شب‌های زمینی؛ تازه‌ترین تصاویر ناسا از زمین

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، عکس هایی را از کره زمین در هنگام شب منتشر کرده که در آن نورهایی که حاصل پدیده های طبیعی و انسانی است، با جزییاتی بیش از پیش دیده می شود.

  

این عکس های ترکیبی با استفاده از تصاویری که هنگام شب و بدون وجود ابر در آسمان گرفته شده، خلق شده است.  

 

برای تهیه این عکس ها از ماهواره جدیدی که متعلق به ناسا و اداره ملی اقیانوس و جو در آمریکاست، کمک گرفته شده است.  

 

این عکس ها توسط یک رادیومتر یا تشعشع سنج تازه به نام Visible Infrared Imaging Radiometer Suite که بر ماهواره "ان پی پی سوامی" نصب شده، گرفته شده است. این ابزار یک سنسور جدید دارد که تشعشات نورانی را که در جو زمین تولید می شود شناسایی می کند. این دستگاه حتی می تواند نور یک کشتی در دریا را نشان دهد. 

 

در اینجا بخشی از ساحل اقیانوس اطلس در آمریکای جنوبی را در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ می بینیم. 

 

رادیومتر جدید امواج نور را با طول های مختلف از سبز گرفته تا چیزی نزدیک مادون قرمز تشخیص می دهد و برای مشاهده علائمی مانند شعله گاز، آتش سوزی در جنگل ها، نور شهرها و بازتاب نور ماه، از فیلتر استفاده می کند.  

 

استیو میلر، از محققان اداره ملی اقیانوس و جو می گوید: ابزار تازه می تواند عکس هایی از زمین در هنگام شب بگیرد، بدون اینکه نیازی به نور ماه باشد. 

 

به گفته او، "به همان دلایلی که لازم است زمین را هنگام روز بررسی کنیم، در هنگام شب نیز باید زمین را ببینیم. بر عکس انسان ها، زمین هرگز نمی خوابد." 

 

در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۲، ماهواره این عکس را از دره و دلتای رودخانه نیل گرفت. بنا به اعلام ناسا این منطقه کمتر از پنج درصد مساحت مصر را تشکیل می دهد ولی ۹۷ درصد جمعیت این کشور را در خود جای داده است. هیچ چیز، به جز این نورها، نمی تواند مکان زندگی انسان ها بر کره زمین را از فضا به خوبی نشان دهد.  

+378
رأی دهید
-14

غلام حسین - ملبرن - آلمان
خیلی زیباست خیلی جالبه که ما توی این دنیای خیلی بزرگ توی یک کره ی خاکی که به اندازه یک گرده هست نسبت به جهان زندگی میکنیم .
جمعه 17 آذر 1391 - 21:27
baharmazaheri - عجمان - دبي
. آروم و زیبا به نظر میاد یک زمین بیشتر نیست چرا جنگ خشونت و نابودی محیط زیست !!!!!ظلم و جنایت ،،،،،،،،،رو زمین برای همه همه چی‌ هست نه فقط برای دیکتاتورهای دنیا مثل رژیم فاسد اسلامی
جمعه 17 آذر 1391 - 22:10
a.ahooraei - کلن - آلمان
ایران جزو سوت و کورترین نقاط دنیاست، کشورهای خلیج و امریکا و افریقای جنوبی و غرب و جنوب چین چقدر زنده اند و افریقای مرکزی محل زندگی توحش و جنگل و جنگلهای آمازون و شرق آسیا مث ایران هستند.
جمعه 17 آذر 1391 - 20:56
Roya.m - تهران - ایران
A.ahooraei اخه تو ایران رو از کجا تشخیص دادی؟ بدبختی ایران از وجود ادمهایی مثل تو هست که بی فکر و بی ربط فقط حرف میزنید که بگین ما هم خیلی میدونیم!
جمعه 17 آذر 1391 - 22:30
piade - تهران - ایران
Roya.m - تهران - ایران. یعنی تو ایران و توی سه تا عکس اول ندیدی ؟ مگه جغرافی نخوندی تو مدرسه؟
جمعه 17 آذر 1391 - 23:10
shekarchi89 - مونیخ - آلمان
Roya.m - تهران - ایران- زیاد خودت رو ناراحت نکن یه نگاه به اسم کاربریش کافیه . این اهورایی واقعیی ست
جمعه 17 آذر 1391 - 23:23
armin53 - انگلیس - انگلیس
یوو ک رو دوس داشتم
شنبه 18 آذر 1391 - 00:39
a.ahooraei - کلن - آلمان
Royan -یعنی ضمن اینکه نابینایی ، جغرافیات هم زیر صفره. روبروی عربستان بعد از خلیج فارس بطرف دریای خزر و روسیه و بین ترکیه و اقیانوس هند و دریای عمان و بعد از دجله و فرات بطرف شمال شاید ایران را تشخیص دادی. اگه کامپیوتر داری و نه هنوز با اسمارتهای فزرتی کارکنی، میتونی تصویر را بزرگ کنی و ببینی و از ملاها هم بخوری و خودتو ضد اونا نشون بدی و نماز جمعه شون بری و روزهشون بگیری. بی ادب.
شنبه 18 آذر 1391 - 06:17
bakhtiyar - گوتنبرگ - سوئد
احتمالا 10 ها یا 100 ها یابیشتر کراتی همچون زمین دارای حیات ذیشعور وجود داره.ماچقدر کوچک ایم.
شنبه 18 آذر 1391 - 10:24
a.ahooraei - کلن - آلمان
Royan-متأسفانه ضمن اینکه انسان بی ادبی هستی و جغرافیات از دختر من که فکر میکنم یک پنجم عمر تو رو داشته باشه خیلی ضعیف تره، چونکه وقتی بهش میگم بابا ، گیره بیسائو و یا ماداگاسکار را روی نقشه نشون بده ، پنج دقیقه طول نمی کشه و موفق میشه و تو با سن و سال مامان بزرگ اون هنوز ایران را تشخیص نمیدی. پس خاک بر سر ما که تو و امثال تو جزو روشنفکر ها فعالان توی ایران خفته شید.shelargi- اول اسم کاربریت را عوض کن که بتونه روبروی اهورا قد علم کنه بعد بیا از این نام زیبا و اصیل ایراد بگیر.
شنبه 18 آذر 1391 - 06:30
kobalt - کرج - ایران
اون یه ریزه نوریم که از ایران میاد مربوط به هاله مموته نمیدونم دورش تموم شه هاله خاموش میشه یانه
شنبه 18 آذر 1391 - 17:14
nina2000 - نیوکاسل - انگلستان
آقای اهرای از کلن آلمان ایران با منطقه متوحش و جنگلهای آمازون یکی‌ نیست ایران جای است که شما و خانه وادتان به آن تعلق دارین امیدوارم شما از آن دسته از ایرانیانی نباشین که در اروپا اصالت خود را از دست داده‌اند و خود را تفته جدا بافته می‌دانند.
شنبه 18 آذر 1391 - 18:01
shekarchi89 - مونیخ - آلمان
a.ahooraei - کلن - آلمان- همین که انگره مینو قد علم کرده کافیه ، پدر اهورا رو در اورده ، راستی ماهی چند از اداره کار میگیری ؟
شنبه 18 آذر 1391 - 21:05
Fariborz Tabriz - تبریز - ایران
بابا تو ایران مردم صرفه جویی میکنن واسه همینه :))
شنبه 18 آذر 1391 - 23:53
princesse - تهران - پرژن
a.ahooraei -آقا آرامتر چه خبرته اصلا ایران جهنم خوبه ؟شما با کلن ت !خوش بگذرون .اعصاب مصاب نداریا؟؟؟ آهان تا یادمه نرفته ایشون کاربر رویان royan نیستن جناب بینا و همچیدووون نمره عینکتو عوض کن .بای
یکشنبه 19 آذر 1391 - 01:48
princesse - تهران - پرژن
اتفاقا ایران هم کم نور نیست اگه خوب چشماتون رو باز کنید. اروپایی‌های گدا گشنه که با نور شمع زندگی‌ می‌کنن .
یکشنبه 19 آذر 1391 - 01:56
princesse - تهران - پرژن
اتفاقا ایران هم کم نور نیست اگه خوب چشماتون رو باز کنید. اروپایی‌های گدا گشنه که با نور شمع زندگی‌ می‌کنن .
یکشنبه 19 آذر 1391 - 01:56
kami22 - سانفرانسیسکو - امریکا
خیلی ببخشیدا بعضی ها بجای لذت بردن و نوشتن در باره این عکسای زیبا که با جدیدترین روش از این کره زیبا گرفته شده دارن با هم بحثهای بی معنی میکنند بابا پرچم سفید رو تکون بدین و صلح کنید .
یکشنبه 19 آذر 1391 - 11:00
گواه روشن - دورتمند - آلمان
زمین , همان کره ی خاکی که به دست بشر رو به نابودی می رود و این چنین در سیاهی شب , تکه های زرین نشانش را به رخ می کشد...سروده ی زیبای فریدون مشیری در ذهنم نقش بست: سرخوشانند ستایشگر خورشید و زمین , همه مهر است و محبت , نه جدال است و نه کین/اشک می جوشد در چشمه ی چشمم ناگاه , بغض می پیچد در سینه ی سوزانم, آه! /پس چرا ما نتوانیم که این سان باشیم؟به خود آییم و بخواهیم که: انسان باشیم!
یکشنبه 19 آذر 1391 - 14:41
a.ahooraei - کلن - آلمان
princess- راست میگی من اسم کاربری را اشتباه نوشتم و منظورم همین بی سواد و آشخور ملاها بود اگه کسی با همچین نام کاربری هست من ازش معذرت میخوام. راست میگی من اتفاقاً عینک جدیدم را سفارش دادم و باید بگم که در جواب اون فرزند حزب الله که فکر میکنه همه مث خودشون یا از پشت ملا و یا از دست فرنگی می گیرن و خودشون سیر می کنن، بنده هم اون شخصیتم. shkarchi89 - گدا که دنبال ملاها میدوی من عینک روی چشمم به جرأت میگم قیمت تموم لباسهای تو و خانوادت را داره و اگه بیکار هم می بودم و اونجا می رفتم یه قرون به من نمیدادند. این امثال شما کاسه لیس ها و دستمال بدست های ملا ها هستین که جز فرمانبرداری از یک مشت اجنبی و تازی زدگان چیزی نیاموختید. بدبخت اگه من مانند تو و امثال تو بودم که می موندم و دوتا آیه و سه تا نماز روزه بجا می آوردم و توی سر ملت میزدم و آخوند را راضی و شکم خودم را سیر میکردم. من ده تا امثال تو را سیر میکنم و یه چیزی هم روش.اونی که در این اداره می گردن همکارهای گذشته تو هستند که از دور خارج شده اند و اومدند خارج گدایی میکنند و نوبت توهم میشه، فکر میکنی از سعید واجبی خورها بهتری؟
یکشنبه 19 آذر 1391 - 21:24
princesse - تهران - پرژن
آفرین اهورایی عزیز .
دوشنبه 20 آذر 1391 - 23:45
zedehal2020 - مانهایم - آلمان
a.ahooraei - کلن - آلمان- ببخشید من منظورتون در مورد قیمت عینک رو چشم مبارکتان رو با فهم و شعور تان نفهمیدم ، یعنی چه رابطه ای میان این ٢ است ، اگر میشه بیشتر توضیح بدید !
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 08:27
a.ahooraei - کلن - آلمان
zedehal2020-اینکه اون یارو دمخور ملاها میگه که من از اداره ها پول می گیرم, منظور اینه که من اگه روزی بیکار بشم و در این اداره ها برم پولی به من تعلق نمی گیره. اینو واسه اون تبلیغ چی ملاها گفتم و دستمال بدستی که برای نون شبش حاظر میشه توی سر خلق ایرانی بزنه و شکم ملاهای تازی را سیر کنه.
‌سه شنبه 21 آذر 1391 - 18:16
Roya.m - تهران - ایران
Zedehal2020-مانهایم-آلمان ، ربط این حرف این بود که این آقا با نوشتن این جمله ثابت کرد که دقیقا یه حاجی زاده ، آقا زاده هست که فکرش مثل حاجی آقا زاده ها هست که فکر میکنن پول شعور میاره! A.ahooraei با این حرفت ثابت کردی إز چه کلاس و طبقه جامعه اومدی ، طرز فکرت چیه و أصلا چجوری و با چه پولی سر از اونجا دراوردی و إز همه مهمتر کارت چیه و اربابت کیه که اینقدر بهت جیره میده که بقول خودت پول عینکت برابر تیپ سرتاپای أون دوست و خوانواده ش هست ! آخوندزاده هم نباشی ، بچه بازاری هستی و عاشق آخوندها و جیره خورشون!!
‌چهارشنبه 22 آذر 1391 - 08:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.