محمدرضا رحیمی: کاش مخابرات را به سپاه نداده بودیم

معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم تودیع وزیر ارتباطات از واگذاری مخابرات به سپاه ابراز تأسف کرده است. او بدون ارائه توضیح بیشتر، فروش مخابرات را عمل به "توصیه آقایان" خواند و گفت: «ای‌کاش این کار را نمی‌کردیم.»
 

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور روز یکشنبه (۹ دسامبر/۱۹ آذر) در مراسم تودیع رضا تقی‌پور، وزیر پیشین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به واگذاری مخابرات به سپاه پاسداران ابراز تأسف کرده و گفت: «بخش ارتباطات را که یکی از کارسازترین و پردرآمدترین بخش‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود به توصیه آقایان فروختیم رفت. نوش جانشان. اما ای‌کاش این کار را نمی کردیم.»
 
واگذاری مخابرات به سپاه به معامله‌ای ۸ میلیارد دلاری در بازار بورس به تاریخ ۵ مهرماه ۱۳۸۸ باز می‌گردد، که خبرگزاری‌های ایران از آن به عنوان "معامله تاریخ بورس کشور" یاد کردند. در این معامله ۵۱ درصد سهام شرکت مخابرات ایران به کنسرسیوم "اعتماد مبین"، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فروخته شد.
 

 
محمدرضا رحیمی به همراه علی نیکزاد وزیر جدید ارتباطات. وزیر پیشین در مراسم تودیعش حضور نداشت


 
فروش سهام شرکت مخابرات در چارچوب اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و تأکید رهبر جمهوری اسلامی بر شدن گرفتن روند خصوصی‌سازی صورت گرفت.
 
آیت‌الله خامنه‌ای در تیرماه سال ۱۳۸۵ تفسیر جدیدی بر این اصل را که توسط "مجمع تشخیص مصلحت نظام" تنظیم شده بود، تأیید کرد و دولت را به واگذاری ۸۰ درصد از سهام بخش‌های دولتی به بخش خصوصی موظف نمود.
 
پس از واگذاری مخابرات به سپاه پاسداران، برخی رسانه‌ها در رویکردی انتقادی از شبه دولتی‌سازی یا نیمه دولتی‌شدن مخابرات خبر دادند. در همان زمان سایت "الف" وابسته به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نیز از فروش سهام شرکت مخابرات به عنوان "میخی بر تابوت خصوصی سازی" یاد کرد.
 
"تکلیفی از سوی مجلس"
 
دولت سال گذشته موضوع ادغام ۸ وزارتخانه را بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه مطرح کرده بود که با مخالفت مجلس و شورای نگهبان روبرو شد. محمود احمدی‌نژاد خواستار ادغام وزارت ارتباطات، راه و شهرسازی و مسکن و تشکیل "وزارتخانه امور زیربنایی" شده بود که این خواسته از سوی شورای نگهبان رد شد.

در پی برکناری رضا تقی‌پور و به روی کار آمدن علی نیکزاد در وزارت ارتباطات، ناظران این اقدام محمود احمدی‌نژاد را به معنای در دستور کار قرار گرفتن طرح سابق دولت برای ادغام سه وزارت‌خانه ارتباطات، راه و مسکن و شهرسازی ارزیابی کردند که مجلس هشتم و شورای نگهبان پیش‌تر جلوی آن را گرفته بودند.
 
در همین حال معاون اول رئیس‌جمهوری ایران روز یکشنبه در مراسم تودیع رضا تقی‌پور، کنار گذاشتن وی از سمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به خاطر "ادغام و تکلیفی" توصیف کرد که "مجلس بر گردن دولت نهاده است."
 
او گفت: «ما از این مساله خوشحال نیستیم و اگر این تکلیف از سوی مجلس برداشته شود، ما تمایل داریم که بخش فناوری اطلاعات به صورت جداگانه خود را حفظ کند.»
 
آقای تقی‌پور در مراسم تودیع خود و معارفه وزیر جدید حضور نداشت.
 
محمدرضا رحیمی با ابراز ناخرسندی از عدم حضور وی در این مراسم گفت: «آقای تقی‌‌پور باید به هر دلیلی که وجود دارد در این مراسم شرکت می‌کرد، حتی به خاطر دوستداران خودشان که همواره وی را مورد حمایت و تقدیر خود قرار می‌‌دادند. در این دولت هر وزیری با احترام آمد‌ اما هنگامی که وقت رفتنش می‌‌رسد با اخم می‌رود؛ این رفتن نباید اینگونه باشد و مسئولان در هنگام رفتن باید خوشحال باشند.»
 
یک روز پس از برکناری رضا تقی‌پور یک نماینده کمیسیون صنایع و معادن از قصد نمایندگان برای جلوگیری از برنامه دولت برای ادغام وزارتخانه‌ها خبر داد و گفت که نمایندگان در حال تدوین طرح دو فوریتی برای پیشگیری از هر گونه ادغام جدید تا یک سال آینده هستند، که این طرح به هیأت رئیسه مجلس تقدیم خواهد شد.

+47
رأی دهید
-7

Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
رژیم را سپاه اداره می‌کند
دوشنبه 20 آذر 1391 - 01:10
farnia - تهران - ایران
چرا اینو نمیگیرن ببرن اوین یا بدن پلیس فتا چهار تا سوال ازش بپرسن ؟ بعد جنازه شو ورداره از اونجا بیاد بیرون ؟ چرا سپاه اطلاعیه نمیده و تو دهن این مرتیکه سپاهی نمیزنه ؟ چرا با احساسات مردمی بازی میکنین ؟ این ها نوکر اسرائیل هستن !!! من جای سپاه بودم همین امشب کودتا میکردم !!!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 04:40
بت شکن - مونترال - کانادا
ای‌ کاش اصلا شما روی کار نمی‌‌آمدید و به درک الفسلین می‌‌پیوستید!!!!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 13:05
فراوانی - قطر - قطر
آقا کجای کاری سپاه 30 ساله کودتا کرده خبر نداری انگار
دوشنبه 20 آذر 1391 - 12:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.