و اینک آخرالزمان؛ یک هفته تا پایان دنیا باقیست؟

عکسی از قله کوه بوگراش در جنوب غرب فرانسه. این کوه که یک هزار و ۲۳۱ متر ارتفاع دارد، میزبان بازدیدکنندگان بسیاری بوده، ولی به دلایل امنیتی روز ۲۱ دسامبر برای بازدید عموم بسته خواهد بود

هجوم بازدیدکنندگان به روستای فرانسوی بوگراش در هفته‌های اخیر خبرساز شده است.

گفته می‌شود افرادی که راهی این روستا در دامنه کوهستان پیرنه در جنوب فرانسه شده‌اند، نگران پایان دنیا هستند و به دلایلی که به نظرشان قانع‌کننده می‌رسد، اعتقاد دارند که اگر در این روستا در پای کوه پناه بگیرند، از نبرد آخرالزمان یا همان جنگ خیر و شر در پایان دنیا در امان خواهند ماند.

آنها باور دارند که این جنگ کمتر از ده روز دیگر در ۲۱ دسامبر (اول دی) امسال رخ می‌دهد.

در این روز چرخه پنج هزار و ۱۲۵ ساله تقویم کهن مایاها به پایان می‌رسد.

مایاها قومی صاحب تمدن پیشرفته بودند که در جنوب مکزیک زندگی می‌کردند.

آنچه از تمدن مایا به جا مانده نشانگر دانش پیشرفته این قوم در نجوم، ریاضی و تعیین چرخه‌های زمانیست. آنها سال خورشیدی ۳۶۵ روزه را شناسایی کرده بودند و در یکی از معدود کتاب‌هایی که از آنها به جا مانده است، جدولی از خورشیدگرفتگی‌هایی وجود دارد که از عصر آنها تا زمان معاصر رخ داده‌اند.

طولانی‌ترین تقویم مایاها در سال سه هزار و ۱۱۴ قبل از میلاد مسیح آغاز شده و برای یک دوره ۳۹۴ ساله، تحت عنوان بکتون، ادامه دارد.

سیزدهمین بکتون مایاها ۲۱ دسامبر امسال و در روزی به پایان می‌رسد که در نجوم با عنوان انقلاب زمستانی شناخته می‌شود.

انقلاب زمستانی موعدی در سال است که با توجه به زاویه زمین نسبت به خورشید، ساکنان نیمکره شمالی کوتاه‌ترین روز و ساکنان نیمکره جنوبی طولانی‌ترین روز را در طول سال تجربه می‌کنند.

انقلاب زمستانی تقریبا با طولانی‌ترین شب سال که در فرهنگ باستانی ایرانی با عنوان شب یلدا شناخته می‌شود، نیز همزمان است.

با در نظر داشتن آنچه پژوهشگران و باستانشناسان از تمدن مترقی مایا توصیف می‌کنند، برخی باور دارند که پایان یافتن تقویم مایاها در این روز به معنای پایان دنیا و فرارسیدن موعدی است که در مذاهب مختلف با عنوان آخرالزمان شناخته می‌شود.

آنها این ایده را مطرح می‌کنند که تقویم مایاها به پایان می‌رسد چون آنها می‌دانستند که این روز (۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ میلادی) آخرین روز دنیاست و لزومی ندارد چرخه زمانی پس از این تاریخ را تعریف و پیش‌بینی کنند.

هزاران سایت اینترنتی که با چنین ایده‌ای شکل گرفته و فعالیت می‌کنند، برای اثبات این نظر، به نوشته‌هایی اشاره می‌کنند که نزدیک به یک هزار و ۳۰۰ سال پیش، روی یک سنگ کنده‌کاری شده‌اند و به پایان دنیا اشاره دارند.

 
صفحه ای از یکی از چهار تقویم تاریخی قوم مایا. این تقویم در موزه ای در آلمان نگهداری می شود

هرچند برخی باستانشناسان در توضیح محتوای این سنگ‌نوشته گفته‌اند که طبق این پیش‌بینی، قرار نیست فاجعه‌ای جهانی رخ دهد، بلکه پیشگویی شده است که پس از این تاریخ، دوره‌ای جدید در زندگی روی زمین آغاز می‌شود.

اسون گرونمیر، پژوهشگر (رمزگشایی) زبان مایایی به آسوشیتدپرس گفته است که طبق این سنگ‌نوشته، یکی از خدایان مایاها به زمین باز خواهد گشت.

به گفته او، در این سنگ‌نوشته آمده است که در روز موعود، بولون یوکته، خدای جنگ و خلقت در باورهای مایایی، به زمین بازمی‌گردد.

ایده‌ای که به "وعده آمدن ناجی" در فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف شباهت دارد.

اما با آن که کارشناسان و پژوهشگران فرهنگ مایا تاکید کرده‌اند که پایان این تقویم (همانند دیگر تقویم‌ها) به معنای آغاز یک دوره جدید و نه پایان یافتن دنیاست، افرادی که اعتقاد دارند زندگی روی زمین روزی به پایان خواهد رسید، با هیجان در انتظار وقایعی هستند که ممکن است در روزهای آینده رخ دهد.

این هیجان، ساکنان آمریکا تا روسیه و چین را فراگرفته است.

گزارش شده است که فروش چادر و سرپناه موقت به جز مناطق توفان‌زده آمریکا در دیگر ایالت‌ها و شهرها افزایش یافته است.

مردم در بخش‌های مختلف روسیه هم به خرید مواد غذایی کنسرو شده و بسته‌های کبریت روی آورده‌اند. قیمت شمع در سیبری چند برابر شده و حتی مغازه‌داران برخی مناطق گفته‌اند که ذخیره بسته‌های نمک در انبارهایشان تمام شده است.

برخی شرکت‌ها هم در فرصتی که فراهم شده است، بسته‌هایی را ویژه " نجات در آخرالزمان" می‌فروشند. در این بسته‌ها به جز کبریت و کنسرو، یک شیشه ودکا، صابون و تکه‌ای طناب هم گذاشته شده است.

مردم چین هم به خرید شمع روی آورده‌اند و ماه گذشته ماجرای مردی در این کشور خبرساز شد که تمام پس‌انداز زندگیش را صرف ساخت یک کشتی با ظرفیت ۲۰ نفر کرده است.

 
حاضران در مراسم ویژه‌ای که به مناسبت فرارسیدن موعد پایان دوره تقویم مایاها در کوبا برگزار شد


چرا موعد به پایان رسیدن حیات در زمین این همه مورد علاقه است؟

پل اس بویر، پژوهشگر و نویسنده کتاب "وقتی زمان وجود نخواهد داشت؛ باور به وحی در فرهنگ مدرن آمریکا" می‌گوید اعتقاد به پایان دنیا "سابقه‌ای کهن در افکار بشر دارد. ریشه‌های این باور به دوره‌های قبل از مسیح باز می‌گردد؛ اسطوره‌هایی که براساس آنها بالاخره روزی نیروهای خیر (نظم) و شر (هرج و مرج) با هم رویاروی می‌شوند."

او اضافه می‌کند: "چنین باوری از نظر روانشناختی عمیقا جذاب است، چون اعتقاد به بی‌معنی بودن (زندگی)، به شدت تهدیدکننده است و جوامع بشری همواره سعی کرده‌اند با تعریف نوعی چارچوب، به روند تاریخ و زندگی شخصی افراد معنا دهند."

این رویکرد در طول قرن‌ها و سال‌ها در زندگی بشر وجود داشته است و افرادی در طول تاریخ، نه تنها سال، بلکه تاریخ و روز دقیقی را به عنوان موعد پایان یافتن حیات روی زمین اعلام کرده‌اند.

البته زنده ماندن همه ما نشان می‌دهد که این پیش‌بینی ها تاکنون تا چه اندازه نادرست بوده است.

در یکی از تاسف‌بارترین پیش‌بینی‌ها، در قرن ۱۹ میلادی حرکتی تحت رهبری ویلیام میلر آغاز شد. پیش‌بینی این بود که ۲۲ اکتبر ۱۸۴۴ میلادی آخرین روز دنیا خواهد بود.

با نزدیک شدن روز موعود، محبوبیت میلر بیشتر و بیشتر شد و تنها یک چیز توانست این جریان را بخواباند: دمیدن خورشید صبح روز ۲۳ اکتبر ۱۸۴۴.

در موردی دیگر، کشیش رونالد وینلند در سال ۲۰۰۸ میلادی در یک کتاب پیش‌بینی کرد که آمریکا در مدت دو سال نابود خواهد شد. اما هنوز در سال ۲۰۱۲ میلادی، آمریکا همچنان سرپاست.

برخلاف این کشیش، در اغلب مذاهبی که به آخرالزمان اشاره دارند، تاریخ دقیقی به عنوان موعد نهایی تعیین نشده است، بلکه این مذاهب تشخیص موعد نهایی را به وجود و شناسایی برخی نشانه‌ها منوط دانسته‌اند.

پروفسور بویر می‌گوید: "باورهای مذهبی امروزین، زیرکانه هستند. آنها می‌گویند هیچ‌کس از روز و ساعت پایان دنیا خبر ندارد، ولی چنین روزی به زودی فراخواهد رسید."

چنین اعتقادی در سال‌های اخیر با پدیده‌های علمی هم پیوند داده شد؛ در هر گامی که پژوهشگران آزمایشگاه عظیم سرن در مرز فرانسه و سوئیس برای آزمایش برخورد ذره‌ها برداشتند، معتقدان به پایان عمر زمین نیم‌خیز شدند.

 
بومیان مایا در جنوب مکزیک از ۲۱ دسامبر سال گذشته مراسم ویژه شمارش معکوس برای فرا رسیدن ۲۱ دسامبر امسال را آغاز کرده‌اند

این آزمایش که با هدف آزمون یکی از فرضیه‌های تشکیل جهان انجام شد، نقش مهمی در ارتقای دانش بشر درباره چگونگی آغاز دنیا داشت. اما شکاکانی بودند که می‌گفتند چنین آزمایشی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد سیاهچاله‌هایی در ابعاد بسیار ریز و کوچک شود و در نهایت، همین سیاهچاله‌ها بزرگتر شده و زمین را خواهند بلعید.

همچنان که بومیان مایا در جنوب مکزیک از ۲۱ دسامبر سال گذشته مراسم ویژه شمارش معکوس برای فرا رسیدن ۲۱ دسامبر امسال را آغاز کرده‌اند، ساکنان روستای بوگراش فرانسه میزبان کاوشگران و جمعیت مشتاقانی بوده‌اند که امیدوارند در روز موعود، در دامنه کوه‌های پیرنه زنده بمانند.

براساس برخی گزارش‌ها، اغلب پروازها از آمریکا به فرانسه کاملا رزرو شده‌اند و بیشتر مسافران هم بلیت‌های یکطرفه گرفته‌اند.

حتی شایعه شده است که برخی گروه‌ها، پناهگاه‌هایی را در طبقات زیرزمینی روستا ساخته‌اند و افرادی نیز مدعی هستند که شاهد جماعتی بوده‌اند که نیمه‌عریان و در حال نواختن زنگ‌هایی که در دست داشتند، از کوه بالا می‌رفتند.

مسئولان موسسه ملی تاریخ باستانشناسی مکزیک در واکنش به این باور که مایاها پایان دنیا در سال ۲۰۱۲ میلادی را پیش‌بینی کرده‌اند، گفته‌اند که از مجموع ۱۵ هزار نوشته‌ای که از تمدین کهن مایا باقی مانده و ثبت شده است، تنها در ۲ مورد به سال ۲۰۱۲ میلادی اشاره شده، هرچند در هیچ‌یک از این نوشته‌ها به پایان زندگی در زمین اشاره‌ای نشده است.

باورها به پایان دنیا:

 


پایان دنیا:

تخریب سیاره زمین
انقراض نسل بشر
تغییر قابل توجه در وضعیت نژاد بشری


سناریوهای غیرمذهبی‌

تغییرات اقلیمی مصیبت‌بار
اصابت سیارک یا ستاره دنباله‌دار به زمین
جنگ اتمی عظیم
بی‌ ثباتی در مدار زمین یا ماه


سناریوهای مذهبی‌

اسلام به "روز جزا" اشاره می‌کند
برخی بودایی‌ها باور دارند که در این روز آموزه‌های بودا از بین می‌رود
پیروان مسیحیت، پایان دنیا را به ظهور دوباره مسیح وصل می‌کنند
هندوها به چرخه‌های زندگی اعتقاد دارند
گفته می‌شود که آیین زرتشت احتمالا اولین مذهبی بوده به پایان دنیا اشاره کرده است

+122
رأی دهید
-46

بشنو از نی‌ - لوگانو - سویس
ایول به این همه خریت، تا بحال ۱۰۰ بار گفتن که دنیا تمام می‌شه بازم نشده، ولی‌ هنوز نفهم‌های هستند که این چرت و پرت‌ها را باور میکنند. بازم می‌پرسی‌ که که چرا وضعیت دنیا این جوریه؟
جمعه 24 آذر 1391 - 11:40
*Fanoos* - ایران - ایران
شرط میبندم حتی کسی که 100% مطمئنه هیچ اتفاقی نمیفته بازم تو دلش ترس داره نسبت به این قضیه...مگه نه ؟.
جمعه 24 آذر 1391 - 11:56
mehr47 - تهران - ایران
چه حالی برا ما ها که بدهی بانکی داریم!!!!!! ها ها ها
جمعه 24 آذر 1391 - 11:54
*Fanoos* - ایران - ایران
به نظرم من این حرف که سال 2012 آخر زمان هست یه مشت چرندیاته این شایعات ساخته قدرتطلبان برای رسیدن به منافع خودشونه .هیچ کس نمیتونه از کار خدا با خبر بشه .این پیشگویی ها بی اساس هستش.آخر زمان را خدا تایین میکنه نه پیشگویی بشر!بشر هنوز به طور قطع به یقیین نمی تونه بلایای طبیعی رو پیش بینی کنه چه برسه به آخرزمان!. در اخر این نکته یادمون نره تا زنده هستیم درست زندگی کنیم .
جمعه 24 آذر 1391 - 12:09
hamidla - هامبورگ - المان
خدا شفا بده!
جمعه 24 آذر 1391 - 12:14
مانفرد - ایران - ایران
تنها مردمی که شاید از این موضوع استقبال کنند ایرانیها هستند .چون تو ایران سالیان ساله که دنیا تموم شده
جمعه 24 آذر 1391 - 11:53
شاهین آریا - لندن - انگلستان
پایان دنیا، خوب که چی مثلاً. انسان باید خرد و منطق داشته باشد واین طبیعی است که تغییراتی بوجود خواهد آمد همه هم دیر یا زود میرویم. بنابراین دلهره وترس یک نوع شکنجه است که انسانها بخود میدهند. بعقیده من ازقدیم الایام هم پایان دنیا میشده مثل حمله عرب ها به ایران و نابودی فرهنگ ایران زمین و تجاوزبه جان ومال و ناموس هم میهنانمان که هزارو اندی سال است جریان دارد این بهترین پایان دنیا برای ما نبوده است. یا اینکه جنگ های جهانی اول و دوم که میلیونها انسان بیگناه فدا شدند، پایان دنیا نبوده است. چقدرسخت و طاقت فرساست شروع دنیا که ما ایرانیان داریم خود را از استعمار و استثماراسلامی دورمیکنیم ومیخواهیم دوباره متولد شویم. عزیزان پایان دنیا زمانی است که فکرومنطق نداشته باشیم و بیگانه وبیگانه پرست زندگی را ما را به تاراج ببرد.بنابراین سفت سرجایتان بنشینید و شادو ایرانی باشید.
جمعه 24 آذر 1391 - 12:44
Kamran631 - لیون - فرانسه
چند روز پیش دانشمندان ناسا با انتشار یک مقاله علمی‌ ثابت کردند که هیچ خطری کره زمین را در حال حاضر و دهه‌های دیگر تهدید نمیکند. مگر اینکه جنگ جهانی‌ سوم و استفاده از بمبهای اتمی‌ پیش بیاید ( احتمال آن بسیار کم است) که در آن صورت هم بخش عظیمی‌ از مردم کشته میشوند ، ولی‌ آن عده‌ دیگر که زنده مانده اند در کره زمین به زندگی‌ ادامه خواهند داد. بنا بر این راحت بخوابید که هیچ اتفاقی‌ نخواهد افتاد !!
جمعه 24 آذر 1391 - 13:01
Behnam1978 - شتوتگارت - المان
به جهنّم که تموم بشه.ولی‌ همش چاخان می‌باشد
جمعه 24 آذر 1391 - 13:29
شاهین آریا - لندن - انگلستان
قسمت دوم واینکه نوشتم تغییراتی پدید میآید این نه برای یک هفته دیگه است، نه، دانشمندان پیش بینی هائی کرده اند که مثلاً سی سال دیگریک سنگ آسمانی ممکن است ازچندهزارمایلی زمین بگذرد، خوب این سنگ اگرهوس کرد که بیایدطرفین زمین این پارابلوم خودش است. درثانی پایان دنیا یک حسن هائی هم دارد که فرضاً پول آب و برق و تلفن و ووام های بانکی خود را نخواهیم پرداخت که هیچ تازه یک بیلاخ هم میاندازیم که بفرما او دنیا بیا بگیرآنهم ازبانک خدا وشرکاء. فقط یک سئوال مطرح است که آیا ازفرشتگان باکره نصیبمان خواهد شد یا نه که باید از علما پرسید شاید نوره واجب باشد که چنین کنیم. واشکال درکارخدا اینست که چون جمعیت یکباره هجوم میآورند ممکن است کسری فرشتگان پدید آید این خودش مصیبتی است. بنابراین بهتر است فعلاً شاد و ایرانی بمانیم وبه آفریننده جان و خرد پناه ببریم.
جمعه 24 آذر 1391 - 13:24
vahid.persian - شیراز - ایران
ما ایرانی هایی که در ایران زندگی می کنیم به قدری مشکلات داریم که از خدامونه دنیا تموم شه...
جمعه 24 آذر 1391 - 13:33
ben 15 münchen - مونيخ - المان
نمی‌خوام توهینی کرده باشیم ولی‌ اگر مایاها اینقدر باهوش بودند از بین نمیرفتند.
جمعه 24 آذر 1391 - 13:34
kobalt - کرج - ایران
اکنون که به حکم مشیت الهی و تقویم مایائی عازم سفر آخرت میباشم از کلیه برودران ورفقا که احیانا موجب رنجششان شده ام حلالیت طلبیده وتقاضای بخشش دارم .اما اگه این دروغ راست نبود از مدیریت سایت تقاضای حذف این کامنت را دارم.
جمعه 24 آذر 1391 - 14:23
Khoda boze - تبریز - ایران
مزخرف. پس ناسا اینجا تا حالا پوچ بوده!!!
جمعه 24 آذر 1391 - 14:49
porharfi - آرنم - هلند
یادشون رفت بگویند که: این آخر الزمان ..بوقت استرالیا ست؟/ یا بوقت لس آنجلس؟؟؟
جمعه 24 آذر 1391 - 15:50
mikeljan - کلن - آلمان
درسته ایرانیها چیزی برای از دست دادن ندارند هرچی می خواد بشه
جمعه 24 آذر 1391 - 17:31
farahnoush - ساری - ایران
من دوست دارم دنیا تموم بشه .. مثل revolution ...حوصله ام سر رفته !
جمعه 24 آذر 1391 - 17:53
exam292 - تهران - ایران
شکی نیست که ظهور منجی عالم به همراه حضرت مسیح نزدیکه.. ولی هیچکس از زمان دقیق این حقیقت، خبر نداره...
جمعه 24 آذر 1391 - 18:28
ir2013 - کرج - ایران
اسلام می گوید وارثان زمین مسلمانان و بندگان خوب خداوند خواهند بود و بر اساس باور مسلمانان ظهور منجی به نام حضرت مهدی و در کنارش حضرت عیسی برای نجات مردم جهان از پلیدی ها خواهد بود و این اتفاقات بر اساس این ادیان بزرگ الهی هنوز رخ نداده است و نظریه مایا ها پوچ و بی اساس خواهد بود چون کمتر آدمی قبول می کند وقتی که توسط خالقی آفریده شده است چطور می تواند به اتفاقات بی علتی از بین برود و دنیا تمام شود و هر چیزی حسابی و کتابی دارد.
جمعه 24 آذر 1391 - 19:04
oghab - هلسينكي - فنلاند
منکه ازخدامیخوام.. چون دیگه لازم نیست غم عزیزان و حسرت دوری باشه ..
جمعه 24 آذر 1391 - 19:20
ezraeel1366 - کرمانشاه - ایران
به نظر من کسایی که به این اعتقاد دارن همونایی هستن که دنبال آرم پپسی روی ماه بودن!!!.
جمعه 24 آذر 1391 - 18:57
ramin-cph - کپنهاگ - دانمارک
فانوس محترم می‌شه بگی‌ این مورد چه ربطی‌ به خدا داره؟ خدا کجا بود ،اصلا خدا کی‌ هست که بخواد دنیا رو از بین ببره؟ اینقدر هر چیزی رو که نمیتونید براش جواب پیدا کنید به خدا وصل نکنید.اما تا موقعی که زنده هستی‌ درست زندگی‌ کن ،این حرفت باحال بود.
جمعه 24 آذر 1391 - 19:43
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
این آدم دو پا همه چیز را به ماده و مشاهدات بصری ربط میده انگار نه انگار که روح داره و عالم ارواح برا خودش جایگاه و حساب و کتاب در/ قانون و معادلات داره/ معلوم و مجهول داره و اصلا برا خودش یه دنیای ماورا طبیعت داره یعنی‌ ماورا چیزایی که با حواس شش گانه طبیعی حس میشه اما چه میشه کرد که مشاهدات فقط مورد توجه هستش حتی در مورد مذهبی‌ها فقط اکتفا به ظواهر است مسجد و کلیسا و کنشت و اعمال ظاهری / قطعاً در دنیا تغییر اساسی‌ به وجود میاید که مقدمه قطع شدن اعمال غیر انسانی با جبر واگذاری قدرت در مسیر صعود انسانیت است / نه اصابت یک سنگ آسمانی به کره زمین/ که اصابت سنگهای آسمانی به قلب سیاه ظالمین تا نابودی، ظلمی که انسان ظالم به خود، همنوع و طبیعت روا میدارد/ دنیا در تاریکترین لحظات خود به واسطه عمل کرد انسانهای بی‌ تهعد و بی‌ وجدان به سر میبرد وقت آن است که اشعه‌‌های روشنایی زمین آفت زده را در‌شان انسانیت بارور کند تا بذر نشانده به وقت خود میوه دهد. نیازی به پناهگاه و مخفی شدن نیست که تنها سر پناه امن همانا آشکار شدن و به تجلّی رسیدن مقام رفیع انسانیت است و بس.
جمعه 24 آذر 1391 - 22:32
JOOJE PALANG - استکهلم - سوئد
مرده خورهارو بگو که چه حالی‌ میکنن ،همه‌جا غذای سوم و هفتم و چهلم و تازه سالگرد هم میدن بهشون
شنبه 25 آذر 1391 - 06:12
exam292 - تهران - ایران
ramin-cph - کپنهاگ - دانمارک: من نمی دونم شما چه دین و اعتقادی رو داری؟!!! ولی یکصدو بیست و چهار هزار پیامبر مبعوث شدند و خبر از قیامت دادند.. اگه آدم به هیچی هم اعتقاد نداشته باشه، حداقل کمی دلش میلرزه...
شنبه 25 آذر 1391 - 09:19
exam292 - تهران - ایران
ramin-cph - کپنهاگ - دانمارک: تو اگه به خدا اعتقاد نداری، نباید به اعتقاد دیگران توهین کنی!!!...
شنبه 25 آذر 1391 - 15:40
walla chi begam - تهران - ایران
آنچه انتها نداره حماقته
شنبه 25 آذر 1391 - 20:18
paya55 - چیچست - ایران
جمع کنین بساطو.همش خرافات...
شنبه 25 آذر 1391 - 22:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.