شروط تازه جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران شروط تحقق گفت‌وگو میان ایران و آمریکا را اعلام کردند. جواد لاریجانی در عین حال آمریکا را به تلاش برای استقرار یک دیکتاتوری سکولار در ایران متهم کرد.
 

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی معتقد است که ایالات متحده‌ی آمریکا با اعمال فشار بر تهران تلاش می‌کند یک "دیکتاتوری سکولار با نمای دمکراسی" را در ایران مستقر کند. وی می‌گوید: «الان فصل ایستادگی در مقابل آمریکا است، نه فصل کوتاه ‌آمدن». لاریجانی با این جمله به پیشنهادهای اخیر در مورد گفت‌وگوی مستقیم تهران و واشنگتن واکنش نشان داده است.
 
به زعم لاریجانی، این تحلیل که تحریم‌های ایالات متحده و غرب سبب بروز رشته‌ای از مشکلات اقتصادی در ایران شده‌اند «نه تنها غلط است بلکه بسیار سیگنال بدی هم به آمریکایی‌ها می‌دهد».
 
او در عین حال گفت‌وگو با آمریکا را رد نمی‌کند. پایگاه اینترنتی "خبرآنلاین" روز یکشنبه (۹ دسامبر/ ۱۹ آذر) به نقل از محمد جواد لاریجانی نوشت: «استراتژی جمهوری اسلامی استراتژی مقابله و ایستادگی در برابر آمریکا است [...] در تاکتیک حالا این‌که صحبت [مذاکره مستقیم] بکنند یا نکنند، مسئولین امر می‌توانند به تناسب وضعیت، مسئله‌ای را که به نفع است اتخاذ کنند وهر چیزی که منافع ملی ما را داشته باشد پیش ببرند».
 
رئیس ستاد حقوق بشر قوه‌ی قضائیه "طراحی متدهای درست مقابله داهیانه و باطل‌کردن توطئه‌های وسیع" علیه ایران را "استراتژی درست" در شرایط کنونی می‌داند. وی در سخنان خود همچنین مدعی شد که «هر جا ده درصد دموکراسی باشد مردم به اسلام رأی می‌دهند و آمریکا این را نمی‌خواهد».
 

 
محمد جواد لاریجانی ایالات متحده آمریکا را به تلاش برای استقرار یک "دیکتاتوری سکولار" در ایران متهم کرد


 
لاریجانی علاوه بر این، بدون اشاره مستقیم، از کسانی انتقاد کرد که گروه ۱+۵ را "نخودی" می‌دانند و معتقدند که «موقت هم که شده برویم با آمریکایی‌ها بشینیم و ببندیم و تمام کنیم».
 
مذاکره با همه، غیر از اسرائیل
 
رامین مهمانپرست، سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی، نیز روز شنبه (۸ دسامبر/ ۱۸ آذر) در پاکستان در مورد موضوع مذاکره ایران و آمریکا صحبت کرد. وی در یک کنفرانس خبری در شهر لاهور "احترام به حقوق ملت و دولت ایران" را شرط شکل‌گیری مذاکرات احتمالی بین دولتمردان در تهران و واشنگتن دانست. مهمانپرست تصریح کرد که ایران با هر کشوری به جز اسرائیل مذاکره می‌کند.
 
در این میان افراد و جریان‌هایی در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی موضوع گفت‌وگوی جمهوری اسلامی با ایالات متحده‌ی آمریکا را از اساس رد می‌کنند. نماینده‌ی آیت‌الله علی خامنه‌ای در نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چنین مذاکره‌ای را به "تسلیم‌شدن در برابر دشمن قسم‌خورده نظام اسلامی" تعبیر کرده است.
 
مخالفت با آمریکا همواره یکی از ایدئولوژی‌های اصلی جمهوری اسلامی بوده است. محمد صادقی، به نوشته‌ی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت‌وگو با ایالات متحده را «به معنی عقب‌نشینی از اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی» دانسته است.
 
روایت کیهان از تلاش "انقلابیون فرسوده"

 

روزنامه کیهان نیز پیش از این به موضوع مذاکره ایران و آمریکا واکنش نشان داده بود. حسین شریعتمداری، "نماینده‌ی ولی فقیه" در این روزنامه روز شنبه مدعی شد که "انقلابیون فرسوده" در تدارک "نوشاندن جام زهر" به رهبر جمهوری اسلامی هستند.
 
بنا بر تحلیل سردبیر کیهان، "انقلابیون فرسوده در این برهه حساس قصد دارند با مهندسی هدفمند اوضاع کشور٬ فشار همه جانبه‌ای به رهبری" وارد کنند. "نوشیدن جام زهر، عقب‌نشینی و دست‌کشیدن از مواضع انقلابی" از جمله اهدافی هستند که به زعم حسین شریعتمداری طراحان این حرکت به دنبال آن هستند.
 
روزنامه کیهان هم تأکید بر تأثیرات تحریم‌های بین‌المللی بر اقتصاد ایران را "دستاویز" فشار بر رهبر جمهوری اسلامی برای پذیرش گفت‌وگو با آمریکا ارزیابی می‌کند.
 
اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، از جمله شخصیت‌های سیاسی است که گفته می‌شود خواهان گفت‌وگوی سیاستمداران تهران و واشنگتن است. دولت او، موسوم به دولت سازندگی، به "ترمخویی" در برابر آمریکا متهم می‌شود.
 
دولت محمد خاتمی – دولت اصطلاحات – نیز بارها از سوی برخی از جریان‌های محافظه‌کار به تلاش برای برقراری ارتباط با آمریکا متهم شده است. این اتهام همچنین متوجه جریان نزدیک به محمود احمدی‌نژاد است. رئیس دولت دهم در آخرین سفر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل (سپتامبر ۲۰۱۲) نیز موضوع آمادگی کشورش برای گفت‌وگو با آمریکا را مطرح کرد.

+46
رأی دهید
-88

میکایل - مالمو - سوئد
باز این اشغال،پیداش شد،دوباره این زمین دزد،طوق،طوق کرد،خاک تو سر آمریکا که چنین حقیر،شده که تو لجن بیسواد، با پشیبا نی‌ رییسیت چین و روس ز‌ر،ز‌ر میکنی‌،اینه اقر ملی‌ افتادید تو بغل،روس و چین،بیسواد هارو زبون می‌گیرید،ما اقر ملی‌ داریم،باج ندید تا ببینیم،کجا میره..
یکشنبه 19 آذر 1391 - 23:32
behbahani - اهواز - ایران
یکی به من غیر سیاسی و عوام بگه ترس ما از مذاکره با امریکا برا چیه؟چرا مذاکره با مریکا برا سران این کشور اینقدر هولناکه،ما توی این مذاکره چی رو از دست میدیم،توی کشور همسایه روسیه جناب پوتین میاد توی کنفرانس اسلامی شرکت میکنه چون منافع ملی کشورش ایجاب میکنه،نهایتش اینه که توی مذاکره با امریکا ما شرایطش رو میپذیریم یا نمیپذیریم عین مذاکراتی که بین سران کشورهای دیگه دنیا میشه.شما که داعیه رهبری جهان اسلامتون گوش فلک رو کر کرده اونوقت اینقدر ترسو و بی اعتماد به نفس توی این جریان هستین؟آقای شریعتمداری میشه یه بار توی سرمقاله کیهان بنویسی این مذاکره چه پیامدهای منفی برا ایران داره،نه که کلی گویی کنی بطور ریز اینو برا ما مردم توضیح بدی،هزاران مقاله نوشتی محض رضای خدا این یکی هم بنویس.اجرت با امام زمان
یکشنبه 19 آذر 1391 - 23:29
Iran e azad - هورتن - نروژ
شنیدم که چشمش دنبال یک سری زمین تو پارک جنگلی‌ Yellow Stoneهست!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 01:49
samuk66 - لندن - انگلستان
لیک کردم چون خوب دنیا رو سر کار گذاشتن.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 02:13
geteven - انگلستان - انگلستان
بهبهانی‌ - اهواز - ایران: چرا شریتمداری ؟ من که نمردم که بهتر از شریتمداری میگم که اینها راا اگر از در بیان و بیرونشان کنی‌ از بام میایند و اگر از بام بیرونشان کنی‌ از دیوار و بعد از زیر زمین و بعد از هوا و بعد از هر طرف. بهترین مثال عقاب یا همان لاشه خور یعنی‌ دست از سر مرده هم نمیکشد.چونکه مرده هم حد اقل $۵۰۰۰.۰۰ کاپیتال یا پول ارزش داره. حالا چه بمیری یا نمیری اینها سودشون میبرن. حالا که کمی موضوع برات روشن شد من میگم راهی‌ جز مزاکره مستقیم نیست چون چین، روسییه خصوصا، آلمان ،انگلیس،فرانسه و غیره هر چه اومریکاررر بگه
دوشنبه 20 آذر 1391 - 08:36
paksan - آمریکا - آمریکا
آخه این یارو خودش هم می دونه هیچ کاره است و چون دوتا برادرش یه کاره ای شدند اینم تلاش می کنه حرفی بزنه تا نظر آقا رو بخودش جلب کنه ولی اصولاً لاریجانی ها بر اساس انتصاب به این مدارج رسیدند و هیچکدوم محبوبیتی در بین مردم ندارن و اینم فکر می کنه شاید آقا چشمش گرفت و گذاشت رئیس جمهور بشه . ولی با توجه به فساد مالی که این طرف داره و چندین ساله که بودی گند فساد زمین خواری در وارمین ورد زبانهاس آقا توجهی بهش نمی کنه و در دوره اول احمدی نژاد خیلی تلاش کرد وزیرخارجه بشه ولی آقا گفت نه و حالا باز با این سخنرانی ها که اصلا هیچ تناسبی با مسئولیتش نداره سعی در گرد و خاک داره
دوشنبه 20 آذر 1391 - 06:16
geteven - انگلستان - انگلستان
انجام و یآا چه زود یآا دیر مجبور به کوتاه آمددهند و تا بتوانند نمیگزارندخسوسن ایسرایهل این کار اتفاق بیفتد و اگر اتفاق بیفتد و روابط خوب شود باید این راا در نظر گرفت که نفت، زخایر معدنی ، اسلحه فرووشی سلاهای کهنه یا بدللی یآا از دور خارج شده به ایران، موستشاران و کار برای اومریکارر‌ها و حتی پول خرید و فروش هر چیزی فقط در بانک‌های اومریکاررها سرازیر میشود و هیچ نفع برای اقتصاد و مردم ایران نخواهد داشت مگر برای من که دلم ‌یک ذره شده‌ برای تو ایرانی‌ و ایران.پس باید این راا هم بدانیم که حاد اقل چنین نفر از افرادی. دیگه پیشرفت به رکود و یعنی دو دستی‌ ایران راا تحویل دادن مگر کشوری میدانی که روابتش را با اینها خوب کرده باشد که سودی برده باشد ای.ِ. عراق، ایگیپت، یمن، پاکستان، لیبی‌، و گیره که جز ضرار ‌چیزی برایشان نداشته و این آزادی که صحبتش راا می‌کنند فقط در قوطی عطاریه پیدا میشود.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 08:37
توفیق - سیاتل - آمریکا
بهبهانی جان، علت مذاکره نکردن با آمریکا خیلی‌ ساده هست. ببین عزیز، کشور از لحاظ اقتصادی، فرهنگی‌، رفاه عمومی‌ و خلاصه هر چی‌ که اسم ببری در حال نابودی هست. خوب، تا ۵ یا ۱۰ سال بعد از انقلاب میشد این رو تقصیر شاه یا صدام گذشت. الان جمهوری اسلامی بیشتر از ۳۰ سال هست که قدرت در دستشه. وقتی‌ با این‌همه پول نفت اوضاع مملکت اینقدر خرابه، سران رژیم احتیاج به دشمن خارجی‌ پر قدرت دارن که کم و کاستیهای خودشون رو به حساب اونها بذارن. ایران اگر روابط دوستانه با همه کشورها داشته باشه دیگه این همه اشکالات رو به گردن کی‌ می‌خواد بندازه؟ اگر رابطه با آمریکا خوب بشه، پس دیگه چی‌ جوری این همه درب و داغونی مملکت رو توجیه کنن؟
دوشنبه 20 آذر 1391 - 06:03
exam292 - تهران - ایران
behbahani - اهواز - ایران: عزیزم، سیاست آمریکا که بارها خودش تو رسانه ها گفته "سیاست هویج و چماق" هست که متاسفانه بارها در دولت خاتمی توی مذاکرات، ما امتیاز دادیم و اونها نه تنها به قولشون عمل نکردن!!! بلکه طلبکارتر هم شدن.. مسئولین ساده لوح با دیدن هویج وسوسه میشن، وقتی میرن جلو چنان محکم میخورن که تا مدتها نمتونن از زمین بلند شن....
دوشنبه 20 آذر 1391 - 11:51
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
آقای بهببها نی‌ اینا هر چی‌ کا علی‌ چلاق بگن همونو تکرار می‌کنن مترسکن علی‌ چلگم منافعش تو اینه کا آمریکا رو یه گول واسه مردم به تصویر کشیده تا چیزی نگن.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 11:13
kobalt - کرج - ایران
لاریجون مبادا کوتاه بیایی الان آمریکا در حال فروپاچیه من شنیدم چندین ساله یارانه مردمشونو نتونستن بدن اینم از وضع دلارشون که هر روز گرونتر میشه هیچ غلطیم نمیتونن بکن یادت باشه تو شرطا شیعه شدن اوباما و تعطیلی عاشورا تاسوا و تدریس اصول کافی و مفاتیح الجنان وبقیه رسالات رو تو دانشگاهای امریکا بگنجونی.نصر من الله وفتحن قریب
دوشنبه 20 آذر 1391 - 15:29
sarbedar5 - تهران - ایران
این اقازاده شب قبل از حمله متفقین به عراق بگو چی پیشگویی کردی و با چه آب و تابی هم از صدا و سیما پخش کردن. یادش بخیر آنها حتی ساعت شروع حمله را هی تکرار میکردند ایشان هم با آن لبخندمخصوص (که یعنی مردم چیزی نمی فهمند) می گفت :. من تعهد میدم حتی یک گلوله شلیک نمیشه چون انها از.................ما میترسند
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 23:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.