کنسولگری ایران در هرات افغانستان 'تا اطلاع ثانوی تعطیل شد'

معترضان دو روز پیش به کنسولگری ایران حمله کرده بودند

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه ایران گفته است که به دنبال حمله به کنسولگری این کشور در هرات افغانستان، ایران کنسولگری خود را "تا اطلاع ثانوی تعطیل کرده است."

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه ایران با تسلیم یک یادداشت رسمی اعتراض به سفارت افغانستان "وظایف دولت افغانستان را مبنی بر حفظ جان دیپلمات ها و تامین امنیت اماکن دیپلماتیک" یادآوری کرده است.

شماری از معترضان افغان روز یکشنبه (۱۹آذر/ قوس) نهم دسامبر به کنسولگری ایران در هرات حمله کردند.

معترضان که تعدادشان به حدود ۱۵۰ نفر می‌رسید و از اهالی شهرک اسلام‌قلعه بودند، می‌گفتند که از ایران می‌خواهند "جنازه ۱۳ تن از جوانانی را که در تیراندازی نیروهای ایرانی کشته شده‌اند" تحویل دهد.

به گفته معترضان این جوانان حدود سه و نیم ماه پیش برای یافتن کار به ایران رفتند اما از آن زمان تاکنون ناپدید شده اند.

معترضان می گویند که شواهد کافی در دست دارند که این افراد توسط نیروهای ایران کشته شده اند.

اما مقامات کنسولگری ایران در هرات ادعاهای معترضان را رد کردند.

مقام های کنسولگری ایران به رسانه‌های محلی در افغانستان گفته‌اند که هیچ‌گونه مدرکی در دست نیست که نشان دهد این ۱۳ نفر وارد خاک ایران شده‌اند.

معترضان با سنگ و چوب به کنسولگری ایران حمله کرده بودند، اما پلیس به تیراندازی هوایی متوسل شده و معترضان را از اطراف کنسولگری دور کرده بود.

تظاهر کنندگان بعد از مدتی در میان تدابیر شدید امنیتی از نزدیک ساختمان کنسولگری ایران دور شدند و در مقابل ساختمان ولایت هرات تجمع کردند.

+116
رأی دهید
-10

میکایل - مالمو - سوئد
آفرین به بچه‌های افغان،مخصوصا دانش جویان،پای این اشغال هارو از مملکتتون به هر قیمتی ببری،آنجا لانه زنبور،هر چه بمب کنار جا ده‌‌ای و اهنربا‌ای اکمک به طالبان،هست، از همان سفارت میاد بیرون،ایرانی‌ کاری نداره تو افغا نستان،هر چه ایرانی‌ می‌بینید بکشید،آنها اطلاعا تی‌ هستند،تا آنها آنجا هستند،روی خوش نمیبینید.کرزای هم با آنهاست،بنظر من.
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 00:24
mashhabib - کبک - کانادا
تامین امنیت اماکن دیپلماتیک رو خوب اومدی؟؟!!! این رو به اون حیواناتی که چند. ماه پیش ریختند تو سفارت انگلستان برای غارتگری میگفتی؟؟!!!! رو که نیست. سنگ پای قزوینه!!!!!!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 03:34
m.r-toofan - کابل - افغانستان
طی سه دهه گذشته رژیم حاکم ایران بیش از هزاران هموطن افغان ما رابه طور وحشیانه ای به شهادت رساندند.هنوز یادوخاطره ششصد وسی تن شهید افغان که تنها به جرم افغان بودن در اردوگاه سفید سنگ ایران قتل عام گردیدنداز اذهان مردم ما پاک نشده است. ما همه روزه در شاهد شهادت چند تن از هموطنانمان در خاک ایران هستیم.و شهادت سیزده نفر تنها کاهی در مقابل کوهیست از جنایات بی شمار رژیم شیخ الشیاطین خامنه ای
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 04:08
بی همه کس - تهران - ایران
خوب حقشونه که اعتراض کنند, حالا اگه یه روز با قاره پیما حمله کنند حقشونه؛ آخه این چه بساطیست واسه اون هفتادوتن عرب که 1400 سال قبل رفتند این همه شور و فریاد ولی اون همزبونهای بیچاره رو که واسه یه لقمه نون در آوردن مهاجر میشن رو گلوله باران می کنند. نمیفهمیم آخر این گندیده خواری های " ولایت شقی" کجا میرسه.
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 05:41
پیامبر - کابل - افغانستان
یک عمر کشته شدم. سه سال قتل عام. فراموشم شد. کشته­ای را تا ظهر. دو ماه اسیرم. اسارت ­ام یادم رفت. برده ­های فروشی حرامی انداخته ­اند. دیگر، انقراضی در کار نیست. حتی اگر تناسخی وجود نداشته باشد. یادم باشد دیگر حلالم. وقتی با تکبیر کاردی گلویم را می­درد. حرام نیستم. این جسم برای همه حلال است. آزادید. آزادید بفروشید یا برای خود نگهدارید. جسدم را که لگدمال کردید این را بدانید. باورم برای کی ارزش دارد. هیچ. شهری را سیاه می ­پوشم. قلبم گل انداخته است سفید. سال نو را با عزا برپا می­کنند. به من چه؟. نوروز . اسلامی نیست. طبیعت را جشن می ­گیرم. بگذار تکفیرم کنند. باکی نیست. برده ­های فراری، جایی را ندارند. زمین از من نیست. زمانه با من نمی ­سازد. سرنوشت من اینگونه رقم خورده است . شاید. سوگ مرا کی می­گیرد؟. برده برای فروختن است. سوگوار شهزاده­ام. .......... . قاسم قاموس. .
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 05:50
behrooz64 - بوشهر - ایران
من کاری به دولت ندارم ولی افغانیها چون بیشترشون بطور غیر قانونی وارد کشورمون میشن امنیتشون هم پای خودشون هست. می خواستن نیان.
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 07:43
romano - تهران - ایران
میکایل - مالمو - سوئد هی عمو تند نرو اگه تا الان سوئدی نشده باشی اونم از نوع ممد سوئدی خیلی موجود جالبی هستی مثلا فکر کن یک سوئدی برداره بنویسه هرچی سوئدی می‌بینید بکشید! واقعا موجودات خارج نشیتن ایرانی مخصوصا پناهنده اروپاییش (که الحق 90 درصد کیسهای پناهندگیشون دروغه) در بیغیرتی، بی رگی، فحاشی، از خود بیگانگی و نوکر صفتی رو دست ندارند الهی قربون هرچه اروپاییه بروید و جانتان را هر افغانی بگیرد!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 09:57
hossein-87 - تهران - ایران
به هر حال این وحشیگری ها تو کل دنیا هست.چه تو ایران.چه دانمارک.چه آلمان.چه افغانستان!. اما از یه عده انتظار این وحشیگری نمیره و از یه عده بعید نیست.این اقدام دوستان افغان ما هم از اون دسته بود که انتظارش میرفت و بعید نبود.مثل برادران بسیجیان خودجوش در ایران که حمله کردن به سفارت انگلیس و انگلیس هم شکست خورد و به تاریخ پیوست و ما پیروز شدیم و اینا..
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 10:32
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
خوب مگه چی شده که اینقدر شلوغش میکنین؟یه تظاهرات ساده خود جوش بوده که در تمام کشورها به عنوان مثال ایران اتفاق میافته
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 11:55
hossein-87 - تهران - ایران
m.r-toofan - کابل - افغانستان- کابل جان، میشه بگی اصلا شهادت یعنی چی و به کی میگن شهید؟ داداش قاچاقچیت رو اعدام کنن میشه شهید؟!من به شخصه انقدر هموطنای آدم کشت رو اینجا دیدم که فرشته تون هم بیاد اینجا روی دیدنش رو ندارم.البته این رو خودم تصدیق میکنم که خوب و بد همه جا هست و مطمئنن افغانی خوب و باشعور هم پیدا میشه ولی شانس ماست ،هرچی لت و پار تو افغانستان بود پاشده اومده ایران.اینهمه قتل،اینهمه تجاوز، اینهمه دزدی و آدمربایی. خنده دار اینجاست که یکی مثل تو میاد و از ایران ایراد میگیره! داداش من،ایران پر از مشکله و شکی توش نیست ولی تو یکی نمیخواد دل بسوزونی واسه ما و دایه ی مهربانتر از مادر شی! کار تو منو یاد احمدی نژاد میندازه که کشورش پر از بدبختیه،بعد میاد میگه که ما باید به فکر مردم مظلوم در آمریکا باشیم!!!!!در ضمن،وحشیانه ترین نوع اعدام و سخت ترین مجازات ها برای قاچاقچی و دزد و متجاوز عیب نداره.
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 12:51
فضول سنج - هامبورگ - آلمان
romano - تهران - ایران. تو که ۱۰۰% ساندیسی هستی‌ لطفا ساکت امثال تو اینقدر بی‌ ..که جوانهای ایران رو آخوندای عرب به سیخ میکشند و امثال بسیجی‌ مثل تو کمک هم می‌کنین پس ساکت لطفا.. ما اقلاً به عربا مثل شما باج نمیدیم. با درد به همی‌ آزادی خواهان
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 16:01
بی همه کس - تهران - ایران
hossein-87 - تهران - ایران خوب معلومه دیگه بعیده که از طویله ای که تا سقف شده لجن الاغ سفید, سفید بیاد بیرون. خوب فرض کنیم افغانهای که تو ایران اومدند همش آدمکش, متجاوز, دزد, آدمربا اما چرا افغانهای داخل ایران همه خلاف کارند با آنکه بیش از شش میلیون افغان تو کشورهای مختلف دنیا مهاجر اند, چرا تو جاهای دیگه این همه خلاف نمیکنند؟ امروزه بیش از نود درصد مواد مخدر محصول افغانستان از خاک ایران به جاهای دیگه صادر میشه, خوب افغانها فقط میتونن تا ایران قاچاق کنه بعد ازون مال کیه؟ خوب معلومه که اون رهبر چلاق تون تو کار قاچاق دست داره.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 07:35
hossein-87 - تهران - ایران
بی همه کس - تهران - ایران - شقیقه و گودرز و این حرفاست دیگه! کامنت من رو چندبار از رو بنویس، میفهمی چی گفتم.
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 16:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.