زنان بالای ۴۰ سال هم برای دریافت‌ گذرنامه "اجازه ولی" می‌خواهند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد که در مورد اجازه‌ گرفتن از "ولی قهری" برای صدور گذرنامه، قید سن برای زنان مجرد برداشته می‌شود. بدین ترتیب زنان بالای ۴۰ سال هم برای خروج نیاز به اجازه ولی دارند.
 

در حالی که مخالفت‌ها و انتقادها به مصوبه کمیسیون امنیت ملی مجلس مبنی بر لزوم اجازه ولی قهری برای خروج زنان مجرد زیر ۴۰ سال از کشور همچنان ادامه دارد، یک عضو این کمیسیون اعلام کرد که قید سن ۴۰ سال در این مصوبه منتفی شده است.
 
صفر نعیمی‌رز در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته: «نظر کمیسیون این بود که قید سن برای گرفتن اذن ولی قهری و یا حاکم شرع در صدور گذرنامه برای بانوان مجرد برداشته شود که بر این اساس قید سن ۴۰ سال منتفی شد».

این نماینده مجلس اضافه کرد: «به باور اکثر اعضای کمیسیون، صدور گذرنامه برای بانوان چه مجرد و چه متاهل منوط به داشتن رضایت از ولی قهری و یا حاکم شرعی است بدان معنا که بانوان مجرد برای این امر به رضایت ولی قهری، پدر، جد پدری و یا حاکم شرع احتیاج داشته و بانوان متاهل نیز تنها در صورت داشتن اذن شوهر، ولی قهری یا حاکم شرع می‌توانند گذرنامه داشته باشند».
 
وی البته تاکید کرد که اتخاذ تصمیم نهایی در این رابطه به جلسه بعدی مجلس موکول شده است. این مصوبه باید ابتدا در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و در صورت تصویب برای تایید نهایی به شورای نگهبان برود.
 
نقش دولت احمدی‌نژاد در محدودیت زنان
 
لایحه محدودی صدور گذرنامه برای زنان مجرد از سوی دولت تسلیم مجلس شورای اسلامی شده است. این لایحه روز ۲۴ آبان ( ۱۴ نوامبر)، به تصویب کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی رسید. بر اساس این لایحه زنان مجرد زیر ۴۰ ساله برای دریافت گذرنامه نیاز به اجازه رسمی ولی قهری یا حکم حاکم شرع دارند.
 
این مصوبه از همان ابتدا با مخالفت‌های زیادی از سوی فعالان حقوقی، زنان و نمایندگان پیشین مجلس روبرو شد. توران ولی مراد، دبیر ائتلاف اسلامی زنان، فریده غیرت، وکیل دادگستری، الهه کولایی، نماینده سابق مجلس و استاد دانشگاه، شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات مطالعات زنان و بهمن کشاورز، حقوقدان از جمله کسانی هستند که تاکنون مخالفت خود را با این لایحه اعلام کرده‌اند.
 
همچنین گروهی از سینماگران و هنرمندان، نامه سرگشاده‌ای را خطاب به مسئولین جمهوری اسلامی منتشر کرده‌ و نسبت به این لایحه اعتراض کرده‌اند. رخشان بنی اعتماد، فاطمه معتمد آریا، هما روستا، لادن مستوفی و پگاه آهنگرانی از جمله این هنرمندان هستند. این نامه تا کنون به امضای بیش از ۲۵۰۰ نفر رسیده است.

+69
رأی دهید
-74

irane aziz - وین - اتریش
در اسلام واقعی‌ حق زن،فقط بردگی جنسی‌ است
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:15
محبت خدا - ایران - ایران
من نمیدونم چرا اسلام سر از خشتک در نمیاره والا بدن جاهای دیگه هم داره یه چند وجب بالاتر رو هم ببینید البته چهار وجب نه دو وجب !!!!!!! ('')
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:25
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
اسلام دین جهالت و اهانت به دنیا مخصوصا خانومهاست!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 22:50
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
سخنان مهر آمیز سران اسلام در مورد زنان از کتابهای نهج البلاغه , ازدواج در اسلام؛ نکاح المستدرک , مجلسی و بهاروالنوار !- بهترین مسجد برای زنها کنج خانه است/از دنیا بترسید و از زنان بپرهیزید/ ای مردهای مسلمان زن را بدون لباس بگذارید که در خانه بماند/زنانی که آرایش میکنند و عطر میزنند حکم زنان زنا کار را دارند/زنان ناقص در ایمان ناقص در بخت و ناقص در خرد هستند/ مهمترین سلاح شیطان وجود زنان است/ به زن در بالای خانه جا ندهید, نوشتن به او نیاموزیدو سوره یوسف را به آنان آموزش ندهید. اگر زنها یک دشمن داشته باشد آن دشمن ادیان آسمانی به رهبری خداوند تبارک و تعالی هستندو مدیریت پیامبران و ائمه اطهار و روحانیان است .
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:23
datis - سن دیگو - امریکا
خلایق هر چه لایق. ، خود مردم باید بریزند بیرون از هق قشون دفاع کنند دیگه منتظر چیند؟ طالبن واقعی‌ خودشو رو کرده
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 02:33
صمصام - سیدنی - استرالیا
محبت خدا - ایران - ایران. ایول، گل گفتی، خیلی با حال بود. تازه وقتی هم یک نفر خیلی سرش رو میکنه تو خشتک و علامه خشتک شناسی میشه بهش میگن "مجتهد جامع الشرایط" و بقیه هم باید ازش تقلید کنند!!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 02:31
exam292 - تهران - ایران
"invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل" و "irane aziz - وین - اتریش": چشمهاتونو خوب باز کنید!!! توی غرب ،زن یه وسیله ی تبلیغاتی برای تجارت و یه ابزار جنسی واسه مرد.. با تساوی حقوق بین زن و مرد،سرش شیره مالیدن .. زن باید کانون مهر و لطافت جهت بقای خانواده باشه، توی غرب چندتا زن وافعی میشه پیدا کرد؟!!!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 02:47
mehraban1980 - تهران - ایران
زنان در ایران فقط با مرگ راحت میشوند و هیچ راه نجات دیگری ندارند
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 07:16
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
واقعا آدم به عظمت این دین الهی پی‌ میبره که چقدر کرامت انسان مهم توش!!!! از یه طرف میگن دختر به ۹ سالگی برسه می‌شه بهش تجاوز کرد، از طرفی‌ میگن زن تا ۴۰ سالگی نمیتونه تصمیم بگیره و پدرش باید جاش تصمیم بگیره!! عین قران هستش که هنوز نمیتونه تصمیم بگیر بالاخره دنیا تو چند روز خلق شده!!. فقط نون به نرخ روز خوردنه و شیادیه این اسلام!.
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 09:53
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
exam292 - تهران - ایران- تو تو غرب بودی که بدونی؟ پس خاموش باش و سکوت کن که دنیا رو به گند نکشی!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 11:34
Azadikhah - تكسل - هلند
اگر زنان ایران (ایضا مردان) عقل درست و درمانی داشتند هرگز تاب تحمل چنین حکومت مجنونی را نداشتند و توهین به خود را بر نمی تافتند. در هر کشوری چنین اتفاقی می افتاد حداقل یک تظاهراتی در مقابل مجلس صورت می گرفت و خبر بازداشت ده ها معترض منتشر می شد.
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 12:58
nikiniki12 - ماینز - المان
اگسم چرا چرند می‌گید!! چند سال در غرب زندگی‌ کردید که این حرفهای بیخود رو میزنید؟؟؟؟زنان در اینجا هم مادرهای خوبی هستند و مهمتر از ما بچه‌ها رو خیلی‌ مستقل بار میارند پا به پایه مردها هم کار میکنند،فقط فرقشون با زن ایرانی‌ اینه که به شوهراشون رویه زیادی نمی‌دن، مردهایئ غربی با احترام به همسرانشون در کّل رفتار میکنند، البته بعضی‌ از مردان ما هم خیلی‌ خوبند حرفی‌ درش نیست
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 15:25
espirit - اتویل - آلمان
از این غرب فکر کنم برخی ها غیر از فیلمها چیزی ندیدند که آنها تجاری هستند. زندگی واقعی غربی ها فیلم نیست. در زندگی واقعی غربی ها زن و مرد همدیگر را بعنوان یک موجود انسانی قبول دارند و قایم موشک بازی در نمی آورند. فقط تعجبم از این است که بنظر این ابله ها چطور یک زن بی عقل نابغه هایی مثل اینها را می تواند بدنیا بیاورد؟!! آنهم بدون اجازه والدین!!! دیگه همه نوع اهانت به ایرانی ها شد و هنوز ...
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 16:08
Pari254 - گنت - بلژیک
کلا خانمهای ایرانی چه بالای ٤٠ سال چه پایان ٤٠ سال همه مشکلاتشو حل شده فقط همین مونده که دیگه برای سفر هم از ننه بابای ٧٠ سالشون اجازه بگیرن! برای ور افتادن دولت ننگینتون هر روز دعا میکنیم.
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 19:35
Sappho - اصفهان - ایران
والا ما تاچند وقت قبل می گفتیم این فعال حقوق زنان فقط می تونند دست پیش بگیرند بلکه پس نیفتند !! نگو حالا دیگه از همونم عاجزند !! چرا هیچ کس صداش درنمیاد !! میگم خوبه طی یه فعالیت سازماندهی شده یه جمع عظیمی از خانوما بریم همه جلو مجلس لخت شیم !! lool
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 20:26
Sappho - اصفهان - ایران
من خانومای همجنسی رو می بینم که معتقدند انتقاد از قدرت و اختیار پدر خارج از کسر و شان و حرمت و تقدس پدری هست !!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 13:20
exam292 - تهران - ایران
"invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل" و "nikiniki12 - ماینز - المان" و "espirit - اتویل - آلمان" : مثل کبک سرتونو زیر برف بردید!!! شما که توی غرب زندگی میکنید، بهتر میدونید که بااین شعارها که غرب میده، توی خانواده های غربی زن سالاری حاکمه!!! که این، مثل مردسالاری و فرزند سالاری، عامل نابودی کانون مهر خانواده است...
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 06:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.