پنتاگون: هواپیمای بدون سرنشین شکارشده توسط ایران احتمالا آمریکایی است

پرتاب پهپاد اسکن ایگل از روی عرشه ناو

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده هواپیمای بدون سرنشینی (پهپاد) که ایران می‌گوید آن را شکار کرده، احتمالا از نوع آمریکایی «اسکن ایگل» است.

جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون، گفته است که به‌نظر می‌رسد پهپادی که ایران مدعی شکار آن است، ساخت آمریکا باشد اما بعید است که این کشور اطلاعات مفیدی از آن به‌دست آورده باشد.
 
علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران، روز سه‌شنبه چهارم دسامبر (۱۴ آذ‌ر) به رسانه‌های ایران گفته بود که یگان‌های پدافندی و سامانه‌های کنترلی نیروی دریایی سپاه توانسته‌اند یک فروند پهپاد آمریکایی را که به حریم هوایی ایران «تجاوز» کرده بود، شکار کنند.
 
به گفته او، این هواپیمای آمریکایی که از نوع «اسکن ایگل» است چند روز گذشته مشغول گشت‌زنی در منطقه عمومی خلیج فارس بود و «به محض ورود به حریم فضای جمهوری اسلامی ایران در تور یگان‌های پدافندی و سامانه‌های کنترلی نیروی دریایی سپاه گرفتار و در اختیار گرفته شد.»
 
درپی اعلام این خبر جیسون سالاتا، یکی از سخنگویان ناوگان پنجم آمریکا در خلیج فارس اعلام کرد که پهپاد اسکن ایگل که توسط نیروی دریایی آمریکا استفاده می‌شده، چند سال پیش در آب سقوط کرده و مفقود شده است، اما گزارشی در این باره که این اتفاق به تازگی رخ داده باشد، دریافت نکرده‌ایم.
 
در واکنشی جداگانه جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفت که هیچ‌گونه شواهدی موجود نیست که ادعای ایران درمورد سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را تائید کند.
 
این در شرایطی است که سخنگوی پنتاگون گفته است: نمی‌توانم این احتمال را رد کنم که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین اسکن ایگل در خلیج فارس سقوط کرده و شکار شده باشد.
 
جرج لیتل درعین حال تاکید کرده که به‌طور یقین نمی‌تواند درمورد آمریکایی یا غیرآمریکایی بودن این هواپیمای بدون سرنشین اظهارنظر کند.
 
هم‌زمان فیلیپ فینگان، تحلیلگر هوا-فضا در «موسسه تیل گروپ»، گفته است که ایران نمی‌تواند از هواپیمای بدون سرنشین اسکن ایگل تکنولوژی حساس زیادی به‌دست آورد زیرا سیستم اطلاعاتی این هواپیما قدیمی و مربوط به ۱۰ سال پیش است.
 
هواپیمای بدون سرنشین اسکن ایگل حدود ۱۸ کیلوگرم وزن دارد و طول بال آن سه متر است، سیستم آن مجهز به دوربین‌هایی است که داده‌های اطلاعاتی، جاسوسی و شناسایی را فیلمبرداری و ذخیره می‌کنند . این هواپیما می‌تواند تا ارتفاع ۱۶ هزار پا پرواز کند.

+113
رأی دهید
-35

morid - بوشهر - ایران
درخت توگر بار دانش بگیرد++ به زیرآورد پهپاد اجنبی را--. عنصر اصلی این ماجرا که به ضرر آمریکا تمام میشود آن است که ایران از نظر سیاسی جرئت دستگیر کردن پهپاد نهادهای نظامی یا جاسوسی آمریکایی را دارد و این کار را بیش از یک بار عملی کرده _ عجب سیلی جانانه ای . نوش جونت عمو سام حالا حالاها با هات کارداریم. خبرنداری که این توانائی رو هم داریم که به موشکاتم تو هوا مسیر جدید بدیم . میفهمی که یعنی چی ، آره جونم . اینه.
جمعه 17 آذر 1391 - 11:49
yas abi - ببرسل - لز
پ نه پ سخت بحرین و امارت و عربستان است!!!!!
جمعه 17 آذر 1391 - 13:56
oghab - هلسينكي - فنلاند
واقعا که .اولش انکارکردن .../ حداقل استفاده ایران شبیه سازی است ..حالا اب بریزد اونجا که میسوزه /
جمعه 17 آذر 1391 - 18:32
massoudoslo - اسلو - نروژ
جمهوری اسلامی میلیارد ها دلار و امتیاز خرج میکنه تا روسیه و کره شمالی و چین و حتا خود عمو سام اطلاعات بهش بدن که مثلا چطوری یه بهپاد رو پایین بکشه :) ایران اسلامی که از خودش پشم هم نداره و اگه پول نفت نبود تا الان ملا ها و ایرانیان طرفدار رژیم ما را بزرگترین استان عراق کرده بودند تا به کربلا و نجف نزدیک باشیم ! جمهوری اسلامی حتا مرغ سفید کارخونه ایی و کاندوم و تخم و مرغ و گندم وارد میکنه آنوقت بهپاد باز شده است !!!؟
جمعه 17 آذر 1391 - 19:07
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
massoudoslo - اسلو - نروژ. آب خنک یادت نره مسعود جون.
شنبه 18 آذر 1391 - 00:39
exam292 - تهران - ایران
این قدرت پوشالی دوباره پهبادهاشو شمرد!!!
شنبه 18 آذر 1391 - 04:26
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
massoudoslo - اسلو - نروژ آب پیدا نکردی بریزی سوزش کم شه؟
شنبه 18 آذر 1391 - 04:27
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
morid - بوشهر - ایران - yas abi - ببرسل - لز - Cyrusiii - لیدز - انگلستان - oghab - هلسینکی - فنلاند. نوکران جیره بگیر جمهوری نکبت بار اسلامی. گیرم که یک هواپیمای بی سرنشین را هم انداختید. گیرم که اصلا این حماقت عظیم را مرتکب شوید و حتی به یک هدف آمریکایی حمله کردید. شما عقب ماندگان ذهنی و اربابانتان فکر میکنید میتوانید از مقابله آمریکا جان سالم بدر ببرید؟! با یک ارتشی که تمام تجهیزاتش از رده خارج است با موشکهای و زیردریایی های اسقاطی زمان جنگ جهانی دوم که مورد استفاده روسها و چینی ها بوده و کپی کرده و رنگ زده اند و بجای دستاوردهای تکنولوژیک جا زده اند میخواهید به جنگ قوی ترین ارتش جهان بروید؟! شماها یا مغز ندارید یا در ساندیس شما مواد میریزند که به کل چیزی در جمجمه تان باقی نمانده! میلیاردها دلار صرف تجیزات از رده خارج کرده اند تا بچه های مردم در دبستانهای سرد با بخاری نفتی بسوزند و بمیرند. فقر و فحشا و جنایت در کشور ام القرای اسلام بیداد میکند. شما عرب زادگان وطن ندارید که بخواهید نگرانش باشید. اسلام بجز ویرانی چه برای ایران آورده؟!
شنبه 18 آذر 1391 - 03:15
massoudoslo - اسلو - نروژ
Cyrusiii.لیدز.انگلستان / عزیز جون کاشکی من اینور آب کاره ای بودم و چیزی بابت کف زدن از این غربی ها میگرفتم که وقتی ملا ها چیزی هوا میکنند یا بهپاد از هوا مینشاندند اونجام میسوخت :) قربانت گردم شما هم کمی صبر کنید و عجله نکنید تا ببینیم بعد از صدام خدا بیامرز این داماد جدید ما ایرانی ها چه کسی است!! ولی جدی Cyrusii جون کسی مثل خودت دلت به چه چیز این کل کل انداختن جمهوری اسلامی با غرب خوشه !!؟ امریکا و غرب چندین دهه است که خاور میانه را به سیخ کشیده و بلعیده و اگه کسی واقعا محتاج آب خنک باشد خود ما ایرانیان هستیم .
شنبه 18 آذر 1391 - 09:45
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
Cyrusiii - لیدز - انگلستان. دلبندم!!! خبر رو بخون اول، معلومه که اسکن ایگل آمریکایی‌ هستش، ولی‌ سندی که این هواپیما جزو هواپیماهای آمریکا باشه نیست، این هواپیما مال ۱۰ ساله پیش هستش و تمام کشورهای خلیج فارس ازش دارن. اون دوستم هم از نروژ راست میگه، تخم مرغ نمیتونین به اندازه مردم تولید کنین اون‌وقت ادعا داره یه ....رو پاره می‌کنه
شنبه 18 آذر 1391 - 06:36
Omidvaran - نورکل - امریکا
امریکا دراین قضیه خودشو خراب کرد - بعدازاینکه باشدت وحدت انکار کرد - حالا بصورت قدم بقدم عقب نشینی میکنه وتاامروز پذیرفته که ساخت امریکا بوده ودرخلیج فارس سقوط کرده - برای جلوگیری از سوزش درمحل مربوطه گفته که تکنولوژِی ان قدیمیست و چیز زیادی گیر طرف مقابل نمیاد - درحالیکه این هواپیما اتفاقا جدید ودرناوهای منطقه ای امریکادرحال بهره برداری است وازهمونجا ماموریت های جاسوسی رو انجام میده و این دفعه پاشو از خط بیرون گذاشته و اسیر شده- حداقل قضیه اینستکه طرف مقابل میتونه با ریورس اینجینیرینک وکپی سازی مشابه اونو بسازه وبخدمت بگیره - به اون مسعود تو اسلو هم میگم ظاهرا اونا پشم داشته اند فقط کافیه چشماتو از تو اسلو زوم کنی تاببینی (-:.
شنبه 18 آذر 1391 - 07:17
Azadikhah - تكسل - هلند
چند سال پیش در آب سقوط کرده بوده!الان چه جوری پیداش کردند عجیبه ها!دو طرف انگاری خالی‌ بندان قهاری هستند .morid - بوشهر - ایران:اگر اینطوری که شما میگید باشه که الان وزیرستان پاکستان باید فقط ازش خاک مونده باشه.مواظب سقف بالای سرت باش!
شنبه 18 آذر 1391 - 10:24
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
massoudoslo - اسلو - نروژ من اونجوری بی‌ ادب نیستم، منظورم این بود که اگه از پیشرفت ایران ناراحتی‌ آب خنک بخور.
شنبه 18 آذر 1391 - 12:57
morid - بوشهر - ایران
به نظر می‌رسد آمریکا قید هواپیماهای جاسوسی را که عازم حریم ایران می‌شوند، زده‌اند و بعد از اینکه هواپیماهای جاسوسی که ماموریتشان آسمان ایران می‌شود، آنها را از لیست هواپیماهای جاسوسی موجود خود حذف می‌کنند چون اطمینان دارند که هیچ هواپیما و پرنده نظامی به سلامت از آسمان ایران عبور نخواهد کرد. آمریکایی‌ها در مقابل قدرت و دقت نیروهای مسلح ایران شکست‌های پیاپی را دریافت کرده‌اند و شکار پهپاد جاسوسی از جمله آنهاست.
شنبه 18 آذر 1391 - 15:50
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا عزیزم همینجوری نا آگاه بمون به نفعته، آگاهی‌ درد سر سازه، گفته باشم :)
شنبه 18 آذر 1391 - 18:09
exam292 - تهران - ایران
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا: تو یه وطن فروش بی ادبی هستی که فقط نام ایرانی بودن رو یدک میکشی!!! آمریکا یه قدرت پوشالیه، بیش از 30 ساله که تمام گزینه های روی میزشو داره عمل میکنه تا جمهوری اسلامی رو به زانو دراره!!! ولی اثبات شده که هیچ غلطی نمیتونه بکنه...
یکشنبه 19 آذر 1391 - 13:57
1343329 - لرستان - ایران
چطوری اسلو جون نروژی تو نوکر اربابای نروزیت هستی یا ایرانی .بدبخت تو اون سراب فرنگ نشین چی گطرت اومده که اینقدر سوخته ، هرچی باشه حتی اگه از حکومتم انتقاد داشته باشیم حداقل خائن وطن فروش جاسوس نروژی نمی شیم اگه ملاها بدند تا الآن این مملکت بایستی روز بروز خرابتر می شد یک مشت مثل شما هستن که با ظاهری آراسته وارد کشور میشن بعد دست به دزدی می زنند وفرار می کنندمیرن تو دامان اربابانشون. بانام ایرانی خیانت به ایرانی می کنند همچون تو
یکشنبه 19 آذر 1391 - 11:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.