وزیر بهداشت ایران: نرخ رشد جمعیت باید ارتقا یابد

وزیر بهداشت می گوید وزارتخانه وی درباره کنترل جمعیت، همان چیزی را اجرا می کند که رهبر ایران می خواهد

وزیر بهداشت و درمان ایران می گوید که سیاست این وزارتخانه، دیگر کنترل جمعیت نخواهد بود.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت و درمان در گفت و گو با خبرگزاری مهر در روز جمعه (۲۴ آذر) گفت: "ما دقیقا همان چیزی که رهبری می خواهند را اجرا می‌کنیم."

به گفته خانم دستجردی "نرخ رشد جمعیت متاسفانه در کشور ۱.۳ (یک و سه دهم درصد)است که برنامه وزارت بهداشت این است که ارتقا یابد. "

آیت الله خامنه ای، مهرماه سالجاری در بجنورد، سیاست های کنترل جمعیت را که از دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی آغاز شده بود، "خطا" توصیف کرد.

رهبر جمهوری اسلامی گفته بود: "یکی از خطاهایی که خود ما کردیم این بوده که تحدید نسل از اواسط دهه ۷۰ به این طرف باید متوقف می‌شد. مسئولان کشور در این باره اشتباه کردند و خود بنده هم سهیم هستم. این را خدای متعال و تاریخ بر ما ببخشد."

سیاست کنترل جمعیت در ایران که با شعار دو بچه کافی است و زندگی بهتر، فرزند کمتر تبلیغ می شد، پس از پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق و همزمان با آغاز ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۶۸ از سرگرفته شد. این سیاست در سال های پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ پیگیری می شد اما پس از آن تا پایان جنگ ایران و عراق متوقف شد.

برخلاف مخالفت های پیشین، برخی از روحانیون ارشد دولتی آن زمان نیز کنترل جمعیت را مورد قبول قرار دادند و علیرضا مرندی، وزیر بهداشت دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، به دلیل موفقیت ایران در کنترل افزایش جمعیت، از سازمان جهانی بهداشت جایزه گرفت.

در حالی که کنترل جمعیت یکی از اصول سیاست جمعیتی ایران محسوب می شد، آقای احمدی نژاد از حدود دو سال پیش به طور مکرر این نظر را تکرار کرده که ایران قابلیت داشتن ۱۵۰ میلیون جمعیت را دارد و شعار دو بچه کافی است، "سیاستی غربی و غلط است."

در ابتدا تصور می شد که انتقاد از سیاست کنترل جمعیت، مختص آقای احمدی نژاد و بخشی از دیدگاه های خاص اوست اما چندی پس از تکرار انتقاد آقای احمدی نژاد و تلاش او برای اجرای سیاست های تشویق افزایش جمعیت، آیت الله خامنه ای نیز اعلام کرد که اگر سیاست کنترل جمعیت ادامه پیدا کند، ایران "به تدریج دچار پیری و در نهایت کاهش جمعیت خواهد شد."

مطابق آخرین سرشماری عمومی ایران که در سال ۱۳۹۰ (سال گذشته خورشیدی) انجام شد، جمعیت ایران به ۷۵ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۸۰۰ نفر رسیده است.

نرخ رشد جمعیت ایران از نزدیک به ۴ درصد در اواخر دوره جنگ (سال ۱۳۶۵ خورشیدی) به ۱.۶۲ (یک و شصت و دو) درصد در سال ۱۳۸۵ رسید.

+18
رأی دهید
-77

faghat zartosht - شیراز - ایران
فکر نکنم کسی به خاطر حرف این عوضیا بچه دار بشه.مردم دیگه خودشون عاقل شدن و میفهمن
شنبه 25 آذر 1391 - 10:32
فراوانی - قطر - قطر
این مسلمانها تا خطا میکنند بجای اینکه از مردم عذر خواهی بکنند از خدا طلب بخشش میکنند خیلی جالبه بنده بروم ادم بکشم بعد بجای اینکه مقابل میز دادگاه قرار بگیرم از خدا عذر خواهی بکنم پوفیوزهای فرصت طلب
شنبه 25 آذر 1391 - 10:39
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
خفه شو عجوزه. کم بیکار و معتاد و .. داریم ؟!!
شنبه 25 آذر 1391 - 10:43
apocryphal - اورلاندو - ایالات متحده
جالبه! جمعیت زیاد بشه که اگه ادمای زیادی از بیماری های عجیب غریب و بی دارویی تلف شدند، رشد منفی نشه
شنبه 25 آذر 1391 - 10:56
baharmazaheri - عجمان - دبي
نه تفکرش به آدم رفته نه قیافش .......... بی‌سواد مزدور خفه شو ۲۵ میلیون جوان بی‌‌ آینده موجود هست تو ائو ائو کنان دنبال چلاغ کله پوک مفنگی هستی‌ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بسواد برو قابلمتو بساب فرهنگ تو معلومه.
شنبه 25 آذر 1391 - 11:13
hossein-87 - تهران - ایران
اوفــــــــــــــــ . چه تیکه ای هستش این وزیر.ما کل دنیا رو گشتیم،مثل این ندیدیم!خانم وزیره، اگه شما میگی،منم پایتم خفن! واقعا چه پهن مغزای بیشعور به ایران حکم فرمایی میکنن!آشغال الدنگ،شل کن سفت کنت واسه چیه؟!اینا فکر کردن مردم به خاطر روی گل آقا تولید مثل رو آوردن پایین!یا الان واسه خاطر آقا جمعیت میبرن بالا! تو صنایع شیمیایی،یه اصولی هست به نام کنترل فرآیند،که میزان ورود و خروج مواد و سرعت واکنش ها رو برای حفظ حالت اپتیمم راندمان، کنترل میکنن.شروع بر این اساس هست که سیستم یک خروجی رو میده و بر اساس نتیجه ش و تجزیه و تحلیل،خروجی بعدی رو به ابزارهای کنترلی میده و کم کم نوسان تبدیل به خط میشه و سیکل ثابت.حالا این رو میخوام بگم که اینا فکر کردن اونجای مردم،شیر برقی داره که میگن جمعیت رو کم کنید،زیاد کنید،یه کوچولو کم کنید،نه نه خیلی کم شد،یهو زیاد کنید..!زنیکه بوگندو.آبروی مردم و ایران رو بردین والا.
شنبه 25 آذر 1391 - 11:16
eddy59 - مونیخ - آلمان
این کثافت از سرو روش میباره وزیر بهداشت ایران هم هست....بمیر بابا
شنبه 25 آذر 1391 - 11:19
compatriot - تورنتو - کانادا
"ما دقیقا همان چیزی که رهبری می خواهند را اجرا می‌کنیم." - خدا یه عقلی به تو بده یه پول هنگفتی هم به ما کاربران گرامی‌ ایرانیان یوکی. :)
شنبه 25 آذر 1391 - 15:13
shahab46 - هانوفر - المان
خودت را پاره پوره کنی‌ هی‌ کم می‌شه. مردم فهمیدند. عجوزه, نمیدونم مردم چطوری پیش این می‌خوابند
شنبه 25 آذر 1391 - 16:15
exam292 - تهران - ایران
افرادی امثال "فراوانی - قطر - قطر" یا مسلمان نیستند یا یک وهابی عوضی!!! توی اکثر کامنتها بی ادبی و توهین موج میزنه!!! منطقی حرف بزنید تا منطقی جواب بگیرید...
شنبه 25 آذر 1391 - 16:19
DEHLIZAN - فنلاند هیلسینکی - هلسینکی فنلاند
زنیکه سیبیلوی کثافت تو مریض رو میبری تو بیابون میندازی رشد جمعیت رو برای سر قبر پدر گور به گور شدت مخواهی
شنبه 25 آذر 1391 - 16:48
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
عجب عجوزه ایه.این رو کردن وزیر بهداشت؟ خدا میدونه زیر اون چادر چه بوی گندی میده.اوغ حالم بد شد.
شنبه 25 آذر 1391 - 21:05
exam292 - تهران - ایران
DEHLIZAN - فنلاند هیلسینکی - هلسینکی فنلاند: وقتی علمش رو نداری حرف نزن!!! الان بعضی از کشورها شاهد رشد منفی جمعیت هستن، که خود یک مشکل اساسی مملکته....
یکشنبه 26 آذر 1391 - 08:54
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
آدم از قیافه بی‌ بهداشت و خشن این حال تهوع میگیره/ زیبائی برای انسان و مقام انسان شرط است حال چه زیبائی ظاهری چه بتنی/ چون اینها از گروه انس نیستند و دستشان در دستت شیطان همه‌شان کریه و المنظرند و مانند شیطان که در تصاویرش به طور سمبلیک دندانهای گراز و شاخ و چشمان خون ریز می‌گذارند اینگونه اند / ممکن است در دیگر ملیتها این گونه صورتها و افراد زیاد آزار دهنده نباشد اما برای ما ایرانیان که اینهمه زیبا پرستیم و در همه جا آثار زیباسازی مان نمایان و در فرهنگ و رسوممان اینگونه تنیده حضور اینگونه افراد بزرگترین ریاضت است/ما در غذا لباس مود و ظواهر بیرونی انسانی‌ ، بنی و همه چیز همچنین لطافت ، موسیقی ، احوالات درونی و معرفت سر آمد روح زیبا و پر از راز و رمز شرقی‌ هستیم حال باید کسانی‌ را تحمّل کنیم که از خشن‌ترین قبایل دور از تمدن و کثیف ترینشان عقب مانده ترینند و چندشی تر/ فقط بدانید که از همه تان از نآرا و ماده تان متنفریم و بیزار ماموران شیطان. خداوند در آن دنیا با شیطان محشور تان کند که هم جنس او هستید. .
یکشنبه 26 آذر 1391 - 11:23
dara20 - تهران - ايران
خوب تو خودت دست بکار شو و از همین امشب به حاجی بگو تا ماشین جوجه کشی تو را با سرعت بالا بکار بندازه کلاغ سیاه ابله. به تو وزارت فاضلاب بیشتر میاد.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 19:11
exam292 - تهران - ایران
dara20 - تهران - ایران: وقتی علمش رو نداری حرف نزن!!! الان بعضی از کشورها شاهد رشد منفی جمعیت هستن، که خود یک مشکل اساسی مملکته....
دوشنبه 27 آذر 1391 - 17:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.