خاتمی: آزادی زندانیان سیاسی و محصوران می‌تواند تهدیدها را کم کند

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، گفته است که آزادی تمام زندانیان سیاسی و محصوران «می‌تواند خطرات و تهدیدهای خارجی را رفع یا کم کند».

به گزارش وبسایت رسمی آقای خاتمی، او روز دوشنبه ۲۰ آذر در دیدار با رضا خندان، همسر نسرین ستوده حقوقدان زندانی «از ادامه حبس و حصر نیروهای فعال و شایسته که در فعالیت‌های خود از چارچوب قانون و موازین خارج نشده‌اند»، ابراز تاسف کرده است.
 
نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر زندانی در ایران، هفته گذشته درپی رفع ممنوعیت خروج دخترش از کشور، به ۴۹ روز اعتصاب غذا پایان داد.
 
به جز خانم ستوده شماری از وکلا و مدافعان حقوق بشر و چهره‌های سیاسی که برخی از آنها از اعضای دولت آقای خاتمی یا مجالس پیشین بوده‌اند، زندانی هستند.
 
میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته و زهرا رهنورد معترض به نتیجه آن انتخابات از ۲۲ ماه پیش و بدون محاکمه در حصر خانگی زندانی شده‌اند.
 
محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران که بارها خواستار آزادی زندانیان سیاسی شده، گفته است که «آزادی زندانیان سیاسی و محصوران امری است که هم حکومت و هم مردم از آن بهره‌مند خواهند شد.»
 
درپی اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته تظاهرات بی‌سابقه‌ای در اعتراض به نتیجه انتخابات در شهرهای ایران برپا شد اما آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر عالی جمهوری اسلامی، از تریبون نمازجمعه تهران مهر تائید بر نتیجه انتخابات زد، اعتراض‌ها را بی‌مورد دانست و اعلام کرد که نظر محمود احمدی‌نژاد به رای و خواست او نزدیک‌تر است.
 
پس از سرکوب اعتراض‌ها به انتخابات شمار زیادی از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران بازداشت شدند و گزارش‌هایی از شکنجه، تجاوز و اعتراف‌های اجباری در داخل زندان‌های ایران منتشر شد.
 
درپی این گزارش‌ها شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد احمد شهید را به عنوان گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران منصوب کرد. این گزارشگر وضعیت حقوق بشر ایران را «نگران‌کننده» دانسته و خواستار سفر به ایران و بازدید از زندان‌های این کشور شده اما با این درخواست او موافقت نشده است.
 
آقای خاتمی در دیدار با همسر خانم ستوده ابراز امیدواری کرده است که «نه تنها به حقوق مسلم زندانیان احترام گذاشته شود، بلکه به سوی فضایی برویم که هیچ زندانی سیاسی در کشور نباشد.»
 
رئیس‌جمهور پیشین ایران در این دیدار مرگ ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس زندانی را «رویداد زشت و فاجعه‌بار» توصیف کرده و خواستار «پی‌گیری جدی این حادثه دلخراش شده است.»
 
محمد خاتمی که از سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ رئیس‌جمهور ایران بود از زمان انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل بارها خواستار آزادی زندانیان، ایجاد فضای باز برای احزاب و گروه‌ها و پایبندی مسئولان به قانون اساسی» شده و از «برخورد ناروا» با خانواده‌های زندانیان انتقاد کرده است.
 
شماری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های نظامی حکومت ایران و نزدیک به رهبر عالی آقای خاتمی را از «سران فتنه» می‌دانند و آیت‌الله خامنه‌ای نیز چهره‌های مخالف دولت را «بازیچه دشمن» نامیده است.
 
آقای خاتمی در واکنش تاکید کرده است که او و اصلاح‌طلبان «داخل نظام هستند و کسی حق ندارد بگوید که چه کسی داخل نظام و چه کسی خارج نظام است.»

+56
رأی دهید
-19

kutol - ارومیه - ایران
این آقا هم حالش خوشه...اولین کسی که بعد از این رژیم باید دادگاهی شود همین آقاست....از علی گدا کثیفتر و خائن تره است...تنها کارش حفظ نظام علی گداست و بس.....مردم هم که مثل گاگول هر دوره گولشو میخورند...
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:25
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
این نظام راه سقوط را در پیش گرفته و اصلاح پذیر نیست که حتا بشار اسد هم درس عبرت به آفت الله خامنه‌ای نداده؟
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:39
azadi-iran - وین - لااتریش
این آخوند مکار هر موقع که مردم خواسنتد تغییراتی بدهند. ایشان شد ترمز حکومت. کسانی که به این آقا اعتقاد دارند. باید بگویم که هنوز درس عبرت هنوز نگرفته اند.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:43
میکایل - مالمو - سوئد
اینکه رییس فتنه بودی،شکی نیست اما این کمال نامردی بود ، که طرف دارانتو تنها گذشتی،از ترس شکم و زیر شکمت کنار کشیدی حالا یا برگرد یا اینکه فریبا خاتمی لایق توست،امیدوارم باز مبارزه کنی‌.مردم تنهات نخا هند گذشت،محکم بیا تو میدان.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:49
razmandeh - استکهلم - سوئد
آن زمانی‌ که تو خائن حمایت بیشتر ایرانو داشتی به مردم و دانشجویان پشت کردی. حالا امدی غلط کی‌ را بکنی‌ خائن برو دست بوسی همان رهبر الاغت و منتظر چوبه دارت باش
دوشنبه 20 آذر 1391 - 22:39
exam292 - تهران - ایران
مسائل داخلی کشور هیچ ربطی به وطن فروشهای خارج نشین نداره...
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 02:36
mehraban1980 - تهران - ایران
روباه مکار باز موقع انتخابات شد وهرکدام از اینها برای گرم کردن تنور انتخابات رو اعصاب مردم راه می روند
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 07:14
antieslah - وین - اتریش
- ای شیطون ، جیره مواجبت از سوی کروبی میرسه یا موسوی ؟ اینجا https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20121210232953032 به طرفداری از آنها نطق کردی. حدس می زدم که از اون اصلاح طلب هایی باشی که مثل مور و ملخ فرار کردی !
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 08:01
Kamran631 - لیون - فرانسه
exam292 - تهران - ایران - تو طرفدار نظامی هستی‌ که وطن رو به روسها فروخت !! ( یا بهتر بگم تقدیم کرد !! ) بنابر این شما یه نفر سکوت کنی‌ بهتره !!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 10:23
kutol - ارومیه - ایران
exam292 - تهران - ایران........ایران قباله بابات نیست که خارجی، داخلی میکنی...همه ایرانی هستند و حق اظهاره نظر دارند...تو برو به ساندیس خورست برس.. ....
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 11:13
arya47 - کرمان - ایران
دوست داشتین مثل موسوی و کروبی زندانی باشه و آقایون از اون طرف دنیا بلدن فحش بدن .لطف بفرمایید بجای فحش با منطق باشید همه ایرانی هستیم و باید به عقاید دیگر هموطنان احترام بگذارىم و این خواست خاتمی بود که بسیاری از درکش عاجز بودند و هستد
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 12:54
arya47 - کرمان - ایران
دوست داشتین مثل موسوی و کروبی زندانی باشه و آقایون از اون طرف دنیا بلدن فحش بدن .لطف بفرمایید بجای فحش با منطق باشید همه ایرانی هستیم و باید به عقاید دیگر هموطنان احترام بگذارىم و این خواست خاتمی بود که بسیاری از درکش عاجز بودند و هستد
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 12:54
Azadikhah - تكسل - هلند
نزدیک انتخابات این رژیم جنایات کار که میشیم، سر و کله این شیاد بزرگ هم با فریب کاری هایش پیدا میشود .این مرتیکه خاتمی دروغگوی مردم فریب رو با چه رویی میخواهید دوباره رو بورس بیاریدش؟!چرا اسلامیست ها تا این هد مردم رو خر تصور میکنند ؟!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 13:03
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
آقای۲۹۲ . ما همه مون ایرانی‌ هستیم پارس اگرهم بیرون از ایران هستیم ؛پارسیم و ایرانی‌ ؛وطن فروش نیستیم ؛وطن فروش انین کا پول این کشورو دور از چشم شماها میارن اینجا خوش میگزرننو امسال مثل شماها ازش بی‌ خبرنو یا سرشونو زیر برف نگه داشتن؛
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 11:56
arya47 - کرمان - ایران
دوست داشتین مثل موسوی و کروبی زندانی باشه و آقایون از اون طرف دنیا بلدن فحش بدن .لطف بفرمایید بجای فحش با منطق باشید همه ایرانی هستیم و باید به عقاید دیگر هموطنان احترام بگذارىم و این خواست خاتمی بود که بسیاری از درکش عاجز بودند و هستد
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 17:50
jahangir404 - تهران - ایران
arya47 - کرمان - ایران- نه بابا ، جدی میگی ؟ ولی میدونی که زیادیش هم خوب نیست چون به عقاید داریوش و پروانه فروهر زمان آقای خاتمی بیش از حد احترام گذاشتند که یهو کشتنشون که احترام کامل گذاشته باشند !
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 05:01
exam292 - تهران - ایران
"Kamran631 - لیون - فرانسه" و "kutol - ارومیه - ایران" و "tiz bin 4 - پاریس - فرانسه" : وقتی ادبیات افراد از منطق خارج میشه و فقط توهین میکنن، لال باشن بهتره...
شنبه 25 آذر 1391 - 13:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.