وزارت خارجه ایران: گفت‌و‌گوی مستقیم با آمریکا موضوع جدیدی نیست

رامین مهمانپرست در تهران نشست خبری داشته است

وزارت امور خارجه ایران گفت‌و‌گوی مستقیم با ایالات متحده آمریکا بر سر برنامه اتمی را تلویحا امکانپذیر خوانده اما گفته که هیچ پیشنهادی به صورت رسمی به ایران نشده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با یادآوری گفت‌و‌گوی مستقیم ایران و آمریکا بر مسائل عراق و افغانستان گفته است که "بحث مذاکرات در موضوعات خاص امر جدیدی نیست."

آقای مهمانپرست روز سه شنبه ۲۱ آذر (یازدهم دسامبر) در جلسه ای با خبرنگاران در تهران حضور یافت و به سئوالات آنان پاسخ گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این نشست خبری گفته که "اظهارات متفرقه‌ای توسط برخی از شخصیت‌ها و کشورهای مختلف غربی صورت می‌گیرد" اما اظهار داشته که "هیچ پیشنهادی به صورت رسمی" از سوی آمریکا برای گفت‌و‌ گو به ایران اعلام نشده است.

ایران و آمریکا و دشواری‌های گفت‌و‌گو

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین گفته آمریکا از اعضای گروه ۱+۵ است. "این که این گفت‌وگوها در قالب ۱+۵ یا در اشکال دیگر باشد نمایندگان کشورمان پیشنهادات را دریافت و بررسی می‌کنند و تصمیم نهایی را می‌گیرند."

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، یکی از خبرنگار حاضر در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه گفت که "یکی از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا در گروه ۱+۵ گفته فرصتی تاریخی برای به توافق رسیدن با ایران به وجود آمده است" و آقای مهمانپرست در واکنش به این نقل قول گفته است که "این اظهارات نشان دهنده آن است که آمریکایی ها در حال نزدیک شدن به واقعیت‌ها هستند."

در هفته های اخیر و همزمان با شایعه دیدار محرمانه مقام های ایرانی و آمریکایی با هدف زمینه سازی برای مذاکرات احتمالی، شماری از چهره های حکومتی ایران از طیف‌های متنوع سیاسی از ضرورت مذاکره مستقیم ایران و آمریکا سخن گفته‌اند.

در اظهار نظرهایی جداگانه، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و جواد لاریجانی برادر و مشاورش در این قوه، منوچهر متکی وزیر امور خارجه سابق و محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از امکان گفت‌وگو با آمریکا و حتی لزوم عادی‌سازی روابط دفاع کرده‌اند.

روزنامه کیهان که در تهران منتشر می شود به تازگی از وارد شدن فشارهای داخلی بر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا خبر داده و از این رفتار انتقاد کرده است.

روزنامه کیهان در یکی از شماره های اخیر خود هشدار داد که "انقلابیون فرسوده در این برهه حساس قصد دارند تا با مهندسی هدفمند اوضاع کشور و اعمال فشار همه جانبه به رهبر معظم انقلاب، به خیال خود ایشان را به نوشیدن جام زهر عقب نشینی، دست کشیدن از مواضع انقلابی و مذاکره با آمریکا وادار سازند."

روابط سیاسی ایران و آمریکا پس از ماجرای گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران قطع شده است.

در ماه های اخیر و همزمان با شدت گرفتن تاثیر تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران، بحث لزوم گفت و گو با آمریکا دوباره در فضای سیاسی ایران مطرح شده است.

 
آمریکا از اعضای گروه پنج بعلاوه یک است. این گروه متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان است که بر سر برنامه غنی سازی اورانیوم با ایران گفت و گو می کند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در آخرین سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، دست کم پنج بار از لزوم گفت و گوی ایران و آمریکا سخن گفت.

حدود چهار سال و نیم پیش، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در نخستین پیام نوروزی خود در این سمت، پیشنهاد عادی‌سازی روابط را داد.

در آن زمان، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در پاسخ به او که از دراز شدن دست دوستی آمریکا سخن گفته بود، این دست را چدنی و اقدام آمریکا را بی‌معنا خواند.

آیت الله خامنه ای چند ماه قبل از نخستین پیام نوروزی آقای اوباما با رد اقدام برای عادی‌سازی روابط با آمریکا گفته بود که هر زمان، وقت آن برسد، خودش پیشقدم خواهد شد و اولین کسی خواهد بود که تجدید رابطه را تأیید خواهد کرد.

+25
رأی دهید
-24

modire behesht - هایدلبرگ - آلمان
اینو که راست میگه !, سالیان سال است که دارد موس موس آمریکا را می‌کنند و از عمو سام عذر خواهی‌ و طلب بخشش و عفو مینمایند و با ذلالت و خاری التماس میکنند !، ولی‌ عمو سام محل سگ هم بهشون نمیگذارد !!،، مستقیم و غیر مستقیم ابراز می‌کنند که اوه خوردیم !، لطفاً گذشت کنید !!،، عمو سام جان شما را به روح مقدّس عیسی مسیح قسم میدهیم که بعد از سرنگونی بشار اسد سراغ ما نیایید ؟!،، چون از این میترسیم که اگر یک توپ به طرف ما شلیک کنید ، مردم ایران چون از ما متنفر هستند ، منتظر یک فرصتی هستند که یهو قیام کنند و همه ما آخوندها را با همان عمامه‌هایمان از درختان خیابان آویزان کنند !، عمو سام جان شما را به مسیح مقدّس قسم , به ما رحم کنید !، این روزها به دستور رهبر معظم انقلاب همه ما آخوندها به جای موشک مسلح هستیم به پوشک !!،، شبها هم از ترس اصلا خواب نداریم !،، از دو طرف در ترس و وحشت هستیم ؛ یکی‌ از قیام ملت و دیگری از حمله شما با بمب‌های قول پیکر !،، میترسیم به سرنوشت صدام و یا قذافی دچار شویم !، عمو سام جان اوه شما را خوردیم ، به ما رحم کن !!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 07:21
geteven - انگلستان - انگلستان
بهترین گفته اینست که ,"به خیال خود مردم را به نوشیدن جام زهر عقب نشینی، دست کشیدن از مواضع انقلابی و مذاکره با آمریکا وادار سازند." در این صورت مغزها از کار میفتند و لیست واردات از اومریکارر‌ها آماده: ۱- صد خر وند هواپیما ۲- ۹۹% نفت صادرات بدوون پرداخت بها ۳- ماهواره ۲۵ عدد ۴- جوّ و گندم وارداتی برای افزایش درآمد به کشاورزان اومریککارری و شغل برای آنها از هر طبقه ۵- پرداخت غرامت وهشیوگریی به عبارت جدید.و و و و و و و و و و وو و و و و
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 07:54
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
واسه چی‌ آمریکا رویی واسه مردم یه گول کردین .۳۳ ساله کا درین همینو میگین اقتصادو با همین کارا نابود کردین ،اول کا میگفتین همش تقصیر شاهه الان کا ۳۳ سال می‌گذره،همون الاغ راست گفت کا اقتصاد مال آخونداست
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 09:32
zedehal2020 - مانهایم - آلمان
modire behesht - هایدلبرگ - آلمان- چون این کامنت استثنا فقط در یک مورد بود و عدم نداشتن علامت های خاص مثل (!) و (-) از خواندن ازآن صرفه نظر کرده و شما را همچنان به خوردن باقی ماست دعوت می کنیم !
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 23:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.