فرمانده هوافضای سپاه: پهپاد آمریکایی ماموریت هسته‌ای نداشته‌است

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، می‌گوید اجرای فناوری‌های پهپاد آمریکایی زمان می‌برد. 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز دوشنبه ۲۰ آذر گفت که «تمام اطلاعات» پهپاد آمریکایی «آرکیو-۱۷۰» که سال گذشته به‌دست ایران افتاده هم‌اینک «رمزگشایی شده‌است».
 
وی افزود: «اما متخصصان ما بعد از رمزگشایی آن متوجه شدند که این پهپاد حتی یک ماموریت هسته‌ای هم در ایران نداشته است.»
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، امیرعلی حاجی‌زاده می گوید که آمریکایی‌ها در مقابل اعتراضات سران اسرائیل به آنها «مبنی بر این‌که برنامه هسته‌ای ایران را جدی نمی‌گیرید، گفته بودند که آرکیو-۱۷۰ را برای شناسایی مراکز هسته‌ای ایران فرستاده بودیم.»
 
وی افزود: «اما وقتی ما اطلاعات این پهپاد را رمزگشایی کردیم حتی کشورهایی را که این هواپیما قدم به قدم طی کرده بود دیدیم، اما هیچ نشانه‌ای از شناسایی مراکز هسته‌ای ایران در آن مشاهده نکردیم و ادعای آمریکایی‌ها تنها یک بهانه بوده است.»
 
فرماندهان سپاه می گویند که ۱۳ آذر سال ۹۰ یک فروند پرنده هدایت‌پذیر از دور، پَهپاد، متعلق به آمریکا که «در حوالی شهر کاشمر، در عمق ۲۲۵ کیلومتری خاک ایران» در حال پرواز بود با «اندکی خسارت» در اختیار نیروهای مسلح ایران قرار گرفت.
 
ایران می‌گوید که توانسته این هواپیما را با «غلبه فناورانه» در کنترل خود درآورد اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که این هواپیمای بی‌سرنشین به خاطر مشکل فنی سقوط کرده‌است.
 
امیرعلی حاجی‌زاده روز دوشنبه در مورد این پهپاد گفت: «درباره چگونگی به دام انداختن آن حرف‌های بسیاری وجود دارد که امکان بازگو کردن آن وجود ندارد و آمریکایی‌ها باید حالا حالاها منتظر بمانند.»
 
به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که گفته می‌شود روسیه و چین در به دام انداختن این پهپاد به منظور استفاده از فناوری‌های آن به ایران کمک کرده‌اند، گفت: «این موضوع واقعیت ندارد؛ چرا که اگر این توانمندی را داشتند خود این کار را انجام می‌دادند. آمریکا در همه جای دنیا حتی در کشورهای پیشرفته نیز جاسوسی می‌کند؛ چرا که تمام توانمندی‌های آن بر اطلاعات مبتنی است.»
 
فرمانده هوافضای سپاه تاکید کرد: «ما همکاری برای به دام انداختن یا رمزگشایی و شناسایی این هواپیما با کسی نداشته‌ایم.»
 
فناوری «پیش پا افتاده‌ای» که برای ساخت آن «زمان نیاز است»
 
فرمانده هوافضای سپاه در ادامه سخنان روز دوشنبه خود با اشاره به «آرکیو-۱۷۰» گفت که «مهندسی معکوس این پهپاد و استفاده از امکانات آن تنها یکی از شاخه‌های بهره‌برداری از آن است و مسئلهٔ پیش پا افتاده‌ای است.»
 
وی با این حال در ادامه گفت که «ما همه اطلاعات و فناوری‌های به کار گرفته شده در این پهپاد را به دست آورده‌ایم، اما برخی از فناوری‌های آن جزو پیشرفته‌ترین و جدیدترین فناوری‌هاست که برای ساخت آنها زمان نیاز است.»
 
وی در سخنان خود که در دانشگاه خواجه نصیر طوسی و در جمع خبرنگاران بیان می‌شد توضیحاتی در مورد امکانات تکنولوژیکی این هواپیما داد گفت که این پهپاد نه تنها رادارگریز است بلکه «بخش‌های پنهان مختلفی» داشت.
 
امیرعلی حاجی‌زاده افزود: «‌به طور مثال موتور آن به گونه‌ای طراحی شده که اختلاف دمایی در محیط ایجاد نمی‌کند که بتوان توسط حس‌گرها آن را تشخیص داد. در بخش صوتی نیز اقداماتی بر روی آن انجام داده‌اند که امکان شناسایی آن از طریق حس‌گرهای صوتی ممکن نیست و حتی رنگ آن به گونه‌ای است که به راحتی نمی‌توان آن را دید و حتی ابر سفیدی که معمولا پشت هواپیماها در هنگام حرکت در آسمان پدید می‌آید، نیز وجود ندارد.»
 
وی ادامه داد: «در بخش سنسورهایی که در داخل این هواپیما وجود دارد، تنها برای جاسوسی، کار تصویربرداری فراطیفی می‌کند. این فناوری بسیار پیشرفته است و جزو فناوری‌های چند سال اخیر است. قابلیت این فناوری که بر روی آرکیو-۱۷۰ قرار داشت، به صورتی است که می‌تواند جسم و شرایط فیزیکی اجسام را از طریق بازتابش نور تشخیص دهد.»
 
جیسون کمپبل، تحلیل‌گر نظامی در موسسه رند، نیز پیش از این در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، گفته بود که پهپاد آرکیو ۱۷۰ قابلیت‌هایی چنان جدید و منحصربه‌فرد دارد که هیچ هواپیمایی در عملیات شناسایی و جمع‌آوری مخفی اطلاعات به پای آن نمی‌رسد.
 
به گفته مقام‌های آمریکایی، یکی از اهداف تاسیس پایگاه هوایی «شیندند» در افغانستان فراهم کردن امکانات لازم برای انجام این نوع پروازها در آسمان ایران بوده است و هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا «سال‌هاست» بر فراز ایران جاسوسی می‌کنند.
 
«در پهپاد ایوب از قطعات آرکیو-۱۷۰ استفاده نشده‌است»
 
امیر‌علی حاجی‌زاده در بخش دیگری از سخنان روز دوشنبه خود با اشاره به پهپاد ایوب، متعلق به حزب‌الله لبنان که چندی پیش وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود، گفت: «پهپاد ایوب تولید سال ۱۳۸۱ ایران بود.»
 
فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: «ما از سال ۸۱ این تکنولوژی را در اختیار داشته‌ایم.»
 
وی افزود: «برخی مطرح کرده‌اند که از قطعات پهپاد آمریکایی «آرکیو-۱۷۰» پهپاد ایوب استفاده شده بود که این موضوع درست نیست.»
 
پهپاد ایوب روز ۱۵ مهرماه پس از آن‌که از فراز دریای مدیترانه از جنوب اسرائیل، به آسمان این کشور رخنه کرد، توسط جنگنده‌های اسرائیلی سرنگون شد. به دنبال این واقعه حزب‌الله لبنان اعلام کرد که قطعات این پهپاد ساخت ایران بوده و در لبنان مونتاژ شده‌است.

+58
رأی دهید
-31

samuk66 - لندن - انگلستان
خوب مردم سر کارند.!!!!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 20:20
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
کشوری که در سال 2012 از تولید مستقل و بدون حمایت یک ترانزیستور سیلیکونی ساده عاجزه و قبل از 57 با اطلاعات موثقی که دارم، به یک شرکت ژاپنی ترانزیستور می فروخته! برای من ِ شهروند، اینه که دردآوره نه بچنگ آوردن بهپاد یک کشور متجاوز بدست چند تا متجاوز دیگه! بین افتخار و خفت بقدر یک تار مو فاصله بیشتر نیست، همون طوریکه بین جنون و نبوغ. - زمانی این پیشرفت ها افتخار آفرینه که در جهت پیشرفت تک تک مردم این سرزمین صرف بشه. جاوید ایران جاوید آزادی جاوید خرد.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 21:22
siah76 - لوس انجلس - امريكا
پسره برو خب باش...شما یه بادبادک هم نمیتونی پایین بیاری ....بهتره بری یاد بگیری با پای چپ بری مستراح یا راست ...والبته موقع زلزله مواظب مرد همسایه طبقه بالایی هم باشی...
دوشنبه 20 آذر 1391 - 21:38
homi homi - اصالت - ایرانی
حالا منتظر باشید یه روز همینا یه بشقاب پرنده آدم فضایی ها (یو فو ) رو مینشونن بعد هرچی آمریکا بگه مال ما نیست اینا بازم میگن مال استکبار جهانیه . ولی واقعا آمریکایی ها از ایرانی ها کمک بگیرند یدونه از اشیاء نورانی ناشناخته رو بنشونن
دوشنبه 20 آذر 1391 - 22:33
میکایل - مالمو - سوئد
چرا افتادید به پاچه خاوری،در دار،چرا اینهمه دروغ شرم کن شها که بدون اجازه چین و روس، به خونتون نمیرید ،با دینها،خودتونو انداختید تو بغل بی‌دین ها،از خدا دور شدید،آدم میکشید دروغ میگید و و..
دوشنبه 20 آذر 1391 - 22:52
sange_sabor - نامور - بلژیک
اینا واسه ز‌ر ز‌ر زدن قهرمانه جهان هستن اشغالهای مفتخور مملکت چرا نمیگید که مردم دارن از گشنگی رنج میبرن
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 01:41
exam292 - تهران - ایران
این وطن فروشها چشم دیدن پیشرفتهای ایران رو ندارن!!! ایرانی که قبل از انقلاب برچسب "ساخت ایران" روهم وارد میکرد، الآن به لطف الهی تونسته خودش ماهواره ی نوید و رصد رو به فضا پرتاب کنه...(خبر پیشرفتهای ایران اسلامی رو میتونید از رسانه های ارباباتون بگیرید!!!)
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 03:43
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
این آقا فرق هوا رو با فضا نمیدونه! شده فرمانده هوا فضای سپاه!!. ازش بپرسی‌ فرقش چیه میگه بست اول تریاک رو بزنی‌ میری هوا، بست دوم رو بزنی‌ میری فضا!
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 09:45
amirbidgoli - رشت - ایران
منگوله مشهدی - مشهد - ایران. این اطلاعات را از کجا می اری؟؟؟؟؟. به یک شرکت ژاپنی ترانزیستور می فروخته!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 11:17
geteven - انگلستان - انگلستان
متاسفانه از شنگول و منگوله تا سیا خان و حمی و میکأییل و اسراییل همه مغرضانه میخوانند و اظهار معلومات... می‌کنند. اقلا موضوع را بیش از ‌یک دفع بخوانید تا موضوع را درک کنید که آیا منطقی و قابل حسّ عادی هست حالا اکسترا سنسوری پرسپشن پیشکشتان. موضوع پای چپ و راست چکار به پهباد و فّن آوری آن دارد. همین طوری سردم بیلی موضوعات را سبک نگیرید. حال پای چاپ و راست را از شیعه یا کلا مسلمانان میدانی که در ‌یک مقاله پزشکی‌ خواندم که افرادی که سکته کردند و به موقع بلند شدن پای راستشان را از توالت بیرون گذاشتند به پشت افتدند و شانس زنده ماندنشان بیش از افرادی بوده که پای چپشان را بیرون گذاشتند چون آنهایی که پای راستشان را اول بیرون گذاشتند به پشت افتاده‌اند و آنهایی که پای چپشان را گذاشتند به شکم افتاده‌اند و فشار وزن و بسته شدن راه تنفسی با عثی شده‌ که اگر شانس زنده ماندن داشتند از بین برود. حالا باز هم بیان بگین این سلرو اون سلرو. در این صورت م سیا باید بری تمرین پای چپ اول گذاشتن کنی‌ که وزن اضافه مرکز ثقل بدن عوض میشود تا چه رسد به مرکز ثقل گردش خون یا ....
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 07:17
exam292 - تهران - ایران
"منگوله مشهدی - مشهد - ایران" تو شاهد پیشرفت هستی، ولی با ایم نتیجه گیری توی صف امثال "hamid411 - لس آنجلس - آمریکا" قرار میگیری!!!
‌پنجشنبه 23 آذر 1391 - 07:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.