حمایت یک مقام دولتی از اعمال محدودیت برای صدور گذرنامه زنان زیر ۴۰سال

معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری ایران گفته است که دختران نیز مانند زنان که حتی تا سن پنجاه سالگی باید با اجازه همسر گذرنامه بگیرند، باید از پدر خود اجازه دریافت کنند.

زهرا سجادی به خبرگزاری ایسنا گفته است که در موارد متعدد در اسلام مانند ازدواج، پدر بر دختر ولایت دارد «اما قانونی تصویب می‌شود که همین دختر بدون اذن ولی می‌تواند از کشور خارج شود و چنین قانونی اجازه شرع ندارد.»

حمایت یک مقام دولتی از اعمال محدودیت برای صدور گذرنامه زنان زیر ۴۰سال


 
اشاره این مقام دولتی به قانون فعلی گذرنامه ایران است که تمام افراد زیر ۱۸ سال برای دریافت گذرنامه به اجازه رسمی ولی (پدر) یا قیم خود نیاز دارند و زنان متاهل نیز برای دریافت گذرنامه به اجازه همسر یا حاکم شرع نیاز دارند.
 
ماه گذشته کمیسیون امنیت ملی مجلس ماده‌ای از لایحه گذرنامه را تصویب کرد که صدور گذرنامه زنان مجرد زیر ۴۰ سال به موافقت «ولی قهری» یا «حکم حاکم شرع» مشروط شد.
 
طبق قانون مدنی ایران ولی قهری، شخصی است که به حکم قانون تعیین می‌شود و ولایت او بر یک فرد، اختیاری نیست بلکه امری اجباری است.  از طرف دیگر، بر اساس ماده ۱۵ قانون حمایت از خانواده ولایت قهری تنها برای «طفل صغیر» درنظر گرفته می‌شود.
 
به گفته زهرا سجادی، معاون مرکز زنان نهاد ریاست جمهوری اگر دختران از ۴۰ سالگی عقلشان کامل شده و می‌تواند خودش برای خروج از کشور تصمیم بگیرد، اما دختران زیر ۴۰ سال از نظر شرعی نیز مجاز نیستند که بدون اذن ولی گذرنامه دریافت و از کشور خارج شوند.
 
این تغییرات احتمالی در قوانین صدور گذرنامه، انتقادهای فعالان حقوق زنان و همچنین چهره‌های نزدیک به حاکمیت را نیز برانگیخته است.
 
در واکنش به تصویب این ماده از لایحه در کمیسیون امنیت ملی مجلس، دبیرکل یکی از گروه‌های نزدیک به حکومت به نام «جامعه فاطمیون»، این طرح را «تبعیض‌آمیز» و «بدون توجیه» و از «اصل و بنیان نادرست» دانسته است.
 
به گفته طاهره رحیمی، بر اساس قانون فعلی، دختر زمانی که عاقل، بالغ و رشیده شود مسئول اعمال خود است اما لازم است نمایندگان مجلس «به جای تصمیم‌گیری‌های شتابزده، تدابیری بیندیشند که زنان بی‌سرپرست نباشند.»
 
او تاکید کرده است که بهتر است با انجام کارهای فرهنگی مشکلات جامعه حل شود و فساد عده‌ کمی باعث نشود برای همه دختران یک نسخه واحد بپیچند و به دست کسانی که او «ضد انقلاب» نامیده نیز بهانه برای زیر سوال بردن قوانین اسلامی داده نشود.
 
در همین حال چند روز پیش یک عضو فراکسیون زنان مجلس گفته بود که این فراکسیون پیشنهاد کرده در لایحه گذرنامه، زنان زیر ۴۰ سال در صورتی که «رشیده» باشند اجازه خروج از کشور پیدا کنند.
 
تعریف صفت «رشیده» در فقه شیعه متنوع بوده اما به طور کلی این صفت به دختری گفته می‌شود که «مصلحت خود را تشخیص می‌دهد، می‌تواند امورات خود را اداره کند، بیم آن نمی‌رود که فریب بخورد، صلاح و خیر و شر خود را تشخیص بدهد، مصلحت و مفسده را درک کرده و تحت تاثیر احساسات قرار نگیرد.»
 
لاله افتخاری گفته بود که فراکسیون زنان مجلس معتقد است نباید به صورت مطلق به هر کسی اجازه خروج از کشور داد که تبعات داشته باشد و نه اینکه به صورت مطلق جلوی خروج همه گرفته شود و در صورت احراز رشیده بودن، باید این اجازه داده شود.

+45
رأی دهید
-95

Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
قیافه این زن چادریه شبیه حشره میمونه.اوووغ
جمعه 17 آذر 1391 - 20:21
princesse - تهران - پرژن
ببنیدید باباااا.
جمعه 17 آذر 1391 - 20:26
sange_sabor - نامور - بلژیک
نگاش کنید از بس آفتاب نخرده داره کپک می‌زنه آخه به تو چه ربطی‌ داره کی‌ می‌خواد بره کجا هرمیی........
جمعه 17 آذر 1391 - 21:51
محبت خدا - ایران - ایران
پس با این حساب دولت باید کارو زندگیشو بذاره کنار بره یوسفی دخترای مردمو بکنه ببینه کی رشیده س. انشاالله
جمعه 17 آذر 1391 - 21:53
be_pa.khaste - هارلم - هلند
البته به جز توله سگ‌های خودشون‌ها
جمعه 17 آذر 1391 - 21:52
perser68 - فلوریدا - امریکا
کدوم مردی حاضره با این زن کماندو زینب، فاطی خدیجه!!!!!بو گندو،از خجالت صورتش رو پوشونده که ریشش هم معلوم نشه!!!برای نصفه جمعیت ایران تعیین تکلیف میکنه!!! عشقش رو تقسیم کنه؟؟؟مطمئنم که ساندیسی سادیسمی‌های جلاد خامنه‌ای میدونن!!!با همه احترامی که برای زن ایرانی‌ قائلم،اینجا رو دیگه کم آوردم!!!برای این مطلب و این خانم چیز دیگه‌ای نداشتم که بگم!!!یه چیزی یه موجودی یه کسی‌ به داد بچه‌های آینده ایرانی‌ برسه!!!!!!!!
جمعه 17 آذر 1391 - 21:18
Sappho - اصفهان - ایران
یه چیزی برام جالبه این که دیدم همجنس هام خیلی رو این اذن پدر واسه ازدواج حساسند ! و البته مهریه ! بدترین واکنش ها رو به انتقادای من ازش نشون دادن !یادش به خیر که نیست ! سوم دبیرستان بودم از یه دبیر عربی که حاج آقای عاقد بود پرسیدم تا حالا اعتراضی از طرف خانوما به این مسئله نشنیدید تو شلوغی کلاس که کسی چیزی نشنید گفت اگه این قانون نبود فساد به پا می شد ! بعد که حواس دخترخانوما جمع شد بشون گفت شما دوست ندارید موقع عقد بگید با اجازه ی پدرم بله ! با چه استقبالی که این جمله ی حکیمانه رو به رو نشد !! چهار پنچ تا از همکلاسی ها رو به چشمای خشمگین من به تندی تو با کی می خوای ازدواج کنی بابات نمی ذاره !!! گویی من حرفم ناجور بود !! البته بچه ها عقاید منو میشناختند !!حاج آقا که کت شلواری و با ادعای ضد جمهوری اسلامی بودن هم تشریف داشتند تو چشمای من این همه زحمت کشیده پدر ! چه اشکالی داره یه کلمه موقع عقد بگید با اجازه ی پدرم ! موقع ازدواج با هم مشورت کنند !
جمعه 17 آذر 1391 - 23:25
Sappho - اصفهان - ایران
ادامه :من هم به خاطر دل پری که داشتم سر کلاس چند تا دبیر دیگه حرفشو پیش کشیدم ! گویی هیچ کس درنمی یافت من چی می گم !وقتی با عصبانیت مسخرش می کردم که این با این جوابای مسخرش رو احمدی نژادو سفید کرد ، یکی از همکلاسام بم گفت خوب نظر اون این بوده تو چرا می خوای نظرتو بش تحمیل کنی !! جالبه منی که تو زندان قوانین مذهب اون نفس می کشم حق ندارم نظر آزادیخواهیمو بهش تحمیل کنم !! اما نظر یه دیکتاتور واسه سلب حق انتخاب آدما واسه مسائلی به حد پوشش و آرایش و سکس و ازدواج و...شخصی محترمه !! یه خانوم دبیر که فوق لیسانسم داشت نصیحتم می کرد که اگه بی اطلاع خونواده ازدواج کنی بعد اگه بخوای طلاق بگیری بی پناهی ! و این که پدرها هوای دختر ها رو خوب دارند و مهریه های سنگین می ذارند و. گویی در ضمیرشون نمی گنجید که اگه قانون ملزمشون نکنه هم مختارند تقیدها و احتیاطای فردیشونو حفظ کنند !
جمعه 17 آذر 1391 - 23:33
Sappho - اصفهان - ایران
قربون شما اسلامیست ها که انقدرر برای جنس مونث ارزش قائلید که اجازه نمی دید سختی انتخاب و تصمیم گیری رو بکشه !! دقیقا تو کتاب دین و زندگی سوم دبیرستان نوشته شده که مشروط بودن ازدواج دختر به اذن ولی نه تنها محدودیت بلکه لطف الهی در حقش هست! اگه کسی فکر میکنه سلب حق انتخاب و آزادی لطف هست ، درسته اگه بگه اسلام به زن خیلی بها داده !! به قول اریک فروم اغلب افراد از آزادی می گریزند زیرا آزادی برای انسان مسوولیت را به همراه دارد !
جمعه 17 آذر 1391 - 22:52
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
خدا به ایران و ایرانی‌‌ها رحم کنه! اینا دیگه از کدوم جهنمی اومدن؟.
جمعه 17 آذر 1391 - 23:37
shayani - هاردرویک - هلند
چطور واسه ازدواج ۹ سالگی ولی‌ واسه مسافرت بالای ۴۰ سال و عقل کامل .واسه فامیل خودتون هم همین طوره
شنبه 18 آذر 1391 - 00:14
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
shayani - هاردرویک - هلند. دلیلش کاملین واضحه! برای بهره وری جنسی‌ بیشتر! یعنی‌ اینکه از سنّ ۹ سالگی تجاوز جنسی‌ آغاز می‌شه و بعد از سنّ ۴۰ سالگی به پایان میرسه! معنیش اینکه خانوم‌های محترم از سنّ ۴۰ سالگی به بعد دم دست نبودید هم نبودید! بهتر!!
شنبه 18 آذر 1391 - 04:50
Omidvaran - نورکل - امریکا
این خانم بضرب ارتباطات فامیلی و اشنایی به یک مقام دولتی رسیده که برای حفظ اون همه کار میکنه
شنبه 18 آذر 1391 - 07:25
mehraban1980 - تهران - ایران
سلام من عضو جدید هستم
شنبه 18 آذر 1391 - 08:42
behnamagha - برلین - آلمان
به نظرم قانون کاملا به جایی هست. 1-اینکه زن متاهل باید از شوهر اجازه بگیره که کاملا منطقی هست.علتش هم از حقوق گسترده ای که جمهوری اسلامی به زنان به واسطه عند المطالبه بودن مهریه به اونا داده ناشی میشه یا به عبارتی با این کار باعث میشه مرد هم یه حد اقل حقوقی داشته باشه. 2-اینکه دختران مجرد نیاز به اجازه پدر دارن اونم به جاست چون بعضی دخترا به خارج از کشور می رن و روسپی میشن و آبروی ایرانی ها رو می برن.از طرفی موقعی که دختره قراره ازدواج کنه پدر بیچاره موظف به خرید جهزیه است . خوب اونم باید یه حقی داشته باشه دیگه نه؟
شنبه 18 آذر 1391 - 06:29
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
بنیان این دین بر زن ستیزی و بها دادن به زیر شکم مردان در ۲ جهان بنا شده!!! در این دنیا ۴ زن عقدی تعداد زیادی کنیز یا صیغه در آن جهان ۷۰ حوری و پسران زیبا برای مردان!!!!عشرتکده ی جالبیست!!!
شنبه 18 آذر 1391 - 09:34
monjiiran - وین - اتریش
زور نزنید دیگه حکومتتون مالیده حتی اگه تصویب کنید زنها از خونه بیرون نیان با دست خودتون حکومتتون رو فرستادین قعر جهنم
شنبه 18 آذر 1391 - 11:52
Sappho - اصفهان - ایران
میگم پدرا برا پسراشون ماشین و خونه می خرند !! خرج عروسیشونو می دند ! چطور پدری که این همه خدمات انجام میده نباید اختیار پسر بزرگسالشو داشته باشه !! تازه مادرا هم معمولا برا پسرا خونه داری کی کنند !! غذا می پزند !! خوبه اجازه ازدواج پسر رو هم بدیم دست مادر !!
شنبه 18 آذر 1391 - 12:22
Sappho - اصفهان - ایران
من علیه دین مى نویسم زیرا اگر زنان بخواهند مانند انسان زندگى کنند باید خارج از چهارچوب دینى و قانون اسلامى شریعت زندگى کنند....تسلیمه نسرین.
شنبه 18 آذر 1391 - 12:29
Sappho - اصفهان - ایران
. گفتن اینکه "زن عقل ندارد" احترام گذاشتن به حقوق زن نیست. دیدن زن به چشم یک شیی احترام گذاشتن به زن نیست. قوانین نا عادلانه ارث و شهادت دادن و کتک زدن زن برای وادار کردنش به سکس، احترام به حقوق زن نیست. اینکه محمد، بنا بر احادیث، می گوید که سه چیز عبادت انسان را برهم می زند. یکی سگ سیاه، یکی خر و یکی هم زن. این احترام گذاشتن به زن نیست. آیا محمد نمی داند که این خداست که بدن زن را بعنوان بهترین آفرینش خودش خلق کرده و به همین دلیل هم او باید آنرا مقدس بشمارد نه نا پاک....وفا سلطان.
شنبه 18 آذر 1391 - 12:45
Sappho - اصفهان - ایران
آنجا که احکام الهی پایان می یابد ، حقوق انسانی آغاز می شود...عبدی کلانتری
شنبه 18 آذر 1391 - 19:50
perser68 - فلوریدا - امریکا
sapphoاصفهان ایران. زن به گفته اسلام ناب خامنه‌ای کثافت باید بعد از خریده شدن از طرف خانواده شو هر به اسم عروس، عروسی و ازدواج تا آخر عمر به پای کالای خریداری شده به اسم شو هر بسوزه و بسازه‌ و شوهرش رو با د کنه،اگه حتی عشقی‌ در کار نباشه و در نهایت یا مرد زن رو می‌کشه و یا زن مرد رو و بعدش هر دو مفصل از ما فحش میخورن!!!!که چار ستون دین و خانواده به هم ریخت!!!
شنبه 18 آذر 1391 - 19:20
Sappho - اصفهان - ایران
فراموش نکنیم مساله فقط حق ازدواج یا حق سفر یا حق آزادی و انتخاب و نفس کشیدن آدما نیست ! قدرت و اختیار بیش از حدی هست که اگه دست یه آدم فرادست باشه باعث میشه به فرودستش به چشم مملوک نگاه کنه !!
شنبه 18 آذر 1391 - 20:00
Sappho - اصفهان - ایران
https://www.fairfamilylaw.net/spip.php?article8827 این سخنان این خانومم داشته باشید خواهشا !! مقایسه بکنیدش با این لینک : . https://www.iranianuk.com/article.php5?id=42924 خانومای کویتی سه سال و یک ماه پیش ( آبان 1388 ) از این قانون نجات پیدا کردند !
شنبه 18 آذر 1391 - 19:49
Sappho - اصفهان - ایران
perser68 - فلوریدا - امریکا. درود هموطن عزیز ! خیلی متشکرم از همفکری شما !! بالاخره امیدوارم این قانون تصویب نشه !و زندان دختر ایرانی از اینی که هست تیره و تار و تنگ تر نشه !
شنبه 18 آذر 1391 - 21:40
Sappho - اصفهان - ایران
فرد در اسلام، چه راستین و چه غیر آن، بی حقوق و بی حرمت است. زن در اسلام برده‌است. کودک در اسلام در رده احشام است. عقیده آزاد در اسلام معصیت است و مستوجب عقوبت است. موسیقی فساد است. سکس، بدون جواز و بدون داغ مذهب بر کپل مرتکبینش، گناه کبیره‌است. این دین مرگ و خون و عبودیت است. راستش همه ادیان همین اند، اما بیشتر ادیان را بشریت آزاد اندیش و آزادیخواه در طول صدها سال در قفس کرده‌است. این یکی را هرگز نگرفتند و مهار نکردند. چرخ می‌زند و نکبت می‌آفریند...منصور حکمت
شنبه 18 آذر 1391 - 21:50
perser68 - فلوریدا - امریکا
_sapphoاصفهان ایران. آفرین به دانش شما!۲۰
یکشنبه 19 آذر 1391 - 04:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.