۸۰ فعال مدنی کرد خواستار استعفای وزیر آموزش و پروش در پرونده پیرانشهر شدند

حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران. 

۸۰ فعال سیاسی و اجتماعی کرد با صدور بیانیه‌ای با اشاره به مصدومیت ۳۷ کودک به خاطر آتش‌سوزی در مدرسه‌ای در شهرستان پیرانشهر خواستار استعفا یا استیضاح فوری وزیر آموزش و پرورش شدند.
 
این فعالان در این بیانیه که روز دوشنبه ۲۰ آذر در وب‌سایت «کلمه» منتشر شده نوشته‌اند که «به دلیل وقوع حوادث بی شمار برای دانش‌آموزان در مدارس و حین فعالیت‌ها و اردوهای آموزشی و بی‌توجهی وزیر» به‌جدّ خواستار استعفا یا استیضاح حمیدرضا حاجی‌بابایی از سمت وزیر آموزش و پرورش هستند.
 
این فعالان سیاسی و اجتماعی که از ایرانیان کُرد و بیشتر آنها از افراد دانشگاهی و سه تن نیز از نمایندگان پیشین مجلس هستند از کمبود امکانات در مناطق محروم ایران «خصوصاً» شهرها و روستاهای مناطق کردنشین انتقاد کرده و نسبت به «تبعیض عیان و مبرهن بین مرکز و سایر مناطق» در برنامه‌ریزی و مدیریت آموزشی اعتراض کرده‌اند.
 
این فعالان هم‌چنین از «تحصیل دانش‌آموزان در مدارس فرسوده و نمور و قدیمی، گنجاندن تعداد دانش‌آموز بیش از دو برابر ظرفیت استاندارد در هر کلاس، محرومیت از روش‌های نوین و استاندارد آموزشی، فقدان برنامه‌های کمک آموزشی، افت فاحش سطح دانش و آموزش کودکان» در این مناطق انتقاد کرده‌اند.
 
درخواست استعفای وزیر از سوی این فعالان پس از آن مطرح می‌شود که در هفته جاری، رسول خضری، نماینده پیرانشهر، نیز در واکنش به این سانحه خواستار پاسخگویی دولت ایران شد و تاکید کرد که در هر جای دنیا چنین اتفاقی بیفتد، وزیر آموزش و پرورش استعفا می‌دهد.
 
روز ۱۶ آذر نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس نیز خواستار پاسخگویی وزیر آموزش و پرورش و برخورد با عوامل بروز حادثه آتش‌سوزی مدرسه روستای شین‌آباد پیرانشهر شدند.
 
روز ۱۵ آذرماه بر اثر آتش‌گرفتن یک بخاری نفتی در دبستان دخترانه‌ای در روستای شین‌آباد پیرانشهر واقع در استان آذربایجان غربی، ۳۷ کودک مصدوم شدند که حال هشت نفر از آنان با بیش از ۴۰ درصد سوختگی، «وخیم» گزارش شده است.
 
چند روز پس از این واقعه، یکی از این دانش‌آموزان به نام سیران یگانه که ۱۰ سال سن داشت به دلیل شدت جراحات سوختگی جان سپرد.
 
در واکنش به این سانحه، حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران، معلم کلاس را مقصر این حادثه دانسته‌است.
 
حمیدرضا حاجی‌بابایی روز یک‌شنبه، ۱۹ آذر، به خاطر قانع نشدن نمایندگان مجلس از پاسخ‌های او به پرسش‌های سه نماینده در موضوعات مختلف، از جمله موضوع همین آتش‌سوزی، نخستین کارت زرد را از مجلس را دریافت کرد.
 
خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه از قول جواد جهانگیرزاده، عضو هیات رییسه مجلس خبر داد که با حکم علی لاریجانی، رییس مجلس، کمیته‌ای متشکل از سه نماینده برای رسیدگی به وضعیت درمانی دانش‌آموزان حادثه‌دیده سانحه آتش‌سوزی دبستان پیرانشهر تشکیل شده‌است.
 
آتش‌سوزی در کلاس‌های مدارس ایران در سال‌های اخیر چندین بار رخ داده‌است؛ در پی حادثه شین‌آباد، گروهی به عنوان «همیاران حقوق بشر در تبریز» در این باره بیانیه‌ای منتشر کرده و یادآوری کرده‌اند با توجه به اینکه در ۳۰ درصد از مناطق ایران امکانات برای نصب تجهیزات سرمایشی و گرمایشی در مدارس وجود ندارد، این مدارس در معرض خطر آتش‌سوزی به‌وسیله بخاری‌های چکه‌ای و نفتی هستند.

+156
رأی دهید
-4

armin parsi - منچستر - انگلستان
این فجایع نه تنها مستدعی استعفاء بلکه سقوط دولت و نظام
دوشنبه 20 آذر 1391 - 11:25
albalooo - لندن - انگلستان
ی کاش بخاری مجلس شورای اسلامی هم نفتی بود، . در مجلسشون هم دستگیره نداشت....
دوشنبه 20 آذر 1391 - 12:07
دل سوخته - اریزونا - امریکا
80 نفر که هیچ تموم ملت ایران هم بخوان و خدایی نکرده تمام دانش آموزان دچار حادثه بشن وزیر آموزش و پرورش استفاء نمیدهد چون اینا اینقدر پست فطرت هستن که جان کسی اهمیت ندارد و تنها کاری که این ادمای بی شرف براشون مهم هست قدرت و ثروتی هست که مثل کنه چسبیدن بهش
دوشنبه 20 آذر 1391 - 11:54
بت شکن - مونترال - کانادا
از دیدگاه دولتمردان بی‌ مسئول، امکانات اقتصادی، نظامی و رفاهی‌ فلسطین و لبنان و سوریه و ونزولا و و و را ایران تامین می‌کند ولی‌ امکانات و تجهیزات مدارس ایران را امام زمان!!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 12:50
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
آخه واسه چی‌ تو مدرسه‌ای کا بهتون اعلام کردن باید تخریب بشه این عزیزان رو اونجا واسشون کلاس گذشتین .چرا به اون عربای وحشی لبنانی و فلسطینی ۶۰ میلیون دلار میدین و با مردم ایران این طوری رفتار می‌کنن .
دوشنبه 20 آذر 1391 - 12:55
Atabay2021 - خوی - ایران
مسئولین شهرستانی و استانی بیشتر مقصر هستند چون با برگرداندن بودجه ها به رده های بالاتر‌، بودن طولانی تر خود پشت میزهایشان را تضمین می کنند چون اگر کنار گذاشته شوند باید دوباره به آموزش در کلاس درس بازگردند که به اعتقاد این آقایان نسبت به کار اداری موقعیت پستی است.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 17:34
paya55 - چیچست - ایران
اگه توی این کلاس یه بچه بسیجی بود الان چهل روز عزا اعلام میشد ومسئولین بی وجدان استان بی توجه دارن همایش دریاچه برگزار میکنند.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 22:15
Cyrus77 - کلن - آلمان
باید وزیر آموزش پرورش و رییس مجلس و رهبر فرزانه رو با نفت آتیش بزنن بیناموسا رو
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:04
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
از ماست که برماست , ملت ایران فکر میکنند که مدیون نماینده گان و مسئولین هستند , همین که به طرف رای دادنند رئیس جمهور و نماینده و رهبر شد باید ازش بترسند و سرشون را واسه تو سری پائین بیاورند. هر بلائی هم که سرشون بیاد بجای اعتراض فقط التماس و خواهش میکنند که بهشون رحم کنند.
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 00:08
sepherdad - سیدنی - استرالیا
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه. چرا، چون ما غریبه پرستیم! به اطرافت نگاه کن تا ببینی برای یه خارجی جون هم میدیم.
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 04:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.