اشپیگل : ایران، چگونه تنگه هرمز را می بندد؟ موشک باران کشتی ها از دل دریا

بزرگترین خطر برای غرب این است که در صورت حمله آمریکا یا اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران، این کشور تنگه هرمز را مین‌گذاری کند. در حال‌حاضر یک‌پنجم نفت مورد نیاز جهان از تنگه هرمز می‌گذرد. بسته شدن این آبراه حتی برای مدتی کوتاه اقتصاد جهانی را با مشکلات بزرگی روبرو خواهد کرد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب» ؛ هفته‌نامه اشپیگل این پرسش را مطرح می‌کند که آیا ایران با وجود تحریم ها، اصولا قادر به بستن تنگه هرمز خواهد بود؟

تحقیقات آنتونی کوردزمن کارشناس آمریکائی امور دفاعی نشان‌می‌دهد که ایران در سال ۲۰۰۶ دست کم ۲ هزار مین دریائی در اختیار داشته است.

مقامات ایرانی این عدد را اکنون بین ۳ تا ۵ هزار اعلام می‌کنند.

به‌ادعای اشپیگل‌آنلاین، ایران همچنین تجهیزاتی شبیه "ای ۵۲ " چینی را در اختیار دارد که می‌توانند از کف دریا کشتی‌های درحال حرکت را به موشک ببندند.

ایران تنها دو یا سه مین‌گذار دریائی واقعی دارد، اما زیردریائی‌های نوع "کیلو" و غدیر می‌توانند بمب‌های زیردریائی را حمل کنند. بنابراین به‌سختی می‌توان پیش‌بینی کرد که تنگه هرمز با چه سرعتی می‌تواند مین‌گذاری شود.

این رسانه آلمانی می افزاید: تنگه هرمز در بعضی نقاط ۴۰ کیلومتر پهنا و ۸۰ متر عمق دارد و برای قرار دادن مین‌های دریائی بسیار مناسب است.

دریادار سیاری یک‌سال پیش گفت:« بستن تنگه هرمز از خوردن یک لیوان آب هم راحت‌تر است.» در واکنش به همین تهدیدها بود که آمریکا تابستان امسال تعداد قایق‌های مین‌روب خود را از ۴ دستگاه به هشت دستگاه افزایش داد و یک مرکز عملیات شناور را در خلیج فارس مستقر کرد. اکنون آمریکا دارای این توانائی هست که ظرف چند روز پس از مین‌گذاری تنگه هرمز آن را مین‌روبی کند.

دکترین جنگ‌های نامتقارن سبب شده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سرعت بر تعداد قایق‌های سریع خود بیفزاید.

این قایق‌ها به مسلسل و امکانات پرتاب موشک مجهز شده‌اند. اگر شرایط جدی شود، این قایق‌ها می‌توانند با حمله به مین‌روب‌های آمریکائی برای آن‌ها مزاحمت ایجاد کنند.

کارشناسان نظامی آلمان معتقدند که وضعیت خاص سواحل ایران و سطح آب هموار تنگه هرمز شرایط مناسب را برای عملکرد این قایق‌های کوچک و سریع فراهم کرده‌اند.

احمد وحیدی وزیر دفاع جمهوری اسلامی اعلام کرده است که ناوچه‌های تندر برای "دفاع غیرمتقارن" در نظر گرفته شده‌اند. سپاه پاسداران علاوه براین دارای تعداد زیادی موشک ضد کشتی مثل (کرم ابریشم) Silkworm چینی است. این موشک‌ها می‌توانند از زمین، ناوچه، و حتی قایق‌های سریع و کوچک کشتی‌ها را هدف قرار دهند.

اشپیگل‌آنلاین می‌نویسد:«عملیات بستن‌تنگه هرمز برای ایران تلفات سنگینی به‌بار خواهد آورد، با این‌حال می‌تواند نه‌تنها کار مین‌روب‌ها را به‌تاخیر بیاندازد، بلکه امنیت نفتکش‌های متحدان آمریکا در منطقه را نیز به‌خطر بیاندازد.» هر یک روز بسته‌شدن تنگه هرمز اقتصاد جهانی را بیشتر به کام رکود فرو می‌برد.

+162
رأی دهید
-31

samuk66 - لندن - انگلستان
مردم نادانیرو بذارید کنار ما ایرانی‌‌ها به اندازهٔ کافی‌ بدبخت شدیم!اینا همش حرف و برای سر‌ کار گذاشتنِ مردم!هیچ جنگی در کار نیست.
شنبه 18 آذر 1391 - 15:32
mohammad.avaz - تهران - ایران
من می‌دانم ایران آخرش هم خودش را به درک می‌‌پیونده هم دنیارا
شنبه 18 آذر 1391 - 15:38
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
خواند این مطلب و عبرت گیرد‌-هر که را چشم حقیقت بین است( با عرض معذرت از خانم پروین اعتصامی)
شنبه 18 آذر 1391 - 15:44
raz63 - سئول - کره جنوبی
بالاخره یه کشور واسه دفاع از خودش یه چیزی داره نمی‌شه که همینجوری
شنبه 18 آذر 1391 - 16:12
morid - بوشهر - ایران
درخت توگر بار دانش بگیرد++ به زیرآورد پهپاد اجنبی را--. عنصر اصلی این ماجرا که به ضرر آمریکا تمام میشود آن است که ایران از نظر سیاسی جرئت دستگیر کردن پهپاد نهادهای نظامی یا جاسوسی آمریکایی را دارد و این کار را بیش از یک بار عملی کرده _ عجب سیلی جانانه ای . نوش جونت عمو سام حالا حالاها با هات کارداریم. خبرنداری که این توانائی رو هم داریم که به موشکاتم تو هوا مسیر جدید بدیم . میفهمی که یعنی چی ، آره جونم . اینه.
شنبه 18 آذر 1391 - 15:52
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
چرا گزارش را ناقص چاپ میکنید. تو این گزارش قید شده که در هر حال با بستن تنگه هرمز نیروی دریایی ایران به طور کامل از بین میرود و بستن تنگه هرمز به معنای خودکشی برای اقتصاد وابسته به نفت ایران است.
شنبه 18 آذر 1391 - 16:50
Ali Ahmade - فارس - ایران
پس فکر کردین سال ١٨٥٩میلادی است که انگلیس امد و ایران را گرفت
شنبه 18 آذر 1391 - 17:17
Azadi-iran - وین - لااتریش
تاوان این همه قلدری قرون وسطایی حکومت ولایت فقیه را مردم ایران 33 سال است که می پردازند. کی مردم باید از خواب بیدار شوند ؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 18 آذر 1391 - 17:45
ir2013 - کرج - ایران
ایران درست میگه وقتی ابر قدرتی مثل روسیه و چین پشت ایران ابر قدرت در خاورمیانه هستند آمریکا هزارتا بمب اتمی هم بندازه اثر نداره و باید منتظر جنگ جهانی باشیم که پیروز این میدان مسلمانان و ایران خواهد بود
شنبه 18 آذر 1391 - 18:00
shekarchi89 - مونیخ - آلمان
خوب با دوم شیر بازی نکنند ، ما پاسداران ولایت هم تنگه هرمز رو نمی بندیم !
شنبه 18 آذر 1391 - 20:17
perser68 - فلوریدا - امریکا
جمهوری آدم خور اسلامی فاشیستی دزد ایران زمین زندگیش با بلبشو و جنگ و کشتن و زدن و بردن و خوردن پیش میره!!!و دل‌ بسته به امام زمان که دوباره میاد و دنیا رو دو دستی‌ تقدیم فرزند خدای قهار خامنه‌ای تریاکی میکنه!!!اشپیگل هنوز در خوابه!!!زلزله و سیل و سوختن دختران دانش آموز،کشتن بهشتی‌ ها،اعدام ۲تا پسر و۳تا بچه خانواده ها،۴۰ماه نگرفتن حقوق کارگران هم امتحانات الهیه و رفتن روی زغال،با قمه خونین و مالین کردن هم نمکش!!!
شنبه 18 آذر 1391 - 19:45
yas abi - ببرسل - لز
بستن تنگه بسیار حساس و استراتژیک است. میتواند اثرات منفی‌ برای ایران داشته باشد و یا آثار مثبت. اما مسلما برای جهان بخصوص آمریکا بسیار زیانبار است و شاید آمریکا مجبور بشود خود را از ش‌ر اسرائیل خلاص کند و مردم اسرائیل را مجبور به رفتن به باواریا آلمان کنبد. اروپا همین الان هم بد بخت شده تنها آلمان کمی‌ نفس میکشد بقیه تو سرازیری هستند. همین چند روز پیش دولت انگلیس گفت تا ۲۰۱۸ اقتصادشون رو به پایین میرود. عربها هم که وضعشون معلوم است.
شنبه 18 آذر 1391 - 19:52
kobalt - کرج - ایران
نتیجه فقط تبدیل نیروی دریائی ایران به نیروی زیر دریائیه
شنبه 18 آذر 1391 - 21:38
paksan - آمریکا - آمریکا
آره چین و روسیه پشت حکومت نشستن ببینن چی گیرشون می یاد .. روسیه در حال آماده کردن خودش برای حکومت جدید سوریه اس بعد شماها به خیال خام نشستین که روسیه و چین بخاطر ایران که کل اقتصاد و سودی که نصیب این دو کشور می کنه یک صدم منفعت کار با غرب نیست خودشون رو به درک واصل کنند و درگیر جنگ با غرب و آمریکا بشوند؟ آمریکا فقط کافیه یه مالیات ساده به تولیدات آمریکایی که تو چین اسمبل می شه (بخاطر کارگر ارزون) ببنده بعد ببینید که چین با چه بی کاری و بدبختی روبرو می شه فک کردید پولدار شدن و بالا رفتن سطح زندگی چینی ها فقط کار حکومت کمونیستی اس؟ روسیه هم همینطور این کشور از سر سازگاری با غرب هستش که داره رشد می کنه وگرنه همه چیزش داغونه و تنها چیزی که زنده نگه اش داشته نفته نفته همون چیزی که اگر جنگی با ایران بشه قیمتش دوبرابر می شه و روسیه آرزو می کنه ایران این حماقت رو بکنه و نفتش رو دوبله بفروشه به دوستان غربیش.ای خدا این بسیجی ها چرا نمی رن دوتا مطلب بخونن چرا همش نشستن پای منبر این و اون و هر چی آنها می بافن می شه ملکه ذهن آکبندشون
شنبه 18 آذر 1391 - 22:59
dkdk - اسلیس - دانمارک
پرسر۶۸ - فلوریدا - امریکا تو دیگه بهتره حرف نزنی حتماً میدونی چرا؟تو که به اندازه ‌یک بچه درک نداری که بتوانی خوبی را از بدی و خیانت را از با وفائی تشخیص بدهی بسیار سنگین‌تر هستی‌ در مورد سیاست صحبت نکنی‌.از کامنتت در مورد آن زن اشغال که به هواداریش آمده بودی کاملا میشه فهمید که سواد .درک.فهم و شعور تو چه اندازه است.امثال تو بیشتر از نوک بینیشان را نمیبینند.البته تمامی کاربران جواب دندان شکنی به تو دادند .حتی کسانیکه هم عقیده من نبودند جواب کم عقلی و جهالت تو را داده بودند.جالب اینه که تو جواب همه را هم میخواستی بدهی!!!!.اگر میبینی‌ همه کاربران با توی مخالفند بهتره خودت را اصلاح کنی‌،نه‌ اینکه به همه پرخاش کنی‌.اگر ‌یک بار دیگه بی‌ منطق و مزخرف بنویسی شک نکن که منفور خواهی شد.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 01:28
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
اولا که این مقاله ها فقط برای مشتری جذب کردن و هو انداختن و فروش مجله و این حرفاست و الی در صورت تصورش تو واقعیت هر بچه ای میدونه به محض اینکه ایران بخواد همچین کاری کنه (یعنی تجاوز به حقوق بین المللی و حمله به نفتکش های غیر نظامی و ضرر اقتصادی به جهان) اونوقت برای یک اعتلاف جهانی بزرگ از کشورهای مختلف دیگه کوچکترین بهانه ای برای حمله سراسری و کوبنده و نابودکننده به ایران باقی نمیگذاره و حتی روسیه هم خفه خون خواهد گرفت.اینجوری البته متاسفانه ضررهای غیر قابل جبرانی به کشور میخوره.اما در عرض یک هفته همه چی تمومه.و این جکها و رجز خونی های فعلی اصلا کار به اون حرفها نمیکشه.اون تهدیدها مال وقتیه که حمله محدود باشه.و به ایران اجازه واکنش بدن..نه یه حمله همه جانبه به قصد نابودی.بعضی مردم ابله و ساده لوحم باز فکر میکنن ایران در مقابل اینجور حمله ای میتونه مثلا مقاومت کنه!
یکشنبه 19 آذر 1391 - 01:13
Islam zoda - تورنتو - کانادا
ظرف دو سه هفته جمهوری اسلامی سقوط میکنه ولی‌ آمریکا این رو نمیخواد و شانس شما جوجه ساندیسیها هم همین هست و گر‌ نه شما جوجه اسلامیها سوسولتر از اون هستین که از مسجد محلتون خارج شین و به جنگ آمریکا برین. مردم تو خیابونها آویزون نتون میکنند.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 03:04
perser68 - فلوریدا - امریکا
dkdkاسلیس دانمارک. اینجا همانطور که تو مثل ملّای ۵ زاری میری بالای منبر،منم میام نظر خودم رو میدم و به تو هیچ ربطی‌ نداره!!!تو هم بیا جواب منو بده!!!اون زمان گذشت که از اونور دنیا برای دیگران تصمیم بگیرین!!!بیسواد تویی‌ که با اون تفکرات متحجّر قرون وسطایی میخواهی‌ برای زن ایرانی‌ تصمیم بگیری!!!مگه اونجا بودی که ببینی‌ اصلا واقعیت چه بوده که عدای آخوندارو در میاری!؟۳۴ سال گذشت هنوز همون دگم مذهبی‌ موندی و جالبه که تو دانمارک زندگی‌ میکنی‌!!!وای به حال نصف جمعیت ایران که تو براشون تعیین تکلیف میکنی‌!!!با وجود یه چنین آدم‌هایی‌ مثل تو حالا حالا‌ها آخوند جماعت سواری خواهد خورد!!!و اینجا خریده بابات نیست!!!
یکشنبه 19 آذر 1391 - 03:52
حسام_وطن پرست - کرج - ایران
خلیج فارس یعنی اقتدار ایران!. اینجا ایران است.افغانستان یاعراق نیست که بیاید وبکشیدو ببرید! پاتونو تو ایران بذارید خونتون حلاله!کویر لوتو گور دسته جمعی تون میکنیم. به اندازه نعش همه ی ارتش امریکا و اسراییل و ناتو هم جا داره!
یکشنبه 19 آذر 1391 - 06:25
exam292 - تهران - ایران
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی: تو که یک خون آشامی و تکلیفت روشنه!!! ولی دیگر وطن فروشهای خارج نشین بدونن که ایران شروع کننده ی هیچ جنگی نیست.. اینو اربابای استکباریتونم خوب میدونن.. ولی این رو بدونن که اگه بخوان برای ایران وایرانی جهنم درست کنن، به لطف الهی قادریم توی جهنم خودشون دفنشون کنیم(توی جنگ 33 و 22 و 8 روزه با گوشه ای از این قدرت آشنا شدن)
یکشنبه 19 آذر 1391 - 04:26
habilian - قم - ایران
با حمله اسراییل به ایران قطعا تمام پایگاه های آمریکایی و خود اسراییل محو و نابود خواهد شد.جدای از حمله به پایگاه های آمریکایی با بستن تنگه هرمز ضربه اقتصادی مهلکی وارد خواهد شد که ضربه کاری خواهد بود.حماقت سگ هار آمریکا ،اسراییل ضربه به میخ آخر تابوت امپریالیسم خواهد بود.واین نکته نباید فراموش بشه که با بروز جنگ دست ما همچون دوران دفاع مقدس برای سرکوب عوامل استکبار و منافقین قطعا باز خواهد شد.این حمله هر جهت به نفع ایران خواهد بود.پس ای یانکی نخود مغز حمله کن تا ابد در دنیا زمین گیر شی.الله اکبر خامنه ای رهبر
یکشنبه 19 آذر 1391 - 06:26
geteven - انگلستان - انگلستان
اpیگاه اینترنتی هفته‌نامه اشپیگل آلمان هم نه تنها اسمش را اشتباه نوشتید و هیچ گونه اطلاعات نظامی،سیاسی،مردمی و تکنیکی ندارد و این اشپیگل همان پشکل است. در واقع هیچ کشوری نمیداند که ایران چی‌ دارد و ندارد. حالا این پشکل از این سه تا و اون سه تا و دو تا روایت میکند آیا از زیر دریأیهایی که ایران اعلام میکند حرف میزند و از ناوچها و غیره. آیا آن زیر دریایی هایی که در دریا هستند و آنهایی که در دریا نیستند حرف میزند یآا آنهایی که در زیر زمین ساخته میشوند صحبت میکند. اخر اگر به حرف اینکه ایران آماده جنگ ناا متقارن میشود گوش کنیم(تازه چرا گوش کنیم اینکه گفته دشمن است که ایرانیها را بترساند) اخر به کدام عقل ناا قص و کامل میگنجد که بیاید در جنگ ناا متقارن بگوید که من همین چند تا را دارم و یآا ندارم
یکشنبه 19 آذر 1391 - 08:54
geteven - انگلستان - انگلستان
اوّل از آن این آمادگی از ۱۴۰۰ یعنی ‌یک هزار چهار صد سال پیش شروع شودهمسل اینکه بگه که اروپا یا دیگر کشوا به سوریه حمله میکند که این ‌یک حرف بیهوده است. اسراییل و غیره میگذارند که گوروههای مختلف با هم بجنگند تا تمام نیروهایشان چه مخالف و چه موافق تنها راه نجاتشان اینست که دشمن خارجی راا اول نابود کنند و با هم هر دو موافق و مخالف موافق هستند تا بعد سر قدرت و مال و دموکراسی و غیره وگرنه با تضعیف کشورهای منطقه از عربستان و قطر تا ورا من قطع سودش از اسلحه و قدرت و مال به جیب اسراییل و کاپیتالیسیون و غرب و شرق ریختن است. بگذریم از اینکه در جنگ ناا موتقارن هم بعدا تبدیل به متقارن و بعد به موتقارن و غیر موتقارن تبدیل میشود.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 08:56
GERMANY21 - انزلی - ایران
این اسراییلی ها با این همه تکنولژی از چند تا موشک ایرانی وحشت کردند و جنگ را تمام کردند ؛ حالا به نظر شما واقعا میتوانند با همه ارتش و مهم تر از همه ، مردم ایران وارد جنگ بشوند؟
یکشنبه 19 آذر 1391 - 17:57
GERMANY21 - انزلی - ایران
این سرزمین پارسی نه با هجوم سپاه طلایی روم شکست خورد ،نه با حمله یونیان ، نه مغول ها و نه اعراب ؛ امریکا تو که تاریخت کلا 300 سال است هیچ غلطی نمیتوانی بکنی .
یکشنبه 19 آذر 1391 - 17:51
GERMANY21 - انزلی - ایران
خلیج پارس خودمان است هر وقت بخواهیم میبندیم ، امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند ...
یکشنبه 19 آذر 1391 - 17:52
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
زنده باد انزلی‌چی germany21
دوشنبه 20 آذر 1391 - 13:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.