دومین سرپرست امور زنان ولایت لغمان افغانستان هم ترور شد

ناجیه صدیقی سرپرست اداره امور زنان ولایت لغمان واقع در شرق افغانستان تنها چند ماه پس از آغاز کار خود در این سمت ترور شد. او جای کسی را گرفته بود که تابستان امسال ترور شد.
 

صبح امروز (دوشنبه ۱۰ دسامبر) ناجیه صدیقی راهی محل کار خود بود که هدف حمله چند ناشناس قرار گرفت. محل حمله در حومه شهر "مهترلام" بوده است. خانم صدیقی جانشین حنیفه صافی، سرپرست قبلی اداره امور زنان بود که او هم در ماه ژوئیه امسال در انفجار اتوموبیل ترور شد.
 
ناجیه صدیقی تنها قربانی حملات تروریستی امروز در افغانستان نبوده است. هم‌زمان با او محمد موسی رسولی، رئیس پلیس ولایت نیمروز نیز در یک حمله دیگر به قتل رسیده است. او که براثر انفجار زخمی شد پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.
 
مقام‌های افغانستان طالبان را مسئول اقدامات تروریستی می‌دانند. در هردو مورد ابتدا هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است. اسدالله خلید، رئیس اداره امنیت افغانستان نیز هفته گذشته مورد حمله فردی قرار گرفت که خود را فرستاده طالبان معرفی کرد. او بر اثر این حمله به شدت زخمی شد.
 
«سکوت دولت و نیروهای بین‌المللی»
 
به دنبال قتل ناجیه صدیقی دفتر حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان اطلاعیه‌ای در محکومیت این ترور منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده است: "حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تقبیح شدید این حمله تروریستی، کشتن زنان را یک عمل بزدلانه و خلاف ارزش‌های دینی و فرهنگ افغانی دانست."
 
زنان افغان، به‌ویژه آن‌دسته از زنانی که برای بهبود وضع کودکان و زنان فعالیت می‌کنند، همواره در معرض حملات خشن گروه‌های واپسگرای این کشور هستند. ۲۰ روز پیش نیز دختری به نامه انیسه، دانش آموز کلاس دهم از سوی افراد ناشناس هدف شلیک گلوله قرار گرفت و کشته شد. او به صورت داوطلبانه در اجرای برنامه واکسیناسیون فلج کودکان در ولایت کاپیسا در شمال کابل کار می‎کرد.
 
فعالان زن و حقوق بشر افغانستان دولت را متهم می‌کنند که در رسیدگی به روند این وقایع جدیت و سرعت‌عمل لازم را به خرج نمی‌دهد.
 
امروز نیز گروهی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در کابل دست به تظاهرات زدند. این گروه که بیشترشان را زنان تشکیل میدادند، دولت و نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان را به خاطر «سکوت» در برابر نقض حقوق بشر در این کشور مورد انتقاد قرار دادند.

+44
رأی دهید
-72

ahoramazda.pers - امستردام - هلند
دین اسلام هست دین خشونت دین زور دین تجاوز دین کمر به پائین دین سربریدن دین اعدام دین شلاق سنگسار دین تیر باران گروهی دین ضد پیشرف انسان‌ها
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 12:00
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
هرگز نفهمیدم غرب و آمریکا در این کشور اسلامی طاعون زده چه گ.......خورد!!! این کثافتهای ۱۰۰ پدر عرب عربستان که هنوز فعال هستند!!!!!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 12:07
naderan - یوتوبوری - سوید
شما افغانیها تا زمانی چینین رفتار با زنان میکنید.دنیا شما را عقب افتاده . میداند -بخاطر همین همیشه تو سرتان میزنن.یک بار بخودتان بیاید مثل انسان زندگی کنید
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 12:46
فضول سنج - هامبورگ - آلمان
naderan - یوتوبوری - سوید. نه تو ایران تو سر زنا نمی‌زنن؟؟ کشور گل و بلبل موندم فقط برا چی‌ شما و ۱۰۰ هزار ایرانی دیگه فرار کردین سوئد . تو که خودت زن ایرانی‌ هستی‌ نمیتونی‌ بی‌ اجازه شو هر از کشور خارج بشی‌ از دست آخوندا ، همون آخوندی که در ایران خرابی‌ می‌کنه در افغانستان هم می‌کنه پس خودت رو به کوچه علی‌ چپ نزن، مثل انسان فکر کن و حرف زدنتو یاد بگیر و به هم زبونات احترام بذار.
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 22:07
kian iran - واشینگتن - امریکا
چیزی که همیشه برای من عجیبه اینه که چرا تندروی های ناشی از تعصبات دینی در کشورهای غیر عرب مثل افغانستان مصر ایران و حتی ترکیه از خود کشورهای عربی خیلی بیشتره!!!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 05:32
paksan - آمریکا - آمریکا
تا این اتفاقات نیفته مردم از طالبان و اسلام بی زار نمی شوند شما ببیند در ایران خودمون طی همین سی سال مردم چنان از اسلام و شیعه بی زار شدند که طی 1000سال قبل کسی نتونسته بود این کار رو بکنه و همیشه روحانیون یه پای قدرت بودند و امروز اگر نیروی قهریه نباشه و اعدام و بگیر و بند نباشه می بینید که مردم که بی دین و ایمون شدند و این حقیقته که کاری که خود دینداران با دین کردند و ماهیت حاکمان دینی رو نشون دادند هیچ کس نمی تونست توضیح بده و هشدار بده پس بایداین بلا رو به چشم می دیدند تا بفهمند چیه مثل اروپا که حکومت کلیسا رو دیده و دیگه زیر بارش نمی ره
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 06:02
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
اهورامزدا.پرس - امستردام - هلند.. درود بر تو..حرف حق جواب نداره
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 10:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.