سریال سلطان سلیمان؛ طرفداران بسیار و دشمنان فراوان

این سریال با عنوان 'حریم سلطان' از یک شبکه ماهواره ای فارسی زبان پخش می شود و بینندگان فراوانی دارد

 

علی امینی نجفی

پژوهشگر مسائل فرهنگی 

 

پارلمان ترکیه به زودی به لایحه‌ای رسیدگی می‌کند که هدف آن توقف پخش سریال "عصر پرشکوه" است. این سریال پرطرفدار به زندگی سلیمان اول، سلطان پرافتخار عثمانی می‌پردازد، اما بسیاری عقیده دارند که این سریال واقعیات تاریخی را به شدت تحریف کرده است.

اوکتای سارال، نماینده استانبول از حزب حاکم "عدالت و توسعه" با ارائه لایحه‌ای به پارلمان ترکیه توقف پخش سریال "عصر پرشکوه" (که در ایران با عنوان "حریم سلطان" شناخته می شود) را خواستار شده است. آقای سارال عقیده دارد که این سریال "توهین به ارزش‌های ملی و موازین اخلاقی" است. او به شبکه خبری الجزیره اطمینان داده که نمایندگان پارلمان به طرح او رأی خواهند داد و پخش سریال در سال ۲۰۱۳ متوقف خواهد شد.

به گفته اوکتای سارال پارلمان ترکیه در اولین روزهای سال آینده درباره ممنوعیت پخش سریال سلطان سلیمان تصمیم خواهد گرفت. او همچنین گفته است که ممنوعیت پخش این سریال "باید به فیلمسازان ما درسی بدهد تا در کارهای خود به موازین خانوادگی و ارزش‌های اخلاقی" احترام بگذارند.

پیش از این رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به شدت از این سریال انتقاد کرده بود، اما آقای سارال گفته است که لایحه پیشنهادی او به انتقادات نخست وزیر ترکیه ارتباطی ندارد بلکه به خاطر ناخرسندی گسترده از سریال در میان مردم، تدوین شده است. به گزارش رسانه‌های جمعی در ترکیه هزاران نفر علیه این سریال به دادگاه شکایت کرده‌اند.

گفته می‌شود که غیر از نمایندگان اسلام‌گرای وابسته به "حزب عدالت و توسعه" بسیاری از نیروهای ملی‌گرا نیز با ممنوع شدن سریال "عصر پرشکوه" موافق هستند، زیرا عقیده دارند که این سریال تصویری مخدوش از سلطان عثمانی ارائه داده است.

انتقاد نخست وزیر

پخش سریال "عصر پرشکوه" نزدیک دو سال پیش از پنجم ژانویه سال گذشته شروع شده و تاکنون بیش از صد قسمت از آن پخش شده است. پخش سریال از آغاز با انتقادات فراوان روبرو بود. رسانه‌های جمعی ترکیه درباره جنبه‌های گوناگون این سریال پرخرج و جنجالی مطالب بیشماری منتشر کردند. تنها با انتقادات اخیر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر بود که پخش این سریال به موضوعی سیاسی بدل شد.

رجب طیب اردوغان روز ۲۵ نوامبر در انتقاد از این سریال گفت: «ما هرگز چنین پدرانی نداشتیم و سرزمین ما هم هرگز چنین سلطانی نداشته است.»

آقای اردوغان که در مراسم گشایش "هفته نوسازی" سخن می‌گفت، سازندگان سریال را به ناآگاهی از تاریخ ترکیه متهم کرد و افزود: «برخی مدعی هستند که ما در تاریخ کشورمان جز جنگ و لشکرکشی و توطئه و متأسفانه یک حرمسرای بزرگ چیزی نداشته‌ایم. بیگانگان می‌توانند تاریخ ما را هرجور که دلشان خواست تعریف کنند، اما ما باید تاریخ و تمدن خودمان را درست بشناسیم و درست معرفی کنیم. این تاریخ باید راهنمایی برای ساختن آینده باشد.»

آقای اردوغان وعده داد که برای جلوگیری از ادامه نمایش سریال "حریم سلطان" تصمیمی قانونی گرفته شود. او هشدار داد: «این باید درسی باشد برای کسانی که ارزش‌های ما را به بازی گرفته‌اند.»

برخی از گروه‌های سیاسی و محافل فرهنگی آقای اردوغان را متهم کردند که با دخالت در عرصه‌های فرهنگی، قصد دارد آزادی بیان هنری را محدود کند. پاره‌ای از مخالفان او گفتند که او با دفاع از سلطان سلیمان عثمانی بر آن است که اهداف سیاسی خود را در جامعه مطرح کند.

اما بسیاری از گروه‌ها و افراد نیز، به ویژه از دیدگاهی سنت‌گرایانه، از موضع نخست وزیر حمایت کردند. آخرین نمونه از این حمایت‌ها اقدام خطوط هوایی ترکیه است که به تازگی اعلام کرد پخش این سریال را از برنامه تلویزیونی هواپیماهای خود متوقف می‌کند.

سلطان پرشکوه

سلیمان اول، معروف به "سلطان محتشم" و سلیمان قانونی (۱۴۹۵ – ۱۵۶۶) دهمین امپراتور عثمانی است که از سال ۱۵۲۰ تا ۱۵۶۶ به مدت ۴۶ سال بر آسیای صغیر حکومت راند. بسیاری از پیشرفت‌ها و افتخارات دولت عثمانی حاصل اقدامات و تلاش‌های او بود.

سلیمان در ۱۳ لشکرکشی بزرگ قلمرو عثمانی را از همه سو توسعه داد. در غرب بخش بزرگی از بالکان و شرق اروپا را فتح کرد و در سال ۱۵۲۸ تا دروازه‌های وین پیش رفت. در شرق در نبرد با پادشاهان صفوی، تبریز را فتح کرد و بر بغداد چیره شد.

سلیمان تنها فرماندهی بزرگ نبود، بلکه زمامداری توانمند و حاکمی دوراندیش شناخته می‌شود. او در سرزمین خود خواهان اصلاحات گسترده بود. بسیاری از مظاهر مدرن و ترتیبات نو در آبادانی و رشد و پیشرفت آسیای صغیر، دولت سلف ترکیه امروزی، به نام او ثبت شده است. از دوران حکمرانی او صدها جاده، مسجد، کاروانسرا، شبکه آبیاری و پل به یادگار مانده که بسیاری از آنها تا امروز مورد استفاده است.

او از نظر فرهنگی نیز حاکمی استثنائی بود، به ادبیات عشق می‌ورزید، شعر می‌سرود، به چند زبان سخن می‌گفت و به پیشرفت صنعت و هنر علاقه داشت.

"سلطان" دروغین

به نظر منتقدان سریال "حریم سلطان" تصویر نادرستی از سلیمان ارائه می‌دهد، زیرا بیش از آن که به کارها و دستاوردهای سیاسی و مدنی این "سلطان محتشم" بپردازد، او را مشغول کامرانی و خوش‌گذرانی نشان می‌دهد.

در سریال، مراسم و تشریفات و روابط اشرافی دربار سلیمان کمابیش مشابه دربارهای بزرگ اروپایی آن دوران تصویر شده است. به علاوه، درباریان و اطرافیان سلطان پیوسته در حال توطئه و دسته‌بندی هستند و "خرم سلطان" همسر سلیمان در این ماجراها نقش مرکزی دارد. سریال به این "سلطانه" پروبال زیادی می‌دهد و از ماجرای عشق او و سلطان افسانه‌ها می‌سازد.

سلطان سلیمان مانند همه پادشاهان عثمانی حرمسرایی بزرگ داشت، اما به گواهی تاریخ، آشنایی و ازدواج او با کنیزی "فرنگی" زندگی او را دگرگون کرد. در سریال بسیاری از ماجراهای مرموز و توطئه‌های عجیب دربار به این پریروی فتنه‌انگیز نسبت داده می‌شود.

واقعیت این است که او دختری مسیحی و از تبار اوکراینی یا لهستانی بود به نام رکسانا و با نام تعمیدی آناستازیا یا الکساندرا. او که در جنگی به اسارت گرفته شده بود در استانبول به عنوان کنیزی عادی به دربار سلیمان راه یافت. پادشاه که جوانی ۲۵ ساله بود، به این کنیز زیبا دل بست. کنیز مسلمان شد و "خرم سلطان" نام گرفت. چیزی نگذشت که او به مدد زیبایی خیره‌کننده و البته تیزهوشی و زیرکی دل و دین از شاه ربود، نخست بانوی سوگلی حرمسرای او شد و سپس به عقد شرعی او در آمد و برای او پنج فرزند به دنیا آورد.

به سریال انتقاد می‌‌شود که تصویری فریبنده و دروغین از زنان دربار عثمانی ارائه داده است. در سریال زنان قدرت و نفوذی دارند که حتی در ترکیه امروز نیز به آن نرسیده‌اند.

برخی از دولتمردان و همچنین برخی از مراجع دینی ترکیه انتقاد می‌کنند که سریال از سلطان سلیمان تصویری مخدوش ارائه داده است. گفته می‌شود که او سی سال از زندگی خود را در لشکرکشی و جهانگشایی گذراند و وقت زیادی برای عیش و عشرت نداشت. اما سلطانی که در سریال دیده می‌شود بیشتر در حرمسرا و بزم‌های شاهانه است تا در میدان رزم. به گواهی تاریخ سلطان سلیمان روی هم تنها یک سال و نیم از سلطنت ۴۶ ساله خود را در کاخ حکومتی در استانبول گذرانده است.

طرفداران پرشمار سریال می‌گویند که سریال با فیلم مستند تفاوت دارد و مجبور نیست عین واقعیات تاریخی را بازسازی کند. هدف سریال درس تاریخ نیست، بلکه سرگرم کردن مردم با ماجراهای دوران گذشته است.

برخی از منتقدان مرال اوکای، نویسنده فیلمنامه را متهم می‌کنند که برای جذاب کردن اثر خود از تحریف واقعیات تاریخی هیچ ابایی نداشته است. بدین ترتیب هر هفته میلیون‌ها نفر به تماشای سلطانی می‌نشینند که با این اوصاف هرگز وجود نداشته است!

به سازندگان فیلم خرده می‌گیرند که اگر آنها سریالی پرماجرا درباره پادشاهی خیالی و افسانه‌ای می‌ساختند، هیچ کس به آنها ایراد نمی‌گرفت، اما آنها نام و اعتبار یک قهرمان تاریخی را دستمایه کرده‌اند.

سریال "عصر پرشکوه" نه تنها در ترکیه، بلکه در بیش از سی کشور جنوب شرقی اروپا، آسیای میانه و برخی از کشورهای عربی و از چندین کانال ماهواره‌ای پخش می‌شود. وزارت فرهنگ ترکیه، این سریال را از موفق‌ترین کارهای تلویزیون این کشور می‌داند. برآورد می‌شود که این سریال در سراسر جهان بیش از ۱۵۰ میلیون تماشاگر ثابت دارد.

+63
رأی دهید
-18

m.es.n - ابهر - ایران
سریال فوق العاده ای هستش من از شبکه استار می بینم دوبله ای که شده واقعا مسخره است ترکیه یک کشور دموکرات هستش هیچ چیز مقدس و تابویی وجود نداره حتی بعد از اومدن اسلام گرا ها آتاتورک هم از مقدس بودن دراومده این ها هم هیچ غلطی نمیتونن بکنن
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:49
romano - تهران - ایران
٬ سلیمان 2 فرزند و نوه خود را به قتل رساند . عثمان ٬ پایه گذار امپراتوری عثمانی ٬ دایی خود(دیوندار) را به قتل رساند. محمد ٬ فاتح استانبول امروزی برادر 2 ساله خود را از ترس آنکه روزی تاج و تخت وی را به دست آورد ٬ به قتل رساند. مراد سوم نیز 5 برادر خود را خفه کرد! همچنین ٬ محمد سوم در طول 8 سال دستور قتل 19 برادر و فرزند خود را با تبر ٬ مسموم کردن و انداختن در دریا صادر کرد.٬ عثمان دوم برادرش را خفه کرد. مراد چهارم در زمان به قدرت رسیدن 11 سال داشت٬ فرمان قتل 3 برادرش را صادر کرد و محمود دوم نیز برادرش را کشت. خسته نباشید با این پدرانتون همون امپراتوری پارس و یونان به سرتون زیاد بود.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:55
faghat zartosht - شیراز - ایران
بیشتر برای سرگرمی میبینم.و میدانم که کاملا از نظر تاریخی تحریف شده است.و خیلی دور از واقعیت است.ولی چیزی که در این سریال حقیقت محض است نقش فتنه گرایانه زن در زندگی و طول تاریخ است.واقعا زن جماعت فتنه انگیز هستند.حالا بعضی از آنها کمتر و بعضی بیشتر و بعضی کاملا.ولی کلا زن رو خدا ساخته برای شر ساختن.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:59
kobalt - کرج - ایران
رومانو-خسته نباشی چند جلد کتاب تاریخ امپراتوری عثمانی رو در 5جمله خلاصه کردی این رویه فقط در امپرا طوری عثمانی باب نبوده وتقریبا در تمام سلسله های پادشاهی یا جمهوری سلطانی حتی تا زمان معاصر کم وبیش مرسوم بوده وهست در ایران نادر شاه وشاهان صفوی و قاجار تاریخشان پر از کور کردن کشتن و زندان کردن پسر ان وبرادران ونزدیکان و وزیران بوده این آقا قدرت چه جنایاتی که نکرده و نمیکنه.به درویشی قناعت کن که سلطانی خطر دارد.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 13:21
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
ترک های عثمانی نه تنها صاحب تمدن نبودند.بلکه تمدن باشکوه رم شرقی رو نابود کردند.120000یونانی تبار،2میلیون ارمنی و 700هزار کرد ایرانی رو(که در جنگ چالداران از ایران جداشده بودند)قتل عام کردند.پس نه انسان بودند و اسلام نیز مجوز ترک تازی های اون هارو صادر کرده بود.وقتی تیمور گورکان به عثمانی اون زمان لشگر کشید مثل برگ خزان ساقطشون کرد .زورشون به چند کشور آروم و متمدن اروپایی رسیده بود.این سریال چیزی جز تحریف تاریخ نیست.چنان اسلامگرا بودند که زنان حرم و پرده نشینشون رو ایزوله و کپ و کوپ میکردند.ببینید ظاهرزنان دربار جعلی و دروغینشون رو.ولی خاک بر سر رژیم ما کنند که تمدن فاخر کهن ایرانی رو رها کردند و چسبیدن به عربها.امام علی و امام رضا و اصحاب کهف میسازند.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 16:45
paya55 - چیچست - ایران
m.es.n - ابهر - ایران. این سلاطین عثمانی هزاران هزار زن ومرد وکودک را درآذربایجان ازدم تیغ گذرانیده اند. اونوقت بعضی از ایرانیها شدن مشتاق دیدن این سریال سراپا دروغ که به تاریخ کشورمون توهین میکنه . واقعا جای تاسف داره
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 18:07
farahnoush - ساری - ایران
faghat zartosht - شیراز - ایران. لطفا اسمت عوض کن که عابروی زرتشت بردی .. وقتی پسران کوروش کبیر ایران بریاد دادند اتوسا دخترش ایران دوباره ایران کرد ! ارتمیس فرمانده زن خشایار شاه وقتی فرماندهان مردش فرار کردند مردانه جنگید و یونانی ها رو شکست .. !. شهرزاد جان تمام زنان خاورمیانه از دست شهریار امپراطور پارس نجات داد .. !. پوران دخت و اذر دخت و توران دخت زنان بودند که بر ایران حکومت می کردند که هزار برابر بهتر از برادران قاتلشان بودند ! بعد اسلامم که تمام شعرا و نویسند گان پارسی تا معبودی نداشتند به جایی نمی رسیدند ! خیام کیمیا داشت حافظ نبات .. شاملو ایدا را !تو الانم که تمام کسایی دارند با جمهوری اسلامی واقعا بدون نژادپرستی قوم گرایی مذهب گرایی جنس گرایی مبارزه می کنند زن اند مثل نسرین ستوده و شیرین عبادی .. ! بهترین بازیگرا و کارگردانای سینما ایران زن اند این شما مردای فاشیست بودید که طاهره توی چاه انداختید و فروغ کشتید !. همه دنیا متفوق القول اند زن ایرانی با وجود پست بودن مردای ایران در جهان تک است !
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 16:19
sarah1 - نیویورک - امریکا
اگه واقعیت رو بسازن که ابرو حیثیت واسه ترکیه نمی مونه ... به سریال انتقاد می‌‌شود که تصویری فریبنده و دروغین از زنان دربار عثمانی ارائه داده است. در سریال زنان قدرت و نفوذی دارند که حتی در ترکیه امروز نیز به آن نرسیده‌اند.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 19:35
sarbaz007 - المان - المان
رومانو - تهران - ایران. مرسی‌ از اطلاعات شما
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 21:10
faghat zartosht - شیراز - ایران
farahnoush-ساری-ایران من حقیقت رو گفتم.و اینو هر کسی اهل منطق هست میدونه و ربطی به دینی که انتخاب کردم و دوسش دارمم نداره.شما سعی کن فمینیست بازیتو جای دیگه در بیاری.همین نوشته هات تمام بوی فتنه میده.پس من الکی نگفتم.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 22:30
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
این دشمنان تورک و ترکیه از رو نمیرند، بله تورک‌ها چند امپراطوری تشکیل دادند هنوز هم قدرت برتر منطقه هستند، ارتش تورکیه سومین ارتش دنیا هست و اقتصاد تورکیه پانزدهمین اقتصاد دنیا هست داره میره تا ۲۰۲۰ دهمین اقتصاد بشه، شما‌ها بروید در مساجد سینه بزنی‌ یا در اروپا دین عوض بکنید مسیحی‌ بشید،‌ها ها ها
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 23:54
paya55 - چیچست - ایران
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک. من خودم آذری ام .وطنپرستی ربطی به دین ومذهب نداره.درتاریخ این عثمانیها مثل چنگیزوتیمور و اسکندر خون همطنای مارا در چالدران و بیشتر جاهای دیگر آذربایجان بخاطر زرو زور ریختند و حالا شما برو اونجا ازدور سنگ اونا روبه سینه بزن.
جمعه 24 آذر 1391 - 11:10
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
هم وطن ما ملتی به نام آذری نداریم، در ثانی‌ من سنگ کسی‌ را به سینه نمیزنم زرنگ باشم سنگ خودم را به سینه میزنم، هیچ پادشاهی و حکومتی در خاور میانه با صلح و صفا به قدرت نرسیده، هیچ جنگی هم با خواهش و تمنّا نبوده. بله طائف ما در جنگ چالدران با عثمانی جنگیده شرایط آن زمان اینگونه بوده. قزلباش‌ها در ایران سٔنی‌ها را قتل عام کردن در عثمانی هم سٔنی‌ها قزلباش‌ها را این جنگها سبب تشکیل حکومت مرکزی در ایران بعد از ۷۰۰ سال شده. اما سیاست کهنه کاران فارس توهین به تاریخ تورک هست و عده ائی هر جا نامی‌ از تورک و تورکیه هست به هر بهانه ائی توهین میکنند این عده تحمل توسعه و پیشرت تورکیه را ندارند. این سریال هم توهین به عثمانی هست چون امپراطوری عثمانی را که ۶۲۵ سال بر ۳ قاره حکم راند را کوچک و سبک نشان می‌دهد
جمعه 24 آذر 1391 - 14:19
farahnoush - ساری - ایران
faghat zartosht - شیراز - ایران. من هم حقیقت گفتم ! حقیقت تاریخ ایران زمین .. !متاسفانه تاریخ مردان نوشتند و نقش مثبت زنان را کم رنگ کردند !. نمونه اش قضیه ادم ...ادم سیب خورد بعد مردا برای اینکه خیال خودشون رها کنند گفتند حوا گولش زد .. ! . خاک بر سر مردی کنند ضعف نفس وجودش تقصیر خانم ها می گذارد ! حالا تو اگه دوست داری من و امسال منو فتنه گر بدون ! برادر من , من به ازادی و برابری همه انسان ها با هرنژاد و زبان و مذهب و اعتقاد و تفکری معتقدم ! (کوروش کبیر و انوشیروان عادل ) من فکر می کنم انسانها فارغ از متعلقتشان باید براساس سخنان و عملشان سنجیده بشوند !(پندار نیک , گفتار نیک و کردار نیک ). با و جود عشق زیادی که به ایران دارند از حق سخن گفتن حتی تجزیه طلب ها در ایران دفاع می کنم ! چون عاشق ایران و مردم ام با هر نژاد و جنسیت و زبان و مذهب و اعتقادی هستم !.
جمعه 24 آذر 1391 - 18:30
farahnoush - ساری - ایران
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک. البته تورکان جان باید در نظر بگیریم که ترکیه دچار تحریم های ایران نیست ! هدف این تحریم ها به گفته غربی ها ایران مانند کره شمالی کردن است !. ارتش تر کیه هم سلاح ها شو از امریکا و اسرائیل می خرد و مانند ما تحریم نیست !. اما از نظر علمی و تولید علم ایران از ترکیه در رتبه بالاتری قرار دارد ! فکر می کنم سینما ما هم وضع بهتری نسبت به سینما انها با وجود تمام وزارت ارشاد دیوانه دارد !. بهر حال ترکیه با یک دیپلماسی خوب توانسته است از بدترین اقتصاد اروپا به بهترین برسد ! حتی با ارمنستان و حکومت اقلیم خودگردان کردستان و اسرائیل رابطه اقتصادی خیلی خوبی دارد ! از نظر نظامی که ترکیه جز ناتو است و اکثر قرار دادهاش با شرکت های امریکایی و اسرائیلی ! ترکیه متحد اونهاست .. !بعبارتی ترک ها تر کیه براشون فقط و فقط تر کیه مهم است ! چه اسلام گرا چه ناسیو نالیسم !.
جمعه 24 آذر 1391 - 18:31
farahnoush - ساری - ایران
اما ایران .. ! مردم ایران بدنیال پان اسلامیست پان ترکیسم پان ایرانیسم پان عربیسم پان کردیسم پان شیعه ایسم اند ! مردم ما اما متاسفانه قوم گرا شده و در میان خود مرز بندی می کنند !جامعه ما متاسفانه پر از عقده شده است ! پارس نسبت به اعراب .. ترک نسبت به پارس ...کرد نسبت به هرسه و الی اخر !. ای کاش اقای خامنه ای نیز هماند برادر ترک خود در ترکیه جناب اقای اردوغان برایش ایران مهم بود نه .. !. من یه تار مو شاه اسماعیل و شاه تهماسب و شاه عباس با جناب اقای سلیمان عوض نمی کنم !. شاید در چالدران ترکان عثمانی بردند اما در اخر شاه عباس و نادر شاه چنان بلایی سرشان اوردند که خودشان نیز مجبور به ستایش انان شدند !
جمعه 24 آذر 1391 - 18:33
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
arahnoush - ساری - ایران, فرنوش جان ۴ دانشگاه تورکیه رتبه زیر پانصد در میان دانشگاههای جهان دارند، در حالی‌ که یک دانشگاه ایران توانسته تتب ۱۸۰۰ داشته باشد، از نظر تعداد مقالات ما از تورکیه عقب هستیم. حتا تعداد مقالاتی علمی‌ که به تورکی نیز نوشته شده بیشتر از تعداد مقالاتی هست. که به فارسی نوشته میشوند هست. به هر حال من آرزوی موفقیت برای منطقه دارم. ، چه افغانستان، چه ایران، چه آذربایجان... در مطلب دومتان دقیقا درست فرمودید،
شنبه 25 آذر 1391 - 00:04
mehrbaran22 - هال - انگلستان
تورکن- کپنهاگ‌دانمارک‌ آقا یا خانم عزیز هیچ وقت افراط و تفریط خوب نیست. نه شاهان صفوی بی‌ عیب بودن نه سلاطین عثمانی. نه ترکیه الان بی‌ نقص هست نه خود امریکاش فقط فرق اینه که به قول دوستان دیگه دولتمردای ترکیه کشورشون براشون مهمترینه و این خوبه اما فقط سنگ ترک رو به سینه زدن هم درست نیست.در ضمن قوم یا ملتی به نامه آذری هم داریم(ترک‌های ایران) که از تبار آترو پاتی‌ها یا آذر ابادگانی‌ها در زمان هخامنشی‌ها (هزاهٔ قبل از عثمانیها) هستند.
شنبه 25 آذر 1391 - 02:43
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک.ترکان عزیز.تو که مام وطن رو به یه خیار میفروشی نباید بیایی تو یه سایت ایرانی عضو شی.برو همون ترکیه جایی واسه خودت ردیف کد.آخه بابا گیرم تو از تخم وترکه طغرل و چنگیزی. درست اما چند سال از آب و خاک این مملکت خودت و اجدادت خوردید
شنبه 25 آذر 1391 - 07:06
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک.ترکان عزیز.تو که مام وطن رو به یه خیار میفروشی نباید بیایی تو یه سایت ایرانی عضو شی.برو همون ترکیه جایی واسه خودت ردیف کد.آخه بابا گیرم تو از تخم وترکه طغرل و چنگیزی. درست اما چند سال از آب و خاک این مملکت خودت و اجدادت خوردید
شنبه 25 آذر 1391 - 07:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.