لغو سفر رئیس‌جمهور پاکستان و سرنوشت مبهم خط‌ لوله صلح

مقامات ایرانی خبر داده بودند که رئیس‌جمهوری پاکستان برای امضای تفاهمنامه‌ی سرمایه‌گذاری ایران در خط لوله صلح به تهران سفر خواهد کرد. اما این این سفر "به دلیل فشار آمریکا به پاکستان" لغو شده است.
 

سید‌باقرحسینی، عضو هیات رئیسه‌ی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در جهت گسترش همکاری‌های دوجانبه میان ایران و پاکستان رئیس جمهور این کشور به ایران سفر خواهد کرد. اما دفتر رئیس جمهور پاکستان طی بیانیه‌ای خبر داد "برنامه ریزی مناسب برای این سفر انجام نشده و به وقت دیگری موکول می‌شود.»
 
رئیس‌جمهوری پاکستان قرار بود روز جمعه (۷ دسامبر، ۱۷ آذر) به‌تهران سفر کند. در این سفر قرار بود قرارداد مهم پروژه خط لوله صلح با امضای وی نهائی شود. جمهوری اسلامی سال‌ها است می‌کوشد این طرح را با همکاری هند و پاکستان به مرحله اجرائی نزدیک کند، اما به دلیل اشکالتراشی‌های آمریکا تاکنون موفق به این‌کار نشده است.
 
دلایل تعویق سفر رئیس‌جمهور پاکستان
 
ایران درباره‌ی دلایل لغو سفررئیس‌جمهوری پاکستان به تهران واکنشی نشان نداد. محمد رضا فرقانی مدیر کل امور بین‌الملل نهاد ریاست‌جمهوری فقط با اشاره‌ای کوتاه به تعویق سفر رئیس‌جمهور پاکستان به تهران گفته است این سفر به درخواست طرف پاکستانی یک روز قبل از انجام آن لغو شد.
 
گرچه دلایل واقعی لغو این سفر از سوی مقامات پاکستانی و ایرانی صریحا اعلام نشده است، اما کارشناسان تائید کردند که پروژه‌ی خط لوله صلح با مخالفت شدید آمریکا روبرو شده است و حتی روسیه و چین هم به دلیل اعمال فشار از سوی آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی، تاکنون نتوانسته‌اند در این طرح مشارکت و سرمایه‌گذاری کنند. در نتیجه جمهوری اسلامی ایران برای جلب همکاری پاکستان یک کمک‌۵۰۰ میلیون دلاری را به این کشور پیشنهاد کرده است.
 
کمک ۵۰۰ میلیون دلاری ایران به پاکستان
 
علاءالدین بروجردی، رئیس کمسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در دیدار با مقامات پاکستان وعده‌ی داده است که جمهوری اسلامی ۵۰۰ میلیون دلار به ‌این کشور کمک خواهد کرد. به‌گفته مقامات دیگر، ایران حاضر شده است با هدف پیشبرد احداث خط لوله‌ی صلح در خاک پاکستان ۲۵۰ میلیون دلار به صورت وام و ۲۵۰ میلیون دلار دیگر نیز از طریق بانک‌های تجاری و تامین تجهیزات در اختیار این کشور قرار دهد.

رئیس کمسیون امیت ملی مجلس گفته است: «ایران نسبت به این خط لوله متعهد است و برای احداث آن کمک‌هایی را ارائه کرده‌، زیرا این پروژه در خاک ایران تقریبا تکمیل شده است.» بروجردی اظهار امیدواری کرده بود که سفر آصف زرداری رئیس‌جمهور پاکستان به ایران پیشرفت قابل توجهی در این پروژه ایجاد کند.
 
اما با لغو سفر رئیس‌جمهور پاکستان امضای تفاهمنامه سرمایه گذاری ایران در خط لوله صلح نیز عملا به تعویق افتاده است و پاکستان به تنهائی قادر به تامین هزینه خط لوله در خاک خود نیست. مقامات پاکستانی پیش از این گفته‌اند هزینه مورد نیاز احداث این طرح را که حدود ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود، ازطریق درآمد مالیاتی تامین خواهند کرد.
 
آیا پروژه خط لوله صلح نهائی خواهد شد؟
 
برای اجرای پروژه‌ی خط لوله صلح، ایران و پاکستان هر کدام مسئول ساخت خط لوله در کشور خود هستند. این خط لوله ۵۶ اینچی با طول ۱۹۳۱ کیلومتر از میدان گازی پارس جنوبی شروع می‌شود و پس از طی ۱۱۵۰ کیلومتر به مرز ایران و پاکستان می‌رسد.
 
گاز صادارتی ایران به ایالت‌های جنوبی بلوچستان و سند پاکستان فرستاده خواهد شد. بخش ایرانی خط لوله‌ی صلح بنا‌به ادعای مقامات جمهوری اسلامی ایران ساخته شده، اما بخش مربوط به پاکستان هنوز احداث نشده است.
 اگر ساخت این خط لوله بر اساس برنامه‌ریزی تعیین شده پایان یابد، نخستین مرحله‌ی تحویل گاز ایران به پاکستان برای پایان سال ۲۰۱۴ درنظرگرفته شده است.

اما با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و فشار آمریکا به پاکستان و مخالفت این کشور با انجام هر گونه معامله تجاری بزرگ با ایران، اجرای پروژه خط لوله صلح به آینده موکول شده است.

+21
رأی دهید
-24

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.