معترضان به کنسولگری ایران در هرات حمله کردند

 

معترضان عکس‌های از افرادی را که می‌گویند توسط نیروهای ایرانی کشته شده اند با خود حمل می‌کردند

شماری از معترضان امروز یکشنبه (۱۹ قوس/آذر) به کنسولگری ایران در هرات حمله کردند.

معترضان که تعدادشان به حدود ۱۵۰ نفر می‌رسید و از اهالی شهرک اسلام‌قلعه بودند، می‌گفتند که از ایران می‌خواهند "جنازه ۱۳ تن از جوانان را که در تیراندازی نیروهای ایرانی کشته شده‌اند" تحویل دهد.

این معترضان گفتند که این جوانان حدود سه و نیم ماه پیش برای یافتن کار به ایران رفتند اما از آن زمان تا کنون ناپدید شده اند.

آنان گفتند شواهد کافی در دست دارند که این افراد توسط نیروهای ایران کشته شده اند.

اما مقامات کنسولگری ایران در هرات ادعاهای معترضان را رد کرده‌اند.

آنها به رسانه‌های محلی گفته‌اند که هیچ‌گونه مدرکی در دست نیست که نشان دهد این ۱۳ نفر وارد خاک ایران شده باشند.

"صدای ما را کس نمی‌شنود"

معترضان با سنگ و چوب بر کنسولگری ایران هجوم آوردند، اما پلیس به تیراندازی هوایی متوسل شد و معترضان را از اطراف کنسولگری دور کرد.

معترضان خشمگین درحالی‌ که علیه حکومت ایران شعار می دادند، نخست در مقابل کنسولگری ایران در شهر هرات تجمع کردند.

آنان عکس های از افرادی را که می‌گویند توسط نیروهای ایرانی کشته شده‌اند با خود حمل می‌کردند.

تظاهر کنندگان بعد از مدتی در میان تدابیر شدید امنیتی از نزدیک ساختمان کنسولگری ایران دور شدند و در مقابل ساختمان ولایت هرات تجمع کردند.

 


یکی از معترضان گفت: "این ۱۳ نفر از اسلام قلعه رفته بودند. آنان را گرفتند و در پشت حاجی آباد در منطقه تایباد کشتند."

یکی دیگر از معترضان به بی بی سی گفت: "چهار ماه است که به داد ما کسی نرسیده است. تا کابل رفتیم و هرچه داد کشیدیم کسی صدای ما را نشنید. ما خواهان جنازه‌ها هستیم."

در نظر است که مقام های محلی هرات امروز با شماری از نمایندگان معترض گفتگو کنند.

چندی پیش مقامات هرات به رسانه‌ها گفتند که این مساله را از طریق وزارت امور خارجه افغانستان دنبال می‌کنند.

پیش از این ادعاها در مورد حمله نیروهای ایرانی به افغانهایی که برای کار از مرز ایران عبور می کنند و همچنین ادعاهای مبنی بر اعدام زندانیان افغان در ایران، واکنش‌های تندی را در افغانستان برانگیخته و تظاهرات شماری از افغانها را در شهرهای مختلف این کشور به دنبال داشته است.

+77
رأی دهید
-28

mo.miyai - اسلو - نروژ
امیدوارم که کشتن هم وطنهای افغانستان واقعیت نداشته باشه امیدوارمممممممممممممممم
یکشنبه 19 آذر 1391 - 22:56
boomfang - آبادان - ایران
اگر کشتنشون دستشون درد نکنه
یکشنبه 19 آذر 1391 - 22:58
persian_aria75 - شفیلد - انگلستان
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از کشف «بزرگترین» محموله مواد مخدر ظرف یک روز در ۳۰ سال گذشته خبر داده و گفته است در این عملیات که در سیستان و بلوچستان صورت گرفته، یک قاچاقچی نیز کشته شده است. . به گزارش روز شنبه، ۱۸ آذرماه، خبرگزاری مهر، حسین ذوالفقاری گفته است که پس از ۱۸ روز کار عملیاتی، در نهایت در یک درگیری ۳۶ ساعته در هنگ مرزی جکیگور در سیستان و بلوچستان، «۱۱ تن و ۳۶ کیلوگرم» مواد مخدر کشف و ضبط شده است.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 23:49
ukguy4u - لندن - بریتانیا
واقعا متاسفم
دوشنبه 20 آذر 1391 - 00:09
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
از نژاد پرستی‌ متنفرم، من به عنوان یک انسان و ترک تبار ایرانی‌ از این ظلمی که به برادران افغانی در ایران می‌شه شرمنده هستم.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 01:13
anti sandis - کنت - انگلیس
boomfang مرگ بر نژادپرست
دوشنبه 20 آذر 1391 - 02:11
nastaran_tehrani - فرانکفورت - فرانکفورت
boomfang - آبادان - ایران فقد میتونم بگم برات واقعن متآسفم انشاءالله یروزی برادره کوچیکه شما هم به ناحق کشته بشه و من بیام اینجا بگم دستشون درد نکنه اگه کشتن امین عزیزانه افغانی من به عنوانه یک ایرانی از همتون عذر خواهی میکنم دوست پسره من افغانی هستش من عاشقه افغانی هستم از شنیدنه این خبر اشکم سرا زیر شد انشاءالله خدا به بازماندگانشون صبر بده امین لعنت به هرچی ادمه کسیفو نجات پرسته boomfang - آبادان - ایران انشاءالله عزیزه دلت کشته بشه من بیام بگم خوب کردن کشتنش تا بفهمی باید دست از وحشی گری برداری آبروی ما یرانیهارو شما ادمای دهاتیو بدبخت تو کله دنیا بردن
دوشنبه 20 آذر 1391 - 04:03
علی سهرابی - تهران - ایران
اگه بگیم اقا نیا ید ایران باید چکار کنییم نمیدونی چه جنایاتی میکنند توایران اینهارو نمیگن
دوشنبه 20 آذر 1391 - 05:01
Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا
boomfang - آبادان - ایران: اگربگویم ازتبارآدمخوران قرن بیستی واگربگویم ازکیسه لیسان رژیمی یقینآ دروغ نگفتیم!! شرفت کجارفته آدمکش ؟آیا اون بیگناه هایکه وطنشون ازدست دخالت ها ومنافقت های رژیم اخوندی شما ویران شده وبرای یک لقمه نان فرزندوخانواده خودرارهامیکنندمستحق این همه ظلم اند؟ این چی نوع انسان دوستیس این چه نوع انسانیت است؟البته توجانوربه معنی انسانیت چی میفهمی
دوشنبه 20 آذر 1391 - 06:48
M.R-TOOFAN - کابل - افغانستان
شهادت سیزده نفرازهموطنان ما تنها گوشه ی کوچکی از جنایات بی شمار رژیم فاشیست ایران به شمار می آید.ملت ما هنوز جنایت و کشتار وحشیانه ایرانیان در اردوگاه سفید سنگ را فراموش نکرده اند.بیش از ششصد وسی نفراز هموطنان ما مظلومانه به شهادت رسیدند.درگوشه وکنار ایران روزی نیست که افغانها مورد تهدید و اهانت قرارنگیرند. این یعنی عدالت اسلامی شیخ الشیاطین خامنه ای
دوشنبه 20 آذر 1391 - 04:29
azarbayjan-janim - تبریز - ایران
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک. تو ترک تبار ایرانی نیستی تو ترک آزربایجانی هستی
دوشنبه 20 آذر 1391 - 08:26
perser68 - فلوریدا - امریکا
boomfangآبادن ایران. از مرگ دیگران کدوم مشکل تو حل میشه!؟بگو که ما هم بدونیم!!!فقط آدم‌های بیمار و عغده‌ای هستن که از کشتن لذت می‌برن!!!چیزای بهتری شنیده بودم از آبادانی ها!!!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 03:41
کاملا منطقی - لندن - انگلستان
آبادان ایران واقعاً از این طرز فکرت متاسفم.به عنوان یه ایرانی‌ همیشه از مردم کشور افغانستان به خاطر رفتار بد بعضی از هموطنام و دولت شرمنده هستم.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 09:14
hossein-87 - تهران - ایران
اینا فقط میگن کشتن،نمیگن که "چرا" کشتن! خود کشور ایران عقب مونده ست و داره به واسطه سیاست های غلط سیاستمدارانش و بی فرهنگی یه سری از مردمش به یه طویله واقعی تبدیل میشه،اونوقت اینا میگن ما قاچاقی بیایم ایران،مواد مخدر ترانزیت کنیم،تو ایران آدم بکشیم و تجاوز کنیم و آدم بدزدیم و اگرم کسی برخوردی با ما کرد، یه مشت نفهم رو دنبال خودمون راه میندازیم و میگیم این رفتار شما "فاشیستیه"!!! آخه آدم فهمیده ای که میگی رفتار دولت ایران "فاشیستیه"، تو اصلا حالیت هست فاشیست به کی میگن ؟ تو که خودت خوب میدونی تو اون خراب شده ای که هستی،پلیس در برخوردش با هنجار شکن های جامعه مکث نمیکنه و در برابر خارجی ها برخوردش محکم تر هم هست!پس چیه میاین اینجا واسه ما ژست فهمیده میگیرید؟! Tourkan - کپنهاگ - دانمارک من هم در برابر ناموس کشورم ایران که شامل خواهر مادر خود شما هم میشه و همچنین جوانانی که به واسطه همین برادران افغانت اسیر اعتیاد شدن شرمنده هستم.
دوشنبه 20 آذر 1391 - 10:39
hossein-87 - تهران - ایران
M.R-TOOFAN - کابل - افغانستان - نه بابا!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 15:01
perser68 - فلوریدا - امریکا
خامنه‌ای منفور و مزدوران ماله کشش با خرید و فروش تریاک و مدل‌های دیگش خانواده ایرانی‌ رو به روز سیاه نشونده!جمهوری آدم خور اسلامی با تریاک به جنگ بچه‌های ایرونی اومده،حالا افغانی شده مشکلش!!!افغانی نکشه،جواب مردم رو چطور بده!!!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 20:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.