مقام دولتی سوریه: هرگز علیه مردم خود اسلحه شیمیایی به کار نمی‌بریم

المقداد: اگر هم اسلحه شیمیایی داشته باشیم آن را علیه مردم خود به کار نمی گیریم

در حالیکه کشورهای عضو ناتو مقدمات استقرار شبکه دفاع ضدموشکی را در مرز ترکیه با سوریه فراهم می آورند، یک مقام دولتی سوریه توسل حکومت این کشور به اسلحه شیمیایی علیه مخالفان داخلی را مردود دانسته است.

روز پنجشنبه، ٦ آذر (١٦ نوامبر)، فیصل المقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، اظهارات مقامات غربی در مورد احتمال کاربرد اسلحه شیمیایی علیه مخالفان مسلح این کشور را باعث نگرانی دانست و گفت که ممکن است هدف از اینگونه سخنان "فراهم کردن زمینه عملیات نظامی" علیه سوریه باشد.

فیصل المقداد که در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی المنار، متعلق به گروه های لبنانی طرفدار سوریه سخن می گفت، بدون اینکه وجود تسلیحات شیمیایی در زرادخانه های سوریه را تایید کند، استفاده از چنین تسلیحاتی علیه مخالفان مسلح را نیز رد کرد.

وی گفت "سوریه برای دهمین و صدمین بار تاکید می کند که اگر ما چنین تسلیحاتی را هم داشته باشیم، از آنها هرگز علیه مردم خود استفاده نمی کنیم" و افزود: "ما دست به خودکشی نمی زنیم."

این مقام سوری در عین حال هشدار داد که "در صورتی که قدرت های خارجی در صدد تجاوز برآیند، باید عواقب چنین اقدامی از جمله هزینه عظیم آن را در نظر بگیرند و بدانند که با دست زدن به چنین حماقتی، منطقه و محیط آن را به مخاطره می اندازند."

از زمان آغاز بحران سیاسی در سوریه، مقامات آن کشور در موارد مختلف تهدید کرده اند که حمله نظامی به سوریه و سقوط حکومت این کشور باعث آشوب در منطقه می شود اما در این مورد توضیح بیشتری نداده اند.

برخی ناظران با یادآوری هشدارهای مشابه از سوی رهبران سابق کشورهایی مانند لیبی، اینگونه اظهارات را حاصل استنباط مبالغه آمیز آنان از توانایی و موقعیت خود و کشورشان دانسته اند در حالیکه برخی دیگر هشدارهای مقامات سوری را مهم تلقی کرده اند.

به گفته آنان، تحولات سوریه می تواند بر درگیری بین دولت ترکیه و گروه های مسلح کرد آن کشور و همچنین روابط بین گروه های قومی و فرقه ای در عراق تاثیر بگذارد. سوریه همچنین در حالت جنگ با اسرائیل به سر می برد و امکان آغاز درگیری بین دو کشور را نیز نباید نادیده گرفت.

 
غرب نگران آن است که بشار اسد از سر استیصال به اسلحه شیمیایی متوسل شود

مقامات غربی با اشاره به خشونت حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در برخورد با مخالفان که باعث تلفات وسیع غیرنظامیان و تخریب گسترده مناطق شهری شده، نگران آن بوده اند که بعید نیست وی به عنوان آخرین اقدام برای نجات خود یا حتی به عنوان انتقام جویی، به اسلحه شیمیایی علیه شهروندان سوریه و یا حتی کشورهای همسایه متوسل شود.

اوایل این هفته، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که استفاده سوریه از اسلحه شیمیایی از نظر جامعه بین المللی غیرقابل قبول است و دبیرکل پیمان ناتو نیز هشدار داد که چنین اقدامی با واکنش فوری جهانی روبرو خواهد شد.

روز گذشته، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که "رژیم بشار اسد که گرفتار استیصال شده"، ممکن است به تسلیحات شیمیایی روی آورد و یا قادر به حراست از زرادخانه های شیمیایی خود نباشد و گروه های پیکارجو به اینگونه تسلیحات دست یابند.

نصب دفاع ضدموشکی در ترکیه

مخالفان حکومت سوریه از حمایت کشورهای غربی، ترکیه و کشورهای عرب منطقه برخوردارند و مقامات سوریه در موارد متعدد به خصوص ترکیه، عربستان سعودی، قطر، آمریکا و اسرائیل را متهم کرده اند که با کمک به مخالفان، مانع از برقراری آرامش در سوریه شده اند.

معاون وزیر خارجه سوریه همچنین به تصمیم پیمان ناتو برای نصب شبکه ضدموشکی در مرز ترکیه با سوریه هم اشاره کرد و گفت که "دولت ورشکسته ترکیه محتاج گدایی از پیمان آتلانتیک شمالی است" و درخواست ترکیه برای دریافت موشک های پاتریوت و موافقت ناتو را بخشی از جنگ روانی غرب علیه حکومت سوریه توصیف کرد.

او گفت "اگر ترکیه و غرب فکر می کنند چنین اقداماتی مانع از مبارزه ما علیه تروریست ها می شود، اشتباه کرده اند." مقامات و رسانه های خبری سوریه مخالفان خود را "تروریست" می خوانند.

 
وزیران خارجه ترکیه، آلمان و هلند - آلمان و هلند همراه با آمریکا ارسال و نصب تجهیزات ضد موشکی در ترکیه را برعهده گرفته اند

همزمان، توماس دی مازیره، وزیر دفاع آلمان، گفته است که در اجرای تصمیم پیمان ناتو، کابینه آلمان ارسال تجهیزات و نفرات لازم برای راه اندازی شبکه دفاع ضدموشکی در ترکیه را تصویب کرده است. این تصمیم باید به تایید پارلمان آلمان هم برسد اما آقای دی مازیره اطمینان داده که در این مورد، مشکلی بروز نخواهد کرد.

قرار است در اجرای این تصمیم، گروهی متشکل از حدود چهارصد نظامی آلمانی در ترکیه مستقر شوند.

علاوه بر آلمان، آمریکا و هلند هم در ایجاد شبکه دفاع ضدموشکی در مرز ترکیه و سوریه همکاری خواهند داشت.

روز گذشته، احمد داووداوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت که ارتش سوریه حدود هفتصد فروند موشک در اختیار دارد و افزود "محل، نحوه نگهداری و مسئولین این موشک ها برای ترکیه ناشناخته نیستند."

آقای داووداوغلو گفته است که سوریه "از یک مرز روانی" گذر کرده و افزود که پیش از این، مردم سوریه به خود می گفتند که اگر رژیم جان سالم بدر ببرد، از مخالفان انتقام می گیرد اما حالا "همه فکر می کنند که بعد از سقوط رژیم چه خواهند کرد."

احمد داووداوغلو که با یک نشریه صبح آن کشور مصاحبه می کرد گفت که درخواست ترکیه برای دریافت شبکه دفاع ضد موشکی اقدامی پیشگیرانه علیه حملات احتمالی بوده و افزود که تجهیزاتی که ناتو در مرز با سوریه نصب می کند، دارای سه بعد و شامل دفاع ضد موشک های کوتاه برد، میان برد و دوربرد است. وی افزوده است که نصب این شبکه موشکی "به منزله حداکثر حفاظت از ترکیه است."

وزیر خارجه ترکیه به مذاکرات اخیر نخست وزیر این کشور و رئیس جمهوری روسیه در مورد سوریه نیز اشاره کرده و گفته است که اختلاف نظر دو طرف صرفا به نحوه پایان دادن به بحران سیاسی سوریه مربوط می شود.

به گفته آقای داوود اوغلو: "ترکیه در پی تشکیل دولت انتقالی بدون حضور بشار اسد است در حالیکه دولت روسیه معتقد است که دولت انتقالی باید شامل ادامه حضور او باشد."

+22
رأی دهید
-11

geteven - انگلستان - انگلستان
اینهم ‌یک حرف حساب: آخه اینهایی که میجنگند دست نشانده، مونافقین، از کشورهای دیگه و طالبان و ... در اینصورت اگه بخوای قول ناموس هم بهت معده که بر ضّد مردووم خودش اینکار را نکند مثل نیکسو اون در باره لاووس و کامبوج حرف میزنه که نه من کامبوج و لاووس را بمبم نمیکنم.
جمعه 17 آذر 1391 - 10:32
paya55 - چیچست - ایران
آره ارواح بابای گوربگورت..آخرته زرافه
جمعه 17 آذر 1391 - 11:11
ggirl - فرانکفورت - آلمان
جون داداش تعارف میکنی‌؟
جمعه 17 آذر 1391 - 13:33
Afshin London - لندن - انگلستان
وقتی که همینجوری بیشتر از سی هزار نفر بیگناه را کشتید (که مردم خودتون هم بودند) دیگه چرا اسلحه شیمیایی به کار ببرید؟؟؟!!! بعدش ممکنه دنیا فکر کنه که حکومت بشار جون مردم خودشو میکشه !!!!!! روم به دیوار !!!! (درود به مبارزان سوری که کاش کمی از شجاعتشون به ما ایرانیها هم سرایت میکرد)
جمعه 17 آذر 1391 - 18:35
kobalt - کرج - ایران
بس که دل رحمه
جمعه 17 آذر 1391 - 20:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.