شروع رایزنی‌ها برای کمک نظامی به شورشیان سوریه

در شرایط ادامه درگیری‌ها و انفجارها در پایتخت سوریه، رژیم بشار اسد به کاربرد اسلحه سنگین و بمب‌های آتش‌زا متهم شده است. "ائتلاف ملی سوریه" می‌گوید که برای سرنگون کردن رژیم به اسلحه نیاز دارد.
 

"سازمان دیدبان حقوق بشر" شامگاه چهارشنبه (۱۲ دسامبر) رژیم سوریه را به شلیک بمب‌های آتش‌زا به مناطق مسکونی متهم کرد. به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر یگان‌های ارتشی از نیمه ماه نوامبر گذشته بمب‌هایی از جنس ناپالم و حاوی مواد فسفری را به برخی از مناطق مسکونی شلیک کرده‌اند.
 
بنا به اطلاعاتی که این سازمان به دست آورده ارتش دولتی سوریه در حداقل ۴ منطقه، که دو محل آن در نزدیکی دمشق بوده، این نوع اسلحه را به کار برده است.
 
"دیدبان حقوق بشر" از رژیم سوریه خواسته است بی‌درنگ به کاربرد بمب‌های آتش‌زا خاتمه دهد. استیو گوس، مدیر این نهاد بین‌المللی می‌گوید که کاربرد این گونه بمب‌ها درد و عذاب غیرقابل وصفی برای قربانیان به دنبال دارد.
 
سازمان یادشده می‌گوید که این سلاح‌ها با دو سیستم ساخت شوروی پرتاب شده‌اند که هرکدام ۴۸ گلوله پرتاب می‌کنند و می‌توانند مساحتی به اندازه یک زمین فوتبال را به آتش بکشند.
 
شلیک موشک‌های اسکاد
 
پیش از این مقام‌های آمریکایی گفته بودند که تعدادی موشک با برد کوتاه و با قابلیت‌های شبیه موشک اسکاد به سوی مواضع مخالفان شلیک شده است.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داده بود که حدود ۶ موشک از حوالی دمشق به سوی مواضع مخالفان در شمال سوریه شلیک شده است ولی نشانه‌ای از کاربرد سلاح شیمیایی دیده نمی‌شود.
 

 

بمب‌های خوشه‌ای ارتش سوریه که به سوی مناطق مسکونی پرتاب شده‌اند

 


ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه از تایید نوع موشک‌های شلیک شده خودداری کرد. او تنها گفت که حکومت بشار اسد به کاربرد سلاح‌های مرگبارتری دست زده است.
 
شامگاه چهارشنبه دمشق، پایتخت سوریه، از چند انفجار مهیب به لرزه درآمد. بنا به گزارش‌تلویزیون سوریه، ساختمان وزارت کشور در شهر دمشق هدف سه انفجار قرار گرفت. این انفجارها "تعدادی کشته و مجروح" بر جای گذاشته و بخش‌هایی از ساختمان وزارت کشور سوریه تخریب شده است.
 
هدف انفجارها محمد شعار، وزیر کشور سوریه بوده است، که گفته می‌شود جان سالم به در برده است. تلویزیون سوریه با پخش تصاویری از انفجارها که آنها را به "تروریست‌ها" نسبت داد، گفته است که به وزیر کشور هیچ آسیبی نرسیده است. اما شبکه خبری الجزیره از منابعی نقل می‌کند که محمد شعار به سختی در حملات مجروح شده و هم‌اکنون در بیمارستان بستری است.
 
احتمال کمک نظامی به مخالفان
 
پیرامون امکان ارسال اسلحه برای مخالفان رژیم اسد، رشته‌ای از خبرهای تائید نشده منتشر شده است. فرماندهان ناتو و محافل نظامی غرب و متحدان آنها در پی حمایت گسترده از شورشیان سوریه هستند، اما هنوز تصمیم سراسری و قطعی در این باره گرفته نشده است. بیشتر دولتمردان اروپایی بر حمایت بیشتر از نیروهای "ائتلاف" ضد رژیم سوریه تأکید می‌کنند اما خود را برای ارسال اسلحه آماده نمی‌بینند.
 
خبرگزاری‌ها گزارش می‌دهند که ناتو و سایر ارگان‌های نظامی متحد آن قصد دارند در آموزش واحدهای رزمی و همچنین در پشتیبانی نیروی هوایی و دریایی از یگان‌های وابسته به مخالفان رژیم اسد حمایت کنند.
 
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، برای هماهنگ کردن اقدامات احتمالی با فرماندهان ارتشی کشورهای ایالات متحده، فرانسه، اردن، ترکیه، قطر و امارات متحد عربی در تماس است.

 

با این که هنوز درباره گزینه نظامی تصمیمی اتخاذ نشده، هم‌اکنون در ترکیه پایگاه‌هایی برای آموزش نظامی مبارزان انقلابی سوریه برپا شده است. به نظر مخالفان رژیم سوریه، منطقه کوهستانی نزدیک مرز ترکیه برای همیشه از دست نیروهای دولتی خارج شده است. اکنون در این منطقه، وضعیت مناسبی برای برقراری منطقه "پرواز ممنوع" پدید آمده است.
 
"تنها نماینده قانونی سوریه"
 
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید از تلاش‌های ایالات متحده برای تقویت موضع مخالفان رژیم سوریه خبر داد. او با اشاره به شناسایی ائتلاف مخالفان سوریه به عنوان نماینده قانونی این کشور به وسیله باراک اوباما، رئیس جمهور، گفت: «با متحدان بین‌المللی خود در تماس هستیم تا به تقویت مخالفان رژیم اسد کمک کنیم.»
 
معاذ الخطیب، رئیس "ائتلاف ملی سوریه" بار دیگر از جامعه جهانی خواهان حمایت نظامی شد. او طی سخنانی در نشست مراکش، از حمایت بین‌المللی از ملت سوریه تشکر کرد، اما گفت که مخالفان رژیم بیش از آن به حمایت نظامی نیاز دارند.
 
روز چهارشنبه نقطه عطفی در مبارزات مخالفان اسد بود، زیرا بیش از ۱۳۰ کشور و سازمان بین‌المللی حاضر در کنفرانس "دوستان مردم سوریه"، "ائتلاف نیروهای انقلاب و مخالفان سوریه" را به عنوان تنها نماینده مشروع مردم این کشور به رسمیت شناختند.
 
در بیانیه کنفرانس که توسط سعدالدین عثمانی، وزیر امور خارجه مراکش قرائت شد، به بشار اسد بابت کاربرد سلاح شیمیایی هشدار داده شده است: «هرگونه استفاده از سلا‌ح‌های شیمیایی در سوریه، پاسخ قاطع و جدی جامعه جهانی را در پی خواهد داشت.»
 
معاذ الخطیب نیز در سخنرانی خود گفت در صورتی که رژیم اسد سلا‌ح‌های شیمیایی به کار برد، مردم سوریه جامعه جهانی به ویژه روسیه را مسئول خواهند دانست. این در شرایطی است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، تصمیمات کنفرانس مراکش را نقض توافق‌های پیشین دانسته است.
 
الخطیب از جمهوری اسلامی ایران خواست که کار‌شناسان نظامی خود را که برای کمک به نظام بشار اسد در سوریه حضور دارند، از این کشور فرا بخواند. او همچنین از پیروان کیش علوی در سوریه دعوت کرد علیه رژیم سوریه قیام کنند. او به آنها اطمینان داد که "انقلاب سوریه" منتظر آنهاست و آنها را با آغوش باز در صفوف خود می‌پذیرد.

+46
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.