یوکیا آمانو بار دیگر خواستار بازرسی پارچین شد

 

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یوکیا آمانو از ایران خواست به بازرسان این نهاد امکان دهند از تاسیسات پارچین دیدن کنند. او می‌گوید این بازدید برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران "بسیار مفید" خواهد بود.
 

خبرگزاری فرانسه روز جمعه (۷ دسامبر/ ۱۷ آذر) گزارش داد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به عملیات گسترده خاک‌برداری در پایگاه پارچین خواهان بازرسی این تاسیسات شده است.
 
درخواست بازدید از پارچین تا کنون بارها مطرح و هر بار از سوی جمهوری اسلامی رد شده است. مطابق گزارش‌ها مسئولان ایران از ابتدای سال جاری میلادی مشغول پاکسازی پایگاه پارچین شده‌اند.
 
یوکیا آمانو ۱۱ نوامبر (۲۱ آبان) در نشست خبری مشترک با هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق، با استناد به تازه‌ترین عکس‌های ماهواره‌ای که در اختیار آژانس قرار دارد اعلام کرد که پاکسازی پارچین هنوز متوقف نشده است.
 
نگرانی از ادامه پاکسازی پارچین
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه آمانو در جریان برگزاری کنفرانسی که به وقت محلی شامگاه پنج‌شنبه (۶ دسامبر/ ۱۶ آذر) در واشنگتن برگزار شد ضرورت بازرسی هر چه سریعتر از پارچین را "جابه جایی مقدار عظیمی خاک" در این پایگاه نظامی عنوان کرده است.
 

  


در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران که ۳۰ اوت منتشر شد تاکید می‌شود: تغییرات و جابه‌جایی‌ها در این تاسیسات به حدی است که آژانس دیگر نمی‌تواند با بازرسی این محل مشخص کند که دقیقا چه فعالیتی در پارچین انجام شده است.
 
به رغم این، مدیرکل ازانس می‌گوید به علت ادامه یافتن عملیات "تخریب و پاکسازی" لازم است که ایران هرچه سریعتر به بازرسان آژانس امکان دهد "از بخش‌ها و عمارت‌های مشخصی" در این مجموعه بازدید کند.
 
اطلاعات جدید، انگیزه‌ی بازرسی‌های مشخص‌تر
 
جمهوری اسلامی پارچین را یک پایگاه نظامی می‌خواند و مدعی است در آن هیچ فعالیت مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای انجام نمی‌شود. مطابق برخی گزارش‌ها احتمال می‌رود جمهوری اسلامی در این تاسیسات دست به آزمایش‌هایی زده باشد که می‌تواند آشکارکننده‌ی جنبه‌های نظامی برنامه‌های هسته‌ای ایران باشد.

جمهوری اسلامی هدف از فعالیت‌های هسته‌ای خود را صلح‌آمیز عنوان می‌کند و ادعاهای مطرح شده در مورد جنبه‌های احتمالا نظامی پنهان آن را بی‌اساس می‌خواند.
 
این کشور همچنین به بازدید بازرسان آژانس در سال ۲۰۰۵ میلادی از پارچین اشاره می‌کند که به کشف فعالیت‌های اعلام نشده در این تاسیسات منجر نشده است.
 
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واشنگتن گفت، در سال ۲۰۰۵ اطلاعات کافی در اختیار بازرسان قرار نداشت و به همین علت موفق به بازدید "از مکان‌های اصلی" در پارچین نشدند.
 
آژانس بارها ایران را به عدم همکاری لازم برای شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای در این کشور متهم کرده است. یوکیا آمانو اخیرا از "تحت فشار بودن" بازرسان آژانس در ایران ابراز نگرانی کرده است.
 
نگرانی جامعه جهانی از ابعاد احتمالا نظامی برنامه اتمی ایران تا کنون به تصویب چند قطعنامه‌ی تحریمی و تحریم‌های یک‌جانبه‌ی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی منجر شده است.

+36
رأی دهید
-22

میکایل - مالمو - سوئد
آقای آمانو نه تنها شما بلکه هیچ کس حریف روی آخونده دروغگو ،و حقه باز،پرّو،و باور کنید هر چه صفت غیرّه انسانی‌ وجود دارد،این موجود کثیف دارا می‌باشد.نه بخاطر،اینکه من مخالف آنها هستم نه،واقعا،کثیفند،و درغگو،زبان باز،روبه صفت،هستند،به خدای،که همه میپرستیم سوگند،،،،،،،،،
جمعه 17 آذر 1391 - 21:34
shekarchi89 - مونیخ - آلمان
بشین بابا ، انقدر درخواست کن تا جون از نشیمن گاهت در آد . شما برید به تروریست های خودتون اسلحه بفروشید که بشار اسد رو سرنگون کنند .
جمعه 17 آذر 1391 - 23:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.