نتایج یک پژوهش: فیلم‌های جیمز باند روزبه‌روز خشن‌تر می‌شوند

پژوهشگران دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند در جریان تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که فیلم‌های جیمز باند روز به روز خشن‌تر شده و مأمور ۰۰۷ نیز بیش از گذشته از جواز خود برای قتل استفاده کرده است.
 

طبق تحقیقاتی که پژوهشگران دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند انجام داده‌اند، میزان خشونت در فیلم‌های جیمز باند، مامور ۰۰۷ روز به روز بیشتر شده است. این تحقیقات جدید نشان می‌دهد که شمار صحنه‌های خشن در فیلم‌های کنونی جیمز باند دو برابر بیشتر از ۵۰ سال پیش است.
 
پژوهشگران نیوزیلندی که نتایج تحقیقات آنها در نشریه آمریکاییArchives of Pediatrics & Adolescent Medicine منتشر شده، برای پژوهش‌های خود ۲۲ فیلم جیمز باند را مورد بررسی قرار دادند؛ از فیلم «دکتر نو» که در سال ۱۹۶۲ اکران شد تا فیلم «ذره‌ای آرامش» که در سال ۲۰۰۸ به پرده‌ی سینماها راه یافت.
  
آخرین فیلم جیمز باند «اسکای فال» با بازیگری دانیل کریگ که به تازگی به نمایش درآمده، در تحقیقات این گروه پژوهشی منظور نشده، چرا که کار تحقیقات پیش از اکران این فیلم تازه صورت گرفته بوده است.
 


صحنه‌ای از فیلم «ذره‌ای آرامش» با بازیگری دانیل کریگ

 

نتایج این پژوهش همچنین نشان می‌دهد که شمار صحنه‌های خشن به اصلاح "سبک" که در آن زدوخوردهای معمولی دیده می‌شده، نسبت به گذشته فرق چندانی نکرده، اما صحنه‌هایی که در آن خشونت‌های سنگین و شدید، چون تبادل آتش، حملات مسلحانه و موارد مرگ دیده می‌شود، سه برابر افزایش یافته است.
 
به گفته‌ی محققان، فیلم «زندگی کن و بگذار بمیرند» با بازیگری راجر مور که در سال ۱۹۷۳ اکران شد، کم‌خشونت‌ترین فیلم جیمز باند است.
 
بخشی از پژوهش‌های این گروه نیز به تاثیر فیلم‌های جیمز باند بر تماشاگران جوان اختصاص داشت. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تماشای این فیلم‌ها سبب می‌شوند بیننده حساسیت خود را نسبت به اعمال خشونت‌آمیز یا رفتاری خشن از دست بدهد.

+28
رأی دهید
-14

اواره وطن - نیکوزیا - قبرس
از بچگی عاشق فیلمهای جیمز باند بودم مرد رویاهام تا مدتها مرد جیمز باندی بود.............
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 18:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.