بانک ژاپنی به‌ علت نقض تحریم ایران به آمریکا جریمه می‌دهد

 

بانک ژاپنی «توکیو میتسوبیشی یو.اف.جی»، بزرگ‌ترین بانک ژاپن، به دلیل نقض تحریم‌های مالی آمریکا علیه ایران و چند کشور دیگر، ۸.۶ میلیون دلار به وزارت خزانه‌داری آمریکا جریمه می‌پردازد.

سحنگوی این بانک ژاپنی روز پنجشنبه ۱۳ دسامبر (۲۳ آذر) به آسوشیتدپرس گفت که این بانک به خاطر انتقال غیرقانونی پول به کشورهایی مانند ایران و کوبا، با وزارت خزانه‌داری آمریکا برای پرداخت جریمه به توافق رسیده است.
 
براساس این گزارش بخش زیادی از این پول که مبلغ آن اعلام نشده در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ از ژاپن و ازطریق یک کشور سوم، به سودان و میانمار منتقل شده است.
 
ژاپن از مشتریان نفتی ایران در آسیا است و طبق گزارشی که چندماه پیش وال استریت ژورنال منتشر کرد، این بانک ژاپنی نزدیک به ۸۰ درصد از پرداخت‌های نفتی ایران را انجام می‌دهد.
 
هم‌زمان وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که این بانک ژاپنی در عملیاتی دخالت داشته که با هدف پنهان کردن نقش کشورها یا افراد مورد تحریم آمریکا طراحی شده بود.
 
در این بیانیه با انتقاد از «بی‌مبالاتی ژاپن در نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه بخش‌های مالی ایران و چند کشور دیگر»، گفته شده است: کارمندان بانک توکیو میتسوبیشی یو.اف.جی پیش از ارسال نقل و انتقالات بانکی ازطریق آمریکا ، به‌طور نظام‌وار هرگونه اطلاعات مربوط به اهداف تحریم آمریکا را از پیام‌های پرداخت حذف کرده بودند تا جلوی پرداخت این معاملات گرفته نشود.
 
این بانک ژاپنی در نیویورک شعبه دارد و به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا عملیات فریبکارانه آن در سال ۲۰۰۷ توسط مقام‌های ارشد بانک که بر حسابرسی آن نظارت داشتند، کشف شد.
 
آمریکا و کشورهای اروپایی، ایران را به تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای در قالب برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای متهم کرده و در همین راستا، تحریم‌های شدیدی را در زمینه مالی و بانکی علیه ایران اعمال کرده‌اند.
 
پس از تحریم بانک مرکزی ایران توسط آمریکا و سوییفت (سیستم نقل و انتقال بین المللی بین بانکی) ارتباط ایران با سیستم مالی بین‌المللی قطع شد و در صورت نقض این تحریم‌ها، آمریکا متخلفان را از معامله با سیستم بانکی خود منع می‌کند.
 
این بانک ژاپنی در شرایطی به آمریکا جریمه می‌پردازد که ماه پیش اعلام شد ژاپن برای گرفتن معافیت از تحریم‌های جدید بانکی آمریکا علیه بخش‌های مالی ایران تلاش می‌کند.
 
طبق تحریم‌های پیشنهادی آمریکا که قرار است از ماه فوریه (بهن ماه) اعمال شوند، تمامی بانک‌های خصوصی و دولتی بین‌المللی که به هر نحوی با بانک مرکزی ایران در ارتباط باشند مورد تحریم قرار خواهند گرفت.
 
هم اکنون ژاپن واردات نفت ایران را به ین، و در حساب‌های بانکی‌ بانک مرکزی ایران در ژاپن وازیر می‌‌کند، و این وجوه متعاقباً به بانک‌های خصوصی ایران واریز می‌شوند. اما در صورت اعمال تحریم‌های جدید آمریکا وجوه پرداختی ژاپن به ایران عملا در بانک‌های ژاپنی مسدود می‌شوند.
 
بانک توکیو میتسوبیشی یو.اف.جی اردیبهشت سال جاری اعلام کرده بود که درپی حکم صادرشده ازسوی یک دادگاه آمریکایی، دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های دولت ایران را مسدود کرده است.

+45
رأی دهید
-18

احتراز - دورف - آلمان
پول زور
جمعه 24 آذر 1391 - 13:23
بشنو از نی‌ - لوگانو - سویس
این بانک‌ها انقدر از تجارت با ایران استفاده می‌کند که اگر حتی ۱۰۰ ها میلیون دلار جریمه بدهند بازم براشون صرف می‌کنه. می‌بینید که چه جوری سرمایه ملت ایران به باد میرود.
جمعه 24 آذر 1391 - 13:40
exam292 - تهران - ایران
قانون جنگل حاکمه!!! به زودی شاهد سقوط استکبار جهانی خواهیم بود...
جمعه 24 آذر 1391 - 18:12
ايدين - کرج - ایران
بله منظور از استکبار جهانی همین رژیم اخوندی مگه نه exam292تهران -ایران
یکشنبه 26 آذر 1391 - 05:00
exam292 - تهران - ایران
ایدین - کرج - ایران: خدایا!...به علمای ما مسئولیت و به عوام ما علم، و به مومنان ما روشنایی، و به روشنفکران ما ایمان و به متعصبین ما فهم و به فهمیدگان ما تعصب و به زنان ما شعور و به مردان ما شرف و به پیروان ما آگاهی و به جوانان ما اصالت و به اساتید ما عقیده و به دانشجویان ما نیز عقیده و به خفتگان ما بیداری و به دینداران ما دین و به نویسندگان ما تعهد و به هنرمندان ما درد و به شاعران ما شعور و به محققان ما هدف و به نومیدان ما امید و به ضعیفان ما نیرو و به محافظه‌کاران ما گستاخی و به نشستگان ما قیام و به راکدین ما تکان و به مردگان ما حیات و به کوران ما نگاه و به خاموشان ما فریاد و به مسلمانان ما قرآن و به شیعیان ما علی(ع) و به فرقه‌های ما وحدت و به حسودان ما شفا و به خودبینان ما انصاف و به فحاشان ما ادب و به مجاهدان ما صبر و به مردم ما خودآگاهی و به همه ملت ما همت، تصمیم و استعداد فداکاری و شایستگی نجات و عزت ببخش!. (دکتر علی شریعتی)
دوشنبه 27 آذر 1391 - 16:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.