روسیه: پیروزی مخالفان بر حکومت سوریه نامحتمل نیست

روسیه برای نخستین بار شکست بشار اسد در برابر مخالفان مسلح را محتمل دانسته است

برای نخستین بار از زمان آغاز ناآرامی در سوریه، یک مقام روسی سقوط حکومت بشار اسد را نامحتمل ندانسته است.

روز جمعه، ٢٣ آذر (١٣ دسامبر)، خبرگزاری روسی ایتارتاس متن مصاحبه با میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه آن کشور را منتشر کرد که گفته است بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، تسلط خود بر خاک کشورش را "هرچه بیشتر" از دست می دهد.

آقای بوگدانوف در پاسخ به این سئوال که آیا روسیه خود را برای سقوط احتمالی حکومت سوریه آماده کرده است گفت: "در مورد آمادگی برای پیروزی مخالفان، البته چنین تحولی را نمی توان منتفی دانست."

روسیه از معدود حامیان حکومت کنونی سوریه است و طی بیست و یک ماه بحران سیاسی در آن کشور، با هر گونه راه حل مبتنی بر کناره گیری آقای اسد مخالفت ورزیده است.

معاون وزیر خارجه روسیه افزوده است: "لازم است چشم در چشم واقعیت دوخت و واقعیت حاضر این است که دولت و رژیم سوریه تسلط خود بر بخش های بزرگی از سرزمین این کشور را هرچه بیشتر از دست می دهد."


بوگدانف (راست): حکومت سوریه تسلط خود بر کشور را هرچه بیشتر از دست می دهد

این نخستین بار است که یک مقام ارشد دولت روسیه صراحتا امکان شکست بشار اسد در برابر مخالفان حکومت او را مطرح می کند.

بحران سیاسی سوریه در ادامه تحول موسوم به "بهار عربی" با تظاهرات مسالمت آمیز حاوی درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی آغاز شد.

در حالیکه بسیاری از مخالفان حکومت و شماری از کشورهای غربی انتظار داشتند بشار اسد به مطالبات معترضان واکنش مثبت نشان دهد، دولت برای مقابله با تظاهرکنندگان به اعزام واحدهای ارتش مبادرت کرد که تلفاتی را نیز به معترضان وارد آورد.

این برخورد به فرار از خدمت گروهی از نظامیان منجر شد که خود را "ارتش آزاد سوریه" نامیدند و اعلام کردند که هدف آنان حمایت از تظاهرکنندگان در برابر حملات ارتش است. در ماه های بعد، درگیری بین دو طرف به بروز شرایط جنگ داخلی در سوریه منجر شد که گفته می شود تا کنون بیش از چهل هزار کشته برجای گذاشته که اکثر آنان غیرنظامیان بوده اند.

"جرات" بیشتر مخالفان

در حالیکه اکثر دولت های غربی و عرب و بسیاری از کشورهای دیگر جهان با متهم کردن بشار اسد به کشتار شهروندان خود، خواستار کناره گیری او بوده اند، تا کنون دولت روسیه هر راه حلی بدون حضور رئیس جمهوری سوریه را رد کرده و مانع از تصمیم گیری شورای امنیت علیه او نیز شده است.

سوریه در زمان حکومت حافظ اسد، رئیس جمهوری سابق و پدر بشار اسد، روابط نزدیکی با شوروی برقرار کرد و پس از سقوط شوروی نیز، روسیه همکاری های نظامی و تسلیحاتی گسترده ای با سوریه داشته است.


روسیه شناسایی ائتلاف ملی توسط غرب را مورد انتقاد قرار داده است

معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با ایتارتاس گفته است که اقدام دولت های غربی و عرب در شناسایی ائتلاف ملی سوریه، متشکل از گروه ها و شخصیت های مخالف بشار اسد، به نیروهای مخالف "جرات بیشتری" بخشیده است.

این مقام روسی با اشاره به سفر هیاتی از مخالفان حکومت سوریه به مسکو، گفته است که آنان موضوع های متعددی را مطرح کردند اما آماده مذاکره با بشار اسد نبودند و بر کناره گیری او به عنوان پیش شرط هر راه حلی، تاکید می گذاشتند.

به گفته آقای بوگدانوف، این موضعگیری مغایر توافقنامه مربوط به گذار به دموکراسی در سوریه است که تابستان سال جاری در اجلاس ژنو با حضور کشورهای غربی و عرب همراه با روسیه و چین به دست آمد.

معاون وزیر خارجه روسیه تایید کرده است که طرح هایی برای خارج کردن شهروندان روسی از سوریه در دست تهیه است تا "در صورت لزوم" به اجرا گذاشته شود اما گفت که در حال حاضر، برنامه ای برای خارج کردن دیپلمات های روسی وجود ندارد. وی افزوده است که اکثر شهروندان روسی در سوریه، زنانی هستند که به همسری مردان سوری درآمده اند.

میخائیل بوگدانوف از تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و برخی کشورهای غربی و عرب در شناسایی ائتلاف ملی سوریه انتقاد کرده و گفته است که دولت ایالات متحده بر سر پیروزی نظامی مخالفان "شرط بندی" کرده است که رویکردی سازنده نیست.

همزمان، ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه، گفته است که دولت این کشور مخالف راه حل نظامی برای بحران سوریه است و افزوده است: "اعتقاد راسخ ما این است که حل مسالمت آمیز بحران سوریه توسط دو طرف درگیری، به شرط عدم مداخله طرف سوم و مهمتر از آن، عدم توسل به اسلحه، امکانپذیر است."

مخالفان بشار اسد چنین راه حلی را رد کرده و گفته اند در صورتی که با خلع سلاح نیروهای وابسته به خود و ادامه زمامداری آقای اسد موافقت کنند، ارتش سوریه برای سرکوب نهایی معترضان وارد عمل خواهد شد و هر نوع اصلاحاتی هم که صورت بگیرد جنبه ظاهری خواهد داشت.

+99
رأی دهید
-19

baas - روتردام - هلند
و در عزای ساندیس خور آن وطن فروش , زندگی‌ نشاط بیشتری دارد!!!!!!!!!!!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 16:40
بت شکن - مونترال - کانادا
بالاخره روس منحوس چشم به واقعیت دوخت و با پیروزی مخالفان، سوریه را برای همیشه از دست خواهد داد. دور نیست روزی که که رژیم آخوندی هم چشمش به این واقعیات باز شود که در آنروز خواهد گفت "ما همیشه خواهان دولتی مردمی در سوریه بودیم و بار‌ها اسد جنایتکار را به خویشتن داری و مذاکره با مخالفین دعوت میکردیم تا از کشت و کشتار جلو گیری شود" که در آن‌ روز خیلی دیر خواهد بود!!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 16:47
kobalt - کرج - ایران
این لنگه پوتین هم فهمید برودرا هنوز نفهمیدن
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 17:24
tina2012 - ارومـــــــــــیه - ایـــران
تسلیت به معام عظما وساندیس خورا
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 17:39
agnostic - هانوفر - آلمان
در بدی رژیم اسد شکی نیست، ولی‌ چیزی که در این سایت نشون داده نمی‌شه خشونت و وحشیگری شورشیان هست. چند روز پیش عکسی‌ رو در یک سایت خارجی‌ دیدم که یه بچهٔ ۱۰ ساله یک شمشیر دستش بود و داشت سر یکی‌ از نظامیان اسد رو که به اسارت گرفته بودند قطع میکرد. در ضمن هیچ میدونید تنها کشور اسلامی در جهان که ماه رمضان رستورانها در آن تعطیل نیستند سوریه هستش؟ هر کسی‌ بخواد میتونه تو ماه رمضان بدون ترس از شلاق و شکنجه غذا بخوره. مطمئناً بد از سرنگونی رژیم اسد اوضاع سوریه هم مثل مصر می‌شه. جایی که وحوش اسلامی قدرت رو به دست بگیرند آخر عاقبت خوشی‌ در انتظارش نیست. رژیم اسد با رژیم اسلامی ایران قابل مقایسه نیست، تنها دلیل نزدیکیشون به هم منافع و سود دو طرف بخصوص سوریه هستش که کلی‌ پول و نفت مفت از ایران میگیره.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 17:23
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
روسیه تا فهمید که استقرار سلاحهای ضد موشک پاتریوت ناتو در ترکیه به بهانه دفع حمله احتمالی نیروهای نظامی سوریه قطعی شد بدجوری به تکاپو افتاده و بارها مخالفت خودش را از استقرار چنین سلاحهایی حتی در کشورهای همسایه روسیه اعتراض و اخطار کرد. چونکه میترسد که فردا موشکهای خودش هم رو هوا نابود بشوند. برای همین فوری کنفراس سرنوشت اسد را در روزهای آینده درخواست کرده که بعدش هم فاتحه اسد خوانده میشود. چه بهتر چونکه هرچی سریعتر قال و قضیه این دیکتاتور سوریه کنده شود بزودی نوبت رژیم فاشیستی ملاها در ایران میرسد و شاهد سرنگونی رژیم رو به مرگ اسلامی خواهیم بود. سرنوشت همه دیکتاتورها فرار یا مرگ و نابودی است و ملت ایران باید آگاه و آماده باشد برای بدست گرفتن قدرت واقعی مردمی در دست خودش! اگر میخواهند که ایران مثل سوریه ویران نشود و برادر کشی و جنگ داخلی راه نیفتد خود مردم تلاش در براندازی رژیم دیکتاتوری اسلامی بکنند برای سرنوشت خودشان و بهتر شدن آینده ایران و فرزندانشان. 34 سال حکومت دروغ و فریبکاری و دزدی و کلاهبرداری و مفتخوری یک مشت آخوند ضد ایرانی دیگر بس است!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 19:49
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
خبر ناگواری است برای ساندیس خوران رژیم نکبت بار اسلامی! ماهها بود که کیهان شریعتنداری و بقیه مزدوران و مقامات رژیم از شکست ناپذیری اسد حرف میزدند و میگفتند که سرنگونی اسد خواب و خیالی بیش نیست. حالا که متحد نظامی آنها که قرارداد دفاع استراتژیک با سوریه داشت پشت آنها را خالی کرده و مخالفان که چند پایگاه نظامی را تصرف کرده اند, سقوط اسد بسیار نزدیک است. اما میرسیم به بعد از اسد که حکومت ددمنش اسلامی با استراتژی موفق اوباما یعنی محاصره اقتصادی و بی ثبات کردن حکومت از داخل و نهایتا حمله سریع موشکی به 2500 هدف از پیش تعیین شده در ایران ریشه این طاعون قرن یعنی اسلام را از ایران آریایی خواهند زد و با کمک مردم ایران رژیمی دموکراتیک و سکولار که در بر دارنده تمام آرا و عقاید باشد برقرار خواهد شد. بزودی خبرهای خوبی برای مردم ایران خواهد رسید.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 17:49
dara20 - تهران - ايران
تسلیت به تمام مزدوران و ساندیس خوران حکومت کثیف اسلامی. اسد به گور میرود و فردا خواهیم شنید علی‌ گدا رفت.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 21:14
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
این آخوند‌ها به مسلمون‌های سنی هم رحم نمیکنند و هرچه در توانشون بوده فرستادند که سنی بکشند و شیعه گری رو رواج بدهند، اونوقت میگن به ما احترام بذارید!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 21:47
modire behesht - هایدلبرگ - آلمان
خیلی‌ عجیبه ؟!،،، چرا ساندیس خورهای مزدوری که خیلی‌ هارت و پورت میکردند ، اینجا پیدایشان نیست ؟؟!!،،، مثل اینکه اوضاع را خیلی‌ خطری و کشمیشی دیدند و چپیدند توی سوراخ موش !!!،،،، تازه کجاشو دیدید ؟!،، بعد از سوریه نوبت آخوندهای دزد و دروغگو و فاسد اختلاسگر است !!،، طناب‌ها را بر درختان چنار خیابانها آویزان کنید که بعد از سوریه نوبت بهار ایرانی است و جشن آخوند کشی‌ باید در ایران برپا گردد !!!،،، عجب روز خوش و دیدنی‌ خواهد بود آن روز !
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 22:26
massoudoslo - اسلو - نروژ
zebelkhan.لوس آنجلس .امریکا . ممنون به خاطر کامنت شما .
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 22:43
farhad_dayan - پاریس - فرانسه
یه زمانی‌ بود که اروپایی‌ها با حمله کردن و غارت کشورهای دنیا مستعمره برای خودشون درست میکردن .ولی‌ الان خیلی راحت با سیاست بر کشورهای دیگر غلبه میکنند و منافع خودشون را در نظر میگیرند و متأسفانه این مردم هستن با نا آگاهی گول این استعمار گران را میخورند مطمئن باشید دلشون به مردم سوریه نمی‌‌سوزه فقط میخواند دنیارو تحت سلطه خودشون قرار بدند ...
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 21:30
Salar27 - لندن - انگلستان
در طول تاریخ حاکمان بد و خوب آمدن و رفتن ولى این خاک پابرجاست و هنوزم افرادى هستن که به خاطرش جونشونو بدن ، اگه بدونید با یه غربى دست بدى شونتو میگیره اینقدر داغ کشوراى غربیو به سینه نمیزنید
جمعه 24 آذر 1391 - 00:20
parastooeshge - توکیو - ژاپن
به پیش دلیران سوری ازادی نزدیک است فقط مثل لیبی نکنید اسد کفر محاکم کنید چه حالی میده. به دیگرانهم درس عبرت می شود
جمعه 24 آذر 1391 - 01:52
Kamran631 - لیون - فرانسه
سید علی‌ گدا ولی‌ وقیح، در رو که نوبت تو داره میرسه !! پیشنهاد می‌کنم بری پیش اربابت در روسیه، چون هر جای دیگه مردم گیرت میارند !!
جمعه 24 آذر 1391 - 14:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.