جریمه میلیاردی «اچ اس بی سی» بر سر پولشویی برای ایران

بانک بزرگ بریتانیایی  «اچ اس بی سی» (HSBC)، روز سه شنبه، ۲۲ آذرماه، اعلام کرد برای حل و فصل اختلافات با مقامات فدرال آمریکا بر سر پولشویی، با پرداخت یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار جریمه و غرامت به این کشور موافقت کرده است.
 
این تخلفات، جابجایی میلیاردها دلار پول برای ایران و کارتل‌های قاچاق مواد مخدر مکزیک را در برمی گیرد.
 
به گزارش «سی بی اس»، استوارت گایلور از مسئولان این بانک با انتشار بیانیه‌ای گفت ما اشتباهات گذشته خود را می‌پذیریم و به شدت از این بابت متاسفیم.
 
یک سناتور آمریکایی پیشتر  به کمیته امنیت ملی سنا گفته بود، بانک اچ اس بی سی در لندن طی سه سال به نقل و انتقالات غیر قانونی پول برای ایران اقدام کرده‌ است.
 
سناتور دمکرات، کارل لوین، روز سه‌شنبه، در جلسه کمیته امنیت ملی سنا گفت درحالیکه شعبه آمریکایی بانک اچ اس بی سی و بانک‌های همکار آن در داخل آمریکا در حال جر و بحث بر سر این موضوع بودند، شعبات این بانک در اروپا از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ میلادی، از طریق بانک اچ اس بی سی در داخل آمریکا برای ایران پولشویی کرده و هرنوع ردپایی را پاک می‌کردند.
 
سناتور لوین افزود که این روند تنها در سال ۲۰۰۷،  پس از آنکه بانک اچ اس بی سی تصمیم گرفت از ایران خارج شود، متوقف شد.
 
وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه، ۲۰ آذرماه اعلام کرد که بانک بریتانیایی استاندارد چارترد به خاطر نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، میانمار، لیبی و سودان ۳۲۷ میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا پرداخت خواهد کرد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام‌های آمریکایی می‌گویند که این بانک با نهادهای مالی و تجاری‌ای نقل و انتقالات مالی انجام داده که تحت تحریم آمریکا بوده‌اند.

+36
رأی دهید
-10

vahid_ - گلاسگو - انگلستان
سرتون کلاه نره ،،، هر بانک خارجی که با ایران معامله انجام میده ،،اولین چیزی که در موردش به موافقت میرسند پرداخت جریمه که در آینده باش روبرو میشند . اگه به خوبی این خبر بخونید حرف از میلیاردها پول هست ، پس ۱ میلیارد ۹۰۰ میلیون دلار رقمی در حد ۱ درصد ۲ درصد از اون سودهای که در قبال معامله با ایران کردن. بزرگترین صادر کنندگان مواده مخدر از طریق همین بانکها و دولتها که پشت بانکها هستند انجام میشود ..این اخبار دقیقا برای ۷۰ درصد جامعه پخش میشه ،که ذهنشون توسط میدیاها احاطه شده ، در بقیه موارد هم همین تر هست . در کل بگم جریمه وجود نداره ، معامله یی هست بین بانکها و دولتها ، اگه افراد خوب اخبار دنبال کرده باشند در چند ایالات امریکا میخواهند مصرف کردن مواد قانونی کنند به خاطره سود هنگفت و حتی در انگلیس هم داران زمینه سازی میکنند ...
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 12:00
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
بقول مش قاسم سریال دائی جان ناپلئون : این انگلیسیهای بی ناموس چشمان چپ است بابام جان!- واقعاً سطح این جریمه ها با پایین بودنش مسخره است. مثل اینکه تو یک گاو 300 کیلوئی بدوزدی ولی وقتی گیر افتادی یک کیلو از گوشتش را ببخشی تا کاری به کار تو نداشته باشند. چرا افشا نمیکنند که کل درآمد این بانک دومی انگلیسی که فقط بیش از 12 میلیارد دلار پول ایران را شست و جابجا کرد چقدر سود خودش بوده؟ حکایت یارو مالیات نده است که پولش را در بانک سویس میگذارد و کلی سود میبرد ولی بعد که دستش رو شد میگویند خب حالا از یک میلیارد دو میلیون بده که حسابت پاک بشه و کاری باهات نداشته باشیم. این چه سیستم دزد پروری است که خلافکارها را حمایت میکند؟ ماهیت بانکهای پلید انگلیس هم رو شد! بازم بگید که کار انگلیس نبوده که خمینی و حکومت اسلامی در ایران سر کار آمدند!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 16:31
zedehal2020 - مانهایم - آلمان
vahid_ - گلاسگو - انگلستان-آقا من با کامت های جنابالی خیلی حال می کنم ، دمت گرم
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 23:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.