دستیار محمدبنا، سرمربی تیم کشتی جمهوری آذربایجان شد

جمشید خیرآبادی 

مهدی رستم پور

جمشید خیرآبادی، دستیار محمد بنا در تیم ملی کشتی فرنگی ایران، به عنوان سرمربی جدید تیم ملی کشتی فرنگی جمهوی آذربایجان انتخاب شد.
 
از خیرآبادی به خاطر تالیفات متعددش در علوم ورزشی، به عنوان تئوریسین کشتی فرنگی ایران یاد می‌شود. همچنین ناصر نوربخش دیگر دستیار محمد بنا نیز به عنوان کمک مربی، او را در آذربایجان همراهی خواهد کرد.
 
تمایل جمهوری آذربایجان و برخی دیگر از تیم‌های معتبر جهان در جذب مربیان تیم ملی ایران، پس از درخشش شاگردان محمد بنا در المپیک لندن و کسب سه مدال طلا توسط حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی شدت یافت.
 
سرانجام نیز اگرچه محمد بنا به پیشنهادهای خارجی پاسخ منفی داد اما جمهوری آذربایجان موفق به جلب رضایت جمشید خیرآبادی شد.
 
آقای خیرآبادی پس از قبول این سمت گفته است: «بعد از المپیک برخورد بسیار بدی با من و کادر فنی شد، اما تمام دنیا را با یک وجب خاک کشورم عوض نمی‌کنم. جدایی از محمد بنا پس از چند سال همکاری بسیار سخت است، او همیشه استادم خواهد بود.»
 
کادر فنی پیشین جمهوری آذربایجان، از کشور ترکیه بود. حالا جمشید خیرآبادی را یک گروه ۱۰ نفره متشکل از متخصصان در زمینه‌های مختلف همراهی خواهند کرد. غیر از ناصر نوربخش، یوردان گئورگی ایوانف سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری ایران نیز به عنوان مربی بدنسازی در کنار او خواهد بود. چند ماساژور، متخصص تغذیه و آنالیزور نیز در این کادر حضور دارند.
 
جمشید خیرآبادی درباره مبلغ قراردادش به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت: «مبلغ قرارداد چشمگیر است. اگر ما اعضای این کادر به اندازه کارلوس کی‌روش یا یک مربی طراز اول فوتبال دنیا قرارداد بستیم تعجب نکنید.»
 
او که پس از سال‌ها همکاری مستمر با تیم ملی ایران از این تیم جدا شده، با اشاره به این موضوع گفت: «همیشه مملکتم را دوست داشته و آن را با هیچ جای دنیا عوض نمی‌کنم. حضور مربی ایرانی در راس کشتی فرنگی آذربایجان که خودش از قدرت‌های کشتی دنیاست و کشتی  ورزش اولش است، برای کشورمان افتخار به حساب می‌آید و امیدوارم به گوش وزارت ورزش نیز برسد.»
 
خیرآبادی درباره وضعیت سامان طهماسبی و مسعود هاشم‌زاده دو ملی‌پوش ایرانی کشتی فرنگی آذربایجان گفت: «طهماسبی تمریناتش را شروع کرده و به همان کشتی‌گیر قدرتمند سال‌های ۲۰۰۷ – ۲۰۰۶ که دو مدال جهانی گرفت تبدیل خواهد شد. از حضور مسعود هاشم زاده هم استقبال می‌کنم که به تمرینات بیاید.»
 
خیرآبادی یادآور شد که همراه تیم ملی  جمهوری آذربایجان به جام جهانی ۲۰۱۳ ایران خواهد آمد اما نه با همه‌ نفرات اصلی.
 
کشتی فرنگی جمهوری آذربایجان در المپیک لندن، یک مدال نقره توسط روشن بایراموف در ۵۵ کیلوگرم گرفت. او در فینال مغلوب حمید سوریان شد. امین احمدوف در ۷۴ کیلوگرم نیز روی سکوی سوم ایستاد.

+54
رأی دهید
-24

alborzi - کرج - ایران
محمد بنا هم باید میرفت نه بخاطر پول فقط بخاطر دهن کجی به این مدیریت مفتضح ورزشی کشور.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 18:27
arashkamangir - تورنتو - کانادا
اشکالی‌ نداره اگه تو آذربایجان هم کار کنه انگار تو ایران کار کرده، اونا برادر‌های ما هستن، اصلا اسم تیمشونو میذاریم ایران ب یا تیم دوم ایران.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 22:21
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
موفقیتش کارنامۀ خوبی برای ایران خواهد بود. کسی اطلاعات بیشتری در بارۀ اون دو کشتی گیر ملی پوش ایرانی (طهماسبی و هاشم زاده) داره؟ ممنون!
جمعه 24 آذر 1391 - 02:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.