حادثه دبستان شین آباد از زبان مصدومان

دود و آتش یک لحظه همه جا را فرا گرفت نمی توانستیم از کلاس بیرون برویم و هر لحظه نفس کشیدن برایمان سخت می شد پنجره های کلاس نرده داشت و جلوی در کلاس ازدحام زیاد بود، اینها بخشهایی از روایت مصدومان حادثه آتش سوزی دبستان پیرانشهر است.
 
به گزارش مهر جلوی درب بیمارستان اجازه ورود به خبرنگاران و عکاسان داده نمی شد به بهانه حضور استاندار آذربایجان غربی سعی کردم وارد محل بستری مصدومان حادثه دلخراش آتش سوزی در مدرسه ابتدایی روستای شین آباد پیرانشهر شوم.
 
همانطور که انتظار می رود خانواده ها با چشمانی گریان و مضطرب مشغول مداوای فرزنداشان بودند واستاندار آذربایجان غربی به همراه جمعی از مسئولان کشوری و استانی مشغول عیادت و دلجویی از مصدومان و خانواده بود از فرصت استفاده کرد و سراغ تعدادی از مصدومان که وضعیت مناسبت تری داشتند رفتم و ماجرا را از آنها جویا شدم.
 
یکی از دانش آموزان اصل ماجرا را اینگونه گزارش داد: صبح که وارد مدرسه شدم رفتم سر کلاس همه آمده بودند. یک لحظه متوجه نشت نفت از مخزن بخاری و زیاد بودن شعله های داخل بخاری شدیم طوری که بخاری از شدت گرما روبه سرخی بود.
 
وی ادامه داد: معلممان رفت کپسول آتش نشانی را بیاورد اما مایع نداشت بابای مدرسه که آمد بخاری کلاس یک لحظه آتش گرفت و به همه جا سرایت کرد سعی می کردیم از کلاس بیرون بریم ازدحام زیاد بود و پنجره های کلاس هم نرده داشت نمی توانستیم نفس بکشیم و به بیرون فرار کنیم.
 
این دانش آموز مصدوم گفت: نمی دانم چه کسی پنجره کلاس را از جا کند و مابقی یادم نمی آید...
 
وضع فعلی تعدادی از دانش آموزان اصلا خوب نیست دست و صورت همه آنها سوخته برای رعایت حالشان هم که شده بیرون می آیم سراغ تعدادی از والدین دانش آموزان را می گیرم.
 
مادر ستاره یکی از دانش آموزان این حادثه به محض معرفی ام به عنوان خبرنگار با بغض می گوید: ستاره را مانند دیوانه ها در حالی که به دلیل استنشاق دود حالت تهوع داشت برای مداوا سریع به همراه سایر دانش آموزان به بیمارستان منتقل شد.
 
وی با انتقاد از بی توجهی به مناطق محروم خواستار رسیدگی هرچه سریعتر مسئولان به این حادثه شد و گفت: امیدوارم مسئولان در ادامه مداوای مصدومان خانواده ها یاری کنند تا هرچه سریعتر سر کلاس درس حاضر شوند چون ستاره درس خواندن را خیلی دوست دارد.
 
بازدید استاندار آذربایجان غربی که تمام می شود با هیئت همراه بیمارستان را ترک می کند ولی هنوز معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، جمعی از نمایندگان مردم استان در مجلس، رئیس سازمان بهزیستی و... حضور دارند.
 
صدای بلند یکی از مادران این حادثه توجهم را جلب می کند برمی گردم مادر یکی از مصدومان این حادثه است که خطاب به رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با گلایه می گوید وضع دانش آموزان مصدوم خیلی خراب است رسیدگی نمی کنند.
 
با راهنمایی تعدادی از پرسنل بیمارستان به بیرون از محل بستری مصدومان هدایت می شویم در سالن بخش پرستاری بیمارستان با تعدادی از مسئولان در خصوص این حادثه مصاحبه می کنم. صحبت ها و آمارهای متفاوتی از مسئولان اعلام می شود.
 
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی در میان معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش، مدیرکل آموزش و پرورش و مدیرکل نوسازی و تجهیزمدارس آذربایجان غربی محاصره شده ولی همچنان با صدای بلند اعتراضات خود را بیان می کند و خواستار استعفای وزیر آموزش و پرورش است.
 
گزارش آتش نشانی را به نماینده می دهند تا بلکه با خواندن این گزارش آرام گیرد از خضری می پرسم در این گزارش به چه چیزی اشاره شده می گوید: در گزارش این سازمان نشت نفت بخاری، دستپاچگی مدیر مدرسه در کنترل بخاری و افتادن آن، ازدحام دانش آموزان کلاس موقع خروج از کلاس و وجود حصار در پنجره های کلاس علت حادثه ذکر شده است ولی بنده سازمان نوسازی و تجهیز مدارس و آموزش و پرورش را مقصر این حادثه می دانم.
 
با سوالات بی پاسخ زیادی مواجهیم از جمله چرا مدرسه فرسوده که حکم تخریب آن آمده همچنان فعال است و هیچ گونه اقدامی از طرف آموزش و پرورش صورت نگرفته است؟ چرا در مدرسه ای که در محله ای است که گازرسانی شده از بخاری نفتی استفاده می شود؟ چرا مدارس مجهز به امکانات آتش نشانی نیستند؟ و مقصر اصلی این حادثه چه کسی است؟ اما با همه این سئوالات بی پاسخ بیمارستان را ترک می کنم.
 
محله شین آباد که به تازگی از روستا به شهر الحاق شده است دارای جمعیتی حدود 1200 خانوار و 5400 نفر است. این محله دارای دو مدرسه ابتدایی و راهنمایی است که در شیفت صبح دخترها و در شیفت بعد از ظهر پسرها مشغول تحصیل هستند.
 
صبح چهارشنبه بخاری نفتی کلاس دانش‌آموزان چهارم دبستانی مدرسه «انقلاب اسلامی» روستای «شین آباد» از توابع پیرانشهر استان آذربایجان غربی آتش گرفت و تمام دانش آموزان آن مصدوم و روانه بیمارستان شدند.
 

+76
رأی دهید
-61

pars_iran - دوسلدرف - آلمان
دلم می‌سوزد از باغی که میسوزد ...............
جمعه 17 آذر 1391 - 13:31
XMAN2 - کارا کاس - ونزوئلا
جون آقا جون اون نماینده الدنگی که گفته بود ماشینهای نماینده‌ها از لحاظ ایمنی در حد بالایی‌ نیستن ، خوب چشاشو باز کنه و ببینه ، جون خودشون که به خطر می‌افته بهترینها رو تالاب می‌کنن ، غافل از اینکه همه ساله بخاطر کم کاری و بی‌کفایتی و بی‌ مسٔولیتی مسئولان همه ساله باید شاهد همین جریانات باشیم . آقای قالیباف برو داییتو دیوونه کن و بجای زمین زدن کلنگ ۷۰تا مسجد توی تهرون خراب شده ، کلنگ ساخت چند مدرسه در نقاط محروم رو بزن که برا آبرو خودتون بهتره . کاش جای خیلی‌ از این بچه‌ها من میسوختم که نبینم انقلاب خمینی (ر‌ه) اینقدر مسول بی‌ لیاقت داره و کارش به اینیده که نسبت به جان این طفلان معصوم بی‌ تفاوتند .
جمعه 17 آذر 1391 - 16:10
zagros_finland - هلسینکی - فنلاند
بعد عد ه ای ازمردم و حکومتی ها میان مگن اتم حق ماست بیاید اول مدرسه بسازید بعد اتم اتم کنید . مناطق محروم بویژه سیستان و کردستان واقعا حداقل امکانات رو هم ندارند .
جمعه 17 آذر 1391 - 16:33
perfectman - ماستریخت - هلند
چرا منفی میدید اخه، چرا منطق ندارید تا بفهمید اگر از یه خبری ناراحت کنندست نباید منفی بدید، بذارید با مثبت دادن همه این مطلب رو بخونن تا بفهمن چه بلایی سره این کودکان مظلوم اومده.
جمعه 17 آذر 1391 - 18:35
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
آقا نه استاندار نه وزیر آموزشو پرورش و نه باباهای مدرسه مقصرن تقصیر اون بخاریه نامرده کا تو لباس شخصی از طرف اسرائیلو استکبار جهانی‌ تو اون مدرسه کار میکرده دلیلشم اینه کا نفتیه واگر نه تو کشوری کا صادر کننده گازه بخاری نفتی‌ چی‌ کار میکرده به پلیس فتیا یا به اون بسیجیی شپشو بگین ببرنش از پایه آویزانش کنن تا حرف بیاد
جمعه 17 آذر 1391 - 18:41
espirit - اتویل - آلمان
یعنی چی آدم مصدم بره بیمارستان و رسیدگی نکنن؟ سر دکتر ها و پرستارها در ایران چه آمده؟ مرآم های اخلاقی انسان که دست خودش هست این را چرا ایرانی ها در خودشان می کشند؟!
جمعه 17 آذر 1391 - 18:50
دل سوخته - اریزونا - امریکا
خدا ریشه این بی ناموس هارو در بیاره و به ظلمی که در حق مردم میکنن پایان بده . بهترین کمک ها و بیمارستان هارو واسه کمک به فلسطین و لبنان و نوار غزه ساختن و یا اختلاس های کلان صورت میگیره اون موقع مردم خودمون بعلت نبود ابتدایی ترین وسایل گرمایی استاندارد جونشونو از دست بدن و کسی هم اصلا اهمیت به این مسائل نده . در ضمن ملت هم خیلی راحت خودشونو به خریت محض زدن و کسی صداش در نمیاد بعد تا بگن فلان راهپیمایی یا شرکت در انتخابات مثل یابو سرشونو پائین میندازن و میرن شرکت میکنن توی اینجور مسائل . از این بیشتر حقمون هست و تا زمانی که مردم اینجور رفتار کنن مسئولین هم همین جور برخورد میکنن
جمعه 17 آذر 1391 - 20:25
davood63 - تهران - ایران
برای اون بیشعورها که مدرسه رو با نرده و دیوار بلند میسازند مگه مدرسه زندان چرا تو ایران مدرسه مثل زندان بدون هیچ ایمنی‌ درود ٔبر مردمان پیرن شهر که همه اسطوره مقاومت هستند
جمعه 17 آذر 1391 - 21:57
piranshahr - درامن - نروژ
از هم دردی تمام ایرانیان عزیزم تشکرمی نماییم
جمعه 17 آذر 1391 - 23:04
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
معلم چقدر بی شعور بوده که ابتدای امر بچه ها را از کلاس بیرون نفرستاده , رفته شعله خفه کن بیاورد, انگار هیچکس توی ایران مغزش درست حسابی کار نمیکند , اینحا با کوچکترین حس خطر اول مکان را تخلیه میکنند.
شنبه 18 آذر 1391 - 01:05
parvaz2012 - کوالا لامپور - مالزی
معلم عزیز وقتی‌ آتش رو دیدی اول باید بچه‌هایی مردم رو به بیرون هدایت میکردی. تو مراکز تربیت معلم ،بجای این همه دروس اسلامی اگه به معلم ها چگونه مواجه شدن با بحران رو آموزش می دادند اوضاع بهتراز این می شد
شنبه 18 آذر 1391 - 08:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.