مادران بهایی به همراه فرزندان در زندان سمنان

از سمنان گزارش می‌رسد، وضعیت دو شهروند زن بهائی و فرزندان شیرخوار آنها در زندان وخیم‌تر شده است. نمایندگان بهائی در آلمان گفتند، برخورد با بهائیان سمنان نمونه‌‌ی جدیدی از رفتار مقام‌های ایران با بهایی‌هاست

گروه‌های حقوق بشری ایرانی و جامعه‌ی بهائیان آلمان درباره‌ی وضعیت دو شهروند زن بهائی و کودکان شیرخوار آنها در زندان سمنان گزارش دادند که وضعیت آنها وخیم‌تر شده و کودکان نیازمند مراقبت پزشکی هستند.ترانه ترابی به همراه پسرش بارمان احسانی که فقط ۵ ماه سن دارد

 

"هرانا" ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در این باره می‌نویسد: «خانم ترانه ترابی (احسانی) ۳۰ ماه محکومیت دارد که به همراه پسرش بارمان احسانی که فقط ۵ ماه سن دارد در حال گذراندن دوران محکومیت خود می‌باشد و فرزندش نیز با او در زندان است.» هرانا می‌افزاید، در حال حاضر بچه ۵ ماهه بسیار ضعیف و نیازمند رسیدگی زیاد است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارش خود به وضعیت خانم زهره نیک‌آئین (تبیانیان) هم اشاره می‌کند که ۲۳ ماه محکومیت دارد و در حال حاضر به همراه پسرش رسام تبیانیان که حدود ۱۱ ماه دارد مشغول گذراندن دوران محکومیت خود است.

هرانا در گزارش خود آورده است با توجه به اینکه هر دو کودک بیمارند و نیاز به رسیدگی و چک آپ ماهانه دارند و کودک زهره (رسام) گوشش چرک کرده و نیاز است که سریعا به وضع این شهروندان رسیدگی شود.

گزارش‌ها از وضعیت بهائیان سمنان

در گزارش تارنمای جامعه بهائیان ایران نیز درخصوص خبر دستگیری بهائیان سمنان آمده است که دستگیری‌ها در سمنان با دستگیری‌های پیش از این تفاوت دارد. در اقدامات برنامه‌ریزی شده ضدبهائی در سمنان ارگان‌های محلی دولتی و همچنین مراکز غیر‌رسمی و نیروهای لباس شخصی مشترکا عمل کرده‌اند.


 
پتر آمسلر، مسئول حقوق بشر جامعه‌‌ی بهائیان آلمان

 

در بخشی از گزارش جامعه بهائیان آلمان درباره‌ی بهائیان آمده است که منازل و دکان‌های بهائیان را آتش می‌زنند و یا آنها را مجبور می‌کنند مغاز‌ه‌های خود را ببندند. تبلیغات ضد بهائی در مدارس هم شدت یافته است.

یک شاهد عینی که نخواست نامش فاش شود به دویچه وله گفت: «غالب بهائیان سمنان از سنگسر به این شهر آمده و ساکن شده‌اند و در سمنان زندگی و کار می‌کنند. در قیاس با سنگسر، سمنان محیط بزرگتری است. بهائیان سمنان بویژه در عینک‌سازی فعالیت دارند و یا در ارائه خدمات کامپیوتری مشغولند.

اما فشار به بهائیان سمنان زیاد و زیادتر می‌شود. به گفته این شاهد عینی، مقامات محلی رسما نگفتند که بهائی‌ها به‌خاطر بهایی‌بودنشان باید کسب و کار خود را تعطیل کنند. اما مجوز کسب را تمدید نمی‌کنند و مغازه‌ها را می‌بندند، در نتیجه برای آنها امنیت شغلی نیست.

این شاهد عینی که با مسائل بهائیان آشناست در ادامه چنین می‌گوید: «این اقدامات برای این انجام می‌گیرد که بهائیان به لحاظ مالی فلج شوند و فشار را آنقدر افزایش می‌دهند که آنها مجبور به ترک ایران شوند. اما نسل جدید بهائیان در سمنان و سنگسر و حتی در نقاط دیگر ایران مانده‌اند.»

دلیل حساسیت نسبت به بهائیان سمنان

این شاهد عینی در توضیح به این سئوال که چرا فشار به بهائیان سمنان بیشتر شده، چنین پاسح می‌دهد: « به نظر من دلایل اصلی آن این است که عناصر اصلی و موثر بهائیان بیشتر از سمنان و سنگسر برخاستند و اینکه بهائیان سنگسری خیلی هدایت کننده بودند. از سوی دیگر هم اطلاعات و سازمان امنیت سمنان بسیاری قوی هست و عناصر متعصبی دارد.»

شاهد عینی که نخواست نامش فاش شود در ادامه توضیح داد که بهائیانی که دستگیر می‌شوند بیشتر به صورت زوج و یا اهل یک خانواده هستند و باهم دستگیر می‌شوند و بچه‌های آنها آواره و بی‌سروسامان می‌مانند. بنابراین مادران ترجیح می‌دهند که بچه‌های خود را هم به زندان انتقال دهند.

پتر آمسلر، مسئول حقوق بشر جامعه‌‌ی بهائیان آلمان در گفتگو با دویچه وله هشدار می‌دهد: «آنچه که در سمنان اتفاق افتاده، مدل و نمونه‌‌ی برخورد با دیگر بهائیان ایران است. مقامات محلی مجموعه‌ای از تضییقات و فشارها را علیه بهائیان بکار می‌برند تا واکنش دول غربی را هم امتحان کنند.»

حدود ۱۰۰ بهائی در زندان‌های ایرانمحسنی اژه‌ای، صرف بهائی بودن دلیل دستگیری کسی نیست

 

اخیرا غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضایی ایران به بازداشت بهائیان سمنان (۱۳ آذر/ ۳ دسامبر) واکنش نشان داد و گفت: «صرف بهائی بودن دلیل دستگیری کسی نیست.» اژه ای در پاسخ به سئوالی راجع به دستگیری عده‌ای از بهائیان سمنان تصریح کرد: «هیچ فردی صرف داشتن عقیده و یا نظری بازداشت نمی‌شود، چرا که در این صورت بسیاری از بهائیان نیز باید مورد بازداشت قرار می‌گرفتند.»

پتر آمسلر، مسئول حقوق بشر جامعه‌‌ی بهائیان آلمان به دویچه وله می‌گوید: «در حال حاضر حدود ۱۰۰ تن از پیروان بهایی در ایران زندانی هستند. اغلب این افراد پس از سه روز یا سه هفته و یا سه سال حبس با قرار وثیقه‌ای بسیار سنگین آزاد می‌شوند.»

به گفته‌ی آقای آمسلر، مسئول حقوق بشر جامعه‌‌ی بهائیان آلمان، این افراد برای فراهم کردن مبلغ وثیقه‌ی مورد نظر، اغلب مجبور به فروش خانه‌های خود می‌شوند یا باید قرض بگیرند. آمسلر تاکید می‌کند هدف ازاین اقدامات فشار اقتصادی و ورشکستگی مالی بهائیان در ایران است.

وضعیت بهائیان در مرکز توجه جامعه جهانی

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در آخرین گزارش خود در دوم آذر ۱۳۹۱ درباره‌ی وضعیت بهائیان در ایران اظهار نگرانی کرد. اخیرا "کمپن هنرمندان مجارستان در دفاع از بهائیان ایران" نیز برگزار شد.مارتا سباستین، خواننده‌ی مشهور مجار

 

مارتا سباستین، خواننده‌ی مشهور مجار که یکی از سفیران صلح یونسکو نیز هست، در ویدیوی کوتاهی می‌گوید: «وضعیت شهروندان بهایی ایران و ظلم مداومی که بر آن‌ها می‌رود قلب مرا به درد می‌آورد. دانشجویان بهایی از حق ادامه‌ی تحصیل باز می‌مانند و از دانشگاه‌ها اخراج می‌شوند.»

این هنرمند مجار درباره‌ی تعداد چشمگیر دانشجویان بهایی که از تحصیل بازمانده‌اند، می‌گوید: «این محرومیت دردناک است. انگار که بال پرنده‌ای را قطع کنی یا به کسی مثل من که صدایش همه‌ی دارایی اوست، بگویی از حق خواندن محرومی.»

مارکوس لونینگ، مسئول حقوق بشر و کمک‌های ‌بشردوستانه دولت آلمان نیز پیش از این در اطلاعیه‌ای که توسط وزارت خارجه آلمان منتشر شد، با ابراز نگرانی از شدت گرفتن سرکوب بهائیان در ایران، رفتار حکومت ایران در قبال این اقلیت مذهبی را محکوم کرده بود.

+87
رأی دهید
-27

albalooo - لندن - انگلستان
قراردادن بچه پنج ماهه در زندان نشان کامل مسلمانی است . بخدا بی ازاری بهترین دین است
شنبه 18 آذر 1391 - 22:30
بت شکن - مونترال - کانادا
پس این جریان بیرون آوردن خلال از کف پای زن یهودی توسط پیامبر اسلام فقط یک قصه هست یا حقیقتی است برای آموزش و عبرت مسلمین ولمسلمات جهت برخورد با غیر مسلمان؟!! این زنان هم برانداز بوده اند یا ضّد انقلاب؟ این کودکان معصوم چه گناهی مرتکب شده اند؟؟؟به این می‌‌گویند ترویج اسلام!!!
شنبه 18 آذر 1391 - 22:59
apadana_uk2013 - بورن موت - انگلستان
مرگ بر جمهور ی اسلامی این چه وازی شده مردم بی‌چاره به خاطره دین این بلاها سرش میاد
یکشنبه 19 آذر 1391 - 00:02
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خدا نکنه قدرت دست مسلمانان بیفته هر غلطی که بخواهند با هر مذهب دیگری می کنند , از کشت و کشتار و غارت شکنجه تا بگیر و ببند و زندان و فحش و تحقیر .. فقط کافی که بهشون انتقاد بکنی و بگی چرا ؟ وا مصیبتا مظلوم واقع می شود , تحقیر میشوند و نباید به دینشون توهین کنی ! من که تمام دین اسلام را از وجودم جدا کردم ..و خودم را از ننگ همچین مذهبی که به مادر و بچه 5 ماهه رحم نکند خلاص کردم , مرگ بر جمهوری اسلامی.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 02:00
shahre aftabi - سن دیگو - آمریکا
تمام بدبختیها از دین هست
یکشنبه 19 آذر 1391 - 02:22
abdolmalek - رامسر - ایران
چقدر ازین دین اسلام و تازینامه شون متنفرم...امیدوارم بلایی که بر سر این مادران و فرزندان بیگناهشان می آد بر سر کسانی بیاد که منجر به زندانی شدن این بیگناهان شدند.ننگ بر جمهوری اسـ... اعرابی در ایران
یکشنبه 19 آذر 1391 - 05:51
اشك شفق - ساری - ایران
تفرقه اندازی و تحمیق دین سگ پرستان مسلمان و کفتار صفتان این مردم رو انقدر بی حس کرده که نسبت به ازار دیدن یه بچه پنج ساله هم واکنشی نشون نمیدن اینه نتیجه ایدیولوژی یک مشت سگ پرست کفتار صفت که سنگ رو میپرستن و به بت پرست ها فحش میدن
یکشنبه 19 آذر 1391 - 07:02
sepherdad - سیدنی - استرالیا
albalooo - لندن - انگلستان. شما معنای دین رو نمیدونی‌.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 08:15
nightman - تهران - ایران
فرقه بهائیت خیلی کثیفه بدتر از اینا باید سرشون بیاد؛انقدر اشک تمساح نریزید بابا
یکشنبه 19 آذر 1391 - 08:57
1343329 - لرستان - ایران
بله شما هم باید حرف اون بی خردان را باورکنید چون عقل ندارید. این حرفها به اندازه یک پشیزی نمی ارزد خود اون کله گنده های بهائی چه هستند که نظام بخواهد بچه هاشون را زندون کنه این حرف و دروغپردازی ها خوراک تبلیغی برای خارج نشینان است
یکشنبه 19 آذر 1391 - 09:39
_XHX_ - وین - اتریش
در ادامه.... واللَّه، من شنیده‏ام که سازمان امنیت در نظر دارد شاه را از نظر مردم بیندازد تا بیرونش کنند و لهذا مطالب را معلوم نیست به او برسانند. مطالب خیلى زیاد است، بیشتر از این معانى است که شما تصور مى‏کنید. مملکت ما، دین ما، در معرض خطر است؛ شما هى بگویید که «آقایان! نگویید: دین در معرض خطر است». ما که نگفتیم دین در معرض خطر است، در معرض خطر نیست؟! ما اگر نگوییم شاه چطور است، چطور نیست؟ آقا یک کارى بکنید اینطور نباشد. همه چیز را گردن تو دارند مى‏گذارند. بیچاره! نمى‏دانى آن روزى که یک صدایى در آمد، یک نفر از اینهایى که با تو رفیق هستند، رفاقت ندارند. اینها همه رفیق دلارند؛ اینها دین ندارند؛ اینها وفا ندارند ..
یکشنبه 19 آذر 1391 - 09:13
_XHX_ - وین - اتریش
در ادامه.... تأثرات ما زیاد است؛ نه اینکه امروز عاشوراست و زیاد است، آن هم باید باشد، لکن این چیزى که براى این ملت دارد پیش مى‏آید، این چیزى که در شرف تکوین است، از آن تأثرمان زیاد است؛ مى‏ترسیم........ سخنرانی مورخ 20 آذر 1341 خطاب به رئیس شهربانی و رئیس ساواک قم:. دستگاه تبلیغاتی تلویزیون متعلق به یک دسته اقلیت منفور(بهائیت) است و گویا قرار است درتمام کشور توسعه پیدا کند. صاحب آن (حبیب ثابت پاسال) ، علاوه بر اینکه اقتصاد مملکت ما را در دست گرفته ، کارخانه پپسی کولا یک کانون جاسوسی است . در تلویزیون قصد دارند نمایش زنان سابق و امروزی را در 17 دی (سالروز کشف حجاب رضاخانی در سال 1341شمسی) بدهند و روز مزبور، زنان نیز در مقابل عدم اجرای لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی تظاهراتی بنمایند.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 09:17
_XHX_ - وین - اتریش
در ادامه.... از همین حالا عده ای از اهالی تهران وشهرستانها به ما مراجعه نموده اند که اگر چنین عملی صورت گیرد، ما هم در همان روزعکس العمل نشان خواهیم داد و مجلس یادبودی برای کشته شدگان مسجد گوهرشادمی گیریم . آیا چنانچه در مقابل 22 دسته از جنس لطیف ، دستجات اوباش و چاقوکش راه بیفتند، تصور نمایید چه پیشامدهایی خواهد شد؟! روی این فکر، جواب این اشخاص راما دادیم که معلوم نیست چنین عملی انجام شود. خوب است آقایان به ادارات مرکزی خود گزارش دهند که مراسم روز 17 دی را بیش از آنچه که هست جلوه ندهند و مردمی را که اعصابشان تحریک شده ، [به ] وسیله دستگاه تلویزیون بهاییها تهییج ننمایند. دستگاه بهاییت و کارخانه پپسی کولا دستگاه جاسوسی یهود فلسطین (اسرائیل)است
یکشنبه 19 آذر 1391 - 09:18
_XHX_ - وین - اتریش
در ادامه.... سخنرانی خمینی.... در مسجد اعظم قم-12 اردیبهشت 1342:. " وای براین مملکت‌؛ وای براین هیا‌ت حاکمه‌! وای بر این دنیا‌! وای بر ما! وای بر این علمای ساکت‌! وای بر این نجف ساکت‌! این قم ساکت است. این تهران ساکت است‌. این مشهد ساکت‌! این سکوت مرگبار اسباب این می‌شود که زیر چکمه‌های اسراییل‌؛ به دست همین بهائی‌ها‌؛ این مملکت ما ؛ این نوامیس ما ؛ پایمال شود‌‌… اگر همه علمای اسلام یک مطلبی را بگویند‌؛ حالا که خطر بر اسلام وارد شده و آن خطر یهود است و حزب یهود- که همین حزب بهائیت است‌- این خطر که حالا نزدیک شده‌؛ اگر آقایان‌؛ علمای اعلام‌؛ خطبا‌؛ طلاب‌؛ همه با هم همصدا بگویند که آقا ما نمی خواهیم که یهود بر مقدرات مملکت ما حکومت کند." (‌صحیفه نور- ج۱-ص ۲۱۳ و ۲۱۶).
یکشنبه 19 آذر 1391 - 09:20
Azadi199 - پاریس - فرانسه
ممنون از همه عزیزانی که اینطور نگران حقوق شهروندی هم میهنان خود هستند. کسی نیست از این حضرات بپرسد که این بانوان شریف چطور میتوانسته اند علیه امنیت ملی‌ اقدام کنند !؟ این نوزادان شیر خوار چه گناهی مرتکب شده‌اند ؟ رژیم حاکم ٔبر ایران دارد مرتکب اشتباهات فاحشی میشود که معلوم نیست چطور انهارا را توجیه خواهد کرد.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 10:43
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
nightman - تهران - ایران. فکر نمیکنم کثیف‌تر از بچه بازی و کشتن کفّار در دین تو باشد ۲ زاری!!!
یکشنبه 19 آذر 1391 - 12:12
Azadi199 - پاریس - فرانسه
۱۳۴۳۳۲۹ - لرستان - ایران - عزیز من ! این ۲ مادر بی‌ گناه همراه نوزادانشون واقعا در زندان هستند، و این خبر صحت داره ! اگه خواستید می‌تونم آدرس و محل زندان رو براتون بفرستم تا خودتون برین و تحقیق کنید که چرا این اتفاق افتاده.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 12:19
Azadi199 - پاریس - فرانسه
nightman - تهران - ایران- برادر من، هیچ توجیهی‌ برای این کار‌های غیر انسانی‌ نداری، شروع کردی به بد و بیراه گفتن، اگه این ۲ تا مادر خواهر‌های خودت بودند باز هم همینطور کامنت مینوشتی ؟ اصلا میدونی‌ اینها برای چی‌ در زندان هستند !؟ یک کم فکر کن قبل از کامنت نوشتن.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 12:23
bita932 - سوست - هلند
_XHX_ - وین - اتریش. آن کس که بداند و بداند که بداند اسب شرف از گنبد گردون بجهاند . آن کس که بداند و نداند که بداند بیدار کنیدش که بسی خفته نماند. آن کس که نداند و بداند که نداند لنگان خرک خویش به منزل برساند. آن کس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 20:06
Kamran631 - لیون - فرانسه
بچه ۵ ماهه همراه مادرش در زندان! اینهم از شاه کارهای نظام جهل و جنون هست !!
دوشنبه 20 آذر 1391 - 15:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.