واکنش دادستان به‌ فایل صوتی منتسب به مهدی هاشمی

 

دادستان عمومی و انقلاب تهران از دستگیری 28 نفر که با شبکه‌های ضدانقلاب همکاری می‌کردند، خبر داد. او هم‌چنین در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره موضوعاتی از قبیل اعتراضات اخیر به فیلم «من مادر هستم»، احضار برخی مدیران ورزشی، مرخصی فائزه هاشمی و جوانفکر، فایل صوتی منتسب به مهدی هاشمی‌، پرونده اخلالگران ارزی، پرونده مرگ ستار بهشتی و غیره سخن گفت.
 
عباس جعفری دولت‌آبادی در ابتدا با سخنرانی در مراسم معارفه سرپرست دادسرای ارشاد (ناحیه 21) گفت: شب گذشته با همکاری سربازان گمنام امام زمان 28 نفر از عوامل داخلی که با شبکه‌های ضدانقلاب همکاری می‌کردند دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه اقدامات آنها غیرقانونی بوده است، افزود: این افراد در نقاط مختلف تهران کار می‌کردند، سازماندهی داشته و دستگیری این تعداد ضربه سنگینی به شبکه ضدانقلاب بود. برخی از آنها با شبکه‌های بهائیت همکاری می‌کردند.

دادستان تهران گفت: کسانی که در داخل پادوی آنها می‌شوند از خواب غفلت بیدار شوند زیرا دادستانی تهران این مسائل را رصد می‌کند و اکنون رسیدگی به این پرونده‌ها آغاز شده است.

جعفری‌دولت‌آبادی هم‌چنین با اشاره به اقدامات دادستانی تهران در حوزه جرایم فرهنگی گفت: رصدهای ما پرهیاهو نیست و مبتنی بر اقدامات کارشناسانه است. در تئاتر «هدا گابلر» بسیار سر و صدا صورت گرفت، ما موضوع را پیگیری کردیم و دادگاه آنها را محکوم کرد. هم‌چنین در فیلم «تهران من حراج» که بازیگر حجاب خود را رعایت نکرده بود، ما بررسی کردیم، به دادگاه ارسال شد و دادگاه حکم داد.

وی افزود: در هفته‌های اخیر نیز برخی از فیلم‌ها مطرح شد، من از دغدغه مردم حزب‌اللهی تشکر می‌کنم و خوشحالم که جوانان غیوری هستند که به ما تذکر می‌دهند. ما نه تنها ناراحت نشدیم بلکه به این دغدغه احترام می‌گذاریم.

دادستان تهران یادآور شد: قاضی که نمی‌تواند متخصص فیلم و سینما باشد بنابراین باید به کارشناس متخصص مراجعه شود. در فیلم‌هایی که اخیرا مورد شکایت بود از بازپرس خواستیم که با کارشناسان فیلم را مورد بررسی قرار دهند و نظر فنی و کارشناسی دهند اما قاضی در رد یا پذیرش نظریه مختار است. این چند فیلمی که به آن اعتراض شده را در حال بررسی هستیم.
 

دادستان عمومی و انقلاب تهران در حاشیه مراسم تودیع سرپرست جدید دادسرای ناحیه 21 در جمع خبرنگاران نیز از بازداشت فردی به اتهام جعل اسناد و تشکیل پرونده برای فیلم «من مادر هستم» خبر داد.

جعفری‌دولت‌آبادی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در رسانه‌ها خبر دستگیری فردی با عنوان دلال نفتی منتشر شده است، آیا این موضوع صحت دارد؟ گفت: پرونده‌ای در ارتباط با «کرسنت» اکنون در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی است اما در مورد فردی که مطرح کردید، دستگیری وی راجع به مسائل دیگری بوده و برخی از رسانه‌ها، وی را به دلال نفتی منتسب کرده‌اند. در گزارشی که ما اکنون داریم اتهام اصلی وی این موضوع نیست، بلکه در ارتباط با مسائل دیگری از جمله جعل برخی از اسناد بازداشت شده است و اکنون در زندان به سر می‌برد.

خبرنگار دیگری به فیلم منتشر شده در فضای مجازی اشاره کرد که در آن زورگیری صورت گرفته بود و خواستار توضیح از دادستان تهران شد که وی پاسخ داد: پس از آنکه این فیلم در فضای مجازی منتشر شد به سرپرست دادسرای جنایی دستور دادیم که با همکاری پلیس این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. تا این لحظه به ما گزارشی داده نشده ولی همکاران اظهار امیدواری کردند که بتوانند اینها را دستگیر کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگای مبنی بر اینکه آیا برای فیلم «من مادر هستم» پرونده‌ای تشکیل شده است، گفت: در مورد چند فیلم در دادسرا تشکیل پرونده شده از جمله فیلمی که نامش را بردید و کار کارشناسی بر روی فیلم در حال انجام است.

 

خبرنگار دیگری به فایل صوتی منتشر شده در رسانه‌ها منتسب به مهدی هاشمی اشاره کرد و گفت آیا دادستان در این خصوص ورود کرده یا خیر؟ که وی گفت: از نظر ما کسی که باید تکذیب کند، کسی است که به او منتسب است.

 

خبرنگاران خواستار توضیح بیشتر در این رابطه شدند که دادستان از توضیحات بیشتر خودداری کرد.

دادستان تهران در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا «جمشید بسم‌الله» آزاد شده است؟ گفت: ما متهمی به نام جمشید بسم‌الله نداریم، این لقب بوده است. این فرد کسی بوده که وقتی ارز می‌فروخته بر روی چهارپایه رفته و با نام خدا شروع می‌کرد؛ بنابراین به جمشید بسم‌الله معروف شده است و فعلا نیز آزاد نشده است.


جعفری‌دولت‌آبادی در مورد پرونده اخلال‌گران ارزی اظهار کرد: برای پانزده فقره از پرونده‌های اخلال‌گران ارزی کیفرخواست صادر شده اما به دلیل اینکه برخی از استعلامات مربوط به مراجع اقتصادی بوده منتظر پاسخ هستیم. تحقیقات بسیار خوب انجام شد و به زودی این پرونده‌ها به دادگاه می‌رود.

 

دادستان تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد سرانجام ماموران بازداشت شده در پرونده ستار بهشتی، گفت: این افراد متهم هستند. فعلا سه نفر از ماموران پلیس در بازداشت به سر می‌برند و این افراد مامورانی هستند که بر روی پرونده کار می‌کردند. تحقیقات بسیار مفصل و مناسبی صورت گرفت و این تحقیقات کماکان ادامه دارد.

وی یادآور شد: به دلیل اینکه در پرونده برخی ابهامات وجود دارد، بازپرس در تلاش است که این موارد برطرف شود و هنوز به نتیجه‌ی نهایی نرسیده است

خبرنگار دیگری به حادثه خیابان شهید مدنی اشاره کرد و خواستار نظریه پزشکی قانونی در مورد متهم شد که دادستان تهران، گفت: همان‌طور که پیش از این گفتم در مورد این فرد دو نظریه وجود دارد؛ عده‌ای از پزشکان به سلامت وی اعتقاد دارند و عده‌ای به جنون وی. قرار شده کمیسیون دیگری تشکیل شود و نظر جدیدی دهد. بنابراین بازپرس باید صبر کند تا کمیسیون تشکیل شود و هنوز این پرونده منجر به تصمیم نهایی نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که در پرونده اخلال‌گران ارزی چند نفر در بازداشت به سر می‌برند،‌گفت: اکنون 45 نفر بازداشت هستند که برای این افراد به تدریج کیفرخواست صادر می‌شود، البته چند نفر دیگر بودند که آزاد شدند زیرا تحقیقات آنها تکمیل شده بود.

جعفری‌دولت‌آبادی اعلام کرد که متهم دیگری در دادسرای کارکنان دولت بازداشت است که برخی از خبرگزاری‌ها نوشته بودند این فرد دارد آزاد می‌شود که این موضوع را تکذیب می‌کنم. این فرد یکی از متهمان بسیار بزرگ ارز است. حدود 2/5 ماه است که دستگیر شده و پرونده وی سنگین و بسیار مهم است. از رسانه‌ها می‌خواهم که از انتشار اخبار کذب خودداری کنند، برادر وی در حال آزاد شدن است.
 

خبرنگار دیگری خواستار تایید صحت تمدید قرار بازداشت مهدی هاشمی شد که دادستان تهران با تایید این موضوع، گفت: قرار بازداشت وی تمدید شده، تحقیقات ادامه دارد و هنوز به نتیجه نهایی منجر نشده است.

جعفری‌دولت‌آبادی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه فائزه هاشمی مدعی شده بود که قوه قضاییه به وی پیشنهاد مرخصی داده اما وی قبول نکرده است، گفت: اقدامات قوه قضاییه بر اساس عدالت است. آقای تاجیک به مرخصی رفت و ما به فائزه هاشمی نیز مرخصی دادیم، حال اینکه کسی بخواهد از مرخصی خود استفاده کند یا نه، مختار است.
 
دادستان تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا به آقای جوانفکر نیز مرخصی می‌دهید؟ گفت: اگر درخواست کند، بررسی می‌کنیم.

جعفری‌دولت‌آبادی در مورد انتشار اخباری مبنی بر بازداشت علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال نیز توضیح داد: وی با قرار تامین آزاد شده است و تحقیقات ادامه دارد. آقای طالقانی نیز به عنوان مطلع خواسته شده‌اند.

خبرنگار دیگری در مورد صحت بازداشت رییس فدراسیون تیر و کمان سوال کرد که دادستان تهران پاسخ داد: وی آزاد شده است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به این سوال که آیا پرونده این سه نفر به یکدیگر مرتبط است؟‌ گفت: خیر.

خبرنگار دیگری در مورد صحت بازداشت چهار نفر از اعضای شورای شهر تهران پیرامون تعاونی مسکن سوال کرد که دادستان تهران، اظهار کرد: گزارشی به من نرسیده و این موضوع را در سایت‌ها دیده‌ام.

خبرنگاری در مورد سرانجام رسیدگی‌ها به پرونده روزنامه مغرب سوال کرد که جعفری‌دولت‌آبادی گفت: روزنامه مغرب دارای دو پرونده است؛ پرونده مالی آن در دادسرای دیگری در حال رسیدگی است و مسائل رسانه‌ای این روزنامه در دادسرای فرهنگ و رسانه تحت رسیدگی قرار دارد.

 

خبرنگار دیگری به صحبت‌های جعفری‌دولت‌آبادی در مراسم معارفه سرپرست دادسرای ناحیه 21 مبنی بر بازداشت 28 نفر به دلیل همکاری با شبکه‌های ضدانقلاب اشاره کرد و خواستار توضیح بیشتر شد که دادستان تهران در پاسخ گفت: این افراد با شبکه‌های ضدانقلاب و برخی از شبکه‌های بهائیت همکاری‌های گسترده‌ای داشتند که این همکاری‌ها شامل ترجمه، دوبله و غیره است و کمک می‌کردند که این شبکه‌ها سرپا بایستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بازداشت افرادی از انجمن گویندگان جوان با این پرونده مرتبط است؟ گفت: این 28 نفر شب گذشته بازداشت شده‌اند. اتهام این افراد، همکاری با شبکه‌های ضدانقلاب و ضداخلاقی بوده است. دستگیری افرادی از انجمن گویندگان جوان را نشنیده‌ام.

 

خبرنگار دیگری گفت آیا این دستگیری‌ها با دستگیری‌های سال گذشته مرتبط است که دادستان تهران پاسخ داد: بله، در سال گذشته پلیس اقدام کرد و دستگیری‌ها صورت گرفت اما این دستگیری‌ها صرفا با همکاری وزارت اطلاعات بوده است. این افراد در استودیوهای غیرمجاز و زیرزمینی فعالیت می‌کردند.

خبرنگاری از دادستان تهران سوال کرد که آیا ادامه پرونده‌های فساد مالی بزرگ در حال رسیدگی است؟ که دادستان تهران پاسخ داد: دادگاه علنی است و شما نیز می‌توانید شرکت کنید. تشخیص علنی و غیرعلنی بودن با محکمه است، این دادگاه از نظر ما غیرعلنی نیست.

دادستان تهران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه بخش دوم پرونده بیمه چه وقت رسیدگی می‌شود؟ گفت: به قسمت نخست پرونده اعتراض شد، دادستانی نیز به بخشی از حکم اعتراض کرد که لایحه آن در حال تدوین است. بخش دوم پرونده نیز دارای کارهای تحقیقاتی است که امیدواریم تکمیل شود.
 

+38
رأی دهید
-78

perser68 - فلوریدا - امریکا
اینجا نیاز به تفسیر آخوند جماعت نشسته در اسلیس دانمارک،عقاب دماغ طلا تو هیلسینکی فنلاند هست که برن بالای ممبر!!!جماعت خودشونو خوب میشناسن!!!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 01:26
perser68 - فلوریدا - امریکا
این جونور دادستانه!؟چند هزار تا آدم کشته تا به اینجا رسیده،کس نداند!!!کپی لاجوردی ، خلخالی و ریشهری!!!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 02:01
میکایل - مالمو - سوئد
سر بازانه امام زمان،کم این،جوانها ی بیسواد را خر کنید،نمونش که عاقل شده زده بیرون،توی ،یوو تیوب هست،رضا مازندرانی،را میگم،باقی‌ هم یواش،یواش،می‌فهمند،دارید با این مزخرفت‌ها خر می‌کنید...
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 08:20
nightman - تهران - ایران
اه اه چقدر مجازات؛محاکمه؛حکم؛جرم؛جنایت و ... حالم بد شد
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 08:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.