+24
رأی دهید
-36

baharmazaheri - عجمان - دبي
به امید خدا تا اون روز به درک واصل میشین همتون دزد آرا و کودتا چیان !!!!!!!!!! حساب مردم جدا شد از خامنه قاتل جنایتکار..........
شنبه 25 آذر 1391 - 18:19
eqqe - بوگوتا - کلومبیا
اااا مطلب چرا تیتر نداره ؟؟؟
شنبه 25 آذر 1391 - 20:26
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
هر کس در این انتصابت نام نویسی و یا شرکت کند خائن است حتا آقای موسوی و کروبی/ سیاستمداران دنیا به خاطر یه اشتباه کوچک در زندگی‌ خصوصی یا فساد مالی استعفا میدهند / این که از جنبه عرف دیپلماتیک در دنیا / از نظر دین که این شیاطین ادعای منبای حکومتی دینی آنهم ‌شیعه دارند برای کاندیداها و مردم هیچ حجتی نمانده چرا که زمانی‌ که به اعتقاد ‌شیعه که در تاریخ ثبت است امام علی‌ را برای بیعت ابوبکر و عمر تحت فشار قرار دادند ایشان زیر بر نرفته تا جاییکه آن دو امام علی‌ را در روی زمین کشان کشان به سمت مسجد برای بیت برده اما ایشان امتناع و بیت نکردند/ اگر حکومت ادعای علوی بودن دارد شاهد زنده این خیانت رفسنجانی و اطرافیانش هستند که میدانند از اساس این حکومت بر پایه دروغ و ریا بنا شد در مورد خمینی که او فعلا نزد خداوند است و با او طرف اما در مورد خامنه‌ای خود بهتر می‌دانند که او را یک شبه از حجت و السلامی نیمه ناقصی که بود به درجه آیت الّهی رساندند چرا که با ادعای دروغین فقاهت رهبری کند/ حال باز خود فریبی کنید و شعار دهید.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 10:32
مهر آسا - تهران - ایران
من به تازگی سایت شما را پیدا کردم و بعد از آنکه چند روزی مطالب شما را خواندم متوجه شدم که شما هم از شگرد روباه مکار پیر بی بی سی پیروی می کنید به این نحوه که خبرهای عمومی را واقعی می نویسید و خبرهای سیاسی را جعل و به نفع سیاستهای اربابان خود مینویسید در ظاهر هر کس خبرهای شما را می خواند چون بعضی از خبرهای معمولی شما واقعی است خیال می کنند که همه واقعی هستند . راستی شماها باید وطن فروش باشید وگر نه اربابان شما که کشتار مردم مظلوم لبنان و فلسطین را در کارنامه خود دارند شما را عین یک سگ مریض از کشورشان بیرون می کنند راستی میدونم که پیام من را روی سایت نمی آورید تا مردم بخوانند ولی تا دیر نشده فکری به حال خود کنید مردم از شما بیزارند عده ای مثل شما که با پامهای خود شما را خوشحال می کنند را نبینید واقعیت مردم جامعه اسلامی من هستند که از هر چی اجنبی و مزدوران وطن فروششان بیزارند - و سیعلم الذی ای ینغلبو منغلبون
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 08:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.