تحریم‌های تازه آمریکا علیه درآمد نفتی ایران

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که تا کمتر از سه ماه دیگر این کشور تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به اجرا خواهد گذاشت که دسترسی ایران را به منابع مالی حاصل از فروش نفت به شدت محدود خواهد کرد.
 

به گزارش خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۶ دسامبر (۱۶آذر) ویلیام کوهن، معاون خزانه‌داری امریکا در امور مبارزه با جرایم مالی و تروریسم گفت که از روز ششم فوریه (۱۸ بهمن) قانونی به مرحله‌ی اجرا گذاشته خواهد شد که دسترسی ایران به منابع مالی حاصل از فروش نفت‌اش را به شدت کاهش خواهد داد.
 
تحریم‌های تازه بخشی از فشارهای اقتصادی ایالات متحده آمریکا است که برای متوقف کردن برنامه‌ی هسته‌ای ایران به تصویب رسیده است. به گفته کوهن تحریم‌های تازه بیشترین تاثیر را بر درآمد مالی ایران خواهد داشت.
 
معاون وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا مدعی است که اجرای این قانون تازه می‌تواند از انتقال بخش قابل توجهی از درآمد ارزی ایران به داخل کشور متوقف کند. ایران برای دریافت پول نفت خود از کشورهای خریدار تنها می‌تواند کالا وارد کند.
 
سال گذشته کنگره ایالات متحده قانونی را تصویب کرد که به موجب آن کشورهای خریدار نفت موظف شدند که خرید نفت از ایران را به شدت کاهش دهند. در پی تصویب این قانون کشورهای عمده خریدار نفت واردات خود از ایران را تا ۳۰ درصد کاهش دادند.
 
همزمانی این تحریم‌ها با تحریم بیمه‌ای اتحادیه اروپا موجب شد که برخی کشور ترجیح دهند واردات نفت از ایران را به‌طور کامل متوقف کنند. این اقدامات صادرات نفت ایران را به شدت کاهش داده است.
 
بر اساس گزارش منابع خبری صادرات نفت ایران بر اثر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپایی در حدود ۵۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. برخی مقامات ایرانی نیز با اشاره به کاهش درآمد نفتی، آثار مخرب تحریم‌های بین‌المللی بر اقتصاد ایران را تایید کرده‌اند.
 

 
تحریم‌های بین‌المللی صادرات نفت ایران را به شدت کاهش داده است

 

ویلیام کوهن می‌گوید که اقدامات صورت گرفته موجب شده است که ارزش ریال، واحد پول ملی ایران، در برابر ارزهای خارجی به شدت کاهش یابد. این رخدادها شرایط اقتصادی نامساعد ایران را بیش از پیش دچار مشکل کرده است.
 
تلاش برای پایان دادن به مبادله‌ی نفت و طلا
 
ایالات متحده آمریکا امیدوار است که با افزایش فشارهای اقتصادی حکومت ایران را مجبور کند که به خواسته‌های جامعه جهانی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای خود پاسخ مناسب بدهد.
 
رهبران حکومت ایران با تاکید به مقاومت در برابر فشارهای جامعه جهانی می‌گویند برنامه‌ی هسته‌ای این کشور اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.
 
به گفته‌ی معاون خزانه‌داری ایالات متحده، این کشور در صورت لزوم فشارهای مالی به ایران را افزایش خواهد داد و راه‌های جدیدی را برای تحمیل هزینه‌های مالی رفتار حاکمان ایران به این حکومت را دنبال خواهد کرد.
 
ایالات متحده آمریکا در تازه‌ترین تصمیم خود از تحریم کشورهای خریداری نفت ایران برای شش ماه آینده خودداری کرد. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که این کشورها همچنان به کاهش واردات نفت از ایران ادامه داده‌اند.
 
تحریم‌های ایالات متحده امریکا بانک‌های خارجی را موظف می‌کند که از هرگونه انتقال پول به ایران خودداری کنند. این بانک‌ها در صورت سرپیچی از این قانون ممکن است امکان هرگونه فعالیت خود با سیستم بانکی ایالات متحده را از دست بدهند.
 
به گفته ویلیام کوهن تراز تجاری اکثر کشورهای واردکننده نفت از ایران منفی است به عبارت دیگر آنها کمتر از آنچه از ایران نفت وارد می‌کنند به این کشور کالا صادر کرده‌اند.
 
وی می‌افزاید به این ترتیب بخشی از درآمد ایران در این کشورها مسدود خواهد شد و امکان انتقال آن به ایران وجود نخواهد داشت. این تصمیم آمریکا ایران را که هم اکنون نیز با کمبود ارز خارجی روبرو است با مشکلات بیشتری درگیر خواهد کرد.
 
در همین حال مجلس سنای آمریکا در پی تصویب قانونی است که تجارت گاز و فلزهای گران‌بها را با ایران به شدت محدود خواهد کرد. در صورت تصویب این قانون، ایران دیگر به راحتی نخواهد توانست پول نفت و گاز صادراتی خود را با طلا و دیگر فلزات گرانبها دریافت کند.
 
ایران هم‌اکنون بخشی از بهای نفت صادراتی خود را به صورت طلا از کشورهای خریدار دریافت می‌کند و به این صورت سعی در جبران کمبود منابع ارزی خود دارد. تصمیم تازه سنا در صورتی که به مرحله‌ی اجرا درآید فشارهای اقتصادی به ایران را افزایش خواهد داد.

+55
رأی دهید
-31

samuk66 - لندن - انگلستان
لعنت با این اوباما یه الاغ که از بدبخت شدن مردمان کشورای دیگه مثل ایران،سوریه....لذت میبره!!!لعنت بر اوباما
شنبه 18 آذر 1391 - 13:25
exam292 - تهران - ایران
فشارهای پی درپی استکبار بر ایران، واسه اینه که ایرانی میخواد زی سلطه ی اجنبی نباشه.. این فشارها هم آخرین نفسهای آمریکاست....
شنبه 18 آذر 1391 - 14:00
amoo uk - لیدز - انگلیس
با این تحریمها شغال زادها و دزدان علی‌ گدا غنی تر مردم هم فقیر تر و بد بخت تر میشن ، حکومت علی‌ گدا به فقرو و فحشا اهمیت نمید و کاملا هم راضی‌ هستش ، آمریکا و متحدانش فکر مردم مظلوم نیستن فکر منافع خودشونن لعنت به این سیاست .
شنبه 18 آذر 1391 - 14:39
sabz 52 - بخارست - رومانی
دلار دوباره می‌شه ۴۰۰۰ تومان.
شنبه 18 آذر 1391 - 20:40
exam292 - تهران - ایران
amoo uk - لیدز - انگلیس: تو یه وطن فروش بی منطق و بی ادبی ...
یکشنبه 19 آذر 1391 - 02:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.