صدور ادعانامه دادستان کل اسرائیل علیه لیبرمن

 

دادستان کل اسرائیل علیه آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه‌ی این کشور، به اتهام رسوایی مربوط به کلاهبرداری و پولشویی ادعانامه‌ای صادر کرده است. اتهامات سنگین‌تری هم علیه او وجود داشت که دادستانی آن‌ها را رد کرد.
 

از سال‌ها پیش اتهاماتی در رابطه با فساد مالی، مانند شمشیر داموکلس بر فراز سر آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه‌ی اسرائیل در حرکت بود. در آستانه‌ی برگزاری انتخابات تازه در اسرائیل به نظر می‌رسد که لیبرمن از سنگین‌ترین این اتهامات رهیده است.
 
با این همه دادستان کل اسرائیل روز پنجشنبه (۱۳ دسامبر/۲۳ آذر) ادعانامه علیه او را حفظ کرد. یهودا وان‌اشتاین، دادستان کل اسرائیل در اورشلیم گفت که اتهامات سنگین‌تر علیه لیبرمن رد شده است، ولی اعلام جرم به اتهام کلاهبرداری و سوء‌استفاده از اعتماد دیگران همچنان به قوت خود باقی‌ست.

هنوز معلوم نیست که آویگدور لیبرمن در مقام خود می‌ماند یا کناره‌گیری می‌کند. آخرین نظرسنجی‌ها در اسرائیل حاکی از آن است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌تواند در ائتلاف با این سیاستمدار راستگرای اسرائیل، انتخابات ۲۲ ژانویه در این کشور را ببرد.
 
دادستان کل اسرائیل بدوا در آوریل سال ۲۰۱۱ ادعانامه‌ای به اتهام کلاهبرداری، پولشویی و سوء‌استفاده از اعتماد پیشنهاد کرده بود. طبق این ادعانامه لیبرمن به عنوان نماینده‌ی پارلمان و وزیر بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ چند میلیون دلار از تاجران مختلف از طریق شرکت‌های کاذب دریافت کرده بود. البته به گزارش رسانه‌های اسرائیل، اسناد و مدارک برای اثبات چنین اتهاماتی چندان استوار نبود.
 
ولی در ادعانامه‌ی کنونی دادستانی اسرائیل، موضوع بر سر رسیدگی به اتهام کلاهبرداری و سوء‌استفاده از اعتماد دیگران است. وزیر خارجه‌ی اسرائیل متهم می‌شود که به سیف بن‌آری، سفیر پیشین این کشور در روسیه‌ی سفید، در ازای دریافت اطلاعاتی ترفیع داده است. از قرار معلوم این سفیر پیش‌تر بطور غیرقانونی او را از موضوعات داخلی مربوط به پرونده‌ای که هم‌اکنون مختومه شده آگاه کرده است. ولی لیبرمن این موضوع را پوشیده نگاه داشته است.
 
آینده‌ی سیاسی ناروشن لیبرمن
 
لیبرمن که رئیس حزب راستگرای "خانه‌ی ما اسرائیل" است، تا کنون همواره بر بیگناهی خود تاکید کرده است. وی اعلام کرده بود که اگر دادستانی علیه او ادعانامه‌ صادر کند، از مقام خود کناره‌گیری خواهد کرد.
 
اکنون در پی رد شدن اتهامات سنگین و همزمان ابرام شدن ادعانامه‌ی دادستانی برای رسیدگی به اتهام پولشویی و سوء‌استفاده از اعتماد دیگران، هنوز واکنشی از سوی وزیر امور خارجه‌ی اسرائیل دیده نشده است.
 
نتانیاهو و لیبرمن در آستانه‌ی انتخابات اسرائیل که در ۲۲ ژانویه‌ی ۲۰۱۳ برگزار می‌شود، یک اتحاد انتخاباتی ایجاد کرده‌اند. احزاب محافظه‌کار "لیکود" و راستگرای "خانه‌ی ما اسرائیل" بدین منظور لیست انتخاباتی مشترکی اعلام کرده‌اند.
 
این دو حزب در حال حاضر از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل (کنست) ۴۲ کرسی را در اختیار دارند. نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که دو حزب یادشده این بار نیز با حدود ۴۰ کرسی در پارلمان اسرائیل نیرومندترین بلوک را تشکیل خواهند داد. ولی آن‌ها همزمان ناچارند برای دستیابی به اکثریت کرسی‌های پارلمان، در پی موتلفان دیگری باشند.

+33
رأی دهید
-8

mordkhay - تل آویو - اسراییل
اینجا اسراییله مهد دموکراسی و قانون مندی اینجا هیچ کس نمی تواند از قانون فرار کند هر کسی تخلف کند محاکمه می شود حتی بالاترین مقامات قابل توجه اون عده از وحشی صفت ها و تروریست هایی که در ایران نابودی اسراییل را آرزو میکنند
جمعه 24 آذر 1391 - 12:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.