نرخ برق در ایران احتمالا سه‌برابر می‌شود

به گفته‌ی معاون وزیر نیرو در لایحه بودجه سال ۹۲ دولت پیشنهاد کرده قیمت هر کیلووات ساعت برق به ۸۰ تومان افزایش یابد. او علت این افزایش سه برابری را عدم تناسب درآمد و هزینه‌های وزارت نیرو عنوان کرد.
 

محمد بهزاد، معاون وزیر نیرو روز جمعه، ۲۴ آذر در جمع خبرنگاران گفته است بهای برق در سال ۹۲ حتما افزایش پیدا خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری فارس او می‌گوید:«بهای کنونی برق، که هر کیلووات ساعت آن ۲۶/۴ تومان است به هیچ وجه پاسخگوی نیازها نیست.»
 
دولت محمود احمدی‌نژاد با توجه به کاهش شدید درآمدهای نفتی، تامین بخش بزرگی از هزینه‌ها در بودجه سال ۹۲ را برعهده درآمدهای مالیاتی و اقدام‌هایی نظیر افزایش شدید بهای برق گذاشته است.
 
افزایش قیمت قطعی، میزان افزایش نامعلوم
 
معاون وزیر نیرو می‌گوید در مورد افزایش بهای برق هماهنگی لازم با مجلس شورای اسلامی انجام شده و در پی موافقت مجلس قیمت در سال آینده قطعا افزایش می‌یابد. اما مجلس هنوز در مورد میزان این افزایش تصمیم نهایی را نگرفته است.
 
به گفته‌ی محمد بهزاد وزارت نیرو پیشنهاد کرده بهای برق تا سه برابر افزایش یابد: «پیشنهاد ۸۰ تومانی برای هر کیلووات ساعت براساس بررسی کارشناسی صورت گرفته است و از نظر وزارت نیرو این قیمت بهای واقعی برای برق است.»
 
معاون وزیر نیرو گفت که بودجه این وزارت‌خانه در بخش برق با ضرب کردن بهای جدید در ۲۰۰ میلیارد کیلووات ساعت مصرفی کشور مشخص می‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر، او افزایش قیمت برق را لازمه حفظ و افزایش پایداری شبکه برق در سال‌‌های آینده عنوان کرد.
 محمد بهزاد خاطر نشان کرد در شرایط فعلی برای هر انشعاب برق به طور متوسط ۲۰۰ هزار تومان از مردم دریافت می‌شود، در حالی که این انشعاب برای وزارت نیرو دو میلیون تومان تمام می‌شود.
 
کاهش فروش نفت و کسری بودجه
 
بهروز مرادی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ۱۶ آبان ماه در یک نشست خبری، ضمن تایید کسری شدید بودجه در سال جاری گفته است:«کاهش وابستگی به درآمد نفتی و تمرکز بیشتر بر درآمد غیرنفتی، از ویژگی‌های‌ لایحه بودجه ۹۲ است.»
 
مرادی در بخش دیگری از سخنانش در مورد کسری بودجه در سال ۹۱ گفت: «بخشی از کسری بودجه سال جاری به خاطر عدم تحقق درآمدهای نفتی بود که در این زمینه اعتبارات جاری دستگاه‌ها ۲۰ درصد از تیرماه کاهش یافته است.»
 

 


دولت لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ را تقدیم مجلس کرده است. به‌گفته احمدی‌نژاد تنها ۳۰ درصد بودجه سال آینده متکی به نفت است.
 
بر همین اساس اغلب وزارت‌خانه‌ها مجبور به راکد گذاشتن بخشی از فعالیت‌های و طرح‌های توسعه شده‌اند و برخی دیگر مانند وزارت نیرو درصدد تامین کسری بودجه‌ی خود از طریق افزایش بهای خدمات هستند.
 
معاون احمدی‌نژاد سهم درآمدهای نفتی در بودجه‌ی سال ۹۲ را حدود ۳۰ درصد عنوان کرده است. ایرج ندیمی٬ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ۱۸ آذر با اشاره به کسری چشمگیر درآمدهای دولت گفته است:«بودجه سال آینده بیشتر معیشتی است تا توسعه‌ای.»
 
اعتراف به "خشکسالی مالی"
 
ندیمی پیش‌بینی می‌کند بسیاری از پروژه‌های عمرانی و اقتصادی دولت در سال آینده متوقف شوند، زیرا به گفته‌ی او منابعی برای تأمین هزینه‌های این پروژه‌ها وجود ندارد.
 
علی لاریجانی، رئیس مجلس، هشتم آبان‌ماه در جریان افتتاح چند پروژه عمرانی در کرج گفت:«اگر این انتظار وجود داشته باشد که ما در سال آینده نیز بودجه زیادی را بتوانیم برای کارهای عمرانی قرار دهیم کمی دور از ذهن است، چرا که ما با خشکسالی مالی مواجه هستیم.»
 
محمود احمدی‌نژاد روز جمعه، ۲۴ آذر ادعا کرد:«در بودجه امسال دندان اقتصاد وابسته به نفت را کشیدیم تا کشور روی ریل اصلی پیشرفت قرار گیرد.» به رغم اظهارات لاریجانی در مورد خشکسالی مالی، احمدی‌نژاد می‌گوید سرمایه گذاری در صنعت و کشاورزی باید همچنان ادامه یابد، زیرا به زعم او «ما کشوری هستیم که سالانه می‌توانیم ۲۰۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته باشیم.»
 
به گزارش خبرگزاری مهر احمدی‌نژاد که برای افتتاح چند پروژه عمرانی به خراسان رضوی رفته بود گفته است: «دشمنان بدانند با عدم فروش نفت، ایران از پیشرفت نمی‌افتد، چرا که ظرفیت ایران نفت و گاز نیست بلکه اندیشه و توانمندی‌های مردانی است که تمدن با عظمت این کشور را، آفریده اند.»
 
«عرصه سیاست و اقتصاد در دست کوته‌نظران»
 
رئیس دولت دهم با اشاره به آنچه ظرفیت‌های عظیم در ایران برای افزایش صادرات غیرنفتی خواند مدعی شد: «فقط در خراسان رضوی معادنی وجود دارد که ارزش منابع آن به اندازه کل ارزش منابع نفتی است و این تنها پتانسیل یک استان از ۳۰ استان کشور است.» او در مورد این معادن توضیح بیشتری نداد.
 
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) ۲۴ آذر به نقل از احمدی‌نژاد نوشت: «ما می‌توانیم یکی از صادر کننده‌های اصلی صنایع و محصولات صنعتی باشیم.»
 
ظاهرا با اشاره به این گونه سخنان و اوضاع آشفته اقتصادی کشور است که اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید:«ریشه همه مشکلات روحیه افراط و تفریطی است که انسان‌های شعاری و کم‌اطلاع در جامعه ترویج کرده و می‌کنند.»
 
به گزارش خبرگزاری ایلنا رفسنجانی ۲۴ آذر در دیدار با مدیران اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی، مهندسی و صنایع انرژی ایران گفته است: «با حاکم شدن این تفکر افراد اهل فکر و تعقل و صاحبان ابتکار و عمل به تدریج گوشه‌نشین و از میدان خارج شدند و عرصه سیاست و اقتصاد در دست بی‌تجربه‌ها و کوته‌نظران قرار گرفت.»

+44
رأی دهید
-42

baharmazaheri - عجمان - دبي
یک روز زودتر سقوط حکومت آسیبیی کمتر به اقتصاد و روان مردم و دنیا خواهد بود .. حجم دولت فقط دزد و نامرد و بیسواد باشه نرماله برق بفروشند ....
شنبه 25 آذر 1391 - 10:36
samuk66 - لندن - انگلستان
اگر ۱۰ بارا برّ هم بشه کسی‌ صداش در نمیاد.
شنبه 25 آذر 1391 - 10:39
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
۱۰۰ برابر هم شود بخاری از کسی‌ بلند نمی‌شود!! هر وقت در کره ی شمالی اتفاقی‌ افتاد در ایران هم!!!! مثل ۱۳۵۷ نیست که با دروغهای کثیف چون سینما رکس...و سیصد هزار!!! زندانی سیاسی!!! و و و آن قلابی رخ دهد!!!تنها معدودی شجاع واقعی جان میبازند تعدادی در زندان شکنجه!! تا بقیه یا در طلب نان باشند و عده یی بچاپ بچاپ!!! حقیقت است شور آن قلابی شما را نگیرد!!!
شنبه 25 آذر 1391 - 10:43
peyman571 - تهران - ایران
ای مردم دلخوش نباشید که مسکن فقط میسازیم آب و برق را مجانی‌ می‌کنیم اتوبوس را مجانی‌ می‌کنیم دلخوش به این مقدار نباشید معنویت شمارا ، روحیات شمارا عظمت میدهیم شما را به مقام انسانیت می‌‌رسانیم.
شنبه 25 آذر 1391 - 10:51
apocryphal - اورلاندو - ایالات متحده
یکی نیست بگه دست مزد ا به هیچ وجه پاسخگوی نیازا نیست ها، اول اونو 3 برابر کنید
شنبه 25 آذر 1391 - 10:53
ariya777 - تهران - تهران
اون خمینی گور به گور شده کجاست؟!! آب مفت برق مفت!!!!
شنبه 25 آذر 1391 - 10:56
hossein-87 - تهران - ایران
بدبخت صنایع ! مردم دیگه در نهایت یه شمع روشن کنن هم خلاصه شب رو روز میکنن.ولی صنایع بدبخت چیکار کنن که بدون برق یا برق با این قیمت کمرشون رو میشکنه؟!البته منظورم اون قسمتیه که هنوز نشکسته. برای من ماهی 10تومان،اون هم با کلی تعرفه تخفیف خیلیه! بعدش میگن چرا قیمت تموم شده رفته بالا؟ واسه خاطر عمه تون رفته بالا درخت.بی کس و کارای ظالم.
شنبه 25 آذر 1391 - 11:33
sama128 - شیراز - ایران
در ایران همه چیز خلاف جهت دنیاست اینترنت در تمام نقاط جهان در حال ارزانتر شدن هستش در ایران 70% گران میشه - اداره پست هزینه پست را چندین برابر کرده تازه اگر پست شما سفارشی باشه شاید نامه و پاکت شما به مقصد برسه ولی اگر عادی باشه که هزینه آن داخل شهری 300 تومان است اگر برسه باید صدقه بدی چون یه مشت بیکار در ادراه پست حال ندارند که پاکت شما را به مقصد برسانند متاسفانه سر از کجا در میاره مشخص نیست کسی هم نیست رسیدگی کنه برق همه که طبق فرمایش شما 3 برابر خواهد شد آب هم به زودی مشخص خواهد شد گاز هم همینطور در بهشت زهرا هم که قبر سه طبقه درست کردند و به بستگان متوفی می گویند اگر می خواهید کس دیگری سرمزار فامیل شما نیاد هر سه طبقه را بخرید که راحتتر باشید خلاصه یه اوضاعی این بهشتی که یه مشت آخوند پاپتی برای ایران و ایرانی درست کردند. حسابی
شنبه 25 آذر 1391 - 11:59
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
من یک سوالی دارم اگر همه مردم ایران پول برق را نپردازند چه اتفاقی می افتد؟
شنبه 25 آذر 1391 - 12:06
tina2012 - ارومـــــــــــیه - ایـــران
ده برابرم بشه ملت همجنان خابه خابت کیه که صداش دربیاد پس میشه گفت ملت حقشونه بدترازینام سرش بیاد
شنبه 25 آذر 1391 - 12:36
davood63 - تهران - ایران
ما برق را مجانی‌ می‌کنیم من تو دهن این دولت میزنم ( امام خمینی.
شنبه 25 آذر 1391 - 12:44
مانفرد - ایران - ایران
بله دیگه باید هزینه برق صادر شده برای سوریه و لبنان مفت در بیاد دیگه .هرچی سرمون بیاد حقمونه
شنبه 25 آذر 1391 - 13:36
sama128 - شیراز - ایران
میگم در کنار این بی ثباتی و گرانی روز به روز خدمات مثل آب و برق و تلفن و .. که روز به روز خر تو خر تر میشه آقای میاد یه دفته دو سه تا وزارتخانه را هم ادغام میکنه و دیگه ترکمون اندر ترکمون میشه در وزارت ارتباطات که مردم مرسوله پستی خودشون را به اداره پست میداند رسیدنش یا نرسیدنش با خدا بود مرسوله های عادی را که دیگه اصلا نگو و نپرس مثل اینکه دو دره میکنند و تمبر اونها را می دوزدند در کل که نمی رسه یا دیر میرسه حالا که ادغام هم شده با دو تا وزارت دیگه مثل مسکن و .. حتما یکی بخواهد کارت پستان عید برای کسی بفرسته یه دفعه به دلیل ادغام پاره آجر یا کیسه سیمان در خونه یارو میره به جای کارت پستال . یک خری هم نیست به مشکلات عدیده پست رسیدگی کنه.
شنبه 25 آذر 1391 - 13:58
Afshin London - لندن - انگلستان
آب و برق را مجانی‌ می‌کنیم اتوبوس را مجانی‌ می‌کنیم (امام سیزدهم شیعیان به عبارتی امام جانگوز)
شنبه 25 آذر 1391 - 14:57
exam292 - تهران - ایران
توی اکثر کامنتها دشمنی با انقلاب اسلامی موج میزنه.. ولی یه سوال از اون آدمهای بی انصافی که همه ی مشکلات رو گردن انقلاب اسلامی میندازن...: اربابای استکباریتون هشت سال جنگ رو تحمیل کشور کردن، تحریم اقتصادی هرسال شدیدتر، ترور شخصیتها و دانشمندان کشور و .. آیا توی دنیا این یه رکورد نیست که ایران هنوز مثل قله ی دماوند ایستاده؟!!!
شنبه 25 آذر 1391 - 16:08
pupuli - بابلسر - ایران
exam292 عزیز من هشت سال جنگ رو خوی قدرت طلبی و غرور آخوندی به ملت تحمیل کرد که می خواستند تا قدس پیش بروند درسته که ابرقدرت ها همیشه دنبال منافع خودشون هستند ولی این خون هایی که ملایان و استکبار به ناحق ریختند انقلاب ظالمانه را در چنپره ظلم بیمه کرده است
شنبه 25 آذر 1391 - 17:57
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
exam292 - تهران - ایران/ بیشین بینم بابا , رضا شاه وقتی کشور را بدست گرفت بعد از انگلیس و روسیه و قرض وقوله ای که قاجارها بالا آورده بودنند کشور را ساخت وقتی رهبر وقیحت خمینی سگ پدر ایران را گرفت ایران آباد و ثروتمند بود هشت سال جنگ هم صدقه سر تسحیلات نظامی و ارتش شاهنشاهی و نیروی هوائی و دریائی و فداکاری فرزندان پرورش یافته با غیرت زیر پرچم شاه ایران دوام آورد, الان 22 سال است که جنگ تمام شده ولی عن قلابتون مثل مغز تو هنوز درجا میزنه و رهبرتون توش گیر کرده.
شنبه 25 آذر 1391 - 19:45
delmorde - یوتوبوری - سوئد
ariya777 - تهران - تهران. اون لعنتی یک چرتی گفت برای اینکه سوار خر مراد بشه و از یک عده انتقام بنام اسلام بگیره و اخوندها رو سرکار بیاره بارها به اخوندها گفت این کشور مال شماست چرا باهم در افتادید و بدشمن آتو میدید. این خوان نعمت از ان شماست من برای شما میگذارم و شما موظف هستید انرا نگهداری کنید بهرقیمتی شده. بهرقیمتی شده ها!؟
شنبه 25 آذر 1391 - 20:54
davood63 - تهران - ایران
های گفتند راه قدس از کربلا میگذره ۸ سال مردم رو به بدبختی کشاندند چقدر مردند بلاخره راه قدس از دهات ما رعد شد
یکشنبه 26 آذر 1391 - 02:45
eddy59 - مونیخ - آلمان
exam292 - تهران - ایران تو ... کار کن بابا انقلاب اسلامیت با تمام گرونیاش و دزدیهاش و کلاه برداریاش بخوره تو سره تو و امثال تو....تو برو دروغهایه صدا سیما رو گوش کن ...رکورد تو دزدی و کلاشی از اون نظر آره...
یکشنبه 26 آذر 1391 - 08:09
exam292 - تهران - ایران
pupuli - بابلسر - ایران: شما شاید با بوجود آمدن انقلاب اسلامی در سال 57 مخالف باشی؟!!(در این حالت با شما بحثی نداریم) ولی بی انصاف شروع کننده ی جنگ صدام بود و افکار جهانی هم این رو فهمیده ولی چرا شما کاسه، کوره رو سر جمهوری اسلامی میشکنی؟!!!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 09:00
exam292 - تهران - ایران
Royan - کالیفرنیا - آمریکا: وقتی کسی منطقش توهین و فحش هست!!! جواب خاموشیست...
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:43
exam292 - تهران - ایران
eddy59 - مونیخ - آلمان: امثال شما که چشم دیدن انقلاب اسلامی رو ندارید، توی کشور هستند که به هر طریقی شده سنگ اندازی میکنن...(این رو خودت بهتر میدونی)
دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:50
pupuli - بابلسر - ایران
exam292 دوست عزیز من با عقیده شما موافقم که می فرمایید خوی استکباری غرب آعاز کننده جنگ بود اما اشتهای سیری ناپذیر آخوندی همراه با غرور ناشی از افزایش قیمت نفت باعث ادامه جنگ شد در صورتی که اگر بعد از فتح خرمشهر جنگ به پایان می رسید مشروعیت از دست رفته انقلاب و کشور عزیزمان احیا می شد و از یک نسل کشی بعد از فتح خرمشهر و این همه خسارات جلوگیری شده و اگر تفکرات جزیره ای بر کشور حکمفرما نبود ما در حال حاضر با تمامی کشورها رابطه مسالمت آمیز داشتیم قرار بود انقلاب ایران برای کشور های دیگر از جمله مصر و تونس الگو شود اما مردم این کشور ها به چشم عبرت بر انقلاب ما می نگرند نه الگو ببین می خواستیم به کجا برویم و سر از کجا در آوردیم اسلام راستین با خوی جنگ طلبی و قدرت طلبی سازگاری ندارد ببین عزیز جان اگر یک لحظه برچسب اسلامی بودن را به طور ذهنی از این مملکت بردارید و ببینید عملکرد دولت مردان را مسلما این همه مشکلات و بیماری ها و معضلات در کشور ما با توجه به استعداد های فکری و فیزیکی که در کشور نهفته است حتی با کشور های لاییک هم قابل مقایسه نیست مگر نه این است که اسلام واقعی باید گره از مشکلات مردم باز کند پس سونامی سرطان که تا ده سال دیگر کشور را فرا می گیرد نشانه چیست
دوشنبه 27 آذر 1391 - 20:22
pupuli - بابلسر - ایران
exam292 عزیز دل من با عقیده شما موافقم که می فرمایید خوی استکباری غرب آعاز کننده جنگ بود اما آیا همیشه ما باید مشکلات خود را گردن یک واژه به نام دشمن بیندازیم و خود را از گردونه مسولیت خارج سازیم تاریخ نشان می دهد که دولتمردان یک کشور وقتی عدالت واقعی را بین مردمان خور گسترش دهند و قدر و منزلت مردم خود را بدانند این کشور هیچگاه و تحت هر شرایطی زانو نخواهد زد مشکل دولتمردان ما شعار خالی از شعور و عدم باور مردم خود است پاینده باشی دوست عزیز
دوشنبه 27 آذر 1391 - 20:24
exam292 - تهران - ایران
pupuli - بابلسر - ایران: عزیزم، اینکه ما هم توی خودمون مشکلاتی داریم، شکی نیست(ولی باید این مشکلات توی خانواده ی خودمون یعنی توی کشور خودمون حل بشه، و هیچ ربطی به دیگران و غرب و شرق نداره)
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 13:26
pupuli - بابلسر - ایران
exam292 عزیز*حرف شما رو قبول دارم و می دونم که قلب شما هم مثل بنده برای آب و خاک گهربارمون می زنه اما از خانواده صحبت کردی کاش این را هم می گفتی که یک خانواده باید چه خصوصیاتی داشته باشه که فرزندان آن خانواده دوام و قوام پیدا کرده و به رشد و تعالی لازم برسند متاسفانه ما در خانواده ای زندگی می کنیم که اولیای آن دایم در حال درگیری زدوخورد و جنگ قدرت با یکدیگر هستند و برای رسیدن به زر و زور و قدرت از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند پدر و مادر یک خانواده وقتی به طور مستمر در حال جنگ باشند و گفتمان درستی نداشته باشند فرزندان خانواده آلوده به هر مفاسدی خواهند شد و خلاصه اینکه اگر سرچشمه ی یک رود واقعا زلال و گوارا باشه آب این رود همواره گوارا خواهد بود. پاینده باشی
‌سه شنبه 28 آذر 1391 - 15:34
exam292 - تهران - ایران
pupuli - بابلسر - ایران: ممنون از شما که دلسوز خانواده ی ایرانی. من و تو به عنوان فرزندان این خانواده، وظایفی داریم که باید به اون وظایف درست عمل کنیم(که مهمترینش بصیرته)
‌چهارشنبه 29 آذر 1391 - 15:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.