احتمال آزادی استفاده از تجهیزات الکترونیک در پروازها

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا نخستین گام را برای آزاد کردن استفاده از تجهیزات الکترونیک در طول پروازها برداشته است. در صورت تایید٬ مسافران می‌توانند آزادانه در طول سفرهای هوایی از تجهیزات الکترونیک خود استفاده کنند.
 

اگر با هواپیما به جایی سفر کرده باشید٬ حتما دیده‌اید که کادر پرواز دست‌کم در زمان اوج گرفتن و فرود هواپیما از مسافران می‌خواهند که همه تجهیزات الکترونیک خود را خاموش کنند. این محدودیت‌ها برای جلوگیری از ایجاد اختلال در سیستم ناوبری هواپیما اعمال می‌شود. اما حالا کمیسیون ارتباطات فدرال در آمریکا در تلاش است تا با رفع این محدودیت‌ها٬ امکان استفاده از تجهیزات الکترونیکی در تمام مدت پرواز را برای مسافران فراهم کند.
 
به گزارش نیویورک‌تایمز٬ جولیوس گناچووسکی٬ رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا با ارسال نامه‌ای به سازمان هواپیمایی این کشور٬ از مسئولان خواسته که استفاده از تجهیزات الکترونیک نظیر کیندل و آی‌پد را آزاد اعلام کنند. آقای گناچووسکی در نامه رسمی خود به تصریح گفته که سازمان هواپیمایی آمریکا باید دست‌کم استفاده مسافران از تبلت‌ها و ای‌بوک‌ریدرها را تسهیل کند.
 
نقش وسایل الکترونیکی در اقتصاد آمریکا
 
اهمیت روزافزون تبلت‌ها و ای‌بوک‌خوان‌ها و نقش پررنگ آنها در زندگی شهروندان٬ حالا مسئولان دولتی در آمریکا را بر آن داشته که در قوانین پیشین تجدید نظر کنند.

 
جولیوس گناچووسکی٬ در نامه‌ای که نوشته٬ در توصیف تجهیزات نوین مانند آی‌پد گفته: «این تجهیزات در روندی فزاینده به زندگی روزانه شهروندان گره خورده‌اند؛ به کاربران امکان برقراری ارتباط را می‌دهند و مشاغل کوچک و بزرگ می‌توانند با استفاده از آنها کارآمدتر باشند و بازده بیشتری داشته باشند و آزادی استفاده از این تجهیزات در طول پرواز در نهایت به سود رشد اقتصادی در آمریکا خواهد بود.»
 
هنوز هیچ دلیل محکمی که نشان دهد کیندل یا آی‌پد در سیستم ناوبری هواپیما اختلال ایجاد می‌کنند٬ یافته نشده است٬ اما همچنان در سراسر جهان شما باید دست‌کم در زمان تیک‌آف و فرود٬ این تجهیزات الکترونیک را خاموش کنید.
 
آخرین آزمایش تاثیر تجهیزات الکترونیک بر سیستم‌های ناوبری هواپیما در سال ۲۰۰۶ انجام شد. زمانی که هنوز نه خبری از آی‌پد بود و نه این همه گوشی هوشمند و کتاب‌خونان الکترونیکی. حتی در همان زمان هم هیچ نشانه‌ای از تاثیر تجهیزات الکترونیک بر سیستم‌های دیجیتال هواپیما دیده نشد.
 
سازمان هواپیمایی آمریکا زیر فشار
 
بسیاری از شهروندان و متخصصان مدت‌ها است که انتقادات گسترده‌ای علیه این محدودیت‌ها مطرح کرده‌اند. سازمان هواپیمایی آمریکا پیش‌تر گفته بود که در سیاست‌های خود تجدید نظر خواهد کرد٬ اما این کار با سرعتی کم پیش می‌رفت. حالا کمیسیون ارتباطات فدرال قصد دارد این روند را تسریع کند. سازمان هواپیمایی آمریکا از اوایل سال ۲۰۱۲ استفاده از آی‌پد به جای کاغذ در کابین خلبان را تصویب کرد٬ اما همچنان مسافران از استفاده از این تجهیزات منع می‌شوند.
 
سازمان هواپیمایی ایالات متحده هنوز واکنشی به نامه رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال نشان نداده است٬ اما بدیهی است که پذیرش این درخواست می‌تواند مقدمه تغییرات اساسی در سراسر جهان باشد. شاید به زودی بتوانید در سفرهای هوایی٬ از لحظه‌ای که وارد هواپیما می‌شوید تا لحظه‌ای که ترکش می‌کنید٬ بی‌دغدغه از آی‌پد و آی‌فون و یا هر وسیله ارتباطی الکترونیک دیگری که در اختیار دارید استفاده کنید.       

+32
رأی دهید
-17

ekman - شیراز - ‫ایران
آخر چه مرضی است که حتما باید در طول پرواز،مخصوصا پروازی با طول زمان یکی دو ساعت از وسائل الکترونیکی خطر ساز استفاده نمائیم.امروزه اکثر پروازها حتی در روز بصورت پرواز کور انجام میگیرد وکافیست اختلالی در سیستم های ایمنی،ارتفاع سنج و جهت یاب رخ دهد،آنوقت کمپانی های سازنده و فروشنده آی پد و غیره و ذالک جوابگوی جان حدّ اقل 120 مسافر هواپیما هستند؟!امیدوارم که آزادی استفاده از لوازم الکترونیک تصویب نشود.
شنبه 25 آذر 1391 - 01:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.