ورود بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران

آقای ناکارتس می گوید برای بازدید از پارچین آمادگی دارد

 

هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای گفت و گو با مقام های ایرانی وارد تهران شده است.

آقای ناکارتس که سرپرستی هیاتی هفت نفری از کارشناسان آژانس را برعهده دارد، قرار است پنجشنبه ۱۳ دسامبر، ۲۳ آذر، با مقام های ایرانی درباره موضوع های مورد اختلاف مذاکره کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تلاش است تا از یک مجتمع نظامی در جنوب شرقی تهران بازدید کند ولی دولت ایران در یک سال گذشته با این موضوع مخالفت کرده است.

همزمان با این سفر، تلاش هایی برای تعیین زمان گفت و گوهای آتی گروه ۱+۵ با ایران صورت گرفته است.

به گفته یک سخنگوی اتحادیه اروپا، هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، مذاکره کننده ارشد گروه ۱+۵ با ایران، در تماس با یکی از معاونان سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران، درباره مکان و زمان احتمالی دور جدید مذاکرات گفت و گوی تلفنی داشته است.

دیپلمات های غربی گفته اند که دور جدید گفت و گوها در ماه ژانویه برگزار می شود ولی سخنگوی خانم اشتون از اظهار نظر در این باره خوددداری کرد.

پارچینآقای ناکارتس پیش از ورود به تهران گفت که هدف او از این سفر، رسیدن به توافق بر سر مسائل مهم مربوط به "جنبه های احتمالی نظامی" برنامه اتمی ایران است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که به انجام بعضی از آزمایش های مربوط به برنامه اتمی ایران در مجتمع صنایع دفاعی پارچین مظنون است، خواهان دسترسی به این مرکز نظامی است.

ایران ضمن رد این موضوع از دسترسی بازرسان بین المللی به این مجتمع که در جنوب شرقی تهران قرار دارد، خودداری کرده است.

ایران اعلام کرده است اگر مدالیته بین ایران و آژانس نهایی شود بازرسان می توانند از پارچین بازدید کنند.

آقای ناکارتس ضمن ابراز امیدواری به دریافت مجوز بازدید از مجتمع پارچین گفته است که آمادگی دارد در صورت موافقت ایران، در همین سفر از این مجتمع دیدار کند.

کشورهای غربی با استناد به تصاویر ماهواره ای می گویند ایران در یک سال گذشته برای پاکسازی مجتمع پارچین از شواهد فعالیت های هسته ای تلاش کرده است.

با این حال، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید دیدار از این مجتمع همچنان برای بازرسان بین المللی مفید است.

+42
رأی دهید
-11

tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
آخوندا تو رو به خدا و به اونای کا شما اعتقاد ندارین اجازه بدین اینا برن تاسیسات و ببیننو گزارشه شونو مثبت بنوویسن ،کشورو نابود کردین با این تاسیسات ساختنتون؛خودتونم میدونین کا چکش رو آهن سرد میکوبین این روسا و چینیا تا با آمریکا و اروپا هستن شما‌ها حتا واسشون حسابم نمیشین،
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 11:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.