ترکیه با گرفتن جای ایران، بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۱۲ شد

بامدادخبر – بر اساس گزارش «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران» مستقر در نیویورک، ترکیه با ۴۹ روزنامه‌نگار زندانی، به عنوان «بزرگ‌ترین زندان روزنامه نگاران» در سال ۲۰۱۲ میلادی محسوب می‌شود. به گفته این سازمان، بعد از ترکیه، ایران با ۴۵ و چین با با ۳۲ روزنامه‌نگار زندانی، در رده‌های دوم و سوم گزارش این نهاد بین‌المللی قرار گرفته‌اند.
 
بر اساس گزارش سی.پی.جی (CPJ)، بیشتر روزنامه‌نگارانی که از سوی دولت ترکیه به زندان انداخته شده‌اند، گزارش‌گران کرد و روزنامه‌نگارانی هستند که متهم به دخالت در طرح‌های براندازی دولت شده‌اند.
 
شریف منصور هماهنگ‌کننده بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در «کمیته حفاظت از خبرنگاران» با اشاره به روند صعودی بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است: «رکوردهای ما نشان می‌دهد که در اول دسامبر ۲۰۱۰، ۳۴ روزنامه‌نگار در ایران زندانی بودند، در سال ۲۰۱۱ ما ۴۲ مورد را ثبت کردیم و امسال یعنی ۲۰۱۲ هم ۴۵ مورد را ثبت کرده‌ایم که می‌بینید این رقم در طول زمان افزایش یافته است.»
 
او همچنین می‌گوید: «ایران و چین نسبت به ترکیه بیشتر به سانسور کردن محتویات اینترنت علاقه دارند، ایران همچنین بر تنبیه بدنی تمرکز دارد چیزی که در ترکیه و چین نمی‌بینیم.»
 
سازمان حفاظت از روزنامه‌نگاران در گزارش خود به اخبار مربوط به ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس ایرانی اشاره کرده که در ماه اکتبر دستگیر شد و ۴ روز بعد در زمانی که در بازداشت پلیس بود، جان خود را از دست داد.
 
این گزارش با اشاره به ۳۲ روزنامه‌نگار بازداشتی در کشور چین نیز تصریح کرده که ۱۹ نفر از این بازداشت‌شدگان، روزنامه‌نگاران تبتی یا اویغوری هستند که به خاطر گزارش کردن درگیری‌های قومی بازداشت شده‌اند.
 
بر اساس گزارش این نهاد مستقل حقوق بشری، در مجموع در سطح جهانی، شمار روزنامه نگاران زندانی به ۲۳۲ نفر رسیده که این رقم بالا‌ترین آمار از سال ۱۹۹۰ میلادی یعنی از زمانی است که این سازمان اقدام به جمع‌آوری اطلاعات در مورد روزنامه‌نگاران زندانی کرده است. تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در سال ۲۰۱۱، ۱۷۹ نفر اعلام شده بود.
 
به گفته کمیته حفاظت از حقوق روزنامه‌نگاران، اتهاماتی نظیر اقدام‌های تروریستی، خیانت و براندازی از جمله معمول‌ترین اتهامات عنوان شده علیه روزنامه‌نگاران زندانی در سال ۲۰۱۲ میلادی عنوان شده است.
 
کمیته‌ی حفاظت از روزنامه‌نگاران هم‌چنین از کشته شدن ۶۵ روزنامه‌نگار و خبرنگار در سال ۲۰۱۲ میلادی خبر داده که سوریه با ۲۷ نفر در صدر این جدول قرار دارد و از ایران نیز نام ستار بهشتی به چشم می‌خورد.
 

+92
رأی دهید
-27

Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
من از رجب و حزب حاکم تورکیه متنفر هستم، چون وابسته‌ترین رژیم تاریخ تورکیه هست ولی‌ اکثر این‌ها که روزنامه‌نگار نامیده شدند و در زندان هستند از نفرات گروه تروریستی پ ک ک که در درگیریها دست گیر شده اند و کارت خبر نگاری دارند. دیروز یکی از این تروریست‌ها با نزدیک شدن به پایگاه پلیس یکی‌ از پلیس‌ها و سه‌نفر غیر نظامی را کشت وای کارت خبر نگاری داشت
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 23:41
ali1111 - تهران - ایران
حالا حالا‌ها کار دارید تا بخواهید عضو اتحادیه اروپا شوید...
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 00:02
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
حکومتهای ایدئولوژیکی از اسلامش گرفته تا کمونیستش تحمل شنیدن حقیقت و انتقاد را ندارند چونکه ضد مردمی عمل میکنند و منافع قشر حاکم نباید به خطر بیفتد. از بزرگترین چیزی که وحشت دارند آزادی رسانه های عمومی و مطبوعات است که در دمکراسی غرب بعنوان رکن چهارم جامعه بعد از قوه قضائیه و مقننه و مجریه حساب میشود چونکه مطبوعات و رسانه ها چشم و گوش جامعه هستند و در بین مردم هستند و باید از کمبودها و نارسائیهای درون جامعه به سران حکومت گزارش دهند و از طریق فشار افکار عمومی به حاکمیت فشار بیاورند تا کمبودها و نواقص جامعه برطرف شود. حالا ببینید خامنه ای ملعون به رسانه ها دستور میدهد در باره اختلاس و دزدیهای اقتصادی مسئولین حکومت و گرانی و نارضایتی مردم چیزی ننویسند. دیکتاتوری و خفقان و سانسور دیگر از این آشکارتر؟ چونکه ماهیت و گند رژیم پوشالی اش رو میشود و مردم از لجنزار حکومت اسلامی فاشیستی خبردار میشوند. داستان ترکیه اسلام زده هم خنده داره که رئیسش اردوغان چند وقت پیش در آلمان میگفت اتحادیه اروپا اگر ترکیه را عضو خودشان نکند شانس بزرگی را از دست خواهد داد! اسلام ترکیه هم بوئی از دمکراسی نبرده!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 00:45
Iran e azad - هورتن - نروژ
از کشوری که این اواخر ادعای رهبری مسلمان‌ها را داره،غیر از این انتظاری نیست. ترکیه لیست حکومت‌های مستبد ممالک مسلمان نشین را کامل کرد. من که تا بحال کشور مسلمان نشینی ندیدم که مردم آن آزاد و راحت زندگی‌ کنند. واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا شما سراغ دارید یا دیدید؟ لطفا به من هم آدرسش رو بدهید!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 03:16
moci 30 - دوحه - قطر
ولى هیج کس جیزى نمیکه,نه سازمان ملل نه حقوق بشر نه اتحادیه اروبا و نه امریکا و کشورهاى غربى,جرا جون دولت ترکیه هر جى اونا بکن میکه جشم قربان,حالا اکه ایران یه نفر متجاوز به ناموس مردمو اعدام کنه که حقشه اعدام شه و از رو زمین ورش دارن ببین جه کار میکنند با همدستى خائنان وطن فروش
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 05:49
ItsMeWT - کلن - آلمان
اون وقت هی‌ ناله میکنند چرا نمیتونند عضو EU بشن
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 08:58
sanazsarmad - کلن - آلمان
من ترک نیستم ولی‌ از ترکیه خیلی‌ خوشم میاد، و واقعا ناراحت میشم که خبر‌های بد از ترکیه میشنوم. ما اگر میخوایم به آزادی و موفقیت برسیم، باید از ترکیه درس‌های زیادی یاد بگیریم (البته اونها هم باید از ما خیلی‌ چیز‌ها را یاد بگیرن) به امیدِ روزی که هر دو کشورِ ایران و ترکیه به آزادی کامل برسان و مردمِ خوبِ ایران زمین و ترکیه در کمال رضایت زندگی‌ کنند
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:19
m.es.n - ابهر - ایران
مگه تو ایران روزنامه وجود داره ؟
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:53
armin7 - روتردام - هلند
تورکن - کپنهاگ - دانمارک,malomeh که خیلی‌ شبکه‌هایی ترک رو نگاه میکنی‌،شما پنتورکا ،تو یه چیز استاد هستین،دروغ و مظلوم نمایی
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 10:38
amirgabar - استانبول - ترکیه
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک از اسمت معلوم است که تو هم یک فاشیست ملی گرای ترک هستی..اولا پ پ ک تروریست نیست و ترک ها به خاطر اینکه جلوی حرکت آزادی خواه کردها را بگیرند به همه کردها تهمت تروریستی می دهد...چه بخواهید و چه نخواهید کردها به حق شان خواهند رسید...شما هم بایستی به سرزمین اجدادی تان مغولستان بروید..
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 12:32
amirgabar - استانبول - ترکیه
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک از اسمت معلوم است که تو هم یک فاشیست ملی گرای ترک هستی..اولا پ پ ک تروریست نیست و ترک ها به خاطر اینکه جلوی حرکت آزادی خواه کردها را بگیرند به همه کردها تهمت تروریستی می دهد...چه بخواهید و چه نخواهید کردها به حق شان خواهند رسید...شما هم بایستی به سرزمین اجدادی تان مغولستان بروید..
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 12:33
agnostic - هانوفر - آلمان
بفرمائید اینم از تنها کشور دموکراتیک اسلامی دنیا که الگوی بهار عربی‌ قرار بود باشه. اسلام و دموکراسی با هم کنار نمیاند حالا هی‌ آقایون شریعتی و سروش و خانوم شیرین عبادی و طرفداراشون بیان تئوری بدهند.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 15:49
hossein-87 - تهران - ایران
amirgabar - استانبول - ترکیه - حق با شماست. نه پ ک ک، بلکه مجاهدین خلق و جندالله و طالبان و. هیچکدومشون تروریست نیستن و فقط برای آزادی هوا از زمین مبارزه میکنن و انسان های بیگناه رو میکشن.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 16:41
kobalt - کرج - ایران
برودرای سایبر مکان همتی کنید ببینید با ترکیه چند چندیم سریعا چندتایی رو بگیریم و تحویل اوین بدیم و مقام اولی رو دوباره بدست بیاریم کی بوده و چیکار کرده مهم نیست اگرم کسی نمو نده همون حسین شریعتمداری رو میگیریم آخه دو یم شدن برا جاهل افت داره جون برودر.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 17:21
uk.ali - لیورپول - انگلیستان
اقای افراطی ! اگر قرار ترکها به قول تو به مغولستان برگردند ٬قبل از همه شما و برادران عقب ماننده تر از شما همان کردها باید به تاجکستان برگردید مرد حسابی از زاغه های تاریخ بیا بیرون همه چیز درست می شود به دوستی و اشتی مابین ترک و کرد و فارس اختلاف نیانداز راحل مسالمت امیز پیدا کن و حقوق غیر فارسها در ایران را اصلاح کن بعد به کشور همسایه حکم صادر کن !
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 17:24
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
amirgabar - استانبول - ترکیه, دنیا پ ک ک را تروریست و قاچاقچی میداند
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 23:56
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
در کردستان ایران سربازان بی‌ گناه ایرانی‌ توسط گروهای مسلح کرد کشته می‌شدند بد تر از این پوست صورت سربازان ایرانی‌ را افراد کموله و حزب دمکرات می‌کندن. این می‌شه جنگیدن در راه آزادی!!! در تورکیه نیز پ ک ک این کار را در تورکیه میکنند. صد‌ها معلم مدرسه را کشتند، بچه‌های مدرسه را آتش زدند، کارگر‌های صد سازی را قتل‌عام کردند، هزاران جنایت دیگر ولی‌ در جیبشان کارت خبر نگری دارند !!! با این حال انتقاد باید باشد تا آزادی بیان بهتر و بهتر شود، برای توسعه و پیشرفت آزادی مطبوعات لازم و ضروری هست
جمعه 24 آذر 1391 - 14:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.