اوباما: باید با اقدامی معنی‌دار مانع فجایع بیشتر شد

باراک اوباما: باید اقدامی معنی‌دار برای جلوگیری از حوادث مشابه انجام شود

به دنبال حمله مرگبار دیروز به مدرسه‌ای در ایالت کانتیکت آمریکا، باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور، خواهان در پیش گرفتن اقداماتی پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع حوادثی مشابه در آینده شده است.

در حمله دیروز ۲۰ کودک و ۶ بزرگسال در مدرسه‌ای در شهر نیوتاون کشته شدند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که این کشور بارها با چنین حمله‌هایی روبه‌رو بوده است و خواهان "اقدامی معنادار" برای جلوگیری از "فجایعی بیشتر" شد.

به تدریج، جزئیات بیشتری درباره حمله روز جمعه، ۱۴ دسامبر، در مدرسه ابتدایی ساندی هوک در شهر نیوتاون منتشر می‌شود.

پلیس هنوز رسما هویت فرد مهاجم را اعلام نکرده است، ولی رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات رسمی گزارش داده‌اند که او آدام لانزا نام داشت و از افراد محلی و ۲۰ ساله بوده است.

گزارش شده که او قبل از حمله به این مدرسه، مادرش را در خانه‌اش کشته بود.

شاهدان عینی گفته‌اند که پس از شنیده شدن صدای نزدیک به صدبار شلیک گلوله، شاهد کودکان وحشت‌زده‌ای بودند که از ساختمان مدرسه فرار می‌کردند.

شاگردان این مدرسه بین ۵ تا ۱۰ ساله هستند.

حمله دیروز بعد از حمله سال ۲۰۰۷ میلادی در دانشگاهی در ویرجینیا، مرگبارترین حمله در یک مرکز آموزشی در آمریکا بوده است.

در حمله ویرجینیا ۳۲ نفر کشته شدند.

پلیس گفته است که در حمله دیروز ۱۸ دانش‌آموز کشته شدند و ۲ دانش‌آموز هم پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادند.

فرد مهاجم نیز جان خود را از دست داده است. گفته می‌شود که ظاهرا او پس از حمله، دست به خودکشی زده، ولی هنوز گزارشی رسمی در این باره منتشر نشده است.

مراسم یادبود کشته‌شدگان این حمله در شهر نیوتاون برگزار شده است.

در واشنگتن نیز حدود ۲۰۰ نفر در حالی که شمع در دست داشتند، در محوطه مقابل کاخ سفید تجمع کردند. گروهی از این تجمع‌کنندگان خواهان اقدام دولت برای کنترل استفاده از سلاح‌های گرم در آمریکا بودند.

'اقدام معنی‌دار'

حمله دیروز بار دیگر زمینه‌ساز آغاز بحث‌ها درباره مقررات مربوط به خرید و فروش سلاح‌های گرم در آمریکا شده است.

باراک اوباما زمانی که بیانیه تلویزیونی خود را در برابر دوربین‌ها می‌خواند، بارها سکوت کرد تا اشک را از گوشه چشم‌هایش پاک کند.

او گفت: "به عنوان یک کشور، این (تجربه) را بارها پشت سر گذاشته‌ایم."

او اضافه کرد: "باید کنار هم قرار بگیریم و فارغ از سیاست، اقدامی معنی‌دار انجام دهیم تا از فجایعی بیشتر شبیه این (حمله) جلوگیری کنیم."

او با خانواده‌های قربانیان و نجات‌یافتگان این حمله ابراز همدردی کرد.

مقامات بین‌المللی و رهبران کشورهای مختلف نیز با بازماندگان و بستگان کشته‌شدگان و نجات‌یافتگان حمله دیروز ابراز همدردی کرده‌اند.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به فرماندار کانتیکت، با خانواده‌های قربانیان "عمیقا ابراز همدردی" کرد و حمله به کودکان را "وحشتناک" خواند.

جولیا گیلارد، نخست‌وزیر استرالیا این حمله را اقدامی "َشیطانی، بی‌معنی و غیرقابل فهم" توصیف کرد.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه در نامه‌ای سرگشاده به باراک اوباما، تیراندازی در این مدرسه را "هولناک" خواند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز گفت تصور وضعیت کسانی که کودکانشان را از دست داده‌اند، "دردناک" است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا هم با بازماندگان و بستگان کشته‌شدگان این حمله ابراز همدردی کرده‌اند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم کشته شدن تعدادی از دانش‌آموزان آمریکایی را در این حمله تسلیت گفته و از وقوع چنین حادثه‌ای ابراز تاسف کرده است.

+40
رأی دهید
-28

samuk66 - لندن - انگلستان
برو با با اوباما یه دروغ گو ،امیدوارم به تلافی مردمِ سوریه بیشتر مردم تو آمریکا کشته شن.ameen
شنبه 25 آذر 1391 - 09:44
بچه پرو آبادانی - مانیل - فیلیپین
اگه طرف مسلمون بود می چسبوندن به تروریست ولی الان چون طرف آمریکایی از آب در اومد فوقش میشه بیمار روانی! دروغ میگم!؟
شنبه 25 آذر 1391 - 09:55
احتراز - دورف - آلمان
هر که باد بکارد، طوفان درو می‌کند
شنبه 25 آذر 1391 - 10:04
samuk66 - لندن - انگلستان
لعنت بر اوباما
شنبه 25 آذر 1391 - 10:05
jafarnas - مازندران - ایران
به امید نابودى امریکا
شنبه 25 آذر 1391 - 10:06
سرلشکر فیروزابادی - تبریز - ایران
Condolences to the families of students. با عرض تسلیت به خانواده دانش اموزان و مردم امریکا.لعنت بر ترور.
شنبه 25 آذر 1391 - 10:07
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
باراک اوباما و سگان دربار باید هنر پیشه میشدند ،، هزارها بچه بیگناه را در عراق و افغانستان وفلسطین آفریقا کشتن به خاطر سیاست های کثیفشون .. چرا اقدام معنی دار انجام ندادن و اشکی نریختن ،،، و سگان دربار امریکا (اروپاییها ) چرا پیامی نفرستادن و همدردی نکردن ..چون کشته شدن اونا در راه اشغال گری و رسیدن به نفت و منابع طبیعی این کشورها بود !!!!؟؟ یا اینکه چون اونا آمریکایی و اروپایی نبودن خونشون بلوند نبود ،،، آدم نمیدونه چه فحشی بده در خور این کثافتا باشه ،، ولی خوبه دردش ملتیهای نفهمشون که سرشون مثله گوسفند پایین انداختن و بله بله میگن به این سیاستها بعضی وقتها احساس میکنند ..میبینند چقدر دردناک هست از دست دادن فرزند و پدر و مادر ..
شنبه 25 آذر 1391 - 10:29
بی همه کس - تهران - ایران
یعنی هیچ آمریکایی نباید بمیره, وقتیکه خودشون به دیگران اسلحه میفروشه و زمینه کشتار صدها انسان رو فراهم میکنه چیزی نیست ولی وقتیکه از خودشون میمیره این همه سروصدا.
شنبه 25 آذر 1391 - 10:19
شاهین آریا - لندن - انگلستان
منهم اشک ریختم، این خیلی دردناک وتاسف باراست.که یک جنایتکار به کودکان بیگناه حمله کند و آنهم که درمدرسه که مرکزآموختن علم و ادب است.به همه بازماندگان تسلیت گفته و درغم شان شریک هستم وازروسای دولتها همچنین وگریه حسین اوباما، ولی دراین هیاهو سخنگوی وزارت خارجه اسلامی مسخره بازی درآورده وتسلیت گفته، خوب آقای محترم برطبق اسناد و عکس های موجود،برای کشتن افرادجایزه تعیین میکنید یا آن زمان که دختران وپسران ده یا پانزده سال را بجرم میهن پرستی در زندانها بهشان تجاوز وتیربارانشان میکردیدوصدها و هزارها خانواده را داغدارکردید.سرها بریدید.ترورهای کردید آیا دیدید که کسی پیدا شود وبملت محروم آریائی ایران زمین تسلیت بگوید و اشکی بریزد. پس بهتر بود که سکوت میکردید که گندش را درنیارید. بقول مشهوررطب خورده چرا منع رطب کند.ملت ایران برای جوانان و کودکانی به دست شما کشته شذه اند و درسینه سرد خاک خفته اند عزاداراست. شما هرروز بنام اسلام گروه گروه را بجرایم واهی تبهکاری درزندانها حلق آویزمیکنید. بنابراین میهن پرستان اول برای عزیزان خود اشک بریزند بهتراست.اینطورنیست؟ شاد و ایرانی باشیم.
شنبه 25 آذر 1391 - 10:36
ufo-alien - تهران - ایران
کشتار بی گناهان در هر نقطه در این گیتی محکوم و ممنوع است این از انسانیت به دوره واقعا متاسقم به مردم امریکا و والدین این عزیزان از صمیم قلب تسلیت میگم ... گناه این جنایت به گردن دیو سیرتان امریکاست که اسلحه را مثل ریگ تو دسترس روانی ها گزاشتند و 24 ساعت تو فیلماشون خشونت و وحشی گری تبلیغ می کنند اینقدر آزادی هم واقعا ....چی بگم واقعا متاثر شدم .
شنبه 25 آذر 1391 - 11:19
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
اشکال نداره اگه اینکارا نکنند که جهان متمدن نمیشن همین اوباشها وقتی میخواستن بیان تو کشورهای آسیای حق توحش از دولت کریمه خودشون دریافت میکردن در ضمن اوباما نمیتونه کاری کنه چون چیزی دستش نیست شرکت های اسلحه سازی خیلی گردن کلفت تر از اوباما هستند
شنبه 25 آذر 1391 - 11:56
bita tehrani - ونکوور - کانادا
آقای اوباما لطف کن آنهمه اسلحه را از دست و بال مردم جمع کن.طرف برای رالی تصویب طرح بیمه‌ همگانی آماده با خودش دو تا تفنگ آورده.....بمیرم برای مظلومیت دخترکان ایرانی‌ که هیچکس صدای سوختن‌شان را نشنید.. حتا آن مردک به ظاهر رئیس جمهور برایشان کوچکترین ارزشی قائل نشد که یک پیام همدردی و تسلیت صادر کند.همین جا هم مغز شستگان سایت به فکر بچه‌های آفریقا و افغانستان و صد جای دیگر هستند،به جز کودکان ایرانی‌ . ایرانی‌ در مملکت خودش و برای هموطن خودش هم غریب و مظلوم است.بسکه این جماعت از امپریالیسم کینه به دل دارند،یادشان رفته مهر وطن و هموطن چی‌ هست!
شنبه 25 آذر 1391 - 15:44
shahab46 - هانوفر - المان
کاشکی‌ بچه‌های خودت هم جوزوش بودند مردیکه عوضی‌
شنبه 25 آذر 1391 - 16:17
exam292 - تهران - ایران
آمریکا مهد تمدن انسانی!!! ...
شنبه 25 آذر 1391 - 16:23
naghavi13 - سیدنی - استرالیا
bita tehrani - ونکوور - کانادا تشکر از کامنتت
شنبه 25 آذر 1391 - 23:05
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
رامین میهن فروش( مهمان پرست) غلط اضافه کرد که پیغام تسلیت فرستاد/ تو سری که در آمریکا از ایرانیان آزاده خورد مغزش را متحول نکرد تا کمی‌ به دور از تظاهر و شیطان صفتی رفتار کند/ به خاطر عنصر نکبت و مفسده ائی به نام حکومت جاهل وقیح هر روز شاهد کشته شدن کودکان در آتش سوززی مدارس یا تصادف با اتوبوس هستیم از سویی از دست دادن عزت و کرامت انسانی ۷۰ میلیون انسان که به خاطر داشتن الگویی چون شما شیاطین در راس جامعه و حبس و کشتار کسانی‌ که دم از انسانیت و شرف انسانی میزند/ از مشکلات اقتصادی و دزدیهای خزانه مردم که به حساب شما بی‌ صفتهای دزد بنا بود امانت دارش باشید و به دست مردم برسانید آنهم به اضافه نفت و گاز و برق مجانی‌ / بروید رو سیاهان تاریخ ایران و بشریت این دلقک بازی‌ها را برای همان اوباما خائن به ایرانیان و وجدان بشری در آورید که هم جنس خودتان است و به هم باج دهید نه به اسم ایرانیان....
یکشنبه 26 آذر 1391 - 09:54
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
..که فرهنگ و منش ایرانی‌ بر دنیا پوشیده نیست (چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو را نماند قرار) شما اعضای پیکره شیطان هستید به همین خاطر هم شیاطین با شما سر و سرّ و همکاری دارند/ اصلی‌‌ترین کار شیطان فریب و تظاهر است به کسب خود مشغول باشید که ماهیتتان آشکار شده خون آزادگان نقاب‌ را از چهره مخوفتان کنار زد.
یکشنبه 26 آذر 1391 - 09:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.