تاثیر منفی پشتیبانی مالی صنایع بر نتایج تحقیقات علمی

یک دارو باید از لحاظ علمی مورد آزمایش قرار گرفته باشد تا اجازه ورود به بازار را بگیرد، اما بر اساس بررسی یک شبکه علمی از بریتانیا، تامین مالی تحقیقات علمی از طرف صنایع، منجر به نتایج نادرست می‌شود.
 

تحقیقات علمی در مورد داروها و محصولات پزشکی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. نتایج این تحقیقات هستند که بر نسخه‌های پزشکان تاثیر می‌گذارند. علاوه بر این، بر اساس این نتایج مشخص می‌شود که چه محصولاتی اجازه ورود به بازار را دارند. به همین دلیل، این امر مهم است که دانشمندان بسیار دقیق وعینی در مورد این محصولات تحقیق کنند.
 
شبکه‌ای بین المللی، ناظر نتایج تحقیقات علمی
 
اکنون یک شبکه‌ی علمی بین المللی به نام Cochrane Collaboration بی‌طرف بودن این نتایج را زیر سوال می‌برد. این شبکه که به‌نام Archie Leman Cochrane Sir دانشمند بریتانیایی نامیده شده است، جمعی از پزشکان و محققان را در بر می‌گیرد که ارزیابی درمان‌ها و محصولات پزشکی را هدف خود قرار داده‌اند. آن‌ها در ۱۳ نقطه‌ی مختلف جهان نتایج تحقیقات علمی درباره‌ی درمان‌ها و محصولات پزشکی را مورد بررسی قرار می‌دهند.
 
نتایج این ارزیابی حاکی از آن است که تحقیقاتی که از طرف صنایع تامین مالی می‌شوند، واقعیت را مخدوش می‌کنند و وجه‌ی مثبت‌تری را از داروها و محصولات پزشکی نشان می‌دهند. افزون بر این، در این‌طور موارد معمولا نتایج علمی با نتیجه‌گیری‌ها مطابقت ندارند.
 
تبلیغ یا تحقیق؟
 
امروزه تحقیقات مربوط به داروها و درمان‌های پزشکی اکثرا از طرف صنایع داروسازی تامین‌مالی می‌شوند. تولیدکنند‌ه‌ها یا تحقیقات را خود انجام می‌دهند یا این‌که موسسه‌هایی را برای انجام این کار مامور می‌کنند. تولیدکنندگان با انتخاب تنها نتایج مثبت از تحقیقات انجام شده، این امکان را دارند که برای محصولات خود تبلیغ مثبت کنند. افزون بر این، آن‌ها کمتر از عوارض جانبی منفی خبر می‌دهند.

محققان شبکه‌ی Cochrane Collaboration اکنون در جدیدترین تحقیق خود در حال بررسی ۴۸ دارو و محصول پزشکی هستند. آن‌ها خواستار این هستند که اگر تحقیقی از طرف صنایع تامین شده باشد، باید در اولین انتشار آن تحقیق و همچنین در گزارش‌های بعد از آن، این امر مشخص شود. به گفته‌ی آنان، اگر همه‌ی محققان اتحاد نظر داشته باشند که تامین مالی از طرف صنایع منجر به نتایج غلط می‌شود، آن وقت است که باید روش‌های جدید به کار گرفت.

+26
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.