رفسنجانی: بزرگ‌ترین انحراف، شعارهای بی‌پشتوانه اقتصادی است

اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی، مهندسی و صنایع انرژی ایران

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، با انتقاد از وضعیت موجود اقتصادی ایران گفته است که «بزرگ‌ترین انحراف، انحراف از توسعه و سازندگی و شعارهای بی‌پشتوانه اقتصادی و قراردادن پول نفت در جیب مردم است».

براساس گزارش ایلنا آقای رفسنجانی روز جمعه ۲۴ آذر در دیدار با صاحبان صنایع وابسته به اتاق بازرگانی ایران گفته است: حمایت واقعی از اقتصاد و اشتغال کشور کمک به تولید ثروت و حمایت از سرمایه‌گذاری و صنعت و سایر بخش‌های اقتصادی است و ایجاد اشتغال و توسعه جز از طریق حمایت از تولید و فعالان اقتصادی امکان‌پذیر نخواهد بود.
 
این منتقد دولت وضعیت اقتصادی کشور را نتیجه «حاکم شدن تفکر افراط و تفریط  ازسوی انسان‌های شعاری و کم اطلاع» دانسته و گفته است که با حاکم شدن این تفکر، «صاحبان ابتکار گوشه‌نشین شده و اقتصاد و سیاست در دست بی‌تجربه‌ها و کوته‌نظران قرار گرفته است.»
 
رئیس‌جمهور پیشین ایران این انتقادها را در شرایطی مطرح کرده که طبق گزارش مرکز آمار ایران نرخ بی‌کاری در تابستان سال جاری ۱۲.۴ درصد بوده و نسبت به دوره مشابه قبلی ۱.۳ درصد افزایش داشته است.
 
همچنین طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول ایران در سال جاری میلادی رشد منفی ۰.۹ درصدی را تجربه کرده و نرخ تورم این کشور به ۲۵.۲ درصد خواهد رسید.
 
این در شرایطی است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، در سال‌های ریاست خود خود وعده داده که پول نفت را برسر سفره‌های مردم خواهد آورد و دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد کرد، وعده‌هایی که به گفته علیرضا محجوب، رئیس فراکسیون کارگری مجلس و فعالان کارگری هرگز تحقق نیافت.
 
سال ۱۳۹۱ در ایران سال حمایت از تولید ملی نامگذاری شده اما طبق گزارش خبرگزاری‌های رسمی و نیمه‌رسمی ایران هزاران کارگر واحدهای صنعتی و تولیدی در یک سال گذشته بی‌کار یا اخراج شده‌اند و ده‌ها واحد و کارخانه تولیدی ازجمله خودرو، نساجی، پتروشیمی و لوازم خانگی تعطیل شده یا با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند.
 
در شرایطی که انتقادهای مجلس و برخی از اصولگرایان نزدیک به حاکمیت از عملکرد محمود احمدی‌نژاد ادامه دارد، آقای هاشمی رفسنجانی نیز «اجرانشدن برنامه‌های توسعه» را در مشکلات اقتصادی ایران سهیم دانسته و به‌طور تلویحی از دولت دهم انتقاد کرده است.
 
آقای هاشمی رفسنجانی گفته است که «اگر برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه به‌خوبی اجرا می‌شد، دیگر نیازی نبود که امروز حسرت عقب‌ماندگی از بعضی کشورهای همسایه را بخوریم و خجالت‌زده دلسوزان صنعتگر و فعالان صدیق اقتصاد کشور باشیم.»
 
دولت دهم لایحه برنامه پنجم توسعه را با تاخیر و هم‌زمان با لایحه بودجه سال ۸۹ به مجلس فرستاد. این تاخیر موجب شد که لایحه برنامه چهارم برای یک سال دیگر تمدید شود و برنامه پنجم توسعه با یک سال تاخیر و از سال ۹۰ اجرا شود.
 
در آن زمان جعفر قادری، عضو کمیسیون تلفیق مجلس هشتم، گفته بود که در لایحه برنامه پنجم توسعه که دولت آن را تهیه کرده، جدول‌های دقیقی از میزان برداشت از ذخایر ارزی، درآمدهای مالیاتی و نحوه پخش این منابع بین بخش‌های مختلف و هم‌چنین شاخص‌ تورم، بی‌کاری و جمعیت شاغل وجود ندارد.

+49
رأی دهید
-23

baharmazaheri - عجمان - دبي
گردن کلفت دزد خودتو به آدم حساب نکن .................. عمامه باعث احساس تصاحب ایران نخواهد بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شنبه 25 آذر 1391 - 11:08
armin7 - روتردام - هلند
بزرگترین انحراف خود شما هستین آقای رفسنجانی‌
شنبه 25 آذر 1391 - 11:33
tabarzinn - یوله - سوئد
اشتباهی که یک دولت میتونه به اون دست بزنه اینه که منابعِ زیر زمینی‌ رو بفروشه، تبدیل به دلار کنه و بعد به صورت یارانه بده به طبقاتِ محتاج که شام و ناهار بخورن " اسمش رو بگذره سفره مرتضی علی‌" ...فقط هشت سال طول کشید که نتیجه بشه ایرانِ امروز...امثال رفسنجانی‌ که امروز دارن از "قرار دادنِ پولِ نفت در جیبِ مردم" انتقاد میکنند باید سال‌ها پیش انتقاد رو شروع میکردند...نه‌ امروز که دیگه خسارت وارد شده.
شنبه 25 آذر 1391 - 12:07
dara20 - تهران - ايران
مرتیکه شیاد بی‌ شرف مگر تو کم قول بیهوده و شعار تی‌وی خالی‌ تحویل ملت دادی؟ سرتاپای شما‌ها و حکومت اسلامی شما فاسد است. تو برو بمیر زباله رفسنجان.
شنبه 25 آذر 1391 - 12:50
compatriot - تورنتو - کانادا
تو یکی‌ خفه که هر چی‌ می‌کشیم از دست تو می‌کشیم!
شنبه 25 آذر 1391 - 15:09
exam292 - تهران - ایران
tabarzinn - یوله - سوئد: تو بهتره بری یه کم سواد اقتصادیتو افزایش بدی.. تمامی کشورهای پیشرفته از خیلی وقت پیش یارانه های بخش انرژی رو برداشته بودند و این موضوع برای کشور ما یه غده شده بود(طبیعیست عمل این غده سختیهای خودش رو داره...)
شنبه 25 آذر 1391 - 15:57
Afshin London - لندن - انگلستان
بزرگترین انحراف دین تازی پرستی و حمایت از تازی پرستان حاکم بر ایران است
شنبه 25 آذر 1391 - 16:21
DEHLIZAN - فنلاند هیلسینکی - هلسینکی فنلاند
خفه شو دزد تو هم کم مردم رو نچاپیدی با ان نره خرهات که پول نفت وگمرک ومترو رو غارت کردید همتون از علی سگدست تا خودت زادو ورزادتون دزد چپاولگر هستیدنخاله اشغال عوضی
شنبه 25 آذر 1391 - 16:42
exam292 - تهران - ایران
DEHLIZAN - فنلاند هیلسینکی - هلسینکی فنلاند:آدمهای ...و بی منطق، فقط بلدن توهین و فحش بدن!!!!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 08:51
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
ای کاش زمانی‌ که خمینی با این فریب مردم عامی‌ و روشنفکر جو زده شده را بازی میداد این را مطرح میکردی/ نفت مجانی‌ گاز مجانی‌ برق مجانی‌ و رسیدن به کرامت انسانی/ ننگ با قدرت و مال که انسانها را به چه لجنزاری می‌اندازد امان از جاه طلبی که پیرمرد بالاتر از ۷۰ سال که پایش لب گور است را به جایی‌ میرسند که ۷۰ میلیون انسان را در داخل کشور به این روز بیندازد و تاثیر نحسش در تمام کسانی که دنبال این مقوله اند باشد و به قول خودشان این انقلاب ضدّ بشری را صادر کنند تا مانند طاعون همه جا را بگیرد/ تمام کسانی که در این حکومت دخل و تصرف داشتند به نوعی دچار جاه طلبی بودند و هستند از مالی قدرتی‌ ایدئولوژی ساخته شده خودشان به تنها چیزی که فکر نکردند و نمیکنند مردم هستند و خدا.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 10:47
exam292 - تهران - ایران
shirzan e irani - استکهلم - سوئد: هر کسی وظیفه ای داره که باید به اون درست عمل کنه! شما هم به عنوان یک ایرانی چه خدمتی برای ایران کردی(انسان برای هر تحولی باید از خود شروع کنه)
‌پنجشنبه 30 آذر 1391 - 11:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.