آغاز ارسال موشک‌های پاتریوت سه عضو ناتو به ترکیه

آمریکا، آلمان و هلند موشک‌های پاتریوت به ترکیه می‌فرستند. ناتو و آمریکا رژیم اسد را در حال فروپاشی می‌بینند. جنگ داخلی سوریه ابعادی جدید به خود گرفته و ارتش اسد با موشک‌های کوتاه‌برد به جنگ شورشیان رفته است.
 

فرمان عملیات به امضای لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا رسیده است. آمریکا دو واحد از موشک‌های پدافندی "پاتریوت" را به همراه ۴۰۰ پرسنل ارتش به مرزهای مشترک ترکیه و سوریه می‌فرستد. ارتش هلند نیز با ارسال دو واحد از این موشک‌ها در این عملیات شرکت می‌کند.
 
پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) نیز صبح امروز جمعه (۱۴ دسامبر/۲۴ آذر) با اکثریتی قاطع ارسال موشک‌های پدافندی "پاتریوت"  و ۴۰۰ سرباز آلمانی را به‌ترکیه تصویب کرد.
 
سامانه "پاتریوت" ارتش آلمان قرار است در نزدیکی شهر "قهرمان مراس" مستقر شود. محدودیت زمانی این عملیات ۳۱ ژانویه ۲۰۱۴ است.
 
وزیر دفاع آمریکا اندکی پس از امضای فرمان عملیات رهسپار ترکیه شد تا از محل استقرار نیروهای آمریکا در پایگاه نظامی "اینچیرلیک" این کشور دیدن کند. وی پس از ترکیه عازم افغانستان و کویت خواهد شد.
 
جرج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این‌باره گفت که فرمان عملیات استقرار موشک‌های پاتریوت به معنای همکاری نزدیک آمریکا با متحدان خود در پیمان ناتو در دفاع از خاک ترکیه است. 

آلمان و هلند نیز هر یک با ارسال دو واحد از موشک‌های "پاتریوت" و اعزام ۴۰۰ سرباز در این عملیات شرکت دارند. آمریکا، آلمان و هلند تنها کشورهای عضو ناتو با پیشرفته‌ترین موشک‌های پدافندی "پاتریوت" هستند.
 
لیتل افزود که موشک‌ها طی چند هفته‌ی آینده در خاک ترکیه برای مدتی که هنوز مشخص نیست مستقر خواهند شد.
 
آمریکا و ناتو: فروپاشی رژیم اسد نزدیک است
 
بنا به ارزیابی دولت آمریکا، پایان حکومت بشار اسد نزدیک است. یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت: «ما معتقدیم که شمارش معکوس حیات رژیم اسد آغاز شده است.»
 
نیروهای مسلح اپوزیسیون طی چند روز گذشته به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند. به همین دلیل رژیم اسد از روی سراسیمگی به خشونت‌های شدیدتر علیه مردم کشورش روی آورده است.
 
آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل پیمان ناتو نظری مشابه دولت آمریکا دارد. وی در بروکسل گفت که فروپاشی کامل رژیم سوریه  دیگر "فقط مسئله زمان است". راسموسن دولت دمشق را فراخواند دست از خشونت بردارد و راه تحولی را هموار سازد که «منطبق با تلاش‌های به حق مردم سوریه است.»
 
دبیرکل ناتو هم‌زمان کاربست موشک‌های کوتاه‌برد "اسکود" توسط ارتش سوریه را محکوم کرد. وی گفت:«این امر نشان می‌دهد که رژیم سوریه حیات شهروندان را به‌کلی نادیده گرفته است.»
 
روسیه اظهارات دیپلمات ارشد خود را تکذیب کرد
 
دولت روسیه اظهارات مخائیل بوگدانف، معاون وزیر امورخارجه این‌کشور در باره‌ی احتمال قریب‌الوقوع فروپاشی حکومت اسد و پیروزی شورشیان را تکذیب کرد.
 
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که بوگدانف در چند روز گذشته نه اعلام موضعی کرده و نه مصاحبه‌ای انجام داده است؛ وی فقط در یکی از سخنان خود موضع شورشیان سوریه را نقل کرده است.
 
شماری خبرگزاری‌های روسی به نقل از میخائیل بوگدانف نوشته بودند که بشار اسد در حال از دست دادن کنترل سوریه است و به احتمال بسیار در جنگ داخلی این کشور مخالفان اسد پیروز خواهند شد.
 
این اظهارات مقام بلندپایه‌ی مسکو این امیدواری را در غرب برانگیخت که موضع روسیه در قبال رژیم بشار اسد تغییر کرده و نسبت به حفظ این رژیم ناامید شده است.
 
اپوزیسیون سوریه: دیگر نیازی به دخالت خارجی نیست
 


احمد معاذ الخطیب، رئیس "ائتلاف ملی سوریه"

 

از نظر احمد معاذ‌الخطیب، رهبر "ائتلاف ملی سوریه"، در جنگ داخلی سوریه علیه رژیم بشار اسد، دیگر نیازی به دخالت خارجی نیست. وی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت که سوری‌ها مهار امور خود را در دست گرفته‌اند.
 
معاذالخطیب با اعتماد به نفس کامل اظهار داشت که اپوزیسیون سوریه آماده است پیشنهادهای بشار اسد برای تسلیم شدن و خروج از کشور را بررسی کند. وی افزود: «من فقط امیدوارم که او بداند، وی دیگر نقشی  در سوریه و تعیین حیات مردم این کشور ندارد.»
 
"ائتلاف ملی سوریه" که دربرگیرنده‌ی نمایندگان اکثریت قاطع اپوزیسیون سوریه است، از سوی بیش از ۱۳۰ کشور به‌عنوان نماینده‌ی قانونی مردم سوریه به‌رسمیت شناخته شده است.
 
معاذالخطیب دو روز پیش از رهبری جمهوری اسلامی ایران خواسته بود نیروهای نظامی خود را از خاک سوریه خارج کند. بنا به اعتراف برخی از فرماندهان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، نیروی قدس سپاه برای دفاع از رژیم بشار اسد از آغاز ناآرامی‌های این کشور تاکنون در کنار ارتش سوریه علیه مخالفان حضور فعال "فیزیکی و غیرفیزیکی" دارد.

+67
رأی دهید
-23

Labe karoon - شیین - نروژ
پس آخر دسامبر رو یه جنگ حسابی‌ افتادیم.
شنبه 25 آذر 1391 - 01:40
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
اگر ۱۸۰ کشور هم بشار اسد نخوان مردم میخوانش در ضمن ۸۰درصد کسانی که دارن تو سوریه قتل و غارت میکنند سوری نیستند هیچ کدام از کشور ها با رفتن سرانشان به صلح و آرامش نرسیدن که سوریه بخواد بشه این دیوانه ها فقط کشور خودشان را نبود کردن به خاطر اسرائیل
شنبه 25 آذر 1391 - 04:24
farnia - تهران - ایران
آقای پوتین !!! آخر رو دست خوردی به بهانه لولو کردن ایران و سوریه آخر سر اومدن نزدیک مرزهای کشورت موشک کاشتن . این همون طرح سپردفاعیه که بهش اعتراض شدیدی داشتی !!! ولی شعار قبلی باید اصلاح بشه : روسیه هیچ غلطی نمیتواند بکند !!! آمریکا هم خیلی قالتاقه !!!! ایران و ترکیه و سوریه هم مترسک سر جالیزن !!!
شنبه 25 آذر 1391 - 05:47
massoudoslo - اسلو - نروژ
روسیه و سگاش (مثل جمهوری اسلامی و فشار اسد ) هیچ غلطی نتونستن و نمیتونن کنن این هم از موشک های دفاعی غرب در ترکیه که روسیه این همه بدبختی و ذلت کشید که نذاره این اتفاق بیفته !
شنبه 25 آذر 1391 - 09:22
exam292 - تهران - ایران
میخوان با موشک دموکراسی رو به مردم سوریه و .. هدیه کنن!!!...
شنبه 25 آذر 1391 - 16:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.