توقف اکران فیلم "من مادر هستم" دربرخی شهرها

در پی تجمع گروه "انصار حزب‌الله" در مقابل وزارت ارشاد در اعتراض به اکران فیلم "من مادر هستم"، در هشت شهر اکران این فیلم متوقف شد. وزارت ارشاد نیز از گروه "انصار حزب‌الله" به دلیل "اعتراض در کف خیابان" شکایت کرده است.
 

اکران نمایش عمومی فیلم "من مادر هستم" به کارگردانی فریدون جیرانی در هشت شهر مشهد، قم، کاشان، بابل ، تبریز، رفسنجان، یزد و چالوس متوقف شده است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر این اقدام پس از صدور احضاریه برای رئیس سازمان سینمایی و دو تن از عوامل ساخت فیلم "من مادر هستم" توسط شعبه نهم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه صورت گرفته است.
 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران از گروه انصار حزب‌الله به مراجع قضایی شکایت کرده است. به گزارش خبرگزاری ایرنا، ارگان رسمی دولت جمهوری اسلامی، سعید رجبی فروتن سخنگوی سازمان امور سینمایی وزارت ارشاد جمعه ۱۷ آذر ماه گفته است: «دادخواست شکایت از انصار حزب الله از سوی سازمان امور سینمایی تسلیم مراجع قضایی شده است.»
 
سخنگوی سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که "محل اعتراض به اکران یک فیلم در کف خیابان نیست" می‌افزاید: «به هر حال حکم و فصل الخطابی بنام قانون وجود دارد و حرف اول و آخر را مرجع قانونی می زند.»
 
اشاره سخنگوی سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تجمع صبح شنبه ۱۱ آذر نزدیک به ۴۰ نفر از هواداران انصار حزب‌الله در اعتراض به عملکرد وزارت ارشاد به اکران فیلم "من مادر هستم" ساخته فریدون جیرانی است.
 
تجمع گروه "انصار حزب‌آلله" مقابل وزارت ارشاد
 
گروه "انصار حزب‌الله" در آخرین بیانیه خود با "کثیف" خواندن فیلم "من مادر هستم" اعلام کرده بود که در برابر "عمل شنیع" وزارت ارشاد مبنی بر اعطای مجوز نمایش به این فیلم، دست به برگزاری تحصن خواهد زد.
 
در همین حال تعدادی از تهیه‌کنندگان و سینماگران و دانشجویان علاقه‌مند به سینما نیز در همین محل تجمع کرده و در حمایت از سینما و علیه انصار حزب‌الله شعار سر دادند.
 
پس از تجمع گروه انصار حزب‌الله مقابل وزارت ارشاد، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد اسلامی، فریدون جیرانی کارگردان فیلم و غلامرضا موسوی تهیه‌کننده فیلم به دادسرای کارکنان دولت احضار شدند.
 
در پی اعتراض‌ها و تهدیدهای حزب‌الله، وزارت ارشاد تصویب کرد که پایان‌بندی فیلم در حال اکران "من مادر هستم" تغییر کند. این فیلم متهم شده که "مجازات اسلامی قصاص" را زیر سؤال برده است.
 
"من مادر هستم" نزدیک دو سال اجازه اکران نداشت و سرانجام بعد از حذف صحنه‌هایی از آن توانست از هشتم آذرماه اکران شود. این فیلم اما کماکان جزو شش فیلم تحریم شده از سوی حوزه هنری است و به همین خاطر سالن‌های حوزه را برای نمایش عمومی از دست داده است.
 
فیلم "من مادر هستم" ماجرای اعدام دختری (با بازی باران کوثری) را روایت می‌کند که در جریان فیلم از سوی دوست صمیمی پدرش هدف تجاوز قرار می‌گیرد. دختر برای نجات خود مجبور به قتل غیرعمد فرد می‌شود. همسر مقتول رضایت نمی‌دهد و از دادگاه تقاضای قصاص می‌کند. این عدم رضایت و انتقام‌جویی زن به دلیل یک کینه کهنه از پدر دختر است.
 
مخالفان فیلم آن را به اشاعه مناسبات ضربدری در میان زن و شوهرها و مخالفت با "مجازات اسلامی قصاص" متهم می‌کنند.
 
اعتراض حزب‌الله و گروه‌های مذهبی مشابه به نمایش فیلم‌هایی که با "اصول اسلام و جمهوری اسلامی" نمی‌خوانند تازگی ندارد و در سال‌های گذشته نیز به توقف نمایش چندین فیلم انجامیده است. در ماه‌های اخیر دو فیلم سینمایی "گشت ارشاد" و "خصوصی" نیز به چنین سرنوشتی دچار شدند.

+35
رأی دهید
-58

albalooo - لندن - انگلستان
خاک بر سر انصار حزب الله حالم ازشون بهم میخوره
شنبه 18 آذر 1391 - 10:34
nina2000 - نیوکاسل - انگلستان
این انصار حزب‌ا‌لله دیگه چه آشغالهای هستند مگه مملکت قانون نداره که هر سگی‌ بیاد تو خیابون واقع واقع کنه.
شنبه 18 آذر 1391 - 13:10
exam292 - تهران - ایران
وطن فروشهای خارج نشین، شما که غیرت رو گذاشتید و رفتید.. اونجا کانون گرم خانواده رو از شبکه "من و تو" یاد میگیرید.. یکی دیگه از حمله های استکبار رواج بی غیرتی و بی عفتی در جامعه است!!!
شنبه 18 آذر 1391 - 14:16
shekarchi89 - مونیخ - آلمان
exam292 - تهران - ایران- کاملا موافقم ، آخه نه این که این شبکه متعلق به اصلاح طلبان است ، چیزای خوب خوب یادشون میده که همیشه آریایی و عقب مونده باقی بمانند
شنبه 18 آذر 1391 - 20:46
falakolaflak21 - لندن - انگلستان
و باز هم جهل سطحی نگران قشری مسلک این اوباش اسلامی معنای هنر هفتم رو نفهمیدن اونطور که من شنیدم مضمون فیلم خیانت هستش شاید هیچ ابزاری به اندازه فیلم تاثیر گذار نباشه اینکه امر و نهی کردن به مردم همیشه نتیجه معکوسی داره امر مسلمیست اگر نتیجه ای داشت که ما شاهد اینهمه خیانت و همسر کشی به خاطر خیانت و تجاوز به محارم و مسائلی از این دست نبودیم من یک فیلم امریکایی دیدم به اسم unfaithful مضمونش خیانت بود شاید به زعم اینها یک فیلم غیر اخلاقی باشه چون نمیفهمن اما نشون میداد که عاقبت خیانت نابودی و تباهی و یک درس بزرگ رو به بهترین و تاثیر گذارترین شکل بیان کرد.
شنبه 18 آذر 1391 - 18:10
exam292 - تهران - ایران
falakolaflak21 - لندن - انگلستان: ایین فیلمها بر خلاف تصور شما، قبح و زشتی عمل رو در زهن بیننده کم رنگ و یک امر طبیعی جلوه میده(یه جورایی، آموزش اون عمل زشته که از نظر روانشناسی قابل بحث است)
یکشنبه 19 آذر 1391 - 02:40
#leila# - بوشهر - ایران
من فکر میکنم اینها همه بازی سیاسی هست .سر مردم رو گرم میکنند تا ذهنها منحرف بشه ومردم رو از چیزهای مهم تر دور کنند.چطور تا چند وقت پیش جیرانی عزیز کرده ی دولت بود و در تلویزیونهای داخل کشور برنامه اجرا می کرد.
یکشنبه 19 آذر 1391 - 06:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.