تنها یک پنجم امامزاده‌های ایران شناسنامه دارند

 

ایران دارای بیش از ۱۰ هزار اما‌م‌زاده است. تنها ۴ هزار امامزاده را به امام هفتم شیعیان نسبت می‌دهند. اما تنها یک پنجم از این امامزاده‌ها دارای شناسنامه هستند. بیشترین امامزاده‌ها در استان‌های گیلان و مازندران قرار دارند.
 

خبرگزاری ایلنا به نقل از یک کارشناس میراث فرهنگی گزارش داده که از حدود ۱۰ هزار امامزاده موجود در ایران تنها ۲ هزارتای آن‌ها سند و شجره‌نامه دارند و ۴ هزار امامزاده هم منتسب به موسی کاظم، امام هفتم شیعیان هستند.
 
مسعود روشن در گفت و گوی خود با ایلنا اظهار داشته که حدود ۸ هزار بقعه در سراسر ایران وجود دارند که در برخی از آن‌ها بیش از یک امامزاده دفن شده‌. وی سپس نتیجه گرفته که حدود ۱۰ هزار امامزاده در ایران وجود دارند.

به گفته‌ی این کارشناس تنها مستند تاریخی دو هزار بقعه تایید شده است. از این میان ۲۲۰ بقعه متعلق به حکام، امیران و خان‌ها و ۱۰۰ بقعه نیز مربوط به دانشمندان و مشاهیر قرن پنجم تاکنون است.
 
کثرت امامزاده‌ها در شمال
 
آقای روشن همچنین اظهار داشته که یک چهارم امامزاده‌ها در استان‌های گیلان و مازندران قرار دارند شهر اهواز هیچ امامزاده‌ای ندارد. این کارشناس میراث فرهنگی علت تجمع امامزاده‌ها در شمال کشور را مهاجرت امامان شیعه به این مناطق در زمان حکومت اموی دانست.
 
به گفته‌ی این کارشناس علت این که بسیاری از این امام‌زاده‌ها در اصل فرزندان امامان نیستند این است که در زمان حمله اعراب، مردم به دلیل ترس از تخریب آثا باستانی به دست آنان، این آثار را به امامان و پیامبران منتسب می‌کردند. به عنوان مثال از مقبره کوروش تا مدت‌ها به عنوان مقبره مادر سلیمان نبی یاد می‌شد.
 
روشن می‌گوید در زمان تسلط مغول‌ها بر ایران هم چون مغول‌ها بعد از مسلمان شدنشان ارزش خاصی برای نوادگان پیامبر اسلام قائل بودند، مردم بزرگان و روسای قبایل و طوایف را به عنوان امامزاده معرفی می‌کردند.
 
وی همچنین می‌گوید برخی از این امامزاده‌ها هم اصلا مقبره کسی نیستند بلکه مردم در زمان جنگ و ناآرامی اموال و اشیای قیمتی خود را در آن‌جا پنهان می‌کردند تا بعد از آرام شدن اوضاع به سراغ آن بروند و در این مدت برای در امان ماندن از دستبرد، می‌گفتند این‌جا امامزاده است.
 
این کارشناس میراث فرهنگی امامزاده‌هایی را که در کوه‌های دورافتاده قرار دارند، بدون هیچ سند تاریخی می‌داند و وجود آن‌ها را نشانه رواج نوعی خرافه می‌داند.
 
به گزارش روزنامه همشهری، تا دی ماه ۱۳۸۹، ۶۳ بقعه جعلی تنها در استان گیلان شناسایی شده‌‌‌اند که از این میان ۲۳ تای آن‌ها تخریب شده است.
 
طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان اوقاف ایران در سال جاری، ۱۰ هزار و ۵۰۰ امام زاده به ثبت رسیده در حالی که این آمار در سال ۱۳۵۷ حدود یک هزار و پانصد بقعه بوده، یعنی در سه دهه گذشته تعداد امامزاده‌های ایران ۷ برابر شده است.

+50
رأی دهید
-19

massoudoslo - اسلو - نروژ
زمانی میرسد که شناسنامه همان یک پنجم هم تمدید نشود . میگوید نه !؟ باشه تا روزش . دور نیست :)
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 22:45
ghafas - مشهد - ایران
تنها یک پنجم اونایی هم که می رن زیارت یه اپسیلون عقل دارند
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 22:53
m4ssod - لندن - انگلستان
خوب باید سعی‌ کنن به امامزاده‌ها کارت هوشمند و شماره ملی‌ بدن که این مشکل‌ها پیش نیاد....
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 23:06
armin parsi - منچستر - انگلستان
بروید این خرافه ها را خراب و یکشبه تلیاردر شوید
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 23:15
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
بزودی همه امامزاده ها تبدیل به توالت عمومی خواهد شد, من نمی دونم چرا توله عرب زاده ها را توی ایران دفن میکردنند.
جمعه 24 آذر 1391 - 00:15
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
واقعآ مسخرهست ٫روزی میرسه که مردم انقدرباسواد بشن که درک کنن که همه اینها مزخرفاتی بیش نیست وه همه این امامزاده ها چه واقعی وچه قلابی روبا خاک یکسان کنن.
جمعه 24 آذر 1391 - 02:22
naderan - یوتوبوری - سوید
زمانی انسان فهمید خر مجانی بار میبره.برایش پالون درست کردن.همین مردم از مرده خر .امامزاده درست کردن وای بحال این مردم بجای حل مشگل پناه به خرافات میاورن.
جمعه 24 آذر 1391 - 02:52
arizona - فینیکس - آمریکا
دلم میخواد بیام ایران یه گوشه ای یه امامزاده باز کنم بچه ها موتا آخر عمر تامین کنم .اینجا وضع اقتصادی خرابه!!
جمعه 24 آذر 1391 - 05:35
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
من نمیدونم این امامان کی میرسیدن نماز شب بخونن!؟؟ با این تعداد أمامزاده که اینا شب تا صبح به أمر خیر أمامزاده سازی مشغول بودن!! ١٠٠٠٠ أمامزاده تقسیم بر ١١ به هر امام بیشتر إز ٩٠٠ تا میرسه! (١٢ رو حساب نکردم چون فعلا فرمان الهی اومده براش کارخانه أمامزاده سازی رو تعطیل کنه!!) بابا اینا چی میخوردن اون زمان!!؟؟؟ چقدر هم خوش سلیقه!!! أهواز که گرمسیر هستش نموندن! همه رفتن گیلان و مازندران چون خوش آب و هوا تر بوده!! لابد بدبختا پاشون رسیده اونجا گفتن اینجا خیلی شبیه بهشتیه که محمد آقا طراحی کردن!!! به یزدان آگر ما خرد داشتیم....
جمعه 24 آذر 1391 - 06:11
mehraban1980 - تهران - ایران
خوش به حال مردم اهواز که هیچ امامزادهای ندارند و در این مورد شانس باهاشون یار بود
جمعه 24 آذر 1391 - 08:02
exam292 - تهران - ایران
ghafas - مشهد - ایران: تو توی مشهد زندگی میکنی و کرامات امام رو نمی بینی؟!!! این نشون میده که همون اپسیلون عقل رو هم نداری....
جمعه 24 آذر 1391 - 09:14
Tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
این امام زده‌ها‌ کا عرب بودن ،ما ایرانایم کا پارس هستیم،آخوندا این امام زده‌ها‌ رو بار کنن برن سرزمین اجدادیشون.اونیم کا کاغذ ندران و هم بهشون کاغذ میدیم با خودشون ببرن
جمعه 24 آذر 1391 - 10:06
classic - تهران - ایران
arizona - فینیکس - آمریکا. فکر بدی نیست. وام خود اشتغالی هم روش میدن جدیدا.
جمعه 24 آذر 1391 - 12:39
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
exam292 - تهران - ایران. میشه به حرمت رده ای شون که هشت هستش یا هشت تا از کرامات أیشان رو لیست کنی یا اینکه یه جمله پربار ازش بگی که زندگی هشت نفر رو عوض کرده؟!!!. بابا جمع کنین دکونتون رو..
جمعه 24 آذر 1391 - 15:20
kobalt - کرج - ایران
مژده مژده بزودی در این سایت به همت برودران امامزاده فرهنگی ورزشی وتفریحی افتتاح میگردد.
جمعه 24 آذر 1391 - 16:10
sambad-ir - گامبرون - ایران زمین
ظاهرا ایشان صنعت امامزاده سازی را فراموش کردن.
جمعه 24 آذر 1391 - 17:09
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
امامزاده یعنی‌ عرب زده ی اشغالی که ۱۴۳۳ سال قبل به طمع تجاوز کشتن دزدی به ایران آمد و کارخانهٔ‌‌های خر سازی!!
شنبه 25 آذر 1391 - 04:51
baran828 - تهران - ایران
اگر ضریح هایی خالی در ثریا وجود داشته باشد سفیرانی از پارس میروند ودر آن پول میندازند.
شنبه 25 آذر 1391 - 10:13
exam292 - تهران - ایران
"Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا" اگه به خدا و قیامت اعتقاد نداشته باشی!!! هشت کرامت که چیزی نیست.. پیامبر واسه اینکه افرادی مثل تو رو به دین خدا دعوت کنه، کره ی ماه رو به دو نیمه کرد(معجزه ی الهی) ولی بازهم ایمان نیاوردن!!! (در ضمن به تازه گی دانشمندان اثر دونیمه شدن ماه رو رصد وتایید کردن)
شنبه 25 آذر 1391 - 14:15
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
exam292 - تهران - ایران. اون دانشمندایی که تأیید کردن مثل تو زیاد زدن، من دارم میگم أمام رضا چه گلی به سر بشریت زده تو میگی ماه نصف شده!؟؟؟ بابا ایوالله!! خیلی پرتی از مرحله. میشه بگی کدوم دانشمند تایید کرده!؟؟ واقعا که!
یکشنبه 26 آذر 1391 - 08:07
exam292 - تهران - ایران
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا: 1-ما اعتقاد داریم که ائمه جانشین های بر حق پیامبر هستند. 2-امامان ما معصومند، لذا منشا حقیقی هدایت انسان می باشند 3-افرادی همانند شما سعی کردند تا این حقیقت رو بپوشانن و یا در نطفه خفه کنن!!!(البته این حرفها به مزاج شماها خوش نمیاد!)
دوشنبه 27 آذر 1391 - 17:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.